Пиво

Коe пиво најчесто го пиетe?

  • Скопско

    Гласови: 262 39,5%
  • Златен даб

    Гласови: 183 27,6%
  • Amstel

    Гласови: 65 9,8%
  • Heineken

    Гласови: 74 11,2%
  • Tuborg

    Гласови: 53 8,0%
  • Beck's

    Гласови: 17 2,6%
  • Други

    Гласови: 119 17,9%

  • Вкупно гласачи
    663

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.016
Поени од реакции
30.757
Јебено добро пиво... Со години не сум имал шанса да го пробам. Точено а? Колку има разлика до лименките што си ги постирал во следниот пост?
Автоматски споено мислење:

И други некои гледам постираш од Топ Дринкс што не сум ги пиел.
А кога ќе отидам јас таму освен пакети Ломза, Даф, Рипер и Тајгер друго ко да нема (и нешто плус во фрижидерот оние од Амаро) :D
Ме мрзеше да пишувам, еве накратко за спомнативе: Ломза, пивливо посебно за цената. Да имаа уште ќе земев уште некој пакет. Тигарот исто, потпросечно ама лесно и евтино (секако подобро од евтините увозни лагери и домашните како Даб). И двете се добри... Како за другари и комшии. :D
Риперот е ОК ипа, солидно. Имаа последно и на акција од некое Golden Ale од истата пивара, така така е. Или јас заебав работа отварајќи го после подобри пива, ќе треба повторно да му се даде шанса.

Инаку Покулатор одамна немаат во Топ Дринкс. Пишете ако види некој... Топ доплбек данкел пивце.
Автоматски споено мислење:

Steam Brew, ги имаме често зборено на темава.
Добар квалитет во однос со цената што ја има.

Покрај оние 4 во КАМ, во Топ Дринкс најдов Wheat Pale Ale и Summer Ale.

Не сум фан на пченични, а поштуем ејл. Комбово мора да признам интересно. Ретко и се наоѓа стилов (Само второ од речиси 500 пробани пива)

Пробајте.

Прегледај го приврзокот 418702
Summer Ale испадна некако...Непривлечно, барем за мене. Wheat Pale Ale сосема ОК, посебно ако го ставиш на почеток (на редицата). Се заебав што земав пакет од Ејлот и само неколку од ипата, ама се брзав. Деновиве ќе мора да се корегира (ако има останато). :)
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.899
Поени од реакции
35.742
Јебено добро пиво... Со години не сум имал шанса да го пробам. Точено а? Колку има разлика до лименките што си ги постирал во следниот пост?
Да, одлично е, точеното ми се допаѓа повеќе, но да бидам искрен и од лименки е топ.
Го пијам често, само овојпат му падна прилика за сликање, не сум љубител на сликање во пабови, се обидувам да посветам време на муабетот и не го ни чепкам телефонот. Истиот ден пиев и Гинис, Ирец е газда на пабот, и баш пуштаат таква музика и имаат нивни пијалоци.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.665
Поени од реакции
23.718
Видов дека Ванлок те цитираше па ме потсети да ве прашам двајцата дали памтите дека ова пиво негде 2008-09 год го имаше на Пиволенд на Кале ? Го точеа во стиропорска чаша и кошташе негде 200- 250 ден што за тоа време беше мисловна именка.
Уште му го памтам слаткиот вкус. Тогаш ии првпат свиреа Ортодокс Келтс во Скопје.
Никогаш после тогаш го немам најдено пивово во државава.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.016
Поени од реакции
30.757
Видов дека Ванлок те цитираше па ме потсети да ве прашам двајцата дали памтите дека ова пиво негде 2008-09 год го имаше на Пиволенд на Кале ? Го точеа во стиропорска чаша и кошташе негде 200- 250 ден што за тоа време беше мисловна именка.
Уште му го памтам слаткиот вкус. Тогаш ии првпат свиреа Ортодокс Келтс во Скопје.
Никогаш после тогаш го немам најдено пивово во државава.
Друже ти премногу надежи гаиш во мојата меморија. Вистината е дека постојано да не ми го довикуваат името, ќе го заборавам и него. :)
Но озбилно, не ми текнува дека некој донел Килкени на Пиволенд. А имаше добри пива таа година кога Келтс беа на програма, само кажи нешто подетално за пивото. Црно/светло, јако/слабо, вкус (горчина), итн. Па да погодуваме. :)

Вака од памет, можеби некој Ердингер од темните?
Нешто помалку комерцијално?
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.665
Поени од реакции
23.718
Друже ти премногу надежи гаиш во мојата меморија. Вистината е дека постојано да не ми го довикуваат името, ќе го заборавам и него. :)
Но озбилно, не ми текнува дека некој донел Килкени на Пиволенд. А имаше добри пива таа година кога Келтс беа на програма, само кажи нешто подетално за пивото. Црно/светло, јако/слабо, вкус (горчина), итн. Па да погодуваме. :)

Вака од памет, можеби некој Ердингер од темните?
Нешто помалку комерцијално?
Имаш право и мојата меморија не е поарна. Сега проверив 2010 год било ова.
Црвено Килкени како на сликава и како што кажав само точено го продаваа во стиропорски чаши негде 200 ден една што беше доста скапо за тоа време. Сладок вкус и лесен за пиење. Штандот беше со повеќе апла странски пива (не Амстели, Хајнекени, Корони, тогаш ни Килкени ни тие другите не ги знаев и затоа не ми ни текнуваат кои беа на штандот ама ова добро го памтам) .
Еве спремив едно уметничко дело.

Лилаковиот правоаголник е бината, жолтиот е класика Скопска Пивара со терасата над неа, сината линија е патот што води кон долната порта не кон паркингот на горната порта.
Црниот правоаголник е местото каде што имаше 2-3 вакви штандови со ретки пива и тука беше и Килкени. Одма на патот од десна страна кога идеш према портата од тврдината а пред штандовите позади Скопско е таа падината со трева каде што сите седеа доека чекаа да им почнат омилените артисти.
hgchjfgadfa.png
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.016
Поени од реакции
30.757
Имаш право и мојата меморија не е поарна. Сега проверив 2010 год било ова.
Црвено Килкени како на сликава и како што кажав само точено го продаваа во стиропорски чаши негде 200 ден една што беше доста скапо за тоа време. Сладок вкус и лесен за пиење. Штандот беше со повеќе апла странски пива (не Амстели, Хајнекени, Корони, тогаш ни Килкени ни тие другите не ги знаев и затоа не ми ни текнуваат кои беа на штандот ама ова добро го памтам) .
Еве спремив едно уметничко дело.

Лилаковиот правоаголник е бината, жолтиот е класика Скопска Пивара со терасата над неа, сината линија е патот што води кон долната порта не кон паркингот на горната порта.
Црниот правоаголник е местото каде што имаше 2-3 вакви штандови со ретки пива и тука беше и Килкени. Одма на патот од десна страна кога идеш према портата од тврдината а пред штандовите позади Скопско е таа падината со трева каде што сите седеа доека чекаа да им почнат омилените артисти.
Прегледај го приврзокот 418790
Тебе меморијата не ти била добра?? :LOL:
Сериозно, мене од тие фестивали најмногу ми текнува: Прво зимање 2-3 (или 4) подобри пива, а потоа чекање на до пред фајронтот кога Лашко (темното посебно) го даваа 2+1 (купуеш 2 добијаш 3). Второ, крш. Дури и за програмата треба да се потсетам (прочитам некаде). :D
 
Последно уредено:

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.665
Поени од реакции
23.718
Тебе меморијата не ти била добра?? :LOL:
Сериозно, мене од тие фестивали најмногу ми текнува: Прво зимање 2-3 (или 4) подобри пива, а потоа чекање на до пред фајронтот кога Лашко (темното посебно) го даваа 2+1 (купуеш 2 добијаш 3). Второ, крш. Дури и за програмата треба да се потсетам (прочитам некаде). :D
Значи гуглав за да ти го напишам постов и барав мапа од тој пиволенд ама откако Темов напушти организација и Град Скопје го презема настанот сите интернет објави и профили се избришани. Па затоа цртав. :icon_mrgr:
А штандот, пивото и местото ги памтам како вчера. Ја дури памтам и на кој пиволенд, на кој бенд и со кое пиво во рака која женска ја имам мувано.
Многу јака фото - меморија имам.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.899
Поени од реакции
35.742
Имаш право и мојата меморија не е поарна. Сега проверив 2010 год било ова.
Црвено Килкени како на сликава и како што кажав само точено го продаваа во стиропорски чаши негде 200 ден една што беше доста скапо за тоа време. Сладок вкус и лесен за пиење. Штандот беше со повеќе апла странски пива (не Амстели, Хајнекени, Корони, тогаш ни Килкени ни тие другите не ги знаев и затоа не ми ни текнуваат кои беа на штандот ама ова добро го памтам) .
Еве спремив едно уметничко дело.

Лилаковиот правоаголник е бината, жолтиот е класика Скопска Пивара со терасата над неа, сината линија е патот што води кон долната порта не кон паркингот на горната порта.
Црниот правоаголник е местото каде што имаше 2-3 вакви штандови со ретки пива и тука беше и Килкени. Одма на патот од десна страна кога идеш према портата од тврдината а пред штандовите позади Скопско е таа падината со трева каде што сите седеа доека чекаа да им почнат омилените артисти.
Прегледај го приврзокот 418790
Од поодамнешните пиволенд настани, ми текнува на 2010 или 2011, прв пат пробав Белгиски пива (Rochefort 10, Westmalle светло и темно, Leffe), и едвај си отидов до дома, другиот ден мислев ќе скинам конци.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.665
Поени од реакции
23.718
Од поодамнешните пиволенд настани, ми текнува на 2010 или 2011, прв пат пробав Белгиски пива (Rochefort 10, Westmalle светло и темно, Leffe), и едвај си отидов до дома, другиот ден мислев ќе скинам конци.
Па ти кажав 2010 дебитираа Ортодокс Келтс во МКД. Лефе - мефе, Чимеј и тие другите белгиски не верувам дека ги имаше тогаш.
Фан факт, еве скоро 16 год од 2008 год на пиволенд до лани ниеднаш немам приметено штанд или застапник на Ефес. Во Прилеп сум ги видел. Овде не.

Иначе моментално иде ова кај мене. Оцена 2+ од 5. 20240531_183048.jpg
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
1.086
Поени од реакции
1.747
Дали само јас имам некое субјективно мислење ете така или стварно пивоно на Хајнекен од шише 0.4 моментално е најдобро "комерцијално" пиво у МК? Мене у последно време ептен ми легнува уживам во него?
 
Член од
28 јуни 2022
Мислења
2.507
Поени од реакции
8.842
Дали само јас имам некое субјективно мислење ете така или стварно пивоно на Хајнекен од шише 0.4 моментално е најдобро "комерцијално" пиво у МК? Мене у последно време ептен ми легнува уживам во него?
Може, треба да се проба, за лименката знам дека има вкус на песок.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom