Папагали (општи дискусии)

  • Креатор на темата mRnO
  • Време на започнување

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.141
Поени од реакции
28.898
Офф топик малку.
Сеа си идам дома и пред врата најдов едно мало пиле, личи нешто на врабец али не е врабец. Кутрото беше измрзнато целото, го ставив во кутија и му направив гнездо и му ставив вода и малку лебче. Али не знам дали ќе јаде тоа, кажете што да му дадам и шо да правам.
 

PokerFace

I'll never be the same..
Член од
30 март 2009
Мислења
1.212
Поени од реакции
623
Офф топик малку.
Сеа си идам дома и пред врата најдов едно мало пиле, личи нешто на врабец али не е врабец. Кутрото беше измрзнато целото, го ставив во кутија и му направив гнездо и му ставив вода и малку лебче. Али не знам дали ќе јаде тоа, кажете што да му дадам и шо да правам.
Само тоа, ништо друго. И онака се хранат со трошки по улицине.
Него сите имате дома малце старо лепче, излезете и изронете го негде на повисоко место. Многу им значи на нив. Денеска ќе се расплачев од среќа кога ги видов во двор на дрвата како пеат, не знаете колку беа среќни :).
 

maca_kaka'

тiƒosi јаossoηeјаo
Член од
6 октомври 2007
Мислења
3.515
Поени од реакции
640
5 години го чувам:pos:мислам мојте дома го чуваат ... Взаемно не се сакаме, само уште да не грака, пошто и ја не му пеам додека спие и супер соработка ќе имаме.
Фала богу мојот не бил единствен :pos:
Баш сега ме искасапи кога сакав вода да му сменам, и тоа боли, многу боли, онака крвнички клунот ми го забодува!
3 години секој ден му зборам, стоев по 1саат со храна во рака да јаде и само еднаш беше успешно зошто 2 дена беше без храна :icon_lol:

Еве го господин Тофи :)

401613_2458102247418_1097991195_32334254_363562049_n.jpg
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.767
Поени од реакции
17.482
Фала богу мојот не бил единствен :pos:
Баш сега ме искасапи кога сакав вода да му сменам, и тоа боли, многу боли, онака крвнички клунот ми го забодува!
3 години секој ден му зборам, стоев по 1саат со храна во рака да јаде и само еднаш беше успешно зошто 2 дена беше без храна :icon_lol:

Еве го господин Тофи :)

Прегледај го приврзокот 39814
има и полошо,мојот разви техника по живец да грица и да ти праи рани..
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
Исто и јас најдов врапче на снегов и го прибрав дома.. го ставив во кафез му ставив храна и вода.. само се плаши многу и пробува да бега од кафезот :/ ако го пуштам надвор на времево сум свршил работа.. а и опашката изглеа му е скината.. :(
 

Ставре од Швицарска

Желба по титула :D
Член од
25 август 2011
Мислења
2.700
Поени од реакции
2.805
Си иам јас едно папагалче , вистнско ѕверче , не се прибира во кавез дури и надвор јаде , само за спиење ќе се прибере и тоа е се , иначе само што ќе се раздени тој е надвор :DПрво насабајле ќе си се исври убаво ќе дојде да ме разбуди ,ако не регирам има обичај да застане до мене на перница и да продужи со мене да спие , сака да си игра , крилце или опаш ако му чепнеш може да те убие се пртвора тогаш во :нинџ: .... си има завземено свој територии и таму никој несмее да приде , освен јас , само јас смеам да играм и кога излагам од дома цело мало дознава .... вришти пишти ко да го колат ... :)
Иначе веќе 6години има од како го пронајдов :)
59114_161326833880789_100000104190044_518916_5719209_n.jpg
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.812
Си иам јас едно папагалче , вистнско ѕверче , не се прибира во кавез дури и надвор јаде , само за спиење ќе се прибере и тоа е се , иначе само што ќе се раздени тој е надвор
Па добро бре брат,како тогаш се справуваш со изметот,ако како што кажуваш дека цел ден бил надвор од кафез???
 

Ставре од Швицарска

Желба по титула :D
Член од
25 август 2011
Мислења
2.700
Поени од реакции
2.805
Па добро бре брат,како тогаш се справуваш со изметот,ако како што кажуваш дека цел ден бил надвор од кафез???
Па незнам кај другиве пагали ,али мојов си има обичај после вршење на нужда да си го собере ( изеде)... можен чудно е али таков е ... :D
а иначе јас собирам , мама , тато сите по малце ... чим го иаме мора да се грижиме :)
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.812
Па незнам кај другиве пагали ,али мојов си има обичај после вршење на нужда да си го собере ( изеде)... можен чудно е али таков е ... :D
а иначе јас собирам , мама , тато сите по малце ... чим го иаме мора да се грижиме :)
Брат не зезај бе,тоа е измет,и ако не го видиш,а го акне на тепих,си иба мамата после:)

Ја иам тигрица,ама строго,ја пуштам само на одредена траекторија,кај мене не смее да лета кај сака....само еден круг у воздух,од кафез на рака,галење 15тина мин....и пак у кафез.:coffee:

А овоа кај тебе,не е папагал,ти кутре чуваш.:icon_lol:
 

Ставре од Швицарска

Желба по титула :D
Член од
25 август 2011
Мислења
2.700
Поени од реакции
2.805
Брат не зезај бе,тоа е измет,и ако не го видиш,а го акне на тепих,си иба мамата после:)

Ја иам тигрица,ама строго,ја пуштам само на одредена траекторија,кај мене не смее да лета кај сака....само еден круг у воздух,од кафез на рака,галење 15тина мин....и пак у кафез.:coffee:

А овоа кај тебе,не е папагал,ти кутре чуваш.:icon_lol:
Жал ми е да го чувам во кавез ... мислам полудува кога е во кавез .... си има тајминг и самиот си влага кај 10/11 ( навечер ) тамн за спиење ...

Иначе највеќе седи во мојата соба ,а знае да си иде во другите соби , си шета по земја , како челен од семејството :) знае после ручек да си застане на маса да си касне ако има останато трошки од леб итд. :)
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.812
Жал ми е да го чувам во кавез ... мислам полудува кога е во кавез .... си има тајминг и самиот си влага кај 10/11 ( навечер ) тамн за спиење ...

Иначе највеќе седи во мојата соба ,а знае да си иде во другите соби , си шета по земја , како челен од семејството :) знае после ручек да си застане на маса да си касне ако има останато трошки од леб итд. :)
Ти си грешка бе....ти не чуваш папагал,туку куче со говорна маана :icon_lol:
 

PokerFace

I'll never be the same..
Член од
30 март 2009
Мислења
1.212
Поени од реакции
623
Ти си грешка бе....ти не чуваш папагал,туку куче со говорна маана :icon_lol:
Сите папагалчиња се такви ако се приврзат за тебе, ти не си му допуштил слобода на малото за да го видиш во вистински светло.
Ѕверката Моки ако не и обрнувавме внимание доаѓаше и за уши не гризеше, вриштеше, пиштеше, ако пишував не дај боже нешто тоа тетратките лом ги правеше. Насабајле тивка беше, ама после тоа иди затни ја. Ако излагам од соба, мора и она. И на крај ќе се бутнеше у кафез пред огледалцето и викаше -„Моки ма“ и не имитираше како и викаме. У садовите се буташе за да се бања или во чаша вода ако е жедна. Нема шанси да јадевме/пиевме нешто а она да не проба, абе во уста ќе ти се бутне да ти го земе. Многу беше ѕверче. Ми недостига..
Ништо не е поважно од радоста која ќе ти ја пружи ако го ослободиш од кафезот. Греота е. Вода и крпа имаш дома, секој ден ќе пребришуваш или ќе поминува мајка ти, 5 минути работа е.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.767
Поени од реакции
17.482
Не моеш нимфиве да ги држиш у кафез.Ке полудат,моето коа не го пуштав почињаше да си ги кубе пердувете и цвика цело време ко да го колат.
 
Член од
10 февруари 2012
Мислења
41
Поени од реакции
5
Јас да ви кажам се што имам дома(да не се чудите искрено..)ајде да започнам со куче...
-пекинезерче мало сега го зедов
-мачор(стар 12 години)
-папагали( една ара црвено бела со црно,2 нимфи и една розела)
-хрчак(женско моментално во хибернација)
-желче(5 годишно)
-аквариум со голден фиш чистачи и ајкули(мини)
-морско прасе(попај ќерамидесто црна со бела боја како на АЈ ФЕАЛ гоод тоа шо е)
-Чинчила(кај баба ми долу е таа не ја ни гледам...)
-игуана(зелена ја викам Лепа Брена оти коа сум со неа од среќа пее...)
- и тедии зајаче
Знам дека ви е чудно како сите такви животни на едно место но сите тие ми живеат во хармонија по некое чудо,мачката не ми ги пика ни рибите ни хрчакот ни ништо,некои ми се во детската како папагалите и игуаната..кај баба ми се зајачето чинчилата хрчакот и мачорот а останатите се горе во дневна...битн осите се во иста куќа.
Но да се задржам на папагалите...
Црвената ара ми се вика Каја,ја добив од чичко ми во Германија за 10 роденден а сега сум 18.Нимфите се викаат шеки и велма ги имам одкоа сум роден веќе стари се многу и скоро секоја година имаат малечки и розелата е мојата омилена.Нимфите си стојат во кафез голем така летно време се цело време надвор на балконот на зидо заковани и си црцорат.Арата лично јас мислев дека ќе ми биде задоволство да ја чувам но ко кокошка дома да сум внесол.Љубомора у пичку материну не ми дава ни да спијам понекогаш но си јаде ќотек.Розелата ми е омилена,најдисциплинирана но е без една нога арата и ја скина од љубомора шо ја галам... но сега тие двете сега за сега живеат хармонично на таква дрвена даска спијат и цело време се пуштени...прозорот е отворен и тераса и све знае арата да се прошета до надвор онака да полета околу куќа а и се дешавало и да ме следи некад коа одам негде а розелата никогаш не излетала но виси на прозорец и не и се бега...
што се однесува до изметот,знаат дека мачкина фаца ги чека ако кишнат на тепих или мебел било каде! Си знаат точно да серат само под даската каде имам поставено заструг со весници...аа и тоа арата и зборува,имитира.Сеа дури и германски зборува слусшам ваљда чула од некој филм и нонстоп повторува ИЧ ЛИБЕ ДИЧ најверојатно сака да каже но криво слушнала и вели АРЧИ ВИБА ЛИЧ!
од сите животни омилени ми се розелата игуаната и пекинезерот.
сега бидејќи домашните веќе реагираат а и 18 год сум на план сме да ги порасчистиме сите тие(оти на факс уште малце) ќе ги дадам нимфите,морското прасе,чинчилата,желчето и зајачето на другари или на продажба...но пекинезерот игуаната и розелата за жива глава не би ги дал.поздрав
 

Ставре од Швицарска

Желба по титула :D
Член од
25 август 2011
Мислења
2.700
Поени од реакции
2.805
Јас да ви кажам се што имам дома(да не се чудите искрено..)ајде да започнам со куче...
-пекинезерче мало сега го зедов
-мачор(стар 12 години)
-папагали( една ара црвено бела со црно,2 нимфи и една розела)
-хрчак(женско моментално во хибернација)
-желче(5 годишно)
-аквариум со голден фиш чистачи и ајкули(мини)
-морско прасе(попај ќерамидесто црна со бела боја како на АЈ ФЕАЛ гоод тоа шо е)
-Чинчила(кај баба ми долу е таа не ја ни гледам...)
-игуана(зелена ја викам Лепа Брена оти коа сум со неа од среќа пее...)
- и тедии зајаче
Знам дека ви е чудно како сите такви животни на едно место но сите тие ми живеат во хармонија по некое чудо,мачката не ми ги пика ни рибите ни хрчакот ни ништо,некои ми се во детската како папагалите и игуаната..кај баба ми се зајачето чинчилата хрчакот и мачорот а останатите се горе во дневна...битн осите се во иста куќа.
Но да се задржам на папагалите...
Црвената ара ми се вика Каја,ја добив од чичко ми во Германија за 10 роденден а сега сум 18.Нимфите се викаат шеки и велма ги имам одкоа сум роден веќе стари се многу и скоро секоја година имаат малечки и розелата е мојата омилена.Нимфите си стојат во кафез голем така летно време се цело време надвор на балконот на зидо заковани и си црцорат.Арата лично јас мислев дека ќе ми биде задоволство да ја чувам но ко кокошка дома да сум внесол.Љубомора у пичку материну не ми дава ни да спијам понекогаш но си јаде ќотек.Розелата ми е омилена,најдисциплинирана но е без една нога арата и ја скина од љубомора шо ја галам... но сега тие двете сега за сега живеат хармонично на таква дрвена даска спијат и цело време се пуштени...прозорот е отворен и тераса и све знае арата да се прошета до надвор онака да полета околу куќа а и се дешавало и да ме следи некад коа одам негде а розелата никогаш не излетала но виси на прозорец и не и се бега...
што се однесува до изметот,знаат дека мачкина фаца ги чека ако кишнат на тепих или мебел било каде! Си знаат точно да серат само под даската каде имам поставено заструг со весници...аа и тоа арата и зборува,имитира.Сеа дури и германски зборува слусшам ваљда чула од некој филм и нонстоп повторува ИЧ ЛИБЕ ДИЧ најверојатно сака да каже но криво слушнала и вели АРЧИ ВИБА ЛИЧ!
од сите животни омилени ми се розелата игуаната и пекинезерот.
сега бидејќи домашните веќе реагираат а и 18 год сум на план сме да ги порасчистиме сите тие(оти на факс уште малце) ќе ги дадам нимфите,морското прасе,чинчилата,желчето и зајачето на другари или на продажба...но пекинезерот игуаната и розелата за жива глава не би ги дал.поздрав
Животнско царство :D

Ме згорзи ова со ногава на нинфата ... :( Како живее без една нога жите се ? Мојата нинфа инамше несреќа , се потфати и го скрши прстот, дур се навкна тешко му беше , сега му е извиткан али не му пречи ...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom