Патување со воз до Европските градови??

Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
Инаку за сите љубители на патување со воз, годинава го имав првото major патување до Украина. Прекрасно беше. Освен, ОСВЕН СКОПЈЕ - БЕЛГРАД. Али нема врска.

Гледам има линии Белград - Париз. Има некои преку Будимпешта, а имаше една доста интересна преку Хрватска, Словенија, Минхен итн. па Париз. Некој да не има некаква информација одприлика колку пари е ова? На српски железници нема инфо дека од Белград можеш воопшто да патуваш до Париз. Да знам дали со авион е поефтино ...
Kolku te koshtashe vozot do Ukraina i nazad?
 
D

daliborpetkovski

Гостин
Дали може некој да одговори дали може со воз да се стаса до Торино,Италија,и доколку да,колку ќе чини повратна карта.
 
Член од
27 мај 2012
Мислења
265
Поени од реакции
124
Гледам и некој претходно пишал ама немаше одговор.
За превоз до Будимпешта колку што побарав овие месеци нема директен превоз нити со автобус, нити со воз, а мислам нити авионски. Некој ако знае да помогне или да сподели искуство? :)
Фала ви однапред
 
Член од
27 ноември 2008
Мислења
1.433
Поени од реакции
341
За директен не сум сигурен. Со воз имаш скопје - белград, белград - будимпешта.
Исто и за автобус. Директен воз нема, а автобус би требало да има.
Инаку со бус од ск - бг, бг - бп е сосема океј онака не одзема многу време. Белград - Будим имаш на секои 3-4 саати автобуси.
 
Член од
31 мај 2011
Мислења
58
Поени од реакции
42
Мислам дека беше 100 и нешто евра. Не ми е тука картата да видам точно. Повратна карта ова.
Колку време беше патувањето? На колку станици и каде (доколку се сеќаваш) прававте одмор?
 
Член од
27 ноември 2008
Мислења
1.433
Поени од реакции
341
Колку време беше патувањето? На колку станици и каде (доколку се сеќаваш) прававте одмор?
Од Скопје до Белград знаеш ужас делница 9 саати (на враќање 12). Ужаси.
Белград до Будимпешта е 2-3 саати брзо. Будимпешта се прај пауза 2-3 саати. Ако сакаш излегуваш од воз, ако не седиш затворен внатре.
Будимпешта до Украина (Лвив јас одев) нема паузи. Може има ама мислам не се излегува од воз. Си спиеш во купе комотно. Возот е супер (руски - оди до Москва линијата).

Белград - Лвив е некаде 20 и нешо саати. 25 - 26. Тргнав од Лвив поручек во 5, стигнав во Белград во 7-8 навечер другиот ден.
 
Член од
21 мај 2015
Мислења
1
Поени од реакции
0
Од Скопје до Белград знаеш ужас делница 9 саати (на враќање 12). Ужаси.
Белград до Будимпешта е 2-3 саати брзо. Будимпешта се прај пауза 2-3 саати. Ако сакаш излегуваш од воз, ако не седиш затворен внатре.
Будимпешта до Украина (Лвив јас одев) нема паузи. Може има ама мислам не се излегува од воз. Си спиеш во купе комотно. Возот е супер (руски - оди до Москва линијата).

Белград - Лвив е некаде 20 и нешо саати. 25 - 26. Тргнав од Лвив поручек во 5, стигнав во Белград во 7-8 навечер другиот ден.
new_jorker имам план наредниот месец да патувам на истата дестинација со воз... Би сакал доколку можеш да оставиш е-маил или некаков контакт да се консултирам да не лутам по железничките станици.
Поздрав !
 

Kajgana Shop

На врв Bottom