Пивофест 2016

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
31.900
Поени од реакции
36.469
Оваа година ќе се одржи четиринаесеттото издание на фестивалот на пивото и скарата - Пивофест.

1.JPG

Овогодинешниот Пивофест ќе трае од 14-ти до 17-ти јули и ќе биде уште поспектакуларен и попосетен од минатогодишните. Организаторите сеуште ја немаат откриено целосната програма за фестивалот, но ветуваат огромни изненадувања и пред се добра забава за сите посетители.

Дел од изведувачите кои ќе настапат на Пивофест 2016 се Каролина (15.07 - втора вечер), Рада Манојловиќ (16.07 - трета вечер), Аца Лукас (16.07 - трета вечер), Самостални Референти, Тропико Бенд, романската група Fly Project, Парни Ваљак, Хари Мата Хари и Куку Леле. Останатите изведувачи и програмата за Пивофест 2016 наскоро ќе бидат објавени.

Па што мислите за овогодинешниот Пивофест, ќе биде подобар од минатогодишниот или не? Ќе одите или не?:)
 
S

silmarillion

Гостин
Избегавам пиво фестови во Македонија од принцип што немаме пиво. Втор принцип што е селски панаѓур кај што се буџосуваш на ефтина гирица и роштиљ. Трето затоа што сељачкиот ни менталитет налага лајн(о)ап како овој што го имаш напишано за пиење пиво. Мислам која е таа Рада Манојлович и што пее она што би ме натерало на пиво? Аца Лукас Каролина Хари Мата Хари и Куку Леле, тераат поише на антидепресиви, ракија и жуто а не на пиво.
 
E

Epsilon

Гостин
јас ќе одам и сакам да се запознаеме ако одиш и ти и можам да те прошетам (денски).
Поздрав и се најдобро.
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.180
Поени од реакции
3.780
Избегавам пиво фестови во Македонија од принцип што немаме пиво. Втор принцип што е селски панаѓур кај што се буџосуваш на ефтина гирица и роштиљ. Трето затоа што сељачкиот ни менталитет налага лајн(о)ап како овој што го имаш напишано за пиење пиво. Мислам која е таа Рада Манојлович и што пее она што би ме натерало на пиво? Аца Лукас Каролина Хари Мата Хари и Куку Леле, тераат поише на антидепресиви, ракија и жуто а не на пиво.
Повеќе би рекол проблемот е што очигледно кај нас организаториве не знаат што е пивофест. Покрај тоа што и немаме којзнае колкав избор па и цените наместо упола се дуплирани. Искрено никад не се опијанувам со пиво така да 20-30 денари не ми прават разлика ама во суштина на било кој пивофест е ефтино пиво и голем избор.

Кај нас би рекол пивофестовиве се „обичен фестивал“ со пиво, вино(хаха) и скара со титула пивофест.

П.С Ова може ми е екстрена сугестија, а и никој не би можел да контролира такво нешто ама ако е пивофест нека не шиткаат вино и сокови строго само пиво и вода. Ова нешто како мерка за конзизтентност ама како што веќе кажав пивофестиваливе кај нас се само на име.

П.С Музиката е веќе ствар на вкус.
 

sankerce

прогресиФ
Член од
6 март 2009
Мислења
3.050
Поени од реакции
4.939
"Овогодинешниот Пивофест ќе трае од 14-ти до 17-ти јули и ќе биде уште поспектакуларен и попосетен од минатогодишните. Организаторите сеуште ја немаат откриено целосната програма за фестивалот, но ветуваат огромни изненадувања и пред се добра забава за сите посетители."


Eј да?
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
7.734
Поени од реакции
11.438
Значи луѓе ќе се потрудат да ви ги донесат Аца Лукас, Рада, Тропико бенд и уште многу други квалитетни изведувачи, за џабе и пак не ви се свиѓа и мрчите...
Тоа е тој македонски синдром на самоуништување. Се ќе направите да уништите нешто добро што трае години и години и станува препознатлив знак за Македонија и македонскиот културен живот...
Ја би ваквото мрчење на форуми да се смета исто како да сте фрлиле боја на нашето културно наследство - Триумфалната порта и кривично да ве гонат !:icon_lol::icon_lol::icon_lol::icon_lol:
 
Член од
24 април 2010
Мислења
1.134
Поени од реакции
1.675
"Че" одам само за Toca toca да ја слушам :ајнапиво:
 

RickyLFC9

Модератор?
Член од
28 март 2012
Мислења
17.986
Поени од реакции
36.924
Dammit, закаснив да пишам нешто пред да почне редовното гомнојадење за изведувачите.

Ај, следната година ваљда ќе ви се погоди ебаве мрчаторите.
 

Juve-Fan

campione d'italia 36
Член од
23 март 2010
Мислења
793
Поени од реакции
1.450
Ништо пак ги нема Продиџи, тури му курот.:(
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.004
Поени од реакции
7.058

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
13.929
Поени од реакции
29.484
Пишав и во друга тема ај и тука. Програмата сигурно му оди во прилог на организаторите, штандовите, пошто лесно ќе ја „купат" публиката со овие имиња онака објективно. Што се однесува до мене, сите изведувачи ми се гној и нема ниту еден состав кој би сакал да го гледам онака со нетрпение. Како на пример низ годините наназад Хладно Пиво, Електрични Оргазам и сл. Самостални референти се онака ок бендче, ама ништо спектакуларно и толку. Парни Ваљак ми се ептен досадни.

Како и да е, мислам дека програмава има потенцијал да собери досега најмногу народ, споредено со годините наназад.
 
На врв Bottom