Партнер со тетоважи

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.849
Поени од реакции
12.322
Е баш тие ружичките не ми се свиѓаат. Сори. :D
Нема потреба од сори, вкус и вкус. Само што мојата не е како ,,баш тие ружички", оти и мене не ми се допаѓаат ружички - ружички. Мораше, т.е, сакав симболизмот да биди запазен до детал, па се потрудив некако да изведам во мој стил, така да речам, за да не биде она ,,баш ружичка - ружичка".
 

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.724
Поени од реакции
21.049
Нема потреба од сори, вкус и вкус. Само што мојата не е како ,,баш тие ружички", оти и мене не ми се допаѓаат ружички - ружички. Мораше, т.е, сакав симболизмот да биди запазен до детал, па се потрудив некако да изведам во мој стил, така да речам, за да не биде она ,,баш ружичка - ружичка".
Што симболизира ружа.Има некое посебно значење или? Мене ме асоцира на Осми март,на љубаф,на женску пажњу.

Бш ск у момент ми текнуе дека на ливадарку нај ву одговара да се вика Ружа.
Пошто Ружа нема мужа.


Иначе ја неам ни едну тетоважу.Само едн пут ми дојде жеља у трету средно да напрау мал псилоцобин(меџик машрум)на руку.Нешто да биде псаф фрактално али минимал, да не хипнотизира.
Супер што не сам напраија.Воодушевен од сам себе.

Фан факт.
Најстара европска тетоважа е на најстару европску мумију Еци(Otzi).Еци е алпски ловџија што живеаја пред около 5000 године.И да ви кажу искрено,тетоваже су му напраени по профи него овија Јна југословенски на старци што ги имаф.Праени су сс опсидијан и органски бое,а не овија југословенски сс мастило и игле за гоблени.
 

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.849
Поени од реакции
12.322
Што симболизира ружа.Има некое посебно значење или? Мене ме асоцира на Осми март,на љубаф,на женску пажњу.

Бш ск у момент ми текнуе дека на ливадарку нај ву одговара да се вика Ружа.
Пошто Ружа нема мужа.


Иначе ја неам ни едну тетоважу.Само едн пут ми дојде жеља у трету средно да напрау мал псилоцобин(меџик машрум)на руку.Нешто да биде псаф фрактално али минимал, да не хипнотизира.
Супер што не сам напраија.Воодушевен од сам себе.

Фан факт.
Најстара европска тетоважа е на најстару европску мумију Еци(Otzi).Еци е алпски ловџија што живеаја пред около 5000 године.И да ви кажу искрено,тетоваже су му напраени по профи него овија Јна југословенски на старци што ги имаф.Праени су сс опсидијан и органски бое,а не овија југословенски сс мастило и игле за гоблени.
Пиши роуз ен крос ин херметицизм или езотерија и би требало да се појави некој симболизам.

А кога спомна игли за гоблени и ЈНА, оваа е првата со туш и игла за шиење а на врвот намотан конец од макара за да упија, направена некаде за време на дејтонскиот мировен договор а драгоцен спомен од драгоцен другар кој за жал не е меѓу живите...
 

Attachments

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.733
Поени од реакции
8.222
Пиши роуз ен крос ин херметицизм или езотерија и би требало да се појави некој симболизам.

А кога спомна игли за гоблени и ЈНА, оваа е првата со туш и игла за шиење а на врвот намотан конец од макара за да упија, направена некаде за време на дејтонскиот мировен договор а драгоцен спомен од драгоцен другар кој за жал не е меѓу живите...
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: 831
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.346
Поени од реакции
17.339
У Зен филозофијата на живот, кога сликаат не се враќаат втор пат да пуштат линија, а О е уствари Бог. Твоево е повеќе личи на Ороборус...не е лошо, ја кога сум мислел на тетоважи оваа била меѓу првите опции. Ама подобро кога размислив значењето е различно, има некој што ја толкува како вечно раѓање и умирање има некој што ја толкува како карантин на планетава Земја, односно појасот Ван Ален и т.н.
Sto ti znaci ova, tetoviranite ne se reinkarniraat pak na Zemjava? Ako e taka, tetovaza e ok rabota.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.924
Поени од реакции
9.149
Sto ti znaci ova, tetoviranite ne se reinkarniraat pak na Zemjava? Ako e taka, tetovaza e ok rabota.
Не верувам дека тетоважата има врска со било што битно и у негативна и у позитивна смисла. Иначе змијата што си го јаде опашот у едно од многуте толкувања е карантин за луѓето у смисла оставени сме овде без никој да не ни се меша да се развиваме и да еволуираме или евентуално да се уништиме у смисла на генетски потенцијал.
Иначе околу реинкарнацијата, по некад правиме работи не за наше добро туку да помогнеме на некој па од таа гледна точка доброто и лошото се релативна работа...зависи како гледаш на работите. Животот е голема мистерија и не мора да значи дека е иста за секого. Она што е очигледно е дека луѓето на колективно ниво имаат доживеано многу голема траума и како последица на истата се наоѓаме у некој магичен круг у кој одиме накај работ. Верувам дека патот по кој се движиме у иднина зависи од тоа како го доживуваме овој свет у кој сме кратко овде у моментов, и траумата што ја ствараме кај други(тука спаѓа целиот жив свет на планетава) ни се враќа многукратно и индивидуално и на колективно ниво.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.493
Поени од реакции
22.514
И не ви кажав… посебно не ми се свиѓаат тетоважи во боја….црвено, па плаво, па некаде зелено. Денес видов такви тетоважи две и не не не, не ми се допаѓаат.
De pa ti djimrija :sneaky:
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.850
Поени од реакции
29.614
И јас не сакам бои. Единствена боја ми е на една ружичка врз срцето - црвена, со две зелени ливчиња. Чисто само за да не испадне она ,,црна ружа" хоророт од деведесеттите :misticen:
Здраво Адам Лабунски.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
16.186
Поени од реакции
36.385
A ако си фистфак инкубус тогаш истава тетоважа наместо црна е кафеава.
Автоматски споено мислење:



Татко ми у титова гарда служел и има тетоважа од Јованка Броз.

@poimanemam татко ти каде има служено војска и каква тетоважа има ?

Што мислиш стрико @c i t r o за служењето во АФУ каква тетоважа има ?! Два портрета на Порошенко и на Зелински на плешките на грб ?! Слава Украини !!! на чело ?! Карта на Бахмут и Авдивка на ребрата од страна ?!
По една ваква му цртаат таму, да знаат што ги чека :D
1710847865606.png
 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.611
Поени од реакции
30.244
Темава треба да иде у корелација со оваа тема
 

Kajgana Shop

На врв Bottom