Папагали (општи дискусии)

  • Креатор на темата mRnO
  • Време на започнување

^Exotic^

Wanderstruck
Член од
25 ноември 2007
Мислења
5.969
Поени од реакции
1.059
А за тоа што си игра со коса, не би рекол дека е грицкање. Мојот често пати доаѓа и ми ја чисти косата со тоа што прамен по прамен ја провлекува низ клунот. Значи така те чисти но ако тоа не ти се допаѓа карај го и ќе престане.
Ептен се интересни кога го прават ова:)
Порано кога имав една тигрица го користевме кутрото како ноктарче.Ги соблекуваш чорапите, а тоа само чисти, сече нокти, уште не го научивме да лакира:)
 
Член од
6 декември 2007
Мислења
191
Поени од реакции
15
Ептен се интересни кога го прават ова:)
Порано кога имав една тигрица го користевме кутрото како ноктарче.Ги соблекуваш чорапите, а тоа само чисти, сече нокти, уште не го научивме да лакира:)
Хахахах, браво
Папагалче ако го припитомиш може да ти стане како најдобар пријател додека си дома. Комшијата мој има мал александар и го купи кога сеуште беше цицалче. Немаше доволно пердуви вака нешто

(ова ќе да е розела мала не е александар)
и го хранеше рачно и се од рака и така папагалчето најмногу се припитомува. Сега со него е по цел ден. Му се бутка под маица, јаде од уста и обожава да го чешкаат по вратот.
Сега е ваков
 

The Mad Doc

Алхемичар
Член од
16 март 2009
Мислења
653
Поени од реакции
46
Од кога ќе го земам папагалчето колку треба да го чувам во кафез пред да го пуштам да лета во собата?
 

maca_kaka'

тiƒosi јаossoηeјаo
Член од
6 октомври 2007
Мислења
3.515
Поени од реакции
640
Од кога ќе го земам папагалчето колку треба да го чувам во кафез пред да го пуштам да лета во собата?
Мене ми рекоа месец дена да не го пуштам ама јас го пуштив 2 ден. Малце се удираше во ѕидовите ама се навикна па и одма си го најде кафезот:)
 

jeeeee8

Like dreams
Член од
28 ноември 2008
Мислења
647
Поени од реакции
16
Од кога ќе го земам папагалчето колку треба да го чувам во кафез пред да го пуштам да лета во собата?
Препорачливо е додека се навикне и ја оспознае околината, да се смири малце и да се навикне на кафезот, пошто обично исплашени се на почетокот, а тоа е отприлика 2 недели, а за мавање како што спомна погоре maca_kaka' може да се мава и после месец дена :),и моето се маваше кога прв пат го пуштив, затоа што незнае кај да застане и што е што:)
 

The Mad Doc

Алхемичар
Член од
16 март 2009
Мислења
653
Поени од реакции
46
Работата е колку да го држам во кафез за да ја разгледа собата па кога ќе го пуштам да не се лупа во ѕидови.Ама веке дознав,треба да се чува 20 дена во кафез па може да се пушти(по желба ако сакаш да го научиш да повтара зборови или звуци не треба често да го пушташ а ако сакаш да го истренираш да ти стои на прст тогаш треба многу често да е надвор од кафезот).:nesvest: :icon_bigg
 

maca_kaka'

тiƒosi јаossoηeјаo
Член од
6 октомври 2007
Мислења
3.515
Поени од реакции
640
Папагалчево почна многу да кивка:S
Долго време немавме струја па седеше на ладно место.Имам читано да им се раствори некое апче во водата но мојов не пие вода:S

Некој совет?
 

Ivajlo

Sexual Harassment Panda
Член од
21 септември 2007
Мислења
127
Поени од реакции
18
Јас имам папагалче се вика Мики. Гледа Вил и Грејс и мисли дека е Хит Леџер. Се сомневам дека е геј. Совет?
 
Член од
20 август 2007
Мислења
2.252
Поени од реакции
312
Јас имам папагалче се вика Мики. Гледа Вил и Грејс и мисли дека е Хит Леџер. Се сомневам дека е геј. Совет?
Јави се кај видовити Милан ќе ти го каже лекот :smir:
 
Член од
6 август 2007
Мислења
4.063
Поени од реакции
175
Папагалчево почна многу да кивка:S
Долго време немавме струја па седеше на ладно место.Имам читано да им се раствори некое апче во водата но мојов не пие вода:S

Некој совет?
Не пие вода ? :)

И моево исто .. скоро две недели .. има некој што знае ??
 

psy_soul

trance addict
Член од
23 февруари 2009
Мислења
7
Поени од реакции
1
imam tigrica skoro 3 meseci i koga go kupiv uste prviot den toj izleze od kafez i mi zastana direkno na ramo.zna4i ne e do denovite kolku ke go drzis zatvoren ili bilo so,toa e do papagalot kolku e snaodliv.a so se odnesuva do voda,natopete mu troska leb i stavete mu ja vo hranata i koga ke ja izede troskata ke si ja najde samoto vodata.:helou:
 

maca_kaka'

тiƒosi јаossoηeјаo
Член од
6 октомври 2007
Мислења
3.515
Поени од реакции
640
imam tigrica skoro 3 meseci i koga go kupiv uste prviot den toj izleze od kafez i mi zastana direkno na ramo.zna4i ne e do denovite kolku ke go drzis zatvoren ili bilo so,toa e do papagalot kolku e snaodliv.
Значи мојот нема абер од припитомување:cry:
 

Surrender*

Soffro un po' ma almeno vivo
Член од
11 ноември 2008
Мислења
241
Поени од реакции
8
Значи мојот нема абер од припитомување:cry:
Исто е и кај мене ... Го имам 4 месеци и ништо,си лета низ собата си шета и се,ама на рамо за жива глава не ми застанува... :place:
Изгледа е и до самиот папагал...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom