Патување..девојка сама

Член од
14 октомври 2010
Мислења
3.721
Поени од реакции
11.447
Имам 18 години и сакам да одпатувам до кај мојата братучетка за прв пат до Австрија за новогодишниве празници..веќе закажав се и ќе патувам со автобус..Но, се плашам од луѓето, од некакви манијаци, не знам какви се луѓе ќе сретнам,како ќе го изведам тоа, а патот е долг.Ако има некоја девојка која патувала сама на подалечно место нека пише искуство. :)
Само не збори премногу и не давај информации кај одиш, колку, како, што.
 
E

Epsilon

Гостин
mnogu e zaebano vaka ko ce se prasuva vakvi prasanja na forum, nepoznati lujge ti davaat dosta mnogu informacii sekoj kako si ja tolkuva realnosta od negovite ochi, i mozhe da te zbuni.

Najdobro e da razgovarash so tvoite roditeli i da te sovetuvaat shto i kako. Forumot ne e nity majka, nity tatko.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
5.241
Поени од реакции
14.285
Имам 18 години и сакам да одпатувам до кај мојата братучетка за прв пат до Австрија за новогодишниве празници..веќе закажав се и ќе патувам со автобус..Но, се плашам од луѓето, од некакви манијаци, не знам какви се луѓе ќе сретнам,како ќе го изведам тоа, а патот е долг.Ако има некоја девојка која патувала сама на подалечно место нека пише искуство. :)
Јас ја шетам цела Европа со автобус. Немај гајле, опушти се, понеси некоја книга и уживај. :)
 

Pance24

Мариовец
Член од
26 август 2012
Мислења
257
Поени од реакции
93
nepoznati lujge ti davaat dosta mnogu informacii sekoj kako si ja tolkuva realnosta od negovite ochi, i mozhe da te zbuni.
Меѓу било кој од нив чита тука и можеби е манијак што си плакне очи и си бара следна жртва :)
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
4.858
Поени од реакции
6.075
Европска УНија е тоа не е Македонија... Нема никакви проблеми по патувањето ниту да те замара некој. Сите се културни и учтиви . Сум гледал и девојки кај што патуваат сами и нема од што да се плашеш.
... воопшто не се сложувам со тебе, напротив во МКД да те видат во мака, дали со автомобил, дали на патот ќе застанат ќе прашат за помош ( лоши луѓе има насекаде) дури ќе те одднесат, нудат ручек, спиење...залак од уста било да е македонец, (албанец од МКД потекло се посебно љубезни), во Австрија поточно во Виена има младина од цел свет и доста е безбедно ако не се движиш сама, посебно во метро, ама во другите држави толку се „ладни“ доле на земја да паднеш покрај тебе ќе поминат око не им трепнува ги прашуваш на англиски не одговараат, ептен ако се некои дојденци таму...
мој совет е само пасошот и парите на посебно место да не се гледа, а другите пари ситнишот онака во џеб и немаш гајле и секогаш биди во друштво или во гужва меѓу луѓето ... :)
 

sankerce

прогресиФ
Член од
6 март 2009
Мислења
3.050
Поени од реакции
4.936
"...веќе закажав се и ќе патувам со автобус..."
Автобус? До Австрија? Колку шо го плати автобусот (а претпоставувам солено), карта авионска ќе платеше и ќе стигнеше за саат време и 15 минути до каде било во Австрија без да се плашиш некој да не ти напраи џбрц попат...
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.332
Поени од реакции
1.203
"...веќе закажав се и ќе патувам со автобус..."
Автобус? До Австрија? Колку шо го плати автобусот (а претпоставувам солено), карта авионска ќе платеше и ќе стигнеше за саат време и 15 минути до каде било во Австрија без да се плашиш некој да не ти напраи џбрц попат...
Може сака да патува со автобус..Може нејзе така и одговара..Незначи дека АКО ти така мислиш,и мора така да биде.
Оти женските во принцип се смотани,ама ајде ова е девојче,па не знае уште..
 
На врв Bottom