Паста за заби

еци^^^

Walking the line of nature's palm
Член од
9 декември 2005
Мислења
2.945
Поени од реакции
58
Malce e of topik, ali znae li nekoj kako "pravilno" se cetkaat zabite? Ama ona bash najpravilno, po definicija, kako shto go ima vo 'zabarska kniga'? Prashuvam poshto mi krvarat nepcata nekad, pa sakam da znam dali pravilno gi cetkam. Da, go znam ona 'kruzno dvizenje so cetkata' no kolku vreme, na koja strana, kako gi cetkate zabite odvnatre i sl. Fala odnapred. Zuboneobrazovan. :)
Е вака,колку што знам ќе ти објаснам.
Според татко ми,кој е заболекар,основно е забите да се мијат навечер,зашто во текот на вечерта остатоците од храна кој сме ја внесувале во текот на денот а се наталожиле на забите,се разградуваат и така се создаваат инфекциите и забниот кариес.Значи основно е забите да се мијат навечер,додека насабајле единствено ги миеме забите поради освежување на здивот.
Миењето на забите треба да трае оптимално до 3 минути,а максимално до 6-7.Се врши со кружно четкање на забите,и тоа секој заб посебно,одвнатре и однадвор. Исто така при миењето на забите треба да го четкате и јазикот зошто и на него се наталожуват остатоци од храната.

Стриктно за твојот случај,со крварењето на непцата,сигурно се работи за некое воспаление зашто не верувам дека толку екстремно ги четкаш па ги раскрвавуваш.

Ќе прашам стручно лице за пошироко објаснување,па ќе го продолжам постов.





Инаку јас користам Колгејт паста за заби,видовите ги менувам.Користам и Колгејт течност за плакнење на устата и ептен сум задоволна.Забите ги мијам најчесто само навечер и наутро.
 

ВМРО

Loved By Few, Hated By Many, Respected By All
Член од
12 септември 2005
Мислења
1.863
Поени од реакции
26
Jas koristam Glister od Amway. Mnogu dobra pasta...malku e skapa ama so edna tuba 6 meseci proagas...okolu 450 denari e.
 
V

Viktoranius

Гостин
Забите ги мијам по 2 пати на ден.
Кога станувам и кога си легнувам користам Колгејт.
 
Член од
22 август 2007
Мислења
550
Поени од реакции
16
Моментално користам Colgate , а исто така ми се свига и Zirodent од ментол. Ептен освежуваат.
 

draganask

те сакам СОНЦЕ
Член од
4 декември 2007
Мислења
401
Поени од реакции
24
Моментално Colgate Propolis, инаку воопшто обично користам Colgate пасти за заби а понекогаш Zirodent а многу мразам Kolynos воопшто долго не ми останува свежината во устата со неа. Заби четкам два пати на ден наутро и навечер а некогаш и после ручекот. Инаку многу често четкање не е баш препорачливо поради забната глеѓ и непцето. Се што е претерано не е убаво нели. :smir:
 

зунза

Модератор
Член од
27 јануари 2006
Мислења
3.301
Поени од реакции
59
Colgate Herbal за природно бели и цврст заби. :pos:

Таа, ама после неа и гел еден од ментол и еукалиптус и после тоа малку специјална паста за белеење, што содржи сода или нешто.

Перипетии. :pos:

A да, и четката ми е со гумено појачање. :pipi:
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Zirodent najarna e i ne ja menuvam za nikoja druga. 3 pati na den gi mijam zabite
 
Г

Гоццццце

Гостин
Инаку јас користам Колгејт паста за заби,видовите ги менувам.Користам и Колгејт течност за плакнење на устата и ептен сум задоволна.Забите ги мијам најчесто само навечер и наутро.
Малце доцнам , но , каде се наоѓа Колгејт течност?
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Ги менувам Колгејт и Сигнал коа ке ми скурчи вкусот на едната одам со другата:)
 
А

Ајсшутер

Гостин
Најчесто користам Колгејт ама кога видов како ги прават пастите ми се згади озбилно,што гледав на дискавери пастите се прават од бои знам имаше песок кој под дејство на некакви машите се крши на многу мали делчиња
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.704
Поени од реакции
11.127
Колгејт, Сигнал, Зиродент,...мање више не се замарам, шо ќе купи мајка ми, тоа :)
 

cacikr

K@ŧ€ň©€ŧǾ
Член од
4 јануари 2008
Мислења
452
Поени од реакции
8
Користам colgate propolis и обавезно ги четкам двапати дневно сабајле и навечер а и појќепати(за викендот и ко ќе сум прва смена на школо)
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.498
Колгејт од оние што се со 12 часовна заштита, па после четкање со интердентална четка и на крај ги поминувам со Џонсон&Џонсон конец за заби. Ама тоа само навечер, сабајле само со обичната четка и пастата.:)
 
Член од
4 декември 2007
Мислења
515
Поени од реакции
22
Користам „лакалут“
 
Член од
20 октомври 2007
Мислења
208
Поени од реакции
5
Јас како што знам треба 3 пати или после секое јадење ако е можно али немора до толку доволно е 3 пати дневно еднаш сабајле поручек и навечер. За бели и здрави заби.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom