Папагали (општи дискусии)

  • Креатор на темата mRnO
  • Време на започнување
Член од
15 ноември 2008
Мислења
5.730
Поени од реакции
11.565
Сакам летово да купам папагал нимфа. Прв пат ќе чувам па ако може да ми кажете нешто околу чувањето на папагали. Што треба да купам за во кафезот освен вода и храна, што да му правам на почетокот за да се зближи со мене, колку често да го пуштам да лета, и како да го фаќам? Бидејќи братучед ми пред 1 година купи две тигрици и тие сеуште се плашат од него кога ќе им прииде со раката, кога ги пушта да летаат стојат само на едно место и едвај ги фаќа и слично...
 

^Exotic^

Wanderstruck
Член од
25 ноември 2007
Мислења
5.969
Поени од реакции
1.059
Сакам летово да купам папагал нимфа. Прв пат ќе чувам па ако може да ми кажете нешто околу чувањето на папагали. Што треба да купам за во кафезот освен вода и храна, што да му правам на почетокот за да се зближи со мене, колку често да го пуштам да лета, и како да го фаќам? Бидејќи братучед ми пред 1 година купи две тигрици и тие сеуште се плашат од него кога ќе им прииде со раката, кога ги пушта да летаат стојат само на едно место и едвај ги фаќа и слично...
Спреми се за непреспани ноќи со нимфата. Свири ненормално јако и иритирачки :) За одгледување немам некои совети зашто и мојот беше див не успеав да го научам да биде послушен.
 

Зајче

Бело, и тоа!
Член од
13 септември 2008
Мислења
3.439
Поени од реакции
3.945
Гледам многу луѓе имаат проблеми со папагалчињата, а имам и јас. Од неделата, цело време ја врти главата на десно, мислам дека е слепо на десното око и така прави за да гледа со левото. Нејќе да излезе од кафез, а порано кога ќе излезеше одвај влегуваше. Одвај некако го фативме и го извадиме, а тоа се бутна под маса и ни леташе, т.е. кога излезе прво си се вртеше у круг и после се бутна под маса и таму дремеше. Јаде нормално, ако му се приближам како и секогаш пробува да ме гризне, ама некако целото е накострешено и се тресе. Пердувите му испопаѓаа од грбот или пак само ги вади не знам, како и да е многу му е лоша состојбата. Го имам веќе 15 години, а пред тоа едни пријатели 5 години. Значи 20години има сигурно. Знам дека е старо, ама колку што знам овие папагалчиња живеат и по 30 години. LovebirdPeachfaced.jpg Исто вакво е само што не е толку убаво заради пердувите што му испопаѓаа.
 
Член од
25 февруари 2011
Мислења
25
Поени од реакции
8


--- надополнето ---

deneska zemav novo papagalce zensko i si igraat peat a dali e dobor da zenskoto papagalce da go dopira klunot na maskotot i dvete se so otvoreni usti kako da se bacuvaat hhahahaha aj kazete mi
 
Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.841
Поени од реакции
3.873


--- надополнето ---

deneska zemav novo papagalce zensko i si igraat peat a dali e dobor da zenskoto papagalce da go dopira klunot na maskotot i dvete se so otvoreni usti kako da se bacuvaat hhahahaha aj kazete mi
Ха,прво со среќа да си го чуваш папагалчето.
Па,да добро е,имав јас пар папагали машко и женско ке застанеа на корнизата по цел ден се бацуваа.
И кажи што раса папагалче си земал,од каде и стави слика ако можеш.
 
Член од
25 февруари 2011
Мислења
25
Поени од реакции
8
па земав тигрица

--- надополнето ---

а имам усе еден пет години е стар тигрица е

--- надополнето ---

а еве и слика нз како да ставам ама ке пробам

--- надополнето ---



--- надополнето ---

Light Bringer дали значи ако се бацуваат дека ке се парат
 
Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.841
Поени од реакции
3.873
па земав тигрица

--- надополнето ---

а имам усе еден пет години е стар тигрица е

--- надополнето ---

а еве и слика нз како да ставам ама ке пробам

--- надополнето ---



--- надополнето ---

Light Bringer дали значи ако се бацуваат дека ке се парат
Па може ама и немора да значи.
Мојте се бацуваа,ама не се спариа.
За секој случај напраим едно вакаво гнездо да го наречам: left-hand-budgie-nest-box-10447-p.jpg
 
Член од
5 јули 2009
Мислења
1.123
Поени од реакции
205
Шо цена се движат тигриците?
 
Член од
9 март 2010
Мислења
368
Поени од реакции
372
Мислам дека се до 600 ден. преку сила...
 
Член од
9 март 2010
Мислења
368
Поени од реакции
372
Епа вакаа.. Прееска си купив една прекрасна Нимфа, и ми требаат некои совети околу чување на истата, она основното. Иначе, пеат ли навечер многу, или си спијат?! И тоа што му е рокерската фризура приметив дека ја крева и спушта :D .. Дали има некакво значење тоа? Мислам дека кога ја крева е или исплашен, или покажува дека може да нападне, а коа му беше спуштена си свиркавме заедно, баш си беше океј...
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.841
Поени од реакции
3.873
Некој нека помага ако знае.
На папагалчево мое отекоа нозете доле кај стапалото,и има нешто како гној бело.Што може да му биде и како да му помогнам нека каже некој ако знае.
 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.022
Поени од реакции
1.282
Некој нека помага ако знае.
На папагалчево мое отекоа нозете доле кај стапалото,и има нешто како гној бело.Што може да му биде и како да му помогнам нека каже некој ако знае.
Инфекција.Однеси го веднаш на ветеринар ако не реагираш на време може да ти умре
 
Член од
26 јануари 2010
Мислења
908
Поени од реакции
185
Јас прво си зедов машко КОКО бело со светло лилјакова и сина шара од десно крило се до вратот,потоа си зедов женски КОКА(инспирација КОКА-ин,пошо беше као на дрога,лета лета и право со глава во ламинатот,плочките,таванот,ѕидот,кафезот...) лилјакова со сина и бела шара од лево крило до вратот...
имам кафез 65х50 и ги чував во него коа беа 2та...ги спарив во едно ко кутивче од шперплоча мислам со една дупка само и јајцето на мајка ми коа го носеше и падна и се сјеба :( Потоа дојде детенце 3-4 год и плачеше и му ги дадов... и уште ги чува има некаде 5 години од коа ги купив и живи и здрави се уште... сеа се мислам да си купам пак 2 или 1 голем....
 
Член од
11 јуни 2011
Мислења
249
Поени од реакции
166
абе имам 2 нимфи машкото го чував една година така само шо убо си беше мирно не можевме да седниме без него да ручаме или вечераме прв беше на маса,после не знам шо ми текна му купив чупе абе не се трпат сега само се касаат само се тепаат,машково бега а женската цело време по него оди еве 5-6 пати таа има јајца снесено ама ништо овој не и се качува,и јајцата и ги крши че фатам че ги наранам мачките на улица :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom