Парламентарни избори - 15 Јули 2020

  • Креатор на темата Macedon1um
  • Време на започнување

Кој политички блок ќе успее да состави влада?


  • Вкупно гласачи
    84
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.297
Поени од реакции
78.967
Финансиската полиција ќе ја истражува реконструкцијата на Албанскиот театар. За обновата на објектот , наместо планираните 8, беа потрошени околу 10, 5 милиони евра, со пробиени рокови на градежните зафати од 1 на 6 години. За случајот предистражна постапка во 2018 водеше СЈО, а со неговото згаснување предметот го превзема ОЈО. Од УФП информираат дека сега ќе постапат според насоки на Обвинителството.

ова е ваљда дел од постизборната војна на ДУИ и СДСМ
ВМРО ќути, како и во предизборието
 
Член од
29 декември 2007
Мислења
556
Поени од реакции
1.282
му се сипале на Мијалков, вака постизборно
Ете луѓе мои ако си работлив, чесен, скромен, умен, шпараџија и икономист, успехот нема да избега.
Галиба, овој Мијалков е македонски Илон Маск или Џеф Безос.
 
Член од
18 јануари 2018
Мислења
334
Поени од реакции
246
Не треба да чекаш во животот од никого. Бори се и ако најдеш истомисленици/сојузници супер, ако не челичи се сам.

Во странство будали се од 18-20 години децата што ги праќаат на страна?
Ќе искуси од млад живот со партер, цимер, ќе оди на раб и дополнително ќе има мотивација да учи и да напредува професионално за да има подобар живот...

Кај нас... Седи мама дома, еве ти за кафе со другарчињата, убав он. Сега ќе дојде тате од раб па ќе оди со другаров да местат струја кај комшијата. Ќе излези добар одмор за тебе на лето, само учи ти мајкино.
И така... факс, курсеви, обуки, курци-палци, магистратура..., а од др страна дај му да чува три овци нацртани четири ќе ти загине.

Исто и со државата...
30 години да сме влезеле во нато, да сме влезеле во еу, америка да не сака, на русија да сме блиски, кина д не ни се лути, тајван да ни даде милјарда...

А никој не рекол, чекај бре, ами да засукавме ракави сами?

Е кога некој ќе те гледа дека си шупелка нормално дека ќе те користи.
Aj ne zabeguj molim te, qr ke se snajdesh sam ako ne ti pomogne rodnina ili nekoe treto lice.
Odi neka te izbrka tebe roditelot i za 15 000 denara odi raboti i plakjaj kirija, i odi opstani, pokraj svoja kukja so roditeli so familija da odish pot kirija,oke si go prashash qrot, ostaj tie na zapad u drug film se, plati zimaat, plus i na zapad ako nekoj ima kukjiste od 150+ kvadrata za so da gi brka decata, osven ako deteto planira da se zeni pa na raat da zivee baska
Toa sto znaele zanaet Albanci ova ona taka mozda gi vospitale a i se zainteresirale da naucat, plus oni se gomna najmalku 1 vek ponazat, odi gleaj ti normalniot svet kako se ponasha,
Ne zabeguj u filmovi
Toa e taka naredeno da ja delat zemjava,
Odi tebe neka ti ponudat
Pari ama da si protiv svojata zemja
Ili patriot ama da te zbrisat preku atentat, ti so ke izberes
A tie glupi sporedbi, toa ostaj ti, sekoja individua si e prikaska za sebe, ti gleaj si za sebe i najbliskite, ne mu go ispravaj na sekoj koj, sho, kako se snaogal
I sho ke zasukash rakavi koa gazdana ti vika odi raboti za nikakvi pari, tuka ebanata vlada e kriva, sho ne naredela so zakon 600 700 evra plata za sekoj opash, rabotnik itd itd, za intelektualcite poishe ama ushte pred dva triese godini pa da ne begale lugjeto
Ne vleguj u filmovi oi ne se zamaraj, me zabole mene dali ke ja delele drzhavata, sekako ne zavisi od mene toa
Strujata poskapela, pa neka se soberat ajde i ja ke odam, a sho qrovite ke si gi drzhime u toj sobir?
 
Последно уредено:
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.441
Поени од реакции
9.179
Aj ne zabeguj molim te, odi neka te izbrka tebe roditelot i za 15 000 denara odi raboti i plakjaj kirija, i odi opstani, pokraj svoja kukja so roditeli so familija da odish pot kirija,oke si go prashash qrot, ostaj tie na zapad u drug film se, plati zimaat, plus i na zapad ako nekoj ima kukjiste od plus 100 kvadrata za so da gi brka decata, osven ako deteto planira da se zeni pa na raat da zivee baska
Toa sto znaele zanaet Albanci ova ona taka mozda gi vospitale a i se zainteresirale da naucat, plus oni se gomna najmalku 1 vek ponazat, odi gleaj ti normalniot svet kako se ponasha,
Ne zabeguj u filmovi
Toa e taka naredeno da ja delat zemjava,
Odi tebe neka ti ponudat
Pari ama da si protiv svojata zemja
Ili patriot ama da te zbrisat preku atentat, ti so ke izberes
A tie glupi sporedbi generaliziranja toa ostaj ti, sekoja individua si e prikaska za sebe, ti gleaj si za sebe i najbliskite, ne mu go ispravaj na sekoj koj, so kako se snaogal
I sho ke zasukash rakavi koa gazdana ti vika odi raboti za nikakvi pari, tuka ebanata vlada e kriva, sho ne naredela so zakon 600 700 evra plata za sekoj opash, rabotnik itd itd, za ucgenite poishe ama ushte pred dva triese godini pa da ne begale lugjeto
Ne vleguj u filmovi oi ne se zamaraj, me zabole mene dali ke ja delele drzhavata, sekako ne zavisi od mene toa, odi zhivej, ignoriraj mediumi, politika itd, itd..........
Само ти не се нервирај и седи дома со мама, тате и бате во твоите сто квадрата.

п.с. Доколку си кадарен ќе работиш за повеќе од 15к и нема да ја кривиш државата што не ти даде 700еур плата.
Тоа чика Зајко да си го кривите впартија што ве дудлаше за 500еур плата и 300 пилоти во Арачиново.

Ама што сум се фатил и јас да ти реплицирам кога веќе и онака знаеш се'.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.186
Поени од реакции
18.000
Ов и ев - имале. Ја ќе ти најдам еден куп на ов или ев од XIX или порано. Ти колку ќе ми најдеш на -овски или -евски?
Читав некоја книга за Македонија во 19 век и приметив дека нема многу -ов, -ски.
-иќ нема воопшто.

Ама можи тоа да е до регионот. Повеќето презимиња се како прекар.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: A__

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.297
Поени од реакции
78.967
Читав некоја книга за Македонија во 19 век и приметив дека нема многу -ов, -ски.
-иќ нема воопшто.

Ама можи тоа да е до регионот. Повеќето презимиња се како прекар.
Свашта тврдат луѓе дека прочитале, а богами и свашта може човек да прочита.

Ја ќе земам да видам кои познати имиња од нашата историја ги имаме од тоа време.
...
И да не поверуеш, скоро све се на -ов и -ев, многу поголем процент отколку денес.

Делчев, Петров, Миладинов, Тошев, Сарафов, Матов, Татарчев, Делииванов, Стефанов, Дијамандиев, Георгов, ...
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.186
Поени од реакции
18.000
Свашта тврдат луѓе дека прочитале, а богами и свашта може човек да прочита.

Ја ќе земам да видам кои познати имиња од нашата историја ги имаме од тоа време.
...
И да не поверуеш, скоро све се на -ов и -ев, многу поголем процент отколку денес.

Делчев, Петров, Миладинов, Тошев, Сарафов, Матов, Татарчев, Делииванов, Стефанов, Дијамандиев, Георгов, ...
Абе за период на почеток на 19 век јас не сретнав -ов. Овие сите што ги наведе се крај на 19 век. Можеби е директно поврзано со независноста на Бугарија и наметување на влијание во Македонија.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.927
Поени од реакции
7.859
Читав некоја книга за Македонија во 19 век и приметив дека нема многу -ов, -ски.
-иќ нема воопшто.

Ама можи тоа да е до регионот. Повеќето презимиња се како прекар.
I denes ima familii bez ski, ov, I slicno, do dusa poretki se a gi ima.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.297
Поени од реакции
78.967
Читав некоја книга за Македонија во 19 век и приметив дека нема многу -ов, -ски.
-иќ нема воопшто.

Ама можи тоа да е до регионот. Повеќето презимиња се како прекар.
на прва топка ми текнува на браќата Миладиновци, тие се од прва половина и се презиваат на -ов
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.297
Поени од реакции
78.967
Хмммммм

Не сум сигурен дека тоа можеш да го сместиш во -ов.
Димитар/Константин Миладинов можам комотно да го вбројам во презимиња кои завршуваат на -ов. Ич да не се секираш, се гледаат последните букви.

Работата беше дека неосновано тврдиш оти Македонците не се презивале на ов или ев во деветнаести, а всушност огромно мнозинств така се презивале. После рече дека си мислел на прва половина, а ја од рукав одма ти извадив презиме на првиот што ми текна познат Македонец од тоа време. (т.е двајца се)
Следува од тебе - Миладинов не е на -ов.

(и тука мислам дека го прекинувам овој оф-топик, ај рест мај кејс)
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Фаќај патот, не знам зошто постираш тука кога тоооолку многу НЕ си заинтересиран за ништо, особено не за државата.

Такви слаткоречиви како тебе ги чекаат во ЕУ. Срцка тој.
Ама таму ги нема мама и тато!

Сте се фатиле за -ов. Па тоа во нашиот јазик е нормална работа за припадност.
Моливот на Трајко = Трајков молив.
Велосипедот на Берик = Бериков велосипед.
Синот на Миладин (Димитар) = (Димитар) Миладинов син.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom