Парламентарни избори - 15 Јули 2020

  • Креатор на темата Macedon1um
  • Време на започнување

Кој политички блок ќе успее да состави влада?


  • Вкупно гласачи
    84
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.959
Поени од реакции
57.695
Читај го Бобан Нонковиќ. Вика и јас не сум среќен ама мора да гласам за Вмро. Тоа е политички писмен човек.
:pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos:

Полека малку ГРОМ.

Неизлагањето на избори има контра ефект во ситуација кога твоето неизалгање некој може да го злоупотреби за да те чкртне на списокот и да тури листе во твое име.

Тоа беше можно во годините кога чичко ти Стевче ја смени лентата и од најголем комуњар и вмрофоб, стана србенда и се прешалта во друштвото на Грујо.

Сега, за нивна жал, СДСМ не може да ги фабрикува овие избори.

Прво затоа што има техничка влада, второ оти членството им е поразлично и трето затоа што се глупи и ја немаат војничката хиерахија што ја имавте вие на времето.

Така да за овие избори најлогичниот исход е да има бојкот од разочараност и бојкот заради тоа што нема разумна опција која ќе те натера да искочиш да гласаш. Во 2016 разумната опција беше да се смени ВМРО. Сега нема разумна опција затоа што нивните наследници не понудија ништо ново и асално.

Се надевам дека и тоа ќе се деси и дека ќе искочите само вие што си имате партиски интерес и ќе има рекордно низок праг на излезност.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.769
Поени од реакции
21.179
:pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos:

Полека малку ГРОМ.

Неизлагањето на избори има контра ефект во ситуација кога твоето неизалгање некој може да го злоупотреби за да те чкртне на списокот и да тури листе во твое име.

Тоа беше можно во годините кога чичко ти Стевче ја смени лентата и од најголем комуњар и вмрофоб, стана србенда и се прешалта во друштвото на Грујо.

Сега, за нивна жал, СДСМ не може да ги фабрикува овие избори.

Прво затоа што има техничка влада, второ оти членството им е поразлично и трето затоа што се глупи и ја немаат војничката хиерахија што ја имавте вие на времето.

Така да за овие избори најлогичниот исход е да има бојкот од разочараност и бојкот заради тоа што нема разумна опција која ќе те натера да искочиш да гласаш. Во 2016 разумната опција беше да се смени ВМРО. Сега нема разумна опција затоа што нивните наследници не понудија ништо ново и асално.

Се надевам дека и тоа ќе се деси и дека ќе искочите само вие што си имате партиски интерес и ќе има рекордно низок праг на излезност.
Ne be stvarno, cisto onaka me interesira sto ocekuvas deka ke se sluci ako bojkotirate parlamentarni. Onaka tvoe viduvanje. Ete bojkotiras ti i uste neznam kolku, ke ima rekorden nizok prag na izlezenost i posle sto ke se sluci ?
 
Член од
25 декември 2019
Мислења
1.742
Поени од реакции
2.665
Ne be stvarno, cisto onaka me interesira sto ocekuvas deka ke se sluci ako bojkotirate parlamentarni. Onaka tvoe viduvanje. Ete bojkotiras ti i uste neznam kolku, ke ima rekorden nizok prag na izlezenost i posle sto ke se sluci ?
Nisto, pak ke se sostavi vlada, nema cenzus na parlamentarni.
 

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.959
Поени од реакции
57.695
Ne be stvarno, cisto onaka me interesira sto ocekuvas deka ke se sluci ako bojkotirate parlamentarni. Onaka tvoe viduvanje. Ete bojkotiras ti i uste neznam kolku, ke ima rekorden nizok prag na izlezenost i posle sto ke se sluci ?
Ќе победи СДСМ со 2-3 пратеника повеќе од ВМРО, ќе направи коалиција со ДУИ и ќе си продужат ко досеа.

Ради критичното ниво на излезност ќе имаат помал легитимитет, помала можност за перчење дека ја имаат довербата на народот и секоја следна одлука ќе им се преиспитува.

Во превод, ВМРО и останатата опозција ќе изнудат нови предвремени за 2 години.

А во тој меѓупростор, СДСМ ќе мора малку да се стегне и да понуди легални и нелегални поволности кон гласачкото тело што го има загубено.

Што мислиш ти, шо ќе се деси ако има рекордна излезност на изборите и ако сите како политички писмени граѓани ко Бобан Нонковиќ и Вие, гласаме за ВМРО?
 
Член од
7 јули 2013
Мислења
1.462
Поени од реакции
9.180
Тие референдумска одлука неиспочитуваа, сигурно ќе ги потресе тоа што ќе има мала излезеност. :pos:

Добри ви се овие спинерски финти од типот "Не бе брат што ќе гласаме сите се исти", а притоа ќе си излезете да гласате ко попчиња. Па уште замисли не било разумно да бидат сменети :pos:. Владата која направи рекордни скандали на сите полиња и тоа во рок од само 3 години.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.769
Поени од реакции
21.179
Ќе победи СДСМ со 2-3 пратеника повеќе од ВМРО, ќе направи коалиција со ДУИ и ќе си продужат ко досеа.

Ради критичното ниво на излезност ќе имаат помал легитимитет, помала можност за перчење дека ја имаат довербата на народот и секоја следна одлука ќе им се преиспитува.

Во превод, ВМРО и останатата опозција ќе изнудат нови предвремени за 2 години.

А во тој меѓупростор, СДСМ ќе мора малку да се стегне и да понуди легални и нелегални поволности кон гласачкото тело што го има загубено.

Што мислиш ти, шо ќе се деси ако има рекордна излезност на изборите и ако сите како политички писмени граѓани ко Бобан Нонковиќ и Вие, гласаме за ВМРО?
Pa sto ne izlezis i glasas za SDSM ko covek veke koga ovie nekolku godini malce ti bese. Kolku sto se sekjavam pred nekoja godina epten se zalagase za SDSM. Togas ajde ke recime imase samo najdobri nameri i bese politicki nepismen, no sega i pokraj se sto se sluci ke si reci covek deka podnaucil nesto, steknal nekoe iskustvo. Ama Ti ocigledno ne.

Sto ke se desi. Ke zamini SDSM od vlast. Povekjeto od gragjanite so toa bi bile sosem zadovolni osven sekako onie clenovi i simpatizeri na SDSM koi vo megjuvreme ne se uhlebale negde,ne kjarile nisto, ne se vrabotile pa cekaat uste edna tura da go fatat vozot. Pretpostavuvam na toa mislese koga napisa okolu povolnostite kon glasackoto telo koe gi ima zagubeno.
Patem receno ke izlezam da glasam, no ne za VMRO ako ti bese toa mislata. No ni na kraj na pamet ne bi mi padnalo da glasam za SDSM. DUI momentalno mi izgleda kako dobitna kombinacija i tamu ke odi mojot glas.
Si imam jas drugi matematiki i ne mi e bas mnogu bitno dali SDSM ke ostani ili ke padni od vlast. Isto ni na kraj na pamet mi pagja da bidam licemer i da glumam razocaran komunjar koj navodno ke bojkotira. Sekoj koj znae da soberi dva i dva jasno mu e sto vi e borbata, a i da ne mu e jasno ete im objasni.
Автоматски споено мислење:

Nisto, pak ke se sostavi vlada, nema cenzus na parlamentarni.
Ti waoooooo sto ke pravis sega za parlamentarnite. Isto i ti si razocaran ama ne do tolku ili sto ti e planot?
 
Последно уредено:
Член од
25 декември 2019
Мислења
1.742
Поени од реакции
2.665
Pa sto ne izlezis i glasas za SDSM ko covek veke koga ovie nekolku godini malce ti bese. Kolku sto se sekjavam pred nekoja godina epten se zalagase za SDSM. Togas ajde ke recime imase samo najdobri nameri i bese politicki nepismen, no sega i pokraj se sto se sluci ke si reci covek deka podnaucil nesto, steknal nekoe iskustvo. Ama Ti ocigledno ne.

Sto ke se desi. Ke zamini SDSM od vlast. Povekjeto od gragjanite so toa bi bile sosem zadovolni osven sekako onie clenovi i simpatizeri na SDSM koi vo megjuvreme ne se uhlebale negde,ne kjarile nisto, ne se vrabotile pa cekaat uste edna tura da go fatat vozot. Pretpostavuvam na toa mislese koga napisa okolu povolnostite kon glasackoto telo koe gi ima zagubeno.
Patem receno ke izlezam da glasam, no ne za VMRO ako ti bese toa mislata. No ni na kraj na pamet ne bi mi padnalo da glasam za SDSM. DUI momentalno mi izgleda kako dobitna kombinacija i tamu ke odi mojot glas.
Si imam jas drugi matematiki i ne mi e bas mnogu bitno dali SDSM ke ostani ili ke padni od vlast. Isto ni na kraj na pamet mi pagja da bidam licemer i da glumam razocaran komunjar koj navodno ke bojkotira. Sekoj koj znae da soberi dva i dva jasno mu e sto vi e borbata, a i da ne mu e jasno ete im objasni.
Автоматски споено мислење:


Ti waoooooo sto ke pravis sega za parlamentarnite. Isto i ti si razocaran ama ne do tolku ili sto ti e planot?
Kaj si be vlade
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.251
Поени од реакции
78.886
Си ја имаа шансата СДСМ и ВМРО овие 30 години. Доста им е.

ова у теорија, у пракса многумина се влезени у бубањ и ќе гласаат за едното или другото
Автоматски споено мислење:


е како бе?
што треба уште да им удоволи?


дури и ВМРО според однесувањето на Чулев за време на епидемијата, би требало да рачуна на албански гласови
 
Последно уредено:
Член од
18 јули 2018
Мислења
1.068
Поени од реакции
4.260
дури и ВМРО според однесувањето на Чулев за време на епидемијата, би требало да рачуна на албански гласови
Еве колку можат да се надеваат на албански гласови и едните и другите. Тука има и други статистики од анкетата.
Интересно е како ниеден Македонец не кажал дека ќе гласа за Беса, иако се во предизборна коалиција со Сдсм. Се бара еден одговор, ама во 6-тата изборна единица носител е Биљал, така што пологичен одговор на сдсмовец од таму е дека ќе гласа за Беса, ама добро, да не си ги рушат рејтинзите ептен и така заборавил народов на таа коалиција.

 
Последно уредено:

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Реалноста е таа ... ние немаме ниту една нормална саглам домаќинска граѓанска демократска партија, битката се води помеѓу комуњарите од СДСМ и фејк-патриотите. Под фејк-патриоти или лажни патриоти (салонски патриоти) не мислам исклучиво само на ДПМНЕ, нивниот лидер, раководство, кандидати, членство, тастатура револуционери, медиумски давајгази... туку во тој ист кош ги ставам и сите тие комични фејк-патриотски лидерчиња, партиички, движења... кои сакаат да влезат во собрание односно да добијат пратенички мандати, а на улица не можат да извадат ни 15 души, ниту пак да соберат потписи, едвај со триста помоши, маки и зортови собираат 1000 граѓански потписи колку да ги има на гласачкото ливче, да учествуваат во изборната трка, ок не баш сите, некои такви мали партиички/движења и отпаѓаат и не учествуваат на избори, бидејќи не можат ни 100 потписи да соберат. Најдобра опција е бојкотот, но на парламентарни избори и 10, 20 или 30% да има излезност изборите се легитимни, односно не е потребен задолжителен цензус од 40 или 50% излезност !
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Ќе победи СДСМ со 2-3 пратеника повеќе од ВМРО, ќе направи коалиција со ДУИ и ќе си продужат ко досеа.

Ради критичното ниво на излезност ќе имаат помал легитимитет, помала можност за перчење дека ја имаат довербата на народот и секоја следна одлука ќе им се преиспитува.

Во превод, ВМРО и останатата опозција ќе изнудат нови предвремени за 2 години.

А во тој меѓупростор, СДСМ ќе мора малку да се стегне и да понуди легални и нелегални поволности кон гласачкото тело што го има загубено.

Што мислиш ти, шо ќе се деси ако има рекордна излезност на изборите и ако сите како политички писмени граѓани ко Бобан Нонковиќ и Вие, гласаме за ВМРО?
Ова и на други места го имам забележано. Не знам дали знаеш ама кур ги боли за легитимитет. Останување на власт значи целосно доебување на тоа што остана во државава без око да им трепне. Не историја, не Гоце, не Тиранска, не Фонд за иновации и милионски суми, не банкроти, канточиња и што ли ти знам чуда и врагови. Што ќе им прдне во ментето, тоа ќе си збичат.

А за стегање малку послабо. Не знам зошто вака наивно размислувате, како да немате примери од 90-ти, па од 2002 до 2006-та и сега тазе од минативе 3 години, дека си го фураат антидржавниот филм притоа полнејќи си го џебот.
 
Член од
11 јули 2008
Мислења
4.579
Поени од реакции
3.276
:pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos:

Полека малку ГРОМ.

Неизлагањето на избори има контра ефект во ситуација кога твоето неизалгање некој може да го злоупотреби за да те чкртне на списокот и да тури листе во твое име.

Тоа беше можно во годините кога чичко ти Стевче ја смени лентата и од најголем комуњар и вмрофоб, стана србенда и се прешалта во друштвото на Грујо.

Сега, за нивна жал, СДСМ не може да ги фабрикува овие избори.

Прво затоа што има техничка влада, второ оти членството им е поразлично и трето затоа што се глупи и ја немаат војничката хиерахија што ја имавте вие на времето.

Така да за овие избори најлогичниот исход е да има бојкот од разочараност и бојкот заради тоа што нема разумна опција која ќе те натера да искочиш да гласаш. Во 2016 разумната опција беше да се смени ВМРО. Сега нема разумна опција затоа што нивните наследници не понудија ништо ново и асално.

Се надевам дека и тоа ќе се деси и дека ќе искочите само вие што си имате партиски интерес и ќе има рекордно низок праг на излезност.
Диши длабоко, БОЈКОТИРАМ.

Доволно е 6 луѓе да излезат на гласање за изборите бидат легитимни. Повеќе од 6 луѓе ќе излезат па така да од аспект на легитимитет таа теорија ти паѓа у вода. Тоа дека за нелигитимноста ако искочат помалку само во твоите очи.
Даваш дозвола другите да одлучат во твое име.

Ама очигледно ти си во потрага по некој свој личен интерес, си си наумил нешто што само тебе би ти одговарало, не ти било исполнето кога ти си сакал и на начин на кој што си сакал и сега светот ти е крив. За таквите велат од 8 од 4 мрзи све живо околу себе, а после 4 се мрзи сам себе. И сега си решил да се инатиш.

Ај тоа, ама и политичките проценки ти се небулозни :tvg: . Се што си кажал или си се надевал ништо не ти испаднало. Можеби затоа си сега видно вознемирен.

Седи си таму, глеј го Реал Мадрид и не се замарај со политика
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom