Парламентарни избори - 15 Јули 2020

  • Креатор на темата Macedon1um
  • Време на започнување

Кој политички блок ќе успее да состави влада?


  • Вкупно гласачи
    84
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
14 август 2012
Мислења
1.705
Поени од реакции
738
Затоа и ви го поставив прашањето. Зошто Тито не ви ги вратил и останатите делови од бугарија и грција кога имало толку многу партизани и од бугарска македонија и егеј?
Затоа што читај вејќе ти е пишано, во моментот се водела успте една битка за Трст, и му е сугерирано таму да се насочи. Ти што мислиш, на вејќе добиена битка за Пирин и Егеј зошто се повлекол?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Ме заболе мене за навреди од некој што кризира со идентитет и затоа наметнува туѓо над цел народ. Треба да се срамиш, ама за да имаш срам треба да имаш памет.
Ти кажав дека -иќ е претежно политичко масло од српските попови и учители. Несомнено е дека имало српски училишта и српски цркви и несомнено е дека имало на -иќ презимиња но истите се во мал број и претежно на северот. А тоа дека некоја на -иќ може да се чувствува македонец или Коларов и Георгиев да се чуствуваат како срби не оспорувам. Многу власи се чувствуваат како македонци или срби, тоа е лична работа. Така што доаѓаме на моето, дури и да се војводите на -иќ не се никаков доказ како што и сам кажа за национална припадност. Но ова е нешто за што ти не си подобен да зборуваш затоа што негираш национален идентитет на најгнасен и најподмолен начин и сакаш да претставиш како демек србите биле со сила помакедончени после ВВ2. Тука лежи зајакот кај тебе, затоа треба секој на форумов да те смета за национал-шовинистичка јаничарска будала.
Што се однесува до македонските презимиња истите по природен тек и во согласност со наречјето се настанати најпрво како патроними. Што значи син на Иван-Иванов, за потоа презимињата да се се изведени од припадност кон род. На пример припадник на родот Ивановци/Иваневци е Ивановски/Иваневски т.е. од -овци -евци(-овски/-евски/-оски/-ески). Додека од родот на предокот Иванови/Иваневи настанале презимињата Иванов/Иванев т.е. од родовите -ови/-еви настануваат (-ов и -ев).
Се ова убаво што го кажуваш но не приложуваш докзи, јас за моите тврдења ти приложв милиоб споменици, историски личности, каде се твоите докази...
И да е точно ова што го пишуваш со црквите и училиштата, си се запрашал зошто немало македонски цркви и улилишта, имало српски, бугарски, грчки во егеј но немало македоснки, што е работа биле неспособни, немоќни, како тоа едни албанци кои биле во камено доба тоа време имале движења и школи и училишта, само македонци немале... и да ако тврдиш нешто спреми докази за да го засноваш на нешто, а не на рекла казала муабети.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.962
Поени од реакции
8.040
Се ова убаво што го кажуваш но не приложуваш докзи, јас за моите тврдења ти приложв милиоб споменици, историски личности, каде се твоите докази...
И да е точно ова што го пишуваш со црквите и училиштата, си се запрашал зошто немало македонски цркви и улилишта, имало српски, бугарски, грчки во егеј но немало македоснки, што е работа биле неспособни, немоќни, како тоа едни албанци кои биле во камено доба тоа време имале движења и школи и училишта, само македонци немале... и да ако тврдиш нешто спреми докази за да го засноваш на нешто, а не на рекла казала муабети.
кој докази бе геџо, во селото на баба ми има една црква во која се пишани имињата на тие што ја реновирале црквата , сите се со презмиња кој завршуваат на иќ а ни еден не знаеше еден српски збор, а се знае како дошле до тие презимиња. Е ти со такви манипулативни докази се служиш, дај не се глупирај.
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.890
Поени од реакции
11.508
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.561
Поени од реакции
17.594
Се ова убаво што го кажуваш но не приложуваш докзи, јас за моите тврдења ти приложв милиоб споменици, историски личности, каде се твоите докази...
И да е точно ова што го пишуваш со црквите и училиштата, си се запрашал зошто немало македонски цркви и улилишта, имало српски, бугарски, грчки во егеј но немало македоснки, што е работа биле неспособни, немоќни, како тоа едни албанци кои биле во камено доба тоа време имале движења и школи и училишта, само македонци немале... и да ако тврдиш нешто спреми докази за да го засноваш на нешто, а не на рекла казала муабети.
Кои се твоите докази бе? Докази докази докази во секој пост како папагал повторуваш, слично како Грујо со народот. Дај потсети ме кај се твоите докази? Тој гробот што го слика и што кажа 2-3 имиња? :pos:
Ебате глупакот што си, ти ќе се китиш со докази, а ништо не кажа во врска со презимињата пред и по балканските војни. Ти кажав 10 национални дејци пред окупацијата. И како немале македонците школи и движења бе тутурутко? Си чул за Лозарите, Петков Мисирков, Пулевски, Гоце Делчев, народните школи на македонски јазик во црковните училишта во кукушко, откажувањето на послушност на егзархијата во Кукуш, Скопје, Охрид, обидите за возобновување на Охридската архиепископија, Македонското друштво за независна Македонија на Коцарев, Манифестот на руската емиграција, Декларациите на Берлинскиот и Парискиот конгрес, Македонското востание, кое е од бугарски пропагандни цели беше насловено како Кресненско итн. итн.
Гнасо една шешељовска, од македонците и македонската држава леб јадеш.
 
Член од
16 август 2015
Мислења
229
Поени од реакции
286
Жмицко е добриот патлиџан? Да не кажеше дека за тендерче агитираш ќе кажев грев дека ми е за тебе, ама вака само би ти советувал ако им мислиш добро на партијата и на својот џеб да им кажеш во штаб дека живеете тотално надвор од реалноста.
Дадовте 11 пратеника, не организиравте протест, ќутите за бугарски договор и двојазичност. Што значи сте од обичниот гласач перцепирани како исто гомно како и сдс, затоа и вас и на нив само клиентите ве гласаа.
Така што и вие и сдс сте помешани на тезгата со скапани патлиџани, а мене не ми се јадат скапани патлиџани. Затоа нит вас, нит нив ги гласав.
Би те замолил да ми кажеш ти да беше на местото на Мицкоски како ќе ги убедеше тие 8 пратеници што се во рацете на Мијалков и Заев од што им зависеше слободата да не одат во затвор , да не гласаат за Северна? Само што гласаше Бети Канческа експресно ја ослободија од сите пријави и си е на слобода со полн новчаник.Зимото кога беа протестите за името пред Собранието секој ден бев таму и имаше народ сплотен од различни партии и неопределени граѓани што протестираа. Таму секој ден пред кордонот беа пратениците од ВМРО со Мицкоски , Ванковска , Тодор Петров , Филип Петровски за Апасиев не се сеќавам дали го видов , патем баш на оваа тема имав можност со Тарчуловски да разговарам дур стоевме надвор.Сите пратеници беа надвор секако освен тие 8 ... и со пратениците на вмро внатре или надвор тие 8 предавници ќе си гласаа секако бидејќи слободата секому ми е мила.Се прашувам дали спијат мирно тие 8....
 
Член од
27 јуни 2020
Мислења
3.175
Поени од реакции
7.436
Би те замолил да ми кажеш ти да беше на местото на Мицкоски како ќе ги убедеше тие 8 пратеници што се во рацете на Мијалков и Заев од што им зависеше слободата да не одат во затвор , да не гласаат за Северна? Само што гласаше Бети Канческа експресно ја ослободија од сите пријави и си е на слобода со полн новчаник.Зимото кога беа протестите за името пред Собранието секој ден бев таму и имаше народ сплотен од различни партии и неопределени граѓани што протестираа. Таму секој ден пред кордонот беа пратениците од ВМРО со Мицкоски , Ванковска , Тодор Петров , Филип Петровски за Апасиев не се сеќавам дали го видов , патем баш на оваа тема имав можност со Тарчуловски да разговарам дур стоевме надвор.Сите пратеници беа надвор секако освен тие 8 ... и со пратениците на вмро внатре или надвор тие 8 предавници ќе си гласаа секако бидејќи слободата секому ми е мила.Се прашувам дали спијат мирно тие 8....
Па не е тајна дека полниот паричник на пратениците на ДПМНЕ е секогаш поважен од идеологијата.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Денес станав рано , шлап у када миење, па на работа. Овие три дена беа бурни за нас како Македонци. Струја, Илинден, Охрид главни теми. Властодршците работат за народот да се осознае себеси. Секој ден се раѓаат нови патриоти - левичари. Од денес у собрание ќе почнат патните трошкови и апанажите. Од утре ќе имаме трка на властодршци за правење влада, таму е трзорот, за таму е вистинската трка.
И додека патриотите си ги "мерат", овие у влада наместија веќе три, четири тендери.
Нема време за губење, до првиот снег не остана многу време. Работете, дејствувајте, укажувајте, за нас се работи, вие сте Македонија. Македонија на македонците.
Што е битно која банда ќе успее да креира/состави влада, односно кои банди ќе успеат во тоа СДС ДПМНЕ ДУИ МУИ ... Кој и да биде власт следниве 2-3-4 години тоа ништо не му менува на обичниот граѓанин на РМ(РСМ), било тоа да се однесува на Петко од Центар, Стојко од Трубарево, Ибро од Липково, Рамче од Шутка и.т.н. Кучињата си лаат, карванот си врви, пратенички плати, апанажи, патни трошкови... како до сега, така и од сега па натаму. Медиумите толку многу важност им придаваат на македонските политичари/властодржци како тие да не се обични луѓе туку некакви богови/божества !
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.172
Поени од реакции
25.776
Би те замолил да ми кажеш ти да беше на местото на Мицкоски како ќе ги убедеше тие 8 пратеници што се во рацете на Мијалков и Заев од што им зависеше слободата да не одат во затвор , да не гласаат за Северна? Само што гласаше Бети Канческа експресно ја ослободија од сите пријави и си е на слобода со полн новчаник.Зимото кога беа протестите за името пред Собранието секој ден бев таму и имаше народ сплотен од различни партии и неопределени граѓани што протестираа. Таму секој ден пред кордонот беа пратениците од ВМРО со Мицкоски , Ванковска , Тодор Петров , Филип Петровски за Апасиев не се сеќавам дали го видов , патем баш на оваа тема имав можност со Тарчуловски да разговарам дур стоевме надвор.Сите пратеници беа надвор секако освен тие 8 ... и со пратениците на вмро внатре или надвор тие 8 предавници ќе си гласаа секако бидејќи слободата секому ми е мила.Се прашувам дали спијат мирно тие 8....
Ќе им направев да биде невозможно да гласаат. Ќе организирав масовни протести, ќе ги приморував да присуствуваат на нив уште од септември, ќе направев таква атмосфера. Ќе им го сведев изборот помеѓу потенцијален затвор или доживотен куќен притвор. Плус не беа ниту сите 8 од ВМРО, ниту сите 8 беа гонети од СЈО. ВМРО-ДПМНЕ доби ветер во грб од референдумот, што Мицкоски комплетно го прокоцка.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
2020-та година, во Собрание се гласа со картончиња како да е 1990. :D
2020 сме а у Кратово сеуште газда Ѕинго наместо пари на сметка на работничињата им дава бончиња кои можат да ги искористат секако само во неговите фирмички/дучанчиња ... патриотизам на дело :D :icon_mrgr: :)
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.627
Поени од реакции
26.138
Добро утро :)

Сите национални држави се формирани за одредена група ( 10 фамилии ) си ги стави овците во трло и си ги стрижат.

Така е и кај албанците во Македонија.

На Балканците им е исклучително битно негов човек да го владее и да го стрижи :D
додека кај ненационалните држави се надмина стрижењето овци....

Дај бе тенеке испи кафе пред да почнеш да тумачиш соништа...
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Неверојатно си глуп. Сам си замислуваш некои победи, кажуваш дека си понудил некои несоборливи докази, а не е јасно ни дури за која теза се тие докази. Нон стоп победуваш, тоа е типична одлика на шајкачите, сите битки ги добиле, од Краина до Куманово.

Греој.
Ја ти кажав кажи кој доказ понуди за твои тези јас јавно ке се извинам.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom