Патување во времето...

Член од
19 март 2007
Мислења
6.574
Поени од реакции
163
Па мислам дека за едно 200-300 години би било возможно. Ама сега нема шанси! Човекот е сеуште премногу глупав за вакво нешто. Ама да имаше лелелеееее секој ден ќе патував!
 

BlAcK_MamBa

:: Living by my own rules ::
Член од
25 март 2007
Мислења
431
Поени од реакции
5
Buttercup напиша:
Да! точно, само што практично не е возможно движење на тело со маса поголема од онаа на еден електрон да се движи со брзини барем блиски до брзината на светлината. Така да, ТЕОРЕТСКИ, да тоа би се случило навистина, доколку успееме тој астронаут да го донесеме до движење со брзина приближна до брзината на светлината. Просто, теорија на релативитет, докажана работа, нема што тука да филозофираме. Само што, истата таа теорија вели дека ако телото има некоја измерлива маса (како што нели би имал тој астронаут) кога би се обиделе да го донесеме до брзина блиска до брзината на светлината, тогаш, според теоријата на релативитет, тоа тело (астронаутот) во инерцијален систем би се однесувал како да има бесконечно голема маса... Што значи, тоа е невозможно! :) Толку за тоа! Теорија на релативитет, се знае, докажано е...нема што повеќе да се филозофира... ако сакаме можеме и за тоа да збориме, на друга тема, се разбира!

Патување низ времето! концептот ми се свиѓа.
Ама тоа би значело неколку работи:
Прва работа.
Дека, линијата на времето веќе постои. Таму има и минато и иднина и сегашност. Тоа би значело дека се е веќе предодредено и дека ние само ја одиме линијата на времето и настаните која веќе постои и е одредена и дека се знае дека она што се случува денес, ќе придонесе кон она што се случува утре.
А тоа ми е малку тешко да верувам. Сметам дека ние самите си го креираме патот по кој што одиме. И ако во идината, според таа линија на времето што веќе постои, мене веќе се ми е предодредено и ако јас отидам таму, ќе знам што мене ќе ми се случи и кога ќе ми се случи. Епа што ако јас денес решам да скокнам од зграда? зарем тоа нема да ја измени целата таа временска линија, што теоретски би требало веќе да постои?? и зарем тоа нема да измени, ред други иднини, како на пример на сите луѓе што сега ме познаваат, што ќе ме познаваа, на децата што би ги имала... итн???
Значи, едноставно, не може да има опиплива иднина во која што ние можеме да отидеме и да ја видиме... затоа што ако во моментот додека ние сме таму, можеми нашето сегашно јас ќе го снема, ќе се повреди, ќе умре... итн, и со нас што ќе се случи? само ќе исчезнеме, ќе се распаднеме во енергија???
НЕ МОЖЕ! не е возможно, ниту физички, ниту теоретски!

Втора работа.
Да претпоставиме дека некој веќе направил некаква си направа со која патувањето низ времето би било возможно. Епа, ред настани, како причини довеле до создавање на таа машина. Ете, малку филмски, за да биде полесно да објаснам, на еден луд научник му ја убиваат љубовта на неговиот живот. Тој прави временска машина за да се врати низ времето и да го спречи настанот за да ја спаси љубовта и да си живее убав живот после со неа.
Ама моментот е: Временската машина постои како последица на смртта на девојката, истовремено, смртта на девојката е причина за постоењето на временската машина. Практично, за да постои машината, девојката треба да е мртва, и девојката мора да е мртва за да може да постои машината.
Значи, за да се случи еден настан, мора да се случат други настани кои ќе доведат до него...

Мојата поента е дека, поради причинско-последичните односи кои владеат во светот и поради тоа што едни работи водат кон други, практично патувањето низ времето е невозможно и физички, и теоретски и етички и највише, практично, и се сомневам дека некогаш тоа ќе биде возможно.
Најмногу поради тоа што се кршат основни физички, докажани закони.

Да, може на ова ќе речете, добро, па и Ајнштајн докажа дека Њутн не е во право, а целата физика се базира на Њутновите закони....
Па поради тоа, оставам простор дека можеби паруваењето низ времето ќе биде возможно, ама за тоа има превише очигледни пречки кои мораат да се надвладеат. И тоа нема да биде во нашиот животен век :)

Па затоа, заборавете дека ќе можете да се вратите некаде и да смувате нешто! :) невозможно е! :toe:

tocno no i ne.
dokolku bi postignale da patuvame niz vremeto, togas toa bi ja probilo teorijata na einstein. Sto e mozno, bidejki mnogu teorii se probieni dosega, pa zosto ne i taa.
Linijata na vremeto: dokolku bi mozele da se dvizime ni 4tata dimenzija , vreme, ne bi postoela realnost, tuku iljadnici alternativni svetovi. Koga sekoj poednec bi se vrakal za da gi popravi greskite od minatoto i da si ja izmeni segasnosta svetot bi se menuval postojano. kako gerdan so biseri, ako skines eden site pagaat. sepak i da dojde ova, ke mora da se postavat nekoi granici.
 

BlAcK_MamBa

:: Living by my own rules ::
Член од
25 март 2007
Мислења
431
Поени од реакции
5
Vlatko_Rusin напиша:
Па мислам дека за едно 200-300 години би било возможно. Ама сега нема шанси! Човекот е сеуште премногу глупав за вакво нешто. Ама да имаше лелелеееее секој ден ќе патував!
tocno za ova zboruvav vo prethodniot post.
 

BlAcK_MamBa

:: Living by my own rules ::
Член од
25 март 2007
Мислења
431
Поени од реакции
5
kokko напиша:
Зошто патувањето низ времето го поврзувате со брзината на светлината?Па времето е димензија.Според некои четврта димензија.Се се случува во еден миг во одреден простор.И кога би можеле да го поделиме времето на бесконечно мали мигови ќе видиме дека во секој миг времето стои,бидејки тој миг е слика а не филм кој тече.Во таа слика во тој миг можат да бидат сместено бесконечно многу работи.Е кога би можело во тој миг да се додават елементи во случајот луѓе тогаш би било можно ,,патувањето,, низ времето.Само досега никаде не е споменато дека некој дошол од иднината и дека е забележан како таков.Што значи дека патувањто низ времето не е можно, инаку до сега ќе имавме посетители од иднината.
no so toa i celata vremenska linija bi se smenila,, i realnosta i svetot kakov sto go znaeme.
 
Член од
8 мај 2007
Мислења
23
Поени од реакции
1
Само да разјасниме. За да се патува низ времето не треба да се постигне брзината на светлината (300.000км/ѕ) просторно, туку честичките на телото (атомите, односно електроните) треба да бидат забрзани или забавени.
Ако некој мисли различно слободно нека коментира...
 

Fluffy

Hellraiser
Член од
6 мај 2007
Мислења
1.373
Поени од реакции
16
Eeee...ushte toa ni fali.Malce ima tuka problemi i zavrzlami za reshavanje,pa ushte treba da patuvame niz vremeto za da stvorime novi ili da se zapletkame vo nekoi veke postoechki?Ako me prashuvate mene,super mi e tuka i vaka.Zlatna rabota,si znaesh na koj problem kaj mu e chareto,koj problem ke se vrati za da te k'sne za zadnikot...i taka.Skoro se e predvidlivo i ednostavno.A utre?Epa...utre e nov den,neli?
 
Член од
8 мај 2007
Мислења
23
Поени од реакции
1
А ако во иднина создадеме машина што патува низ времето (за 200/300/500 год) зар не мислите дека некој ќе дојде во наше време за да ни помогне да не направиме некои грешки што ќе ги направиме?
 

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569
kiki25 напиша:
А ако во иднина создадеме машина што патува низ времето (за 200/300/500 год) зар не мислите дека некој ќе дојде во наше време за да ни помогне да не направиме некои грешки што ќе ги направиме?
Работата е, што и да се случи нешто доволно големо за да го смени текот на настаните, ние нема да знаеме.
 

Gadfly Baba

Registered Loser
Член од
20 февруари 2007
Мислења
997
Поени од реакции
21
Кога ќе измислат топла вода у коцки мраз,тогаш ќе измислат и времеплов.За овој термин и теорија е премногу да се употреби.А тоа со сондата што ја пратиле,таа била стара 30 години па што се вратил часовникот толку?
Доста се надевате дека ќе имате шанса да поправите некои грешки :D
 

kokolo_sk

Фаринго Егзофагијален Дивертикулум
Член од
8 јуни 2006
Мислења
261
Поени од реакции
8
luge vremenska masina nema da se izmisli... Ako bi se izmislela vo 4000 godina nekoj bi se vratel vo minatoto i znaci i vo minatoto ke ja imalo... svakate?
 

BlAcK_MamBa

:: Living by my own rules ::
Член од
25 март 2007
Мислења
431
Поени од реакции
5
Covekot prvo treba da dostigne povisoko nivo na svest, pa potoa da razmisluva za patuvanje niz vremeto. sega zasega seuste e mnogu glupav
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.596
Поени од реакции
13.281
Зошто патувањето низ времето го поврзувате со брзината на светлината?Па времето е димензија.Според некои четврта димензија.Се се случува во еден миг во одреден простор.И кога би можеле да го поделиме времето на бесконечно мали мигови ќе видиме дека во секој миг времето стои,бидејки тој миг е слика а не филм кој тече.Во таа слика во тој миг можат да бидат сместено бесконечно многу работи.Е кога би можело во тој миг да се додават елементи во случајот луѓе тогаш би било можно ,,патувањето,, низ времето.Само досега никаде не е споменато дека некој дошол од иднината и дека е забележан како таков.Што значи дека патувањто низ времето не е можно, инаку до сега ќе имавме посетители од иднината.
е ова е навистина најдобрата мисла на овој форум ! во право си, иднина имаме пред нас,значи доколку би се откријала машина за патување низ времето некој од нашата иднина по таму си илјадници години би дошол и би го препознале јас се согласувам комплетно со тебе ...

доколку би имало временска машина досега некој ке дошол и би не предупредил за на пример двете светски војни, за атомската бомба во хирошима и нагасаки, за нуклеарниот инцидент во чернобил и за мн други страшни работи кои лугјето од иднината ги знаат и би дошле би смениле цела ситуација а можи и да ја смениле тоа никогаш не се знае затоа оваа теза има две страни...

Чичино го разбрав твоето прашање, и ја не сум Ајнштај за да ти одговорам. А затоа се вика ТЕОРИЈА на релативитет, затоа што не е докажано. Спомна филозофија, сево ова не е ни најмалку физика, туку е филозофија. А филозофијата одсекогаш се обидувала да ги објасни оние работи кои науката неможе. А за тоа што порано мислеле, и мислат и ќе мислат. Кога би биле 100% сигурни би постигнале брзина на светлината, затоа што би знаеле како да постигнеме.
лол се најдоја роднини чичино убаво се изнасмеав хаха
 
Член од
3 август 2007
Мислења
2
Поени од реакции
0
Pred nekoja godina procitav vo edno SCI bez FI :P .. spisanie deka site presmetki i ravenki se napisani i izvedeni za patuvanje niz vremeto. Edinstven problem e tkn egzoticen materijal kojsto seuste ne e pronajden t.e kojsto bi mozel da go izdrzi patuvanjeto niz tkn crvja dupka... Toa go procitav a kolku e tocno ??
 

NEBO666

НАУЧНИК
Член од
21 јули 2007
Мислења
568
Поени од реакции
1
luge vremenska masina nema da se izmisli... Ako bi se izmislela vo 4000 godina nekoj bi se vratel vo minatoto i znaci i vo minatoto ke ja imalo... svakate?
ke ja imalo ako dovolno ne se kriela i nebila tajna.Zosto mislis deka ako nekogas otkrijat vremenska masina,taa ke bide poznata vo site vreminja?
Mozebi si vo pravo,deka covekot nikogas,ni vo idnina ne izmislil vremenska masina,a jas mislam deka ako e taka,togas covekot izumrel....
a sto mislite za vremensko ogledalo?
jas mislam deka postoi,i sega moze da bide napraveno.
da receme deka na nekoja planeta,koja e oddalecena 1svetlosna godina od zemjava,vo momentov postoi ogledalo,koe e vecno svrteno kon zemjava.
Ako nie so teleskop pogledneme kon nego,ke ja vidime zemjata kakva sto bila pred dve godini,znaci sne napravile vremensko ogledalo.
Se soglasuvate so mojata teorija za vremensko ogledalo?


Pred nekoja godina procitav vo edno SCI bez FI :P .. spisanie deka site presmetki i ravenki se napisani i izvedeni za patuvanje niz vremeto. Edinstven problem e tkn egzoticen materijal kojsto seuste ne e pronajden t.e kojsto bi mozel da go izdrzi patuvanjeto niz tkn crvja dupka... Toa go procitav a kolku e tocno ??
ne veruvam deka e vistina,zosto nikade nemam procitano deka postoi crvja dupka,a ako mislis na crna dupka.....znaes sto e crna dupka?ako neznaes,pisi,ke dobies objasnuvanje na pp.
 

back_rest

ex mod coder
Член од
19 јули 2006
Мислења
1.590
Поени од реакции
107
Глава боли од овие работи, ама ајде ќе пробам на кратко да ви објаснам зошто уствари не би била логична временска машина на оној класичен начин.
Секој настан е природна и логична последица на сите настани пред тоа. Некако како сите тие да се поврзани во некоја бесконечна релација.
Идеата на некоја особа да измисли временска машина и желбата и осмислениот принцип за истата се исто така последица на сите настани, локално гледано во неговиот живот, а генерално од „почетокот“ на постоењето на материјата до конкретниот момент. Сакам да го генерализирам парадоксот да се вратиш во минатото и да го убиеш татко ти како дете.
Да замислиме (настрана сите докази за и против) дека постои ваква машина и дека некоја особа се враќа да ги истражува диносаурусите. Да претпоставиме и дека има измислено и принцип да се вакумизира областа каде што ќе „допатува“ особата за да не настане колизија помеѓу старата и новата материја. Сепак од самото доаѓање, оваа особа прави промено во тогашниот свет коишто во неговото минато не се случиле: ќе се ослободи повеќе CO2, ќе назгазне на некоја трева, ќе убие некоја бактерија, ќе донесе некоја бактерија или некои сосема ситни работи како: мало струење на воздухот, наелектризирање на средината, одбивање на светлина, спречување на фотосинтеза и ред други ствари. Голем дел од нив, онака површински гледано, не би се одразиле на неговиата иднина, но сепак шансите да се промени иднината од ваквото враќање во минатото се 100%. Дали на тоа место ќе нема дрво, или некој диносавр ќе сврти патека и нешто глупост ќе се случи, сепак се нарушува онаа релација која што ја реков погоре. Огромни се шансите да од овие настани, сперматозоидот кој го зачнал нашиот научник, да не ја уцели метата, или пак да не се случи коректниот настан па да не добие идеа и осмисли принцип за градење на машината, или пак во најлош случај, сосема да се смени текот на времето и особата воопшто да не постои.
Ако се случи ваков парадокс, не може да се замисли дека ќе колизира и ќе се поништи целата иднина или целиот универзум заради оваа неправилност во него. Затоа овде доаѓат идеи како создавање на паралелен универзум, ама колку се потврдени толку се и безвезе. Еден обичен лудак може да се напуши и да смисли нова „ајнштајнова“ теорија.
Не се замарајте, стварно боли глава. Живеј денес, а извини се за вчера.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom