Паркети

macaparket

Oфицијализиран Паркет!
Член од
16 јуни 2009
Мислења
281
Поени од реакции
14
Интервју со Зоки Паркет за школскиот весник Тафтологија на СУГС "Јосип Броз - Тито", Скопје



Зоки Паркет е басист во групата Паркети. Тој во групата влегува по заминувањето на Сашо од неа и го заменува како пејач, за подоцна кога Сашо ќе се врати да го заземе местото на басист. Најпозната песна која тој ја има испеано е “Електрична фризура”. Паркети во моментов се актуелни со новиот сингл “Bang Bang” кој е кавер верзија на познатата песна од Шер.

Тафтологија: Омилен концерт кои си го имал со Паркети?
Зоки Паркет: Сме имале ептен јаки концерти, но и концерти кога на средина на концертот ќе си заминеле пола луѓе. Мада таквите се многу ретки (за среќа).
Т: Кој би те играл тебе во филм за твојот живот?
З: Мики Рурк или Мајкл Медсен. А дефинитивно Таратино или Родригез би биле режија.
Т: Најлуда работа која ја имаш направено во твојот живот?
З: На 3 години се напив алкохол мислејќи дека е сокче.
Т: Музиката е....?
З: Посилна од животот, љубовта, смртта, тагата, коцкањето, поубава од залезот на сонцето и од месечината. По возбудлива од првиот бакнеж. Нешто за што никогаш не би се покајал. Нешто што не можеш да не го сакаш. Мислам дека смислата е тоа што Бог ни даде разум.
Т: Омилен странски музичар / бенд?
З: Од Елвис преку Битлси до кај Дејвид Боуви, низ Рамонс и Пистолс накај Нирвана до Строукс и Вајт Страјпс па до некои кои допрва излегле.
Т: Ако ти останува еден ден од животот каде и со кого би го поминал?
З: Би одел во манастир и би се молел на Бога во рајот да ме земе бидејќи отидов сигурно надолу, многу надолу. А пред тоа со мојата бејби само би се поздравил, би и кажал дека ја сакам и дека вредеше дека сум со неа. А потоа би заминал.
Т: Што (или кого) би понел на пуст остров?
З: Десет килограми кафе, многу штеки лајк страјк цигари, плинско, ѓезве, филџан и неколку запалки. А од луѓе... поубо да не кажвам. Срамота е!
Т: Најомилена грешка?
З: Грешки еден тон ама се учи од нив така да убај се грешки по некогаш.
Т: Најкористена фраза или збор?
З: “И тоа ее... “ , “Греој сум..”, “Мори кајојш...” итн.
Т: Што најмногу ти се допаѓа во твојата професија (и како музичар и како професор)?
З: Тоа се работи кои најмногу ги сакам и ме прават најсреќен. Креативност и во двете, слобода да работам со луѓе поточно деца и посекако и јас сум едно дете големо.

M.J.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Ike

Forrest Gump

низа1
Член од
12 ноември 2009
Мислења
7.038
Поени од реакции
29.618
Без комерцијала, патетика и лижавчиња ептен Ве сакав...Уше ве сакам низ старите албми,,,
 
R

Roten 96

Гостин
преги на А1 Екслузив слушнав дека Паркети се враќаат а ? и дека спремаат нов албум и тоа баш за нивниот роденден кој ке биде ако не сум грешка на 8 септември :)
 

Forrest Gump

низа1
Член од
12 ноември 2009
Мислења
7.038
Поени од реакции
29.618
Значи го допреа дното. Значи срам ми е да кажам дека ги слушав порано. Зашо бе вакви тралала песнички почнаа да прават.​

 
  • Ми се допаѓа
Reactions: ___
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Супер се, и приватно и сценски, едноставно ги обожавам.
Мислам дека нема шанси да отидеш на нивна свирка и да не поминеш најтоп, нема :D

За комерцијализмот нема да коментирам, големи се, и они од нешто треба да живат.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Ич не ми се допаѓаат. Сум ги видел и зад сцена, ни понашање имаат ни ништо. Секогаш издрогирани... :(
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.341
Поени од реакции
7.453
Ич не ми се допаѓаат. Сум ги видел и зад сцена, ни понашање имаат ни ништо. Секогаш издрогирани... :(
Миљон пати сум им бил на свирка, и сум ги гледал по град, или на фестивали како пијат пивце на страна, еднаш ги немам видено дрогирани.
Енивејз, ако marick14 значи дека имаш 14 години... имаш време мали, и да почнеш да се дрогираш и да престанеш, па да знаеш што е дрога и дека марихуаната се пука у вена :tapp:
 
Член од
2 октомври 2008
Мислења
3.434
Поени од реакции
7.286
Момчето е од тие што ги етикетира панкерите, рокерите, металците како дрогираши :) Не треба да го навредувате за ова, треба да го игнорирате.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Миљон пати сум им бил на свирка, и сум ги гледал по град, или на фестивали како пијат пивце на страна, еднаш ги немам видено дрогирани.
Енивејз, ако marick14 значи дека имаш 14 години... имаш време мали, и да почнеш да се дрогираш и да престанеш, па да знаеш што е дрога и дека марихуаната се пука у вена :tapp:
Се мислеше и на тоа дека се напушуваат, сум ги видел напушени сто пати а и сигурно се дрогираат, види какви се исушени. Иначе сигурно дека не си ги видел, нема во јавност да излегуваат издрогирани. Ти ако си им ГОЛЕМ фан, јас не сум им. И не сум 14 годинки, тој што кажува да не не е толку.
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Се мислеше и на тоа дека се напушуваат, сум ги видел напушени сто пати а и сигурно се дрогираат, види какви се исушени. Иначе сигурно дека не си ги видел, нема во јавност да излегуваат издрогирани. Ти ако си им ГОЛЕМ фан, јас не сум им. И не сум 14 годинки, тој што кажува да не не е толку.
Ахахаха, закон си... ако се слаби значи се дрогираат?
 
Член од
2 октомври 2008
Мислења
3.434
Поени од реакции
7.286
Добро бе, еве и да бидат издрогирани... Зошто би ги мразел или не би ги слушал баш оти се дрогирани?
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Добро бе, еве и да бидат издрогирани... Зошто би ги мразел или не би ги слушал баш оти се дрогирани?
Нема везе батали ;) да не одиме подалеку да не почнувме да се расправаме, зошто некој друг тоа гледа да направи. А вака, не си коментирам повеќе. Јас што е до мене ете не ми се допаѓаат. Да не одиме сега оф-топик (нема смисла да бегаме од темава, некој сака да си коментира за Паркети а ние тука се расправаме, ќе се уплаши некој да коментира затоа што страв ќе му биде да не му се нафрлиме и на нему а тој ни крив ни дужен). Поздрав дечки :)
 
Член од
2 октомври 2008
Мислења
3.434
Поени од реакции
7.286
Нема везе батали ;) да не одиме подалеку да не почнувме да се расправаме, зошто некој друг тоа гледа да направи. А вака, не си коментирам повеќе. Јас што е до мене ете не ми се допаѓаат. Да не одиме сега оф-топик (нема смисла да бегаме од темава, некој сака да си коментира за Паркети а ние тука се расправаме, ќе се уплаши некој да коментира затоа што страв ќе му биде да не му се нафрлиме и на нему а тој ни крив ни дужен). Поздрав дечки :)
Нема врска за темата, не сме офтопик. Муабетот е за паркети.

Глупо е вака, кога некој од страна ќе дојде и ќе прочита дека паркети биле дрогираши. А тоа не е сигурно. Можеш да кажеш дека не ти се допаѓаат, само да шириш дезинформации...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom