Перпетуум Мобиле во Македонија

Член од
28 јуни 2009
Мислења
274
Поени од реакции
258
Која вложена енергија ќе се потроши во овој случај кога вода има и повеќе внатре во системот.Внимателно ги препрочитај моите презентации .
Вложена енергија од вода на висина, нели има потенцијална енергија? Ако се губи енергијата тогаш кога тогаш машината ќе запре. Ако не, снимај, закачи на ЈуТуб и земи си нобелова награда.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: A__
Член од
25 декември 2008
Мислења
867
Поени од реакции
79
Вложена енергија од вода на висина, нели има потенцијална енергија? Ако се губи енергијата тогаш кога тогаш машината ќе запре. Ако не, снимај, закачи на ЈуТуб и земи си нобелова награда.
Никако не може да се губи енергијата бидејќи таа вода што ја качуваме горе го врти тркалото или радалицата а како што се врти радалицата во боцата стално друка или набива притисок а од боцата вртиме генератор и од таа струја земаме 20 проценти за да го вртиме тркалото или радалицата.
 
Член од
28 јуни 2009
Мислења
274
Поени од реакции
258
Никако не може да се губи енергијата бидејќи таа вода што ја качуваме горе го врти тркалото или радалицата а како што се врти радалицата во боцата стално друка или набива притисок а од боцата вртиме генератор и од таа струја земаме 20 проценти за да го вртиме тркалото или радалицата.
Тркалото губи енергија поради триење. Нема везе дали е радалица со или без боца фактот е дека енергија се губи затоа не постои перпетум мобиле.
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.861
Поени од реакции
7.713
Никако не може да се губи енергијата бидејќи таа вода што ја качуваме горе го врти тркалото или радалицата а како што се врти радалицата во боцата стално друка или набива притисок а од боцата вртиме генератор и од таа струја земаме 20 проценти за да го вртиме тркалото или радалицата.
Нема да можеш да произведиш повеќе енергија отколку што ќе потрошиш за да ги кренеш наредните боци горе
 
Член од
25 декември 2008
Мислења
867
Поени од реакции
79
Тркалото губи енергија поради триење. Нема везе дали е радалица со или без боца фактот е дека енергија се губи затоа не постои перпетум мобиле.
Да се совлада триењето на радалицата може би ќе требе кракот да се зголеми.
Автоматски споено мислење:

Тркалото губи енергија поради триење. Нема везе дали е радалица со или без боца фактот е дека енергија се губи затоа не постои перпетум мобиле.
Да се совлада триењето на радалицата може би ќе требе кракот да се зголеми.
Нема да можеш да произведиш повеќе енергија отколку што ќе потрошиш за да ги кренеш наредните боци горе
Кај гледаш горе боци.И да прашам дали сте виделе некаде компресор.Или од тамо го исфрлам моторот и ја ставам оваа машина
Автоматски споено мислење:

Тркалото губи енергија поради триење. Нема везе дали е радалица со или без боца фактот е дека енергија се губи затоа не постои перпетум мобиле.
Да се совлада триењето на радалицата може би ќе требе кракот да се зголеми.
Нема да можеш да произведиш повеќе енергија отколку што ќе потрошиш за да ги кренеш наредните боци горе
Кај гледаш горе боци.И да прашам дали сте виделе некаде компресор.Или од тамо го исфрлам моторот и ја ставам оваа машина
 
Последно уредено:
Член од
28 јуни 2009
Мислења
274
Поени од реакции
258
Да се совлада триењето на радалицата може би ќе требе кракот да се зголеми.
Не е до кракот, имаш триење и одпор од воздух во секој случај ја губиш вложената енергија и е невозможно да произведеш повеќе од вложената.
 
Член од
25 декември 2008
Мислења
867
Поени од реакции
79
Не е до кракот, имаш триење и одпор од воздух во секој случај ја губиш вложената енергија и е невозможно да произведеш повеќе од вложената.
Не би рекол дека нее до кракот или лостот.А нормално е дека не можеш да произведеш повеќе енергија од вложената а кај оваа може бидејќи пресметките ќе се прават за еден круг на радалицата а ако ја употребиш целата произведена енергија за качување на водата тогаш во една минута ќе сврти радалицата четири круга или се зголемува производството за три пати или минус еден бидејќи служи за нејзе.Не го земај во предвид триењето од воздухот бидејќи самата машина го анулира тоа бидејќи веќе добила движење.А секоја машина или секое едно нешто подлежи на тој проблем па за тоа не треба да се земе во предвид.
 
Последно уредено:
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.861
Поени од реакции
7.713
Ќе го вртиш ова тркало со рака уште долго време...
 
Член од
25 декември 2008
Мислења
867
Поени од реакции
79
Ќе го вртиш ова тркало со рака уште долго време...
Aко . тоа не ми смета ама ве прочитав колку се разбирате или основни работи во машинството не ги познавате а дипломата е џабе.Или ќе важат за на дребонг машина со дополнителна обука.
 
Последно уредено:
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.861
Поени од реакции
7.713
Aко . тоа не ми смета ама ве прочитав колку се разбирате или основни работи во машинството не ги познавате а дипломата е џабе.Или ќе важат за на дребонг машина со дополнителна обука.
За перпетуу мобиле диплома не треба.
За вртење со рака секој знае
 
Член од
25 декември 2008
Мислења
867
Поени од реакции
79
Автоматски споено мислење:

Автоматски споено мислење:

Автоматски споено мислење:

Автоматски споено мислење:

Погледни ја оваа објава на Facebook
Автоматски споено мислење:

Погледни ја оваа објава на Facebook
Автоматски споено мислење:

Погледни ја оваа објава на Facebook
Автоматски споено мислење:

▶ Гледај ја оваа видеоролна
 
Последно уредено:
Член од
28 август 2013
Мислења
4.013
Поени од реакции
12.063
Што се деси со перпетуум мобиле? Сеа баш е моментот со енергетската криза.
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
1.975
Поени од реакции
2.777
Aко . тоа не ми смета ама ве прочитав колку се разбирате или основни работи во машинството не ги познавате а дипломата е џабе.Или ќе важат за на дребонг машина со дополнителна обука.
Ние доволно се разбираме за да видиме дека ти појма си немаш. Кракој макој радилици мадилици боци моци тикви варени.
 
Член од
25 декември 2008
Мислења
867
Поени од реакции
79
Што се деси со перпетуум мобиле? Сеа баш е моментот со енергетската криза.
Уште нее дојдено времето но се движи натаму а јас сум спремен за реализација. Нека се дават уште малку во нивната неспособност.
Автоматски споено мислење:

Ние доволно се разбираме за да видиме дека ти појма си немаш. Кракој макој радилици мадилици боци моци тикви варени.
Јас може би немам појма бидејќи ја кажувам и презентирам вистината.
Автоматски споено мислење:

Ај ако може нападнете го и филтерот за прочистување на чадот од печки на цврсто и течно гориво. Сакам да ве чујам бидејќи јас немам појма. Да има некоја надлежна институција во нашата држава да можам да ги тужам надлежните зошто не превземаат никакви мерки за загадувањето на воздухот од согорувањето што го вршат печките на цврсто и течно гориво. Навечер да се плашиш да излезеш надвор од куќата бидејќи смрди на чад да не можеш нормално да дишеш.До сега можеби имаше некакво оправдување но од сега натаму немаат никакво оправдување бидејќи на пазарот постои нов производ на филтер за прочистување на чадот а државата требе да го субвенционира бидејќи народот не е заинтересиран самоволно да го набави и користи. А јас во мојата соба го користам 5 години и имам соберено околу 50кгр прашина наречена ПМ честички. Во спротивно и тие би се нашле во воздухот и некој би ги вдишал. Ако во Скопје се вградат 100 филтри кои би чинеле 65 иљади евра би било еднакво на 1тон помалку прашина во воздухот за една зима.
Погледни ја оваа објава на Facebook
 
Последно уредено:
Член од
12 ноември 2008
Мислења
1.975
Поени од реакции
2.777
Уште нее дојдено времето но се движи натаму а јас сум спремен за реализација. Нека се дават уште малку во нивната неспособност.
Автоматски споено мислење:


Јас може би немам појма бидејќи ја кажувам и презентирам вистината.
Автоматски споено мислење:

Ај ако може нападнете го и филтерот за прочистување на чадот од печки на цврсто и течно гориво. Сакам да ве чујам бидејќи јас немам појма. Да има некоја надлежна институција во нашата држава да можам да ги тужам надлежните зошто не превземаат никакви мерки за загадувањето на воздухот од согорувањето што го вршат печките на цврсто и течно гориво. Навечер да се плашиш да излезеш надвор од куќата бидејќи смрди на чад да не можеш нормално да дишеш.До сега можеби имаше некакво оправдување но од сега натаму немаат никакво оправдување бидејќи на пазарот постои нов производ на филтер за прочистување на чадот а државата требе да го субвенционира бидејќи народот не е заинтересиран самоволно да го набави и користи. А јас во мојата соба го користам 5 години и имам соберено околу 50кгр прашина наречена ПМ честички. Во спротивно и тие би се нашле во воздухот и некој би ги вдишал. Ако во Скопје се вградат 100 филтри кои би чинеле 65 иљади евра би било еднакво на 1тон помалку прашина во воздухот за една зима.
Погледни ја оваа објава на Facebook
Што да нападнам. Си закачил цртеж на кутија и толку. Кој е принципот на работа, на кој начин се врши филтрацијата, дали користи заменливи делови, ништо од тоа не си навел. Битно си опнал на Фејсбук еден цртеж од кутија и си закачил цена. Јаката работа. Се гледа дека си неписмен трчилаж.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom