Петките страшни како баба Рога

word

Експресија...
Член од
2 октомври 2007
Мислења
298
Поени од реакции
3
Е за жал на мене ми се ќецови!:smir:
Пошо овде нема петки...
Петка овде е најслаба оценка!
:salut:
 

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
Добро читаш ти што постираат за оценувањето?!

Значи,припази ја математиката,која професорите ја имаат сфатено,а пола од вас,и цела влада очигледно,ја немаат.

4ката,како оценка,е подобра од петката за професорот.
Зашто?

Епа,ако ти стави петка,тоа е плафон,ти само можеш да направиш помалку на тестот,на пример 3ка,и ќе му скинат од плата.

Ако ти стави четворка,плафонот е 5ка,дури и да е неправедна,ти нема да отидеш нагоре две оценки,и нема така да го скинат од плата.
А он добива фора за да ти и добиеш 3ка (значи реално две оценки помалку отколку што си знаел) и пак да не му скинат од плата.

И ете зашто убаво си кинат од оценки они,веќе го имаат сфатено ова,ако стават четворка место петка заслужена,не само што не губат ништо,они и добиваат поголем комфорт.

Па лобирачите на овие тестови и методи нека си ги преиспитаат математиките.:helou:
Друго забораваш...

Се работи за натпревар не за проста математика..

Значи и 1 одстапување е нешто..
значи реална 5ка а пишана 4ка е пак одстапување...

натпреварот е во смисла за подобри плати, значи оние кои сакаат 15% плата поголема мораат скоро без одстапувања или со минимални да го направат тоа..

Сепак не смее да се заборави дека се губи еден друг принцип, а тоа е принципот на релативни оценки во класот. Сега се формираат релативни оценки на државно ниво.
Тоа ти е исто како од олигопол да преминиш во монополистичка конкруенција.. т.е е позитивно во целина..

Точно, ќе има поголема наклонетост кон средни оценки или максимум 4ки, работата е што ова не е ништо ново во светот нели, Франција е еден од примерите.
Не само што ќе го триплира мотивот на амбициозните, туку 5ката вистина ќе стани она што треба да биди, само за најдобрите а најдобри не можат сите да бидат...

Си слушал за места каде што има оценки од 1 до 10 ама од 8-9 никој не добил подобра ? Е тоа е она што ги турка сите кон подобро... Уствари 5ката нема да биде невозможна ама тешко веројатна... што е позитивно за општеството како целина а (негативно-НЕ) т.е пак позитивно и за оние кои ќе се трудат за петка оти стварно ќе мора многу да се трудат..

и пак... КОНКУРЕНЦИЈА = ПОДОБРО, ДРЖАВНИ ИСПИТИ = ЈАКА КОНКУРЕНЦИЈА
 

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
Едно прашајне во врска со ова : шо се дешава кога ученикот ќе добие повисока оценка отколку шо треба и зошто тогаш не се бунат родителите?
А најлесно е кога ќе добиеме слаба оценка да го обвиниме професорот
и исто да кажам дека постојат такви "размазени" деца кои се научени да добиваат само петки и ако добијат оцена на тест подолу од петка плачат ко светот да се срушил над нив.
И мене до осмо хемија само ме мачеше на крај година 3ка ми ставаше и се нервирав пошо бев сигурна дека знам за појќе и се нервирав и дојдов прва година и хемија 5ка имам. Никогаш не се предавав. Исто италијански ми викат заслужуваш 5ка, ама ќе ти пишам 4ка зш ќе ја изгубиш волјата и ќе се опуштиш. Та прв пат шо ме гледат и ќе ми кажи дали ќе учам или не и на некој да му вика ќе ти пишам 5ка и да ја оправдаш? Тогаш шо требаше да напрам? .. Зато во државава не се бара правда зошто никогаш нема да ја добиеме во целост
 

cacikr

K@ŧ€ň©€ŧǾ
Член од
4 јануари 2008
Мислења
452
Поени од реакции
8
Годинава тоа оценувањето е катастрофа на пр нашиот клас беше одбран за да правиме објективен тест и професорката рече дека тие оцени нема да влијаат на оние оцени кои што ни се,а всушност тие со си имаа 2ки и на објективниот добија 1ци им ги пиша 1ците и шо муабет,а пак по друг предмет исто праевме тест тие шо имаа добиено 2 на 1 му пиша 1ци а тие шо имаа 3 на 2 2ки незнам шо се замислуваат професорите оваа година:toe:
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Имајте на ум дека порфесорите после скоро 20 години давање петки не се сега способни односно немаат чувство и доволно искуство кои оценки учениците ќе ги вадат на тоа екстерните тестови за да самите професори да знаат како да ги постават своите критериуми. Па така едно две три години додека не се здобијат со ова искуство ќе даваат „дефанзивни“ оценки.
 
Член од
14 јули 2008
Мислења
1.449
Поени од реакции
50
..кај нас..Фала боже..уште е супер...уште се арни..уште попуштаат...ама сепак не се возбудуам мн зарадоценке..мсилим се ане..мене тоа ми се дешава у мај месец:kesa:
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
а и што се мешате вие што сте на факултет или завршени и тоа
не сте моментално во основно и средно и не знаете калку е сменето
Кај нас, Корчагин, баш ништо не е сменето, напротив, годинава помалце учам, а оценките ми се подобри од лани. Професорите добро си ја сфатиле работата, работат, предаваат добро, освен тоа, годинава и учениците се подобри, веќе знаат што учат зошто сакаат, а што учат зошто треба да се научи за оценка, за да имаат успех и да си влезат у државна на факултет.
Целава ситуација е застапена кај оние професори што не ги бива па се плашат. Нормално дека мораат сега одеднаш да станат реални, а за да бидат навистина реални мораат да спроведат потешки тестови или испрашувања. Професорите што знаат како реално да оценат и што не подлегнувале на мито, не го менуваат својот начин на работа и оценување.
Трагедијата на образовниот систем ни е во неквалитетните кадри. Повеќето поседуваат големо знаење од предметот што го предаваат, не викам не, ама едноставно не знаат авторитетно да го пренесат истото, да влеат интерес кај учениците, или пак не знаат добро да оценуваат, премногу попуштаат на некои (врски, закани) или па не знаат да се снајдат со препишувачите.
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.438
Поени од реакции
7.897
ова професориве се безобразни створења, го користат својот авторитет и својата моќ за све и свашта... Дефинитивно, образовниот систем ни е катастрофа, како прво имаме многу неспособни кадри у образованието, како второ, МНОГУ е изразена партизацијата у училиштата, така да не се чудете ако видите некој будала да стане директор... Кај нас има пример со една професорка, стара е веќе(уште 6-7 години до пензија) кога била гимназијалка, повторувала у втора година, и сега дојде и предава... :toe::toe:
 

OMGWTFBBQ

Bone for Tuna
Член од
3 февруари 2007
Мислења
8.802
Поени од реакции
4.419
Едно прашајне во врска со ова : шо се дешава кога ученикот ќе добие повисока оценка отколку шо треба и зошто тогаш не се бунат родителите?

на подарен коњ.... не му се гледаат забите :smir:


би се бунел ако Милан прими гол од офсајд, но не и ако даде таков гол... едноставно, така работат луѓето...


онтопик - мислам дека 5ките зависат од нашата способност, а не од нашето знаење... бар така е кај мене
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Можеби ова ќе се случува на почетокот, додека референтниот систем не се врати на старите мерни единици т.е. најслабиот од лани ќе е најслаб и годинава, најјакиот ќе си е пак најјак - па во класот (училиштето) ќе го водат системот по кој ќе се оценуваат и другите. Такоречи, ќе помине и ова, шо не поминало, не паничете :)

Јас на пример, петки редам без ич мака :)
 

аце_шваба

ГОРД ВУЈКО
Член од
10 септември 2008
Мислења
1.512
Поени од реакции
45
ова професориве се безобразни створења, го користат својот авторитет и својата моќ за све и свашта... Дефинитивно, образовниот систем ни е катастрофа, како прво имаме многу неспособни кадри у образованието, како второ, МНОГУ е изразена партизацијата у училиштата, така да не се чудете ако видите некој будала да стане директор... Кај нас има пример со една професорка, стара е веќе(уште 6-7 години до пензија) кога била гимназијалка, повторувала у втора година, и сега дојде и предава... :toe::toe:
точно е дека скоро се е катастрофа, ама треба да се има на ум дека ова е мерка да се санира таа катастрофа, зш мора од некаде да се почне
секоја промена со себе носи незадоволни, неможеме ние сеа да очекуваме со една одлука за своевидна реформа се да биде розово и целиот школски систем да сјае
проблемите шо се вкоренети веке од тито навакај неможе преку ноќ да се решат затоа требаат построги мерки, значи апсурдите и партизацијата постојат одамна не од вчера и денеска, треба трпение и секој да си ја гледа својата работа па да се надеваме дека некомпетентните скотови брзо ке ги избркаат:smir:
или слично
 

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.277
Поени од реакции
1.494
Кај нас нема вакви проблеми. Оценувањето и понатаму е реално зашто знаат професорите што будали има па се плашат за своето здравје :pipi:
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.438
Поени од реакции
7.897
точно е дека скоро се е катастрофа, ама треба да се има на ум дека ова е мерка да се санира таа катастрофа, зш мора од некаде да се почне
секоја промена со себе носи незадоволни, неможеме ние сеа да очекуваме со една одлука за своевидна реформа се да биде розово и целиот школски систем да сјае
проблемите шо се вкоренети веке од тито навакај неможе преку ноќ да се решат затоа требаат построги мерки, значи апсурдите и партизацијата постојат одамна не од вчера и денеска, треба трпение и секој да си ја гледа својата работа па да се надеваме дека некомпетентните скотови брзо ке ги избркаат:smir:
или слично
партизацијата не е толкав проблем, проблемот е што преку самата партизација на функцијата професор и директор доаѓаат неспособни кадри кои немаат појма од животот не ли па од просветна професија...
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Можеби ова ќе се случува на почетокот, додека референтниот систем не се врати на старите мерни единици т.е. најслабиот од лани ќе е најслаб и годинава, најјакиот ќе си е пак најјак - па во класот (училиштето) ќе го водат системот по кој ќе се оценуваат и другите. Такоречи, ќе помине и ова, шо не поминало, не паничете :)

Јас на пример, петки редам без ич мака :)
Да, ама ти прво треба да се пријавиш за да ти дадат петка, ако не се прјавиш не ти даваат.
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Ako sakam da ja izbrkam od rabota,za taa 3ka so mi ja stavila mozam namerno 1 da dobijam.

Zatoa neka si stavaat ocenki ko so si stavaa pred toa i neka ne glumat ludilo, vo 30 godini rabota ne se promenile,i sea zakon donesoa i ke se menjaat oni preku nok,mamicata nivna neandertalska!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom