Папагали (општи дискусии)

  • Креатор на темата mRnO
  • Време на започнување

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.198
Поени од реакции
27.503
@El_Matocho
izgleda kako problem so digestija. nosi go na veterinar, ne cekaj, kaj ptici e mnogu nepredvidlivo, moze preku nok da se vlosi situacijata.
 

S.L

Желба по титула :D
Член од
1 јули 2013
Мислења
1.848
Поени од реакции
1.284
decki dan znae nekoj dali vo makedonija se prodavaat papagali od golem rast... pr macaw ili umbrella cockatoo? Me interesira koi se cenite, kako se dvizat i sl... zelba mi e da zeam eden umbrella cockatoo, ama ne znam kaj da najdam vo mk ako uopste ima nekoj so prodava takvi papagali.
 
Ф

Флеш

Гостин
decki dan znae nekoj dali vo makedonija se prodavaat papagali od golem rast... pr macaw ili umbrella cockatoo? Me interesira koi se cenite, kako se dvizat i sl... zelba mi e da zeam eden umbrella cockatoo, ama ne znam kaj da najdam vo mk ako uopste ima nekoj so prodava takvi papagali.
Макоаата се ужасно скапи,рачунај се што е голема птица е почетна цена од +700 евра нагоре ,да не рачунаме и плус инвестиција во кафез,храна,играчки итн .... Обавезно биди спремен да најдеш ветеринар оти обичен за кучиња,мачиња не е соодветен,треба да е експерт за птици .... Би ти препорачал кај Аце од Хром .078706033 .....Слушни се со него,одгледувач и продавач е на папагали.
 
Член од
18 јуни 2017
Мислења
387
Поени од реакции
265
decki dan znae nekoj dali vo makedonija se prodavaat papagali od golem rast... pr macaw ili umbrella cockatoo? Me interesira koi se cenite, kako se dvizat i sl... zelba mi e da zeam eden umbrella cockatoo, ama ne znam kaj da najdam vo mk ako uopste ima nekoj so prodava takvi papagali.
zemisi eden Hyacinth Macaw :icon_mrgr:
 
Член од
27 ноември 2018
Мислења
215
Поени од реакции
370
Здраво, пред 5 дена таткоми му купил папагалче на син ми. Незнаеме ни што сорта е ниту пак колку е старо.
Пред два дена го забележавме дека десната нога го боли, цело време ја држи настрана. Првиот ден кога си ја повреди стоеше само долу стуткано, сега се качува горе ама стои само на левата која ја држи точно на средина под клунот, а десната ја држи настрана и не ги свиткува прстите за да се држи со неа, ги чува отворени. Цело време се беси и прави салто не седи мирно така изгледа си ја има повредено. Што би можеле да направиме да му помогниме? Screenshot_2021-03-28-23-28-50.png Screenshot_2021-03-28-23-26-43.png
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.987
Убаво папагалче. И јас имав тигрици. Полот (па и возраста) се разликува (определува) по бојата на носот. Ако е розев, значи папагалчето е младо. Машките имаат син нос, а женките некоја бело-сива варијанта. Ако добро гледам, имаш мажјак.

За ногата. Така ги одмараат нозете, но ако цело време ја држи горе, најдобро е да се консултираш со ветеринар.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.987
ЗигЗаг, ни јас не знам ветеринари од Прилеп за папагали, но мој совет е да си земеш уште едно папагалче затоа што ова се социјални животни. И не се нешто скапи (250-300 ден).

За ногата види дали може да ја исправи и очекувај кога ќе ставиш рака во кафезот да почне да паничи, да лета низ целиот кафез. Такви беа и моите кога ги земав, потоа се смирија. Ако има повреда, барај ветеринар.

Ако има татко ти контакт од човекот од кого сте го купиле, тој може да ти даде повеќе инфо.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Ветеринар за папагали не сум чул за некој во Прилеп. Да ми препорачате некој?
Однеси го кај било кој ветеринар и така нема специјализирани сам оза папагали :)
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Лош совет друже ....
Не. Кажувам од искуство.. Моето пиле имаше проблем со ногата го однесов на рандом ветеринар му стави мало парче цевка како лонгета и за кратко се оправи..
 
Ф

Флеш

Гостин
Не. Кажувам од искуство.. Моето пиле имаше проблем со ногата го однесов на рандом ветеринар му стави мало парче цевка како лонгета и за кратко се оправи..
Неколку пати имав така случај,од кои ми умре папагали .... Мора да си ригорозен со изборот,инаку лошо ....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom