Пивофест 2012 - 12-15.07.2012

F

fantomX

Гостин
Некој електронски музичар ко Кирче, некој трансер, некој етно артист. Само не ова.
Лично сум за.
Реално, мора да се донеси и Шабан Шаулиќ, пробувам да се сетам дали беше досега дојден искрено, ама не ми текнува.

Вкусови се во прашање, затоа и велам дека треба да се проба со 7 дена да трај. Успешноста на Пивофест за Прилеп како град е многу важна, сите гости се важни, од шабан-љубителите до рокерите и оние шо сакаат електронска музика.
 

Violent Femme

I am as lovely as a dream in stone..
Член од
27 мај 2011
Мислења
725
Поени од реакции
525
Да разјасниме само, пошто најверојатно си жена и не очекував поинаков коментар од тебе на тема „Пиво“.

Вистинските љубители на пиво не ги интересира баш дали на сцената настапува Џеј, Кирил Џајковски, С.А.Р.С или Дјуран Дјуран. Ги интересираат пивото, храната (скара, грицки), локацијата, цените и уште пар работи кои се неповрзани со изведувачите - туку со организацијата. Пивофест е фестивалиште за пиво во споредба со мизерниот Пиволенд. Тоа го докажува посетеноста и тоните испиени пиво. Не го докажуваат копиљаците кои ќе земат 1 чашка пиво од 100 денари и цела вечер ќе ја лигават на Пиволенд, гледајќи ги своите омилени изведувачи. Тоа е океј, но не е поентата на еден пивски фестивал. Не може никој да ме убеди дека Пиволенд е подобар од Пивофест. Неколку клучни работи, исфрлајќи ги изведувачите.

Пиволенд:
- Скапо пиво (како во кафич, па и поскапо), клаустрофобични шанкови;
- Мизерна скара од Жи-Ва (со лепчиња од мината година); - под претпоставка дека воопшто ќе стигнете до скарата
- Нема маси за седење; Добро, има неколку, ама не задоволуваат ни 0,001% од потребите;
- Нема келнери и келнерки;
- Нема сувенири;
- Прескапи грицки или воопшто никакви грицки;
- Тапа атмосфера поради помалиот број на испиени пива (поради скапите цени);

Пивофест:
- Ефтино пиво (како што треба на еден пивски фестивал), широки шанкови;
- Одлична скара од барем 5-6 различни ресторани;
- Маси за седење во огромен број;
- Секси келнерки кои носат пиво и келнери кои носат скара (сите облечени во духот на фестивалот);
- Сувенири (кригли, маички, привезоци);
- Бесплатни грицки;
- Бесплатно пиво (акцијата на Пакомак за 5 искористени пластични чаши - 1 чаша пиво);
- Супер атмосфера поради сите овие фактори;

За охридскиот квази-пивски фестивал не сакам ни да зборувам...
Не пишав за пивото и скарата туку за музиката дека е подобра :) бидејќи мене ме интересира тоа сепак секој си има право на свое мислење и секако дека сакам да слушам добра музика додека пијам ...сакаш да кажеш дека сите идат само заради ефтината скара и пиво?
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.306
Поени од реакции
16.384
Друштво од десетина машки и 5-6 женски = рамно 150 празни до моментот на сликање а се остана уште саат после тоа, после баш и не бев во состојба за сликање ама гарантирано имаше 180+ :D

Слаб си :icon_lol:

Инаку јас годинава за прв пат бев на Пивофестов и човече сум изненаден, од организација, од цени и разновидност на пиво, од солидна скара за разлика од таму некои слични фестивали на пиво кои сум ги посетил претходно у нашава ни држава.
Река народ, супер друштво, интересни дешавки за наоѓање слободна маса и столчиња, смеење, пиење до бесвест. А Џеј, Илиќ и компанија не ги ни заприметив, зашо не ми се идеше на концерт, сакав да си пиуцкам пивце и смеам со друштвото.

Догодина идам пак, дефинитивно!
 
F

fantomX

Гостин
Да разјасниме само, пошто најверојатно си жена и не очекував поинаков коментар од тебе на тема „Пиво“.

Вистинските љубители на пиво не ги интересира баш дали на сцената настапува Џеј, Кирил Џајковски, С.А.Р.С или Дјуран Дјуран. Ги интересираат пивото, храната (скара, грицки), локацијата, цените и уште пар работи кои се неповрзани со изведувачите - туку со организацијата. Пивофест е фестивалиште за пиво во споредба со мизерниот Пиволенд. Тоа го докажува посетеноста и тоните испиени пиво. Не го докажуваат копиљаците кои ќе земат 1 чашка пиво од 100 денари и цела вечер ќе ја лигават на Пиволенд, гледајќи ги своите омилени изведувачи. Тоа е океј, но не е поентата на еден пивски фестивал. Не може никој да ме убеди дека Пиволенд е подобар од Пивофест. Неколку клучни работи, исфрлајќи ги изведувачите.

Пиволенд:
- Скапо пиво (како во кафич, па и поскапо), клаустрофобични шанкови;
- Мизерна скара од Жи-Ва (со лепчиња од мината година); - под претпоставка дека воопшто ќе стигнете до скарата
- Нема маси за седење; Добро, има неколку, ама не задоволуваат ни 0,001% од потребите;
- Нема келнери и келнерки;
- Нема сувенири;
- Прескапи грицки или воопшто никакви грицки;
- Тапа атмосфера поради помалиот број на испиени пива (поради скапите цени);

Пивофест:
- Ефтино пиво (како што треба на еден пивски фестивал), широки шанкови;
- Одлична скара од барем 5-6 различни ресторани;
- Маси за седење во огромен број;
- Секси келнерки кои носат пиво и келнери кои носат скара (сите облечени во духот на фестивалот);
- Сувенири (кригли, маички, привезоци);
- Бесплатни грицки;
- Бесплатно пиво (акцијата на Пакомак за 5 искористени пластични чаши - 1 чаша пиво);
- Супер атмосфера поради сите овие фактори;

За охридскиот квази-пивски фестивал не сакам ни да зборувам...
Досега конкретно се зборуваше за музичката понуда, и тоа е битно, како не. На Пиволенд не сум бил, немам ни намера да одам и не сакам да го споредувам со Пивофест, како сакаат организаторите негови така нека си го прават. Мене ме интересира мислења и впечатоци за Пивофест и Прилеп, претходно кажав и зошто. Добредојдени се и пофалби како овие, то значи дека 10 години работа не оди во ветар, ама сакам и критики и предлози за подобрување да видам.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.496
Не го споредувајте паркингфестот во Скопје со ова во Прилеп, сите се фалат одлично дека било организирано, се каам што не појдов, следната година обавезно.
 

moof KOOZ tee

Mystis
Член од
26 ноември 2008
Мислења
361
Поени од реакции
63
Нема потреба од 7 дневно траење на пивофестот, а и мислам дека е тоа неодржливо. Мое мислење е дека недостига втора сцена која би била лоцирана или пред Марко Цепенков или кај Липа и при тоа би се затворил и делот на булеварот од Цепенко до Липа и би се овозможило поставување на уште повеќе штандови. Оваа втора сцена би била резервирана за алтернатива. Така ќе се задоволат и двете страни.
И пун ми е К од коментари во смисла шабани или сељаци од страна на алтернативци кои овде се пофалија дека одат да купат пиво од дуќаните затоа што е поефтино. А бре пријателе алтернативец ако сите се паметни како тебе и појдат по дуќани а не на шанковите, од каде тогаш пари за некој да ти ги донеси дубиоза и сарс. Демек сакаш да се Е а не сакаш да ти В.
 
Член од
20 ноември 2009
Мислења
460
Поени од реакции
130
Тој шо е дојден на пиво нема да го лигуши едно пиво пред бина 5сати, туку че си седни на некој штанд а таму секако не се слуша ништо оти секој штанд си има различна музика.... А тој шо е дојден само поради музиката не мора ич да иди, нека си оди на концерти.
 
Член од
30 јануари 2009
Мислења
475
Поени од реакции
406
Тој шо е дојден на пиво нема да го лигуши едно пиво пред бина 5сати, туку че си седни на некој штанд а таму секако не се слуша ништо оти секој штанд си има различна музика.... А тој шо е дојден само поради музиката не мора ич да иди, нека си оди на концерти.
е овоа ми беше најбед работа од цел пиво фест наместо да организира општината една музика во текот на цел ден, од секој штанд, кафич, од секои 5 м2 ечеше различна музика и креираше неверојатно гласна и грда бучава, заедно со штандовите кај што смрдеата од скарата те угушуваше :)
 

Кико Д.

ULTRAS - way of life
Член од
26 јануари 2010
Мислења
11.435
Поени од реакции
9.676
Не пишав за пивото и скарата туку за музиката дека е подобра :) бидејќи мене ме интересира тоа сепак секој си има право на свое мислење и секако дека сакам да слушам добра музика додека пијам ...сакаш да кажеш дека сите идат само заради ефтината скара и пиво?
Тоа шо не те бендисва музиката и шо слушаш друг вид на музика не го прави пивофест тапа и полош од пиволенд !
 
Член од
25 јули 2009
Мислења
229
Поени од реакции
170
Тој шо е дојден на пиво нема да го лигуши едно пиво пред бина 5сати, туку че си седни на некој штанд а таму секако не се слуша ништо оти секој штанд си има различна музика.... А тој шо е дојден само поради музиката не мора ич да иди, нека си оди на концерти.
Нема да го лигуши едно пиво туку ќе си земи лименки за пред бина и чиста сметка
иначе ако не идат луѓе за музиката тогаш посетеноста сигурно ќе се намали
 

Castor

Ќесеџија
Член од
2 мај 2012
Мислења
481
Поени од реакции
960
Бев и во четвртокот и во петокот.Сарс искинаа,дубиоза искрено не го знаев албумов али пак бев добро подгреан од сарс така да више бев камен.Јас незнам што пиво се испи,али што трева се испуши во четвртокон,машала,ова исто ко легализирана да е,браво за прилепчани што не се скржави па делат. :)Петокот отидов специјално за Киро и не се разочарав,класа.Што се однесува до фестивалот,те тоа е пиво и скара.А и немаше да му падне јазикон на градоначалникон да ги спомне скопјани,барем четвртокот пошто вриеше.Ама ете тоа ти е сељак човек...
 
L

Löwe

Гостин
Пиволенд е 100 пати подобар од ова турбофолкерскиов џган...ужас
:facepalm:



Вака сега од мене едно мислење Прилепско.
Не дека јас сум од Прилеп, али мислам дека и подобар и поорганизиран фестивал од Пивофестов во Македонија НЕМА а нема ни да има. Во секоја смисла на зборот. Од штандови, од бина, од паркинг, од скара, од све и свачега. Многу ме бендиса организираноста на паркинг редарите и на полицијата. Гледав лујџево како влегуваја од влезов од кај Скопје, така Полицијава им наоѓаше место почнувајчи од Табана па се нагоре до Солидност. А замислите да ги оставеа онака сами кој како че се снајди такво место да си најди. Е тогаш дури каков хаос че беше ауу. Друго програмата беше Одлична. Имаше за секој вкус по нешто. Четвртокот Дубиоза и Сарс. Петокот Влатко со гитарата, па после Кирил. Саботата т.е вчера малце поромантично со Жељко, иако џуптино Џеј ја еба работата и се избламира скрозз. Денеска исто така супер со Брена за сите Ex-Yu носталгичари. А верувајте дека Марјан воопшто не сака Турбо-Фолк. Марјан е металец и јавно го кажува тоа дека желба негова е еден ден Металика да бидат присутни на Пиво Фест. Забавата кај ѕидот си имаше посебна приказна до раните зори. Скарата беше одлична, пивото уште повеќе по кафански цени, а не по цени како во кафич. И то би било то од мене се одјавувам до следниот Пиво Фест 2013.
 

Hiperaktiv

Султан :P
Член од
16 февруари 2012
Мислења
1.590
Поени од реакции
923
Значи неможам да се совземам,каков настап Брена имаше каква харизма каква позитивност каква живост на сцената жити се....
no comment :D
 
Член од
23 јануари 2009
Мислења
10.640
Поени од реакции
2.504
Бев во Скопје за време на Пиволендот и ми вика братучедми ајде остани вечерва ќе одие што ќе одиш 300-400 души, некој ебани наркомани целе едно пиво врака некој бендој што прв пат ги глеам, една лименка 100 ден абе не знам, поглупо никогаш не било. Абе ваму има естрадни звезди, не знам зашто плукате по овие кога сите ги слушаме, ние сме од Балконот луѓе бе говеда, зашто да плукаме во нашето, зарем поубаво е да слушаш некои енглези, аман те веќе од овие експерти овде. Не знам што ви е чудно за Џеј, често знае пијан да се појави ама човекот има ПЕСНИШТА извадено. Па и се виде во ПП можеби по 50.000 луѓе имаше ама на ,,концертите,, во Ск 1500-2000. За крај:
СВЕТСКО А НАШЕ!!!
 
Член од
25 февруари 2010
Мислења
1.158
Поени од реакции
879
се беше одлично и се помина во најдобар ред, само две замерки, едната се однесува на лошата организација на бината, од страните немаше никаква можност да се види било што, другата е на пицерија PLANET кај саатот, ние Прилепчани не им простуваме на никаквата услуга и лошото јадење, големи гурмани сме и не простуваме далавери.на излогот со две педи реклама пишува 40 денари тост, порачуваме 4, ги добиваме (благо речено НИКАКВИ) потоа носат фискална каде пишува печен сендвич 50 денари, абе колку ви е тостот?? ами 50 денари.ами ова на излогот? аа тоа не важи.ами и на фискалнава не пишува тост туку печен сендвич,па извади го тоа од излогот, ПРЕВАРИ не трпиме во Прилеп.не се работи за 10 денари по парче, со таквиот однос ќе се добие погрешна слика за Прилеп и Прилепчани, а и квалитетот на тостот беше само кучето да го наранам со тие тостови:facepalm:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom