Папагали (општи дискусии)

  • Креатор на темата mRnO
  • Време на започнување
Член од
9 март 2010
Мислења
368
Поени од реакции
372
Не е рано, туку папагалот не сака галење. Има птици што сакаат да се “галат“ на некој начин но тоа е само игра за нив. птиците не сакаат галење, не се како цицачите. Остави го да си “пее“ како што викаш доколку е среќен нека си е среќен во самотијата. На крај крајот, птицата е поубава кога е сама него да ја чепкаш и гњавиш. Никогаш не го држи враце пердувите ќе мну се измитарат и ќе стани никаков. Пуштај го да лета понекогаш ама после тоа бркање ќе има да влези в кафез:) Ако му е океј в кафез не го пуштај ако сака да излези отворија вратата и нека излези.
П.С. Не заборавај сипна коска да му дадеш оти клунот ќе му прерасне.
Нон-стоп е пуштен, си лета кога сака, се враќа во кафез кога сака, бар такви навики стекнавме со време...
А иначе кејф ми е, бар на прст да ми застане..:(

П.С. Има сипина коска, и само навечер ја грицка :)))

Како и да е, фала на одговорот, иако ме разочара малце :(
 
V

Vollstandig

Гостин
Нон-стоп е пуштен, си лета кога сака, се враќа во кафез кога сака, бар такви навики стекнавме со време...
А иначе кејф ми е, бар на прст да ми застане..:(

П.С. Има сипина коска, и само навечер ја грицка :)))

Како и да е, фала на одговорот, иако ме разочара малце :(
Не се разочарувај друже си имаш супер папагал, штом си шета лета од кафез и сегде низ собата, значи е интелегентен и не се плаши од просторот. Со тек на време ќе се научи и на прст да ти застане птиците не се друштвени животни, освен кога се чувани во затворен простор научуваат кој ги храни па можи со тек на време ќе застани да се гали малце:) Јас имав папагал, верувај од кафез не излегуваше тапа беше, ти си го погодил овој. Обично на папагал да се прилагоди му требат многу месеци па и година а овој твојот за 1 чим се научил ќе го биде. Само обрнувај му повеќе внимание до него стои, давај му некои играчки што знам што , битно да се научи.А доколку не, тоа е тоа, некој животни се само за гледање како рибите мој во аквариум:)
 
Член од
2 јули 2007
Мислења
470
Поени од реакции
26
Во прилеп, 2500 се домашно испилени, битола ретко носат а се по 3-4000 пошто ги набавуваат.
Пиши ми приватна порака за да ти дадам број од одгледувачот ако сакаш да си земиш розела.
[/quote]

Ипак се одлучив за нимфа...од денес е член на фамилијата,ја донесов пред 1час и се укопала на дното на кафезот и не мрда веке 40мин...се надевам ке се опушти:)
 

maca_kaka'

тiƒosi јаossoηeјаo
Член од
6 октомври 2007
Мислења
3.515
Поени од реакции
640
ДОБРО ДАЈ КАЖЕТЕ КАКО ДА ГО ПРИПИТОМАМ ПАПАГАЛОВ (нимфа)... Го имам веќе 1 месец и неќе да чуе за галење, не па за застанување на рака... Си пее нон-стоп, си јаде нормално, среќен си е, ми дава да му се доближам со лице (ми ја грицка и косата) ама не дава со рака да го чепнеш! Рано е уште? Или нешто друго е у прашање?!
Јас го имам тигрица 2 години и 7 месеци и само еднаш на рака ми застана за да јаде просо и никогаш веќе :) Со саати сум седела пред кафез и сум му зборела, и со просо на прст, се и сешто пробав и сфатив дека е дивјак и нема спас :)
 

PokerFace

I'll never be the same..
Член од
30 март 2009
Мислења
1.212
Поени од реакции
623
Колку ми се има погодено папагалов значи, срце е!
Дури и да збори знае, си го кажува своето име ама само тоа кога сака. До сеа само еднаш го имам слушнато јас и два-три пати татко ми. И кога ќе го терам да збори или да пее не сака (ќе му зборам јас, ќе свиркам). Исто не имитира и како му свиркаме, ама тоа кога ќе го фатат будалите. И многу досаѓа, ептен. Обожава да се бацува и да ме гризе за уста, обожава и да пие крв (тешка будала). Ќе ми ја разгриза устата и додека не ми пушти крв не се трга човече.
Е сеа не знам како да го научам да збори пред мене :(.

п.с: ако некогаш сте му давале на папагалчето сончоглед ги грицкало само лушпите или и тоа внатре? Овоа моево не дај боже да имаш сончоглед во рака, ќе се потепа да ти го земе, ама само лушпите ги сака.
 
Член од
25 февруари 2011
Мислења
25
Поени од реакции
8
За жал моето зелено папагалце маското мислам дека имам слика ставено на која страна незнам ми почина пред 3 дена
 
Член од
4 август 2011
Мислења
2
Поени од реакции
0
Imam papagalce tigrica...go kupi pred edna nedela i sakam da znaam dali mozi da go pustam da leta niz doma??o_O
 

PokerFace

I'll never be the same..
Член од
30 март 2009
Мислења
1.212
Поени од реакции
623
Imam papagalce tigrica...go kupi pred edna nedela i sakam da znaam dali mozi da go pustam da leta niz doma??o_O
Да. Малце ќе се мава од ѕидови и слично на почетокот, ама тоа е додека се навикне на просторот. И најверојатно ќе ти биде тешко да го прибереш, ама ако го имаш научено барем на прст да ти доаѓа би требало помалце проблеми да си имаш.
 
Член од
9 март 2010
Мислења
368
Поени од реакции
372
Imam papagalce tigrica...go kupi pred edna nedela i sakam da znaam dali mozi da go pustam da leta niz doma??o_O
Па да.. Се согласувам со се што кажа Моника, само ако не ти доаѓа на прст, никако не се обидувај да го фатиш со рака, крпа, или било што друго. Само ќе го преплашиш и потешко е за припитомување.. Иначе, оди со кафезот до неа/него, ќе си застане на кафезот, и сама ќе си влезе после тоа :)
 
Член од
4 август 2011
Мислења
35
Поени од реакции
14
Купив папагалче..првите дена беше многу тажно..но полека,полека почна да се навикнува на мене...многу е немирно само се беси по решетките..и шета низ кафезот лево десно...еднаш го пуштив да лета и почна да се удира по зидовите и поќе го немам пуштено.го имам веке една недела..ии сакам да знам некој играчки за него многу ми е жал кога ке го извадам на тераса ка 6 саатот сабајле и ке ги види птиците како слободно летаат и црцорат а то аво кафез си пее и трча лево десно...каже те ми како да го направам среќно..?Иначе моето папагалче е тигрица и сакам да знаам кој пол е...носето му е розево со плаво мешано :)))
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.647
Поени од реакции
81.687
Купив папагалче..првите дена беше многу тажно..но полека,полека почна да се навикнува на мене...многу е немирно само се беси по решетките..и шета низ кафезот лево десно...еднаш го пуштив да лета и почна да се удира по зидовите и поќе го немам пуштено.го имам веке една недела..ии сакам да знам некој играчки за него многу ми е жал кога ке го извадам на тераса ка 6 саатот сабајле и ке ги види птиците како слободно летаат и црцорат а то аво кафез си пее и трча лево десно...каже те ми како да го направам среќно..?Иначе моето папагалче е тигрица и сакам да знаам кој пол е...носето му е розево со плаво мешано :)))
Пушти го нека лета ќе се припитоми и потоа ќе неможете да се ослободите од него :)
 
Член од
9 март 2010
Мислења
368
Поени од реакции
372
Пуштај го да лета! Најверојатно цел живот било затворено во кафез па „незнае“ да лета.. А се мава во ѕидови зошто уште не е навикнато на просторот (и мојот исто праеше).. За другово не знам да ти кажам, некој од поискусните тоа... ;)
 

Cannabinoid

Cannabinologist, MMD
Член од
18 јануари 2008
Мислења
597
Поени од реакции
466
Сум чувал цел живот папагали дома, така да се што можам да ви кажам е секој ден да го пуштате да лета. Најдете му соодветна соба и доколку имате слики во неа или тргнете ги или покријте ги со нешто, пошто знаат папагалите рамките да ги гризат. Истото важи и со книгите, календарите, тетратките и слични целулозни предмети. :)

Мавањето во ѕидови на почетокот е нормално за одредени видови, исто како и агресивноста и непослушноста. Со тек на време ќе се навикне на вас и на „наредбите“. Нежност и големо трпение на почетокот со секој вид на папагал е есенцијална. Дневно менувајте му свежа вода и гледајте да има нон-стоп за јадење. Огледало во кафезот е одлична занимација за него пошто ќе мисли дека е друг папагал и нема да му биде толку досадно дури е затворен.

На почетокот доколку го пуштате денски и сакате да го внесете дури сеуште е дење, а имате големи тешкотии во тоа (доколку сукалото и приближувањето на кафезот не помагаат), тогаш пуштајте го исклучиво навечер па за пиќање во кафез направете го следново:

Во затворената соба со запалено светло приближете му се и осигурајте се дека ќе ви биде на дофат на рака. Некој друг член од семејството (или другар/ка) на ваша команда нека го изгасне светлото и веднаш нежно земете го во рака. Доколку имате мали раце или папагалчето ви е троа големнко, користете ги двете раце со цел да формирате „лесен кафез“ со дланките. Битеде нежни. Чим го имате во раце другарот ќе го запали светлото и со леснотија ќе го бутнете во вистинскиот кафез. Затварате вратниче и немате гајле.

Со тек на време ќе го научите да ви застанува на прст, па дури и само да си влегува во кафез. Но за да биде послушно ќе треба пополека да го ослободите од стравот и чувството на заробеништво. Како? Пуштајте го често да лета и кога можете играјте си со него, зборејте му, имитирајте ги неговите звуци (колку можете) итн итн.

Еднаш во два месеци задолжително е да го бањате. Не со тушот под када, ами да му оставите во собата во која лета, широко но релативно плитко канче со чиста млака/ладна вода.
-Почнете (првите неколку месеци) со прстот да буричкате во канчето креирајки го звукот на жуборкање на водата. Папагалчето ќе слушне и ќе се заинтересира за тој „феномен“. Ќе сфати дека во канчето има нешто интересно за истражување. По ова вие се тргате на страна и го оставате самото да си се избања. Процесот е преинтересен за набљудување. Понекогаш поготово на почетокот може да биде потребно да ја напуштите собата на едно пол саат и да му дадете време на папагалот да го победи стравот и да се соочи со водата. Кога ќе влезете после тие 30 мин, би тербало да го најдете папагалчето некаде високо на некој плакар како се суши. :)

П.С. Што поголем кафезот толку подобро.

Сега за сега толку имам д пишам, ако има некој друг поискусен нека ме корегира или нека дополни. ;)
 
Член од
13 декември 2008
Мислења
1.345
Поени од реакции
75
Јас имам папагал тигрица.Старо е околу 4 години.Е сега во последниве 2 месеци почнаа нагло да му опаѓаат пердувите во предниот дел скоро ич да нема пердуви.Си јаде нормално (обично просо) се ама мн е измитарено , има некои витамини или др додатоци во исхраната или др лек за ова и од каде може да се купи ?:)
 
Член од
25 февруари 2011
Мислења
25
Поени од реакции
8
Ve molam za brz odgovor moeto papgal;e sabajlevo po kriloto go grebnalo nekoe mace pa perduvite sto mu se za letanje mu padnale i sea ne moze da leta i malce mu tece krv od krilceto pa sega jas mu staviv hidrogen dali ke mu zazdravi kriloto dali ke mu porasnat novi perduvi ve molam brzo kazete mi !!! :(
 

Kajgana Shop

На врв Bottom