Пивофест 2012 - 12-15.07.2012

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Лично не ми се допаѓа скоро никој од годинашниве изведувачи освен Влатко Стефановски, плус и тој ме изнервира кога рече дека е од Скопје, а чоеко роден прилепчанец.:P
Излегов само таа вечер од други причини и го фатив Кирчо кој беше стандардно добар. Сељакот комита кој ги нападна сите луѓе кои живеат во Скопје, а имаат лична карта од друг град во еден претходен пост мислам дека никој лично не му доставил понуда на врата да мора да присуствува на Пивофестот. Репертоарот е тој и во првите две вечери таргет група се помладите, додека во останатите две вечери се фосилите. Ако на некој музиката му е единствен предуслов за да излези тогаш треба да си ги испланира деновите според понудата.
Пошто чоекот ги стави во ист кош сељаците Ван Гог со Продиџи и Дјуран Дјуран можам да заклучам дека нема две чисти ниту од музика која му е премиса за неговото незадоволство од Пиво Фестот.
Од тоа што можев да го видам во петокот, организацијата беше на солидно ниво и што е најбитно имаше многу насмеани лица.
Вечерва имам некој гости и ќе морам да се дружам масовно со цело село, а знам дека ќе гори и не ми се излегува. :вонзем:
 

Mjolnir

Духот на рамковниот договор
Член од
12 декември 2011
Мислења
1.967
Поени од реакции
1.867
Океј може да се намали малку со турбо фолкот, ама да му еам на општонародна веселба - фестивал на пиво да бараш да ги има само мизар, архангел, фолтин и не знам кој, тоа значи дека си глуп. Океј и мене ми е сељо Џеј па бев таму пола настап го преседев во кафич со друга музика, пола бев таму. Ќе издржиш,тоа е. Зависи кој за што отишол. Јас отидов да си пијам пиво и да си се дружам со пријатели од Скопје, Прилеп и други градови и си пројдов супер. И не е само тоа на бина, има и кафичи кои работеа до сабајле и во кои имаше секаква музика, ако веќе ти е толку за музиката, ама колку што знам ова не е МакФест музички фестивал туку Пиво фестивал...
 

Violent Femme

I am as lovely as a dream in stone..
Член од
27 мај 2011
Мислења
725
Поени од реакции
525
Пиволенд е 100 пати подобар од ова турбофолкерскиов џган...ужас
 
Член од
18 април 2010
Мислења
2.654
Поени од реакции
3.565
Леле Лепа Брена ма сите гости ги истера а баш ќе го срушеше рекордот :icon_lol:
 
F

fantomX

Гостин
Пивофест треба да се одвива една цела седмица, веќе како манифестација се надминува сам себе и мора да се мисли и пошироко. Од друг аспект исто така, ќе се опфати и поширок спектар на музика (бидете реални, шабан забава мора да има, ама кога би траел 7 дена ќе има простор и за други видови на музика). Трето исто така, Прилеп како град се уште има недосредени места кои можат да се понудат и да се атрактивни за туристите за Пивофест кога би се средиле.

Тоа беше тоа од годинава, во моментов ја чекаме Фикрета Лепа Брена на понуда за крај и јас шо подалеку од истото, сите кои се и беа присутни се надевам си поминале и поубо од најубо шо можи, благодарност за присуството и од мое лично име и од името на цел Прилеп, ќе си го земам тоа право, и се надевам се гледаме в година уште повесели на уште поинтересен и поквалитетен Пивофест.
--- надополнето: 15 јули 2012 во 23:46 ---
Пиволенд е 100 пати подобар од ова турбофолкерскиов џган...ужас
Демек андерграунд фаците на фестивалот слушаат САРС и Дубиоза? Ох, леле!
И они се тешки сељаци, ама јако е да си андерграунд денес. :D
Слушам предлози за музички гости и од двајцата.
Оти да се плука само, лесно е. Лесно е и да се организира паралелна манифестација од ист тип во Скопје кога веќе пропадна обидот пред некоја година и овој бренд да се пренесе од Прилеп во Скопје.
Затоа ко шо реков, повелете предложете. :)
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.768
Поени од реакции
6.735
Пивофест треба да се одвива една цела седмица, веќе како манифестација се надминува сам себе и мора да се мисли и пошироко. Од друг аспект исто така, ќе се опфати и поширок спектар на музика (бидете реални, шабан забава мора да има, ама кога би траел 7 дена ќе има простор и за други видови на музика). Трето исто така, Прилеп како град се уште има недосредени места кои можат да се понудат и да се атрактивни за туристите за Пивофест кога би се средиле.

Тоа беше тоа од годинава, во моментов ја чекаме Фикрета Лепа Брена на понуда за крај и јас шо подалеку од истото, сите кои се и беа присутни се надевам си поминале и поубо од најубо шо можи, благодарност за присуството и од мое лично име и од името на цел Прилеп, ќе си го земам тоа право, и се надевам се гледаме в година уште повесели на уште поинтересен и поквалитетен Пивофест.
--- надополнето: 15 јули 2012 во 23:46 ---


Слушам предлози за музички гости и од двајцата.
Оти да се плука само, лесно е. Лесно е и да се организира паралелна манифестација од ист тип во Скопје кога веќе пропадна обидот пред некоја година и овој бренд да се пренесе од Прилеп во Скопје.
Затоа ко шо реков, повелете предложете. :)

 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.768
Поени од реакции
6.735
Сега засега, доволно е 7 дена, дали има капацитет за подолго ќе се види.
Ууу значи веќе е констатирано дека 7 дена е оптимална бројка? Немој брате те молам. Ова одвај се издржува 4 дена, па камоли 7....немој те молам :cautious:
 

Violent Femme

I am as lovely as a dream in stone..
Член од
27 мај 2011
Мислења
725
Поени од реакции
525
Пивофест треба да се одвива една цела седмица, веќе како манифестација се надминува сам себе и мора да се мисли и пошироко. Од друг аспект исто така, ќе се опфати и поширок спектар на музика (бидете реални, шабан забава мора да има, ама кога би траел 7 дена ќе има простор и за други видови на музика). Трето исто така, Прилеп како град се уште има недосредени места кои можат да се понудат и да се атрактивни за туристите за Пивофест кога би се средиле.

Тоа беше тоа од годинава, во моментов ја чекаме Фикрета Лепа Брена на понуда за крај и јас шо подалеку од истото, сите кои се и беа присутни се надевам си поминале и поубо од најубо шо можи, благодарност за присуството и од мое лично име и од името на цел Прилеп, ќе си го земам тоа право, и се надевам се гледаме в година уште повесели на уште поинтересен и поквалитетен Пивофест.
--- надополнето: 15 јули 2012 во 23:46 ---


Слушам предлози за музички гости и од двајцата.
Оти да се плука само, лесно е. Лесно е и да се организира паралелна манифестација од ист тип во Скопје кога веќе пропадна обидот пред некоја година и овој бренд да се пренесе од Прилеп во Скопје.
Затоа ко шо реков, повелете предложете. :)
Немам никаков предлог едноставно луѓето нема да бидат таму ако нема турбофолк па макар и толку лош.Во Скопје со сигурност има подобра музика ,подобри бендови... кога веќе е тешко да се организира барем да им забранат да пијат на пејачиве пред да излезат на сцена,срамота е. Но што да кажам за жал луѓето сакаат таква музика без обзир како звучи и како пејат едноставно тоа е тоа ќе видиме оваа година во Скопје како ќе биде па после ќе коментираме :)
 
F

fantomX

Гостин
Ууу значи веќе е констатирано дека 7 дена е оптимална бројка? Немој брате те молам. Ова одвај се издржува 4 дена, па камоли 7....немој те молам :cautious:
Абаман, шо ти фали па тебе ко домајчин? :ROFLMAO:

Пивофест е единствениот период во годината кога Прилеп ЖИВЕЕ во вистинска смисла на зборот, се друго е „купи ден помини“ шо викаат постари, животарење. И мислам дека после 10 години со разноразни „детски болести“, дури и од тип на убиства, манифестацијата е зрела за една посериозна димензија. Па и Прилеп како град е спремен за такви 7 дена од 365 во една година.
--- надополнето: 16 јули 2012 во 00:00 ---
Немам никаков предлог едноставно луѓето нема да бидат таму ако нема турбофолк па макар и толку лош.Во Скопје со сигурност има подобра музика ,подобри бендови... кога веќе е тешко да се организира барем да им забранат да пијат на пејачиве пред да излезат на сцена,срамота е. Но што да кажам за жал луѓето сакаат таква музика без обзир како звучи и како пејат едноставно тоа е тоа ќе видиме оваа година во Скопје како ќе биде па после ќе коментираме :)
Целта е шо повеќе дојдени гости и заминати среќни гости. Лично и јас не сум за турбофолк, лично и градоначалникот не е за турбофолк колку шо го знам, ама има многу луѓе шо сакаат па мора да има и такво нешто. Јас ја обожавам музиката на Кирил Џајковски еве на пример, и бев само за тоа. Затоа сметам дека треба да трае подолго фестивалот, за понудата да е поопширна.
 
Член од
26 јуни 2012
Мислења
167
Поени од реакции
135
Слушам предлози за музички гости и од двајцата.
Оти да се плука само, лесно е. Лесно е и да се организира паралелна манифестација од ист тип во Скопје кога веќе пропадна обидот пред некоја година и овој бренд да се пренесе од Прилеп во Скопје.
Затоа ко шо реков, повелете предложете. :)
Некој електронски музичар ко Кирче, некој трансер, некој етно артист. Само не ова.
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
Пиволенд е 100 пати подобар од ова турбофолкерскиов џган...ужас

Музичката програма од Пиволенд, а цените и храната од пивофест и топ фестивал на пиво ќе има :)
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.186
Поени од реакции
34.419
Пиволенд е 100 пати подобар од ова турбофолкерскиов џган...ужас
Да разјасниме само, пошто најверојатно си жена и не очекував поинаков коментар од тебе на тема „Пиво“.

Вистинските љубители на пиво не ги интересира баш дали на сцената настапува Џеј, Кирил Џајковски, С.А.Р.С или Дјуран Дјуран. Ги интересираат пивото, храната (скара, грицки), локацијата, цените и уште пар работи кои се неповрзани со изведувачите - туку со организацијата. Пивофест е фестивалиште за пиво во споредба со мизерниот Пиволенд. Тоа го докажува посетеноста и тоните испиени пиво. Не го докажуваат копиљаците кои ќе земат 1 чашка пиво од 100 денари и цела вечер ќе ја лигават на Пиволенд, гледајќи ги своите омилени изведувачи. Тоа е океј, но не е поентата на еден пивски фестивал. Не може никој да ме убеди дека Пиволенд е подобар од Пивофест. Неколку клучни работи, исфрлајќи ги изведувачите.

Пиволенд:
- Скапо пиво (како во кафич, па и поскапо), клаустрофобични шанкови;
- Мизерна скара од Жи-Ва (со лепчиња од мината година); - под претпоставка дека воопшто ќе стигнете до скарата
- Нема маси за седење; Добро, има неколку, ама не задоволуваат ни 0,001% од потребите;
- Нема келнери и келнерки;
- Нема сувенири;
- Прескапи грицки или воопшто никакви грицки;
- Тапа атмосфера поради помалиот број на испиени пива (поради скапите цени);

Пивофест:
- Ефтино пиво (како што треба на еден пивски фестивал), широки шанкови;
- Одлична скара од барем 5-6 различни ресторани;
- Маси за седење во огромен број;
- Секси келнерки кои носат пиво и келнери кои носат скара (сите облечени во духот на фестивалот);
- Сувенири (кригли, маички, привезоци);
- Бесплатни грицки;
- Бесплатно пиво (акцијата на Пакомак за 5 искористени пластични чаши - 1 чаша пиво);
- Супер атмосфера поради сите овие фактори;

За охридскиот квази-пивски фестивал не сакам ни да зборувам...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom