Паричник на улица

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.405
Поени од реакции
7.677
Да ја отворам темава добив идеја од следново видео Го премотав делот каде што се објаснуваат карактеристиките на безжичниот приемник за пукање на блицот.

Прашањето е: Што би направиле доколку најдете вака паричник, или дали ви се има случено нешто слично.

Мене еднаш ми се случи децата од маало да ми вратат паричник. Нормално празен, ама и онака тоа беше во средно кога по дифолт ми беше празен после враќање од школо.
Туѓ, досега немам најдено на улица.
 

Mark Renton

I live by the tune, I die by the book
Член од
12 ноември 2009
Мислења
5.362
Поени од реакции
4.884
Доколку би нашол и внатре е присутна легитимација од сопственикот би се потрудил да го најдам и да му го вратам, а доколку во новчаникот има само пари, тогаш создравје да си ги трошам :smir:
 
С

Спенсер

Гостин
Не сум нашол досега :)

А ако најдам,наоѓам адреса и му го носам дома на сопственикот,безразлика што има во него :)

п.с. може еден хамбургер да се почастам :nenene:
 
Г

Господ

Гостин
Страчка нема врачка.
Ќе го види на куково лето.
 

Mike Tyson

Never,never,NEVER GIVE UP!
Член од
20 август 2007
Мислења
2.630
Поени од реакции
156
Во нормални услови 10% од тоа што е внатре припаѓа на пронаоѓачот!:)
 
М

Мартин`

Гостин
Сум нашол како помал ама пред мене додека одеше човекот му падна паричник па веднаш го известив и му го вратив, па знам ме частеше 200 денари. Инаку и секогаш би направил така зошто и јас имам изгубено (и тоа нашколо) 3000 денари + возачка внатре и ми ги вратија, така да го имам “искусено“ чуството кога ќе изгубиш нешто па и кога ќе ти го вратат истото ..
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615

Глејте го ова и ќе ви биде делумно јасно зошто луѓето не зимаат паричник од земја.
 
М

Мартин`

Гостин

Глејте го ова и ќе ви биде делумно јасно зошто луѓето не зимаат паричник од земја.
In Macedonia, wallet takes you.

Ко што пишал во коментар некој, или подобро на Балканот .. да не се лажеме кај нас во кола ќе ти го земат ако ти се гледа а не пак на улица ..
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Имам најдено паричник кај нас пред Тинексот паднат. Можеби да беше на друго место немаше да се позамарам да го враќам или воопшто да видам чив е, ама од прилика ги знам скоро сите улици кај мене во населба, па го земав паричникот и видов адреса на личната карта. Кога го вратив си добив 500 денари за добриот гест:)
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
In Macedonia, wallet takes you.

Ко што пишал во коментар некој, или подобро на Балканот .. да не се лажеме кај нас во кола ќе ти го земат ако ти се гледа а не пак на улица ..
Јас би да пробам. Ќе стаам празен новчаник (пошо не се глеа од надвор дека е празен) на видно место и ќе го заокружам со дречлива боја.
Луѓето кога ќе видат дека новчаникот е обележан со круг, нешто не им штима и повеќе страв ги фаќа да застанат и да го земат.
 
М

Мартин`

Гостин
Јас би да пробам. Ќе стаам празен новчаник (пошо не се глеа од надвор дека е празен) на видно место и ќе го заокружам со дречлива боја.
Луѓето кога ќе видат дека новчаникот е обележан со круг, нешто не им штима и повеќе страв ги фаќа да застанат и да го земат.
Баш пробај и кажи дали ќе стои така паричникот повеќе од 10 секунди, тука во Македонија и на Балканов ако сакаш напрај базент полн со ајкули и во средина новчаник ќе ги утепаат ајкулите и ќе ги земат парите хахах :))
 

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.540
Поени од реакции
14.673
ако знам каде е улицата каде што ја има на лична карта или пак некоја индетификација, ако не за мене ќесето :)
 
Член од
12 март 2008
Мислења
1.030
Поени од реакции
714
Паричник немам најдено, ама имам најдено 2 пати мобилен телефон и два пати го вратив. Луѓето коа им го вратив беа пресреќни. Финтата е шо се осеќаш топ коа ќе направиш добро дело. Пред некој ден купував кифла на Млечен и глеам еден човек буричка по контејнер. Му купив и на него и му ја однесов. Човекот се насмеа и ми заблагодари, а напрајвме и муабет едно 10 минути. Поентата ми е дека од туѓо аир неможеш да видиш...
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
паричникот го враќам парите јок :D
 
Член од
12 август 2010
Мислења
2.890
Поени од реакции
906
Беше тоа некаде 5-6 оделение..и со мама на пазар кога бев..она додека пазареше нешо од една тезга ја под нозете видов новчаник..го земав одма и истрчав..отидов кај тато , му кажав сиот уплашен шо напраив..и он ми рече чекај да видиме што има па после ќе размислиме..отворивме..4 500 + апчиња во натре..ваљда на некој стар човек беше..али во натре ништо фазла немаше..и така ја си купив точак:pos::pos:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom