Папагали (општи дискусии)

  • Креатор на темата mRnO
  • Време на започнување
Член од
6 септември 2020
Мислења
8
Поени од реакции
0
Имам две тигрички машко и зенско . Ми треба прашак за прочистување од ппаразити што се раствара во вода. Каде мозам да најдам таков во центар на скопје ве молам казете ми
 

Mundell

тој со бројките
Член од
24 септември 2014
Мислења
622
Поени од реакции
1.059
Имам две тигрички машко и зенско . Ми треба прашак за прочистување од ппаразити што се раствара во вода. Каде мозам да најдам таков во центар на скопје ве молам казете ми
Vo Petshop valjda?!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
17 мај 2016
Мислења
3.656
Поени од реакции
4.144
Дали знаете пет шоп или човек што одгледува Caique, ме интересира дали ги има кај нас и отприлика цена?
 
Член од
15 јануари 2016
Мислења
83
Поени од реакции
6
Имам папагалче тигрица и ми фати вошки, во ветеринарна амбуланта ми дадоа некоја ампула што се става еднаш неделно за да не фаќа вошки и ми рекоа периодов да му ставам секоја недела затоа што таква била сега сезоната се фаќале вошки. Пред една недела му ставив и океј беше се, денес пак му ставив и почна да се гледа кожата, пердувите му се како мокри залепени ама уствари не се мокри туку како мрсни се, еве и слики како изгледа. Го избањавме и го измивме одма ама џабе еве веќе 3 часа сеуште му се вакви залепени како мокри, втора работа многу спие, ќе си игра и наеднаш заспива што вака до сега не спиело, 2 години го чувам, по цели денови игра лета не се изморува и дури ноќе ќе спие кога сите ќе си легнеме, а сега од прееска само спие. Многу се плашам нешто да не му се случува.... Дали некој има искуство со вакви ампули и дали некој знае зашто вака наеднаш се случи со пердувите и кожата, ставив само 2 капки како што ми рекоа и исто како и првиот пат, не ми е јасно....
 

Attachments

Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.013
Поени од реакции
14.858
Немој само да го прскаш со пипс за инсекти....одма ќе угине
 
Член од
17 март 2022
Мислења
13
Поени од реакции
4
Kade vo SK moze da se najde dobro opremen pet shop za.ptici, da Ima pogolem izbor na kafezi I oprema? Fala odnapred na odgovorite :)
 
Член од
11 јуни 2011
Мислења
379
Поени од реакции
183
Имам папагал тигрица, од пред 3 4 дена не е весел, не пее, не свири, не доаѓа кога ќе го викнам и само лежи и седи во кафез. Јаде храна ама е пасивен. Го имам 4 години не знам што му се случува. Приметувсм дека често се чеша и малце повеќе се митари. Спие на кафез нанапред легнат. Некој да знае што може да му биде?
 

Attachments

Член од
3 јануари 2023
Мислења
7.450
Поени од реакции
4.818
Имам папагал тигрица, од пред 3 4 дена не е весел, не пее, не свири, не доаѓа кога ќе го викнам и само лежи и седи во кафез. Приметувсм дека често се чеша и малце повеќе се митари.
Тоа му паѓаат пердувите најверојатно од паразити.
Беа едни толку мали, кога не се движеа изгледаа како црна точка прашина.
Но кога ќе ги притиснев со прст, црвено како крв излагаше. Можев да ги приметам дури кога ќе се придвижеа. И мојот папагал исто се однесуваше.
На мојот почнаа пердувите на главата околу очите да му паѓаат.
Сега зборувам за мојот како беше, може кај твојот е поинаку.
IMG_2474.JPG
 
Член од
11 јуни 2011
Мислења
379
Поени од реакции
183
Тоа му паѓаат пердувите најверојатно од паразити.
Беа едни толку мали, кога не се движеа изгледаа како црна точка прашина.
Но кога ќе ги притиснев со прст, црвено како крв излагаше. Можев да ги приметам дури кога ќе се придвижеа. И мојот папагал исто се однесуваше.
На мојот почнаа пердувите на главата околу очите да му паѓаат.
Сега зборувам за мојот како беше, може кај твојот е поинаку.
Прегледај го приврзокот 367406
Најчудно е што цело време е дома не ми е јасно од каде би фатил, како успеа да го решиш проблемот?
 
Член од
3 јануари 2023
Мислења
7.450
Поени од реакции
4.818
Најчудно е што цело време е дома не ми е јасно од каде би фатил, како успеа да го решиш проблемот?
И мојот беше само дома, кај на друго место би идел. Но тие гадинките ги има насекаде беа се криеле у пукнатини од рамката на вратата дрвена. Бев све извадил од кафез и го бев дезинфицирал, џабе. Кога лежи само и не разлетува, изгледа дека има болки, ама не знае да каже. Исто и помалку јадеше.
Автоматски споено мислење:

Мојот имаше и црвенила на некои места на кожата. Пробај со некој инсектицид, само не му прскај во очи. Но, сепак најдобро би ти помогнал ветеринар, јас можам да зборувам само за мојот случај...
Автоматски споено мислење:

Овие паразити, во мојот случај зборувам, беа активни само ноќе, дење никаде ги немаше, односно се криеа по пукнатини... Загледај навечер околу кафезот да не почне „прашината“ да се придвижува. Толку мали, помали од милиметар еден. Можеш да пробаш да ставиш во кафезот на подот бел лист, и да го погалиш папагалчето или да протресеш нешто од кафезот. Бидејки тие се по боја црни, ќе се приметат на белата хартија.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom