Папагали (општи дискусии)

  • Креатор на темата mRnO
  • Време на започнување

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.240
Поени од реакции
27.583
-Од што можи да отемни носето на папагалот (старост или удрено нешто) ? Од розево за краток период се направи како темно кафеаво.
-Некој додаток за повеќе да јади од храната, слабо ми јади, му давам бар клас и витамини во вода, нешто друго ?
Mislam deka sozreva i deka toa znaci deka e zenka.
 

head

ЧОВЕКОТ СО МАЛО ТЕЛО
Член од
15 септември 2005
Мислења
1.358
Поени од реакции
509
-Од што можи да отемни носето на папагалот (старост или удрено нешто) ? Од розево за краток период се направи како темно кафеаво.
-Некој додаток за повеќе да јади од храната, слабо ми јади, му давам бар клас и витамини во вода, нешто друго ?
Пеце,
колку е стар папагалот?

пушти слика да видиме, обично церата менува боја (ноздрите над клунот), колку што знам клунот не менува боја.



Sent from my Mi Note 10 Lite using Tapatalk
 

kelaviot

Prime Сasual Dating - Genuine Damsels
Член од
10 мај 2010
Мислења
530
Поени од реакции
318
Decki,imam tigrica,masko,skoro ke napravi Edna godina,u posledno vreme saka da pari,taka barem mi izgleda :) ,na tie drzacite sto stoi na niv,niv gi pari,vo posledno vreme se pocesto,sekoj den,I nekako agresiven mi stanue,napaga I slicni raboti,go imam od malo vednas se privrza so Nas,si jade so Nas,se banja so Nas I slicni raboti,e sea u posledno vreme poagresiven e,duri kako da napaga mu doaga,daj pomagajte.
Dali ova e period ili se raboti za nesto drugo.
Pozzzz

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
 

Mundell

тој со бројките
Член од
24 септември 2014
Мислења
622
Поени од реакции
1.059
Decki,imam tigrica,masko,skoro ke napravi Edna godina,u posledno vreme saka da pari,taka barem mi izgleda :) ,na tie drzacite sto stoi na niv,niv gi pari,vo posledno vreme se pocesto,sekoj den,I nekako agresiven mi stanue,napaga I slicni raboti,go imam od malo vednas se privrza so Nas,si jade so Nas,se banja so Nas I slicni raboti,e sea u posledno vreme poagresiven e,duri kako da napaga mu doaga,daj pomagajte.
Dali ova e period ili se raboti za nesto drugo.
Pozzzz

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
Kupi mu zenka i resen problem :)
 
Ф

Флеш

Гостин
Папагалот му стана лоша навика да иде на едно место кај што има огледало и да удира на рефлексијата .... Проблем е како да го тргнам да не лета и седи таму веќе ? Се работи за место со големо вградено ѕидно огледало,не може да се тргне .....Пробав завеса,не помага,се качува по нејзе .... Друго нешто ?!
Автоматски споено мислење:

IMG_20201227_122429.jpg
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.952
Поени од реакции
14.703
Во огледалата папагалите гледаат друг папагал...тоа е проблемот. Нема чаре....или фаќај го огледалото или купи уште еден папагал

 
Ф

Флеш

Гостин
Во огледалата папагалите гледаат друг папагал...тоа е проблемот. Нема чаре....или фаќај го огледалото или купи уште еден папагал

Еден ми предложи да ставам нешто салотејп или нешто плашливо како пајак играчка,ќе пробам прво така .... Ако не поминува,мора огледало,не можам уште еден папагал ...
 

Пеце

Пелистер-Битола
Член од
16 септември 2009
Мислења
4.207
Поени од реакции
4.944
Ме интересира дали во нашата држава има стрикно некој да познава ветеринар за папагали ? Само папагали, не од оние што се и за кучиња и мачки...
Доколку има некој добар, нека ми пиши број во ПП, или негова страна, меил што било, било од кој град да е, ми треба за консултација за некои препарати....
 
Член од
11 јануари 2021
Мислења
63
Поени од реакции
261
Ме интересира дали во нашата држава има стрикно некој да познава ветеринар за папагали ? Само папагали, не од оние што се и за кучиња и мачки...
Доколку има некој добар, нека ми пиши број во ПП, или негова страна, меил што било, било од кој град да е, ми треба за консултација за некои препарати....
Нема.
Најблизу Србија, ептен имаат познавање во областа на папагалите.
 
Член од
15 јануари 2016
Мислења
83
Поени од реакции
6
Купив вчера папагал тигрица, малечко е уште може има 1-2 месеца, е сега од кога го земав ич не јаде ниту вода пие само седи на едно место и не мрда, му пуштам на јутуб папагали како свират и само тогаш и оно почнува да свирка, или музика кога има на тв си црцори, а после тоа само кјути. Кога ќе се приближам до кафезот не мрда не бега дури и прст пуштам да го погалам и се плаши малку ама остава да го галиш. Исто така иметот му е жолта боја и течно и сега и зелено течно нешто пушти. Кога го купував беше заедно во кафез со други папагали, да не е тажно сега што е само...Прв пат чувам папагал и не знам дали е ова се нормално, најмногу ме загрижува што не јадело ни пиело ништо од вчера
 
Последно уредено:

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.577
Поени од реакции
81.130
Купив вчера папагал тигрица, малечко е уште може има 1-2 месеца, е сега од кога го земав ич не јаде ниту вода пие само седи на едно место и не мрда, му пуштам на јутуб папагали како свират и само тогаш и оно почнува да свирка, или музика кога има на тв си црцори, а после тоа само кјути. Кога ќе се приближам до кафезот не мрда не бега дури и прст пуштам да го погалам и се плаши малку ама остава да го галиш. Исто така иметот му е жолта боја и течно и сега и зелено течно нешто пушти. Кога го купував беше заедно во кафез со други папагали, да не е тажно сега што е само...Прв пат чувам папагал и не знам дали е ова се нормално, најмногу ме загрижува што не јадело ни пиело ништо од вчера
Ќе се опушти, само биди цело време покрај него за да се навикне на тебе. Гали го, прави му муабет, останатото се ќе си дојде во свое време :) Па кога ќе потпорасне ќе можеш и од кафез да го пушташ за да биде послободно
 

head

ЧОВЕКОТ СО МАЛО ТЕЛО
Член од
15 септември 2005
Мислења
1.358
Поени од реакции
509
Ќе се опушти, само биди цело време покрај него за да се навикне на тебе. Гали го, прави му муабет, останатото се ќе си дојде во свое време :) Па кога ќе потпорасне ќе можеш и од кафез да го пушташ за да биде послободно
Кафезот на моите е цело време отворен, си излагаат од време на време, ќе полетаат два три круга и си влагаат внатре
дај му време на твоето, ќе се навикне полека полека. Купи му играчка некоја за папагали, да се занимава, огледало не практикувај, пошто нема да се одвои од него.
Ако е само преку ден, оставај му радио да му свири, нека има светло....
Кафезот не го ставај на "прометно" место во собата, нека биде понастрана, пошто движења до кафезот може да делува стресно кај новите папагали

Sent from my Mi Note 10 Lite using Tapatalk
 
Член од
26 август 2008
Мислења
134
Поени од реакции
24
Дечки, плс за помош...
Имам нимфа околу 7-8 год.
Некна изгледаше како да нема сила, неможеше да се качи на стојалките на кафезот и стоеше доле....го качивме горе па после некое време падна доле на грб и неможеше да се преврти додека не го превртеме ние. Тоа му се случува веќе 3-4 пати.
На ветеринар го носевме, бил дехидриран и ни дадоа инекции со витамини...па после користењето ситуацијата е иста....
Папагалот цело време живее во кафезот и не излегуваше....
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.952
Поени од реакции
14.703
Дечки, плс за помош...
Имам нимфа околу 7-8 год.
Некна изгледаше како да нема сила, неможеше да се качи на стојалките на кафезот и стоеше доле....го качивме горе па после некое време падна доле на грб и неможеше да се преврти додека не го превртеме ние. Тоа му се случува веќе 3-4 пати.
На ветеринар го носевме, бил дехидриран и ни дадоа инекции со витамини...па после користењето ситуацијата е иста....
Папагалот цело време живее во кафезот и не излегуваше....
лошо изгледа,.....незнам...прашувај ветеринар
 

Kajgana Shop

На врв Bottom