Паузирање во врска

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Да бидам искрен, ми се има случено во средношколките денови додека идев со една девојка (неполна година) да ми побара пауза. И...ја отерав у пичку материну нормално, па ми цмиздреше ронејќи крокодилски солзи објаснувајќи ми дека не сакала да раскинеме, ме сакала навистина, туку едноставно да сме попаузирале малку за да искачала со другарките, блаблабла...

Нормално, не и простив.

Сеуште ми е смешно кога ќе слушнам за некој пар дека "паузираат" моментално...

Мислам дека "паузата" е женски феномен.

Не мислам дека се кажува како причина за да му раскинеш на некој, едноставно да се испукаат, шо ти ја знам... демек се што ќе направат тогаш им се простува бидејќи се на "пауза". Што мислите вие? Би прифатиле пауза? Сте биле на пауза?
 
Член од
9 јуни 2005
Мислења
5.982
Поени од реакции
18
Поголема глупост -здравје!!!
Ако некој ти значи во животот нема потреба од никаква пауза,но можеби некои не се сигурни колку и дали им значи партнерот па со "паузата"сакаат да си направат тест сами на себе дали и колку можат да издржат без партнерот.....мое мислење немора да е така
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
baby напиша:
Поголема глупост -здравје!!!
Ако некој ти значи во животот нема потреба од никаква пауза,но можеби некои не се сигурни колку и дали им значи партнерот па со "паузата"сакаат да си направат тест сами на себе дали и колку можат да издржат без партнерот.....мое мислење немора да е така
И мене не ми се верува дека ќе е така...
На некое друго место лежи зајакот.
 

Dani^^^

Femme fatale
Член од
8 април 2005
Мислења
1.831
Поени од реакции
21
Мистичен напиша:
Да бидам искрен, ми се има случено во средношколките денови додека идев со една девојка (неполна година) да ми побара пауза. И...ја отерав у пичку материну нормално, па ми цмиздреше ронејќи крокодилски солзи објаснувајќи ми дека не сакала да раскинеме, ме сакала навистина, туку едноставно да сме попаузирале малку за да искачала со другарките, блаблабла...
И јас мислам исто како тебе.Кога сакаш некого-сакаш да бидеш со него. Значи-нема мислење нема размислување нема паузи нема тестови на тоа колку врската ќе успее.Во првиот момент коа ќе ти текне за пауза значи се сомневаш во тоа колку е добра врската и според мене во тој момент треба да раскинеш.Врската е наменета да опстои додека си 100% сигурен у неа..чим стане 90,95,99% пиши пропало и стаи крај а не некакви си глупи паузи у кои што ти демек ќе пробаш со други за да видиш дека него/неа уствари си го/ја сакал. Глупости...
 

Моето_е_поголемо

муа не ме лазе
Член од
22 јули 2005
Мислења
475
Поени од реакции
21
Се сложувам со Мистичен, и исто би изреагирал во таква ситуација. Паузата е почеток на крајот.
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
И замисли после паузата и се уарни и стане хронична паузаторка еј? Кој момент човече! : )
После нема враќање назад, ај пауза, ама кога ќе почне "годишни одмори" да си зема?
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.186
Поени од реакции
34.418
Пауза еј. Демек да се издуваш со други, да добиеш дозвола за швалерај.
Да го направиш сето тоа кое „не ти било дозволено” во врска, односно што си немал муда да го направиш.
Треба да си најголем глупак за да прифатиш пауза. Одма треба да се тера се тоа у курац.
 

Dani^^^

Femme fatale
Член од
8 април 2005
Мислења
1.831
Поени од реакции
21
Мистичен напиша:
И замисли после паузата и се уарни и стане хронична паузаторка еј? Кој момент човече! : )
После нема враќање назад, ај пауза, ама кога ќе почне "годишни одмори" да си зема?
Е Дарко да видиш ти какви врски има.Уште коа почнуваат да идат има договор кој е нешто вака:

1.У јавност не се гушкаме демек срамота е
2.Петок,сабота,недела не ме барај со друштво сум ич не ме занима што праиш
3.Поблиски роднини никако запознавање-бегај тоа обавеза е.
4.Дневно имаш 1 до 2 саати со мене поише неможам ме чека друштвото
5.Дневно слушање на телефон до 2 пати-поише ќе почнеш да замараш си иам ја кафе со некој друг.......
И тн и тн..Трагичното е што овие луѓе идат и по 2,3,4 години и сеште го почитуваат горенаведениот договор..Па пауза..пфффф...гола вода -у секој момент... :lud:
 

dajdo

The OuTLaW
Член од
17 октомври 2005
Мислења
5.139
Поени од реакции
19
najlosha rabota e pauza toa e start na raspadot na vrskata ako sakash da praish pauza znachi si prezasiten od taa/toj i sakash da se ottrgnesh od nea/nego so toa automatcki pochnuva shvaleraj varanja i sex na strana PAUZA GLUPOST vo sekoja smisla na zborot ako nekoj/a ti pobara pauza znachi saka da raskinete ili saka da se odvoi od tebe na edno 2 meseca pa neli e toa isto!!!
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
Мистик... и сам кажа дека тоа ти се случило во средношколските денови, па самото тоа кажува дека малку таа постапка наликува на детска. Но, тоа не значи дека и малку повозрасните не го прават тоа.

Според мене "пауза" бараат оние кои не се сигурни во себе, оние кои не знаат што сакаат. Ако ти знаеш дека сакаш да бидеш во врска со некој, ако си расчистил со себе си, нема да тресеш такви глупости. Ако сакаш да шараш со другарки/и, тогаш не влегувај во врска, едноставно ограничи го контактот на повремено гледање (при потреба од муабет, секс, друштво).

Од друга страна, некои бараат паузирање од врска, за демек да сфатат дали го сакаат партнерот или не. Па како ќе почувствуваш што чувствуваш за партнерот ако не бидеш со него?

Има случаи со изјави од типот: "Ми треба време да се средам, имам проблеми". Тоа се пак глупости, затоа што партнерот е тој кој би бил до тебе кога имаш проблеми, да имаш со кој да си направиш муабет, да ги споделиш маките.
 

The`bItCh

AdJuStAbLe mAdNeSs
Член од
22 јануари 2005
Мислења
4.605
Поени од реакции
112
FortunE напиша:
Според мене "пауза" бараат оние кои не се сигурни во себе, оние кои не знаат што сакаат.
Тие се наоѓаат во љубовен триаголник и затоа бараат пауза..
за средување на своите чувства најверојатно.
Ако некој ви даде „пауза“ тоа ви е исто ко да ви дал time-out на dismissed!
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.186
Поени од реакции
34.418
Ако некој ми даде тајм-аут, ќе добие нок-аут.

Симпл ес. Нели Моето_е_поголемо? :)
 
Член од
13 септември 2005
Мислења
25
Поени од реакции
0
Некој трет е во игра кога се бара пауза... сталниот за златна резерва...
 

bibuska

смешка
Член од
5 септември 2005
Мислења
2.403
Поени од реакции
7
зависи во која смисла...на сите понекогаш ни треба време да се одмориме од луѓето околу нас...ако добијам такво чувство би го побарала тоа...и мислам дека ќе бидам сватена...на сите ни треба мала промена за да се вратиме во колосек...сепак подобро е пауза и мал одмор отколку раскинување...нели?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom