Патување..девојка сама

Член од
9 мај 2017
Мислења
10
Поени од реакции
3
Имам 18 години и сакам да одпатувам до кај мојата братучетка за прв пат до Австрија за новогодишниве празници..веќе закажав се и ќе патувам со автобус..Но, се плашам од луѓето, од некакви манијаци, не знам какви се луѓе ќе сретнам,како ќе го изведам тоа, а патот е долг.Ако има некоја девојка која патувала сама на подалечно место нека пише искуство. :)
 

Pance24

Мариовец
Член од
26 август 2012
Мислења
262
Поени од реакции
94
Европска УНија е тоа не е Македонија... Нема никакви проблеми по патувањето ниту да те замара некој. Сите се културни и учтиви . Сум гледал и девојки кај што патуваат сами и нема од што да се плашеш.
 
Член од
28 септември 2012
Мислења
7.516
Поени од реакции
16.773
Точно. Поголеми се шансите некој позади Рамстор да го раздрка, отколку по патот до Австрија. :)
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.343
Поени од реакции
5.171
Па добро нема аутостоп да патуваш, од што се плашиш ? Најлошо шо може да се деси е да седне некој постар до тебе, и да те зјапа малку ... у случај да си згодна... стави слушалки на ушите и никој нема да те замара...
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
31.320
Поени од реакции
44.537
Богами, акординг ту тајмингот стварно ќе патуваш за новогодишниве празници.
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.332
Поени од реакции
1.209
Имам 18 години и сакам да одпатувам до кај мојата братучетка за прв пат до Австрија за новогодишниве празници..веќе закажав се и ќе патувам со автобус..Но, се плашам од луѓето, од некакви манијаци, не знам какви се луѓе ќе сретнам,како ќе го изведам тоа, а патот е долг.Ако има некоја девојка која патувала сама на подалечно место нека пише искуство. :)
Седни си позади возачот и ќе немаш маки..Еии па ти,јас со камион и тоа сам одам,ти со автобус,фино чисто топло,ќе немаш проблеми..Опушти се и уживај..

Македонија-Србија-Хрватска-Словенија-Австрија..Знае на Батровци да има гужва,ама што ти е гајле..
Двајца возачи се..Би требало да стасате за 15 саата возење,ако нема некаде застој..
Околу 1100-1400 км..Зависи каде патуваш..
 
Член од
14 јули 2017
Мислења
148
Поени од реакции
106
Абе остај ти тоа ЕУ...другарка од Америка 19години доаѓаше до Скопје кај баба и...во авион некој од браќава "Швајцарец" пасивно-агресивно се однесувал кон нејзе цел пат и неможела да спие од страв, девојчето исплашено беше.

Ја би ти препорачал да пазиш само, не се знае кога нешто неочекувано би се десило.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
31.320
Поени од реакции
44.537
Абе остај ти тоа ЕУ...другарка од Америка 19години доаѓаше до Скопје кај баба и...во авион некој од браќава "Швајцарец" пасивно-агресивно се однесувал кон нејзе цел пат и неможела да спие од страв, девојчето исплашено беше.

Ја би ти препорачал да пазиш само, не се знае кога нешто неочекувано би се десило.
Мислам дека скроз и е јасно дека треба да избегава Арапи, Албанци и останати муслимани. (ако сака мирен живот)
 

JimmyFloydBottleBank

Rimtutituki
Член од
29 ноември 2010
Мислења
6.788
Поени од реакции
8.588
Европска УНија е тоа не е Македонија... Нема никакви проблеми по патувањето ниту да те замара некој. Сите се културни и учтиви . Сум гледал и девојки кај што патуваат сами и нема од што да се плашеш.
Европска Унија Австрија вамте-тамте, у сред Виена имаш луѓе што шетаа со некоја ношња, а на нејзе прикачени футроли за ножеви ко некад што нашите побратими комити што носеа околу појас. На станица те чекаат нигери безкучници кои те гледаат у очи ко да ти фрлаат црна магија. Скопје е сто пути побезбедно да шеташ па и у Чаир него ли таму.
 

Трипл Што?

#Протестирам
Член од
30 декември 2017
Мислења
92
Поени од реакции
31
Имам 18 години и сакам да одпатувам до кај мојата братучетка за прв пат до Австрија за новогодишниве празници..веќе закажав се и ќе патувам со автобус..Но, се плашам од луѓето, од некакви манијаци, не знам какви се луѓе ќе сретнам,како ќе го изведам тоа, а патот е долг.Ако има некоја девојка која патувала сама на подалечно место нека пише искуство. :)
Деновиве е баш опасно да се патува. Насекаде во светот сè почести се терористичкте напади, најчести мети на терористите им се места или објекти каде што има поголема маса на луѓе како на пример трговски центри... или автобуси. Всушност шансите за да не се случи терористички напад се подеднакви со шансите за да се случи, или ќе има или ќе нема. Ти препорачувам да не одиш во Австрија, постои можност да настрадаш... уште подобро да не се движиш на места каде што има многу луѓе. Биди на сигурно место, биди во својот дом, дом во планина кој не е мета на терористите. Сепак постои можност да настрадаш од рандом земјотрес ама ти си знаеш најдобро.
 

Петра П.

насмевка
Член од
16 јануари 2008
Мислења
2.244
Поени од реакции
3.846
Нема од што да се плашиш. Уживај во патувањето, пушти си музика, грицкај, читај книга. Не разговарај со секого и доколку разговараш не споделувај премногу лични работи.
 
На врв Bottom