Папагали (општи дискусии)

  • Креатор на темата mRnO
  • Време на започнување

Пеце

Пелистер-Битола
Член од
16 септември 2009
Мислења
4.253
Поени од реакции
5.032
Само Ависан спреј, тој е против паразити и сите такви штетници за птицата, ќе го напрскаш на грбот, под крилјата и на вратот, само проблем е шо не знам каде можи сега да го најдиш, побарај во некоја продавница шо се занимава со тоа или можеби земјоделска аптека, сигурно го имаш во Србија, можиш и да го порачаш побарај на нет, за една недела максимум треба да ти стигни.
Иначе сигурно го мачи нешто од тие паразитите според ситуацијата на сликата и провери ситуација со измет.
 
Член од
15 февруари 2023
Мислења
3
Поени од реакции
0
Imam rosenkolis vekje 2 meseci e kaj mene a relativno e malecok.Denes zabelezav nekoj cudni dvizenja.Kako da ja vrti glavata za 180 stepeni gubi ramnoteza i pagja ...Dali e mozno nesto da ne e vo red so nego ?
 
Член од
3 јануари 2023
Мислења
7.499
Поени од реакции
4.858
Imam rosenkolis vekje 2 meseci e kaj mene a relativno e malecok.Denes zabelezav nekoj cudni dvizenja.Kako da ja vrti glavata za 180 stepeni gubi ramnoteza i pagja ...Dali e mozno nesto da ne e vo red so nego ?
Имав и јас таков случај со едно папагалче, се вртеше во круг на една нога и паѓаше.
Се јавив кај ветеринар, го прегледа и ми рече дека има неко бактерии (или паразити ли беа) во главата фатено.
Автоматски споено мислење:

Му стави некоја инјекција, но ме предупреди дека нема долго да му помогне. Имаше право... се опраи малку папагалчето мое, но по два дена умре.
Автоматски споено мислење:

Жал ми е што вака кажувам, се надевам дека кај твоето не е таков случај...
Автоматски споено мислење:

Те молам да ме информираш ако оздраве, баш би се радувал...
 
Последно уредено:
Член од
15 февруари 2023
Мислења
3
Поени од реакции
0
Имав и јас таков случај со едно папагалче, се вртеше во круг на една нога и паѓаше.
Се јавив кај ветеринар, го прегледа и ми рече дека има неко бактерии (или паразити ли беа) во главата фатено.
Автоматски споено мислење:

Му стави некоја инјекција, но ме предупреди дека нема долго да му помогне. Имаше право... се опраи малку папагалчето мое, но по два дена умре.
Автоматски споено мислење:

Жал ми е што вака кажувам, се надевам дека кај твоето не е таков случај...
Ne se vrti na edna noga tuku nekako glavata ja navaluva cudno...kako da e pijano...mu dadov malku voda od raka go staviv v kafez, sega spie, deluva dobro
 
Член од
3 јануари 2023
Мислења
7.499
Поени од реакции
4.858
Сепак да го однесеш на ветеринар... затоа што и кај моето така почна, па покасно прејде во фаза кај што се вртеше на подот од кафезот, и ќе се струполеше. Може ако го однесеш на време, ќе успееш да го опраиш.
Автоматски споено мислење:

Јас тогаш за то инјекцијата платив поскапо отколку што бев го платил папагалчето, ама не жалам за парите, и тоа е живо суштество
 
Член од
15 февруари 2023
Мислења
3
Поени од реакции
0
Сепак да го однесеш на ветеринар... затоа што и кај моето така почна, па покасно прејде во фаза кај што се вртеше на подот од кафезот, и ќе се струполеше. Може ако го однесеш на време, ќе успееш да го опраиш.
Автоматски споено мислење:

Јас тогаш за то инјекцијата платив поскапо отколку што бев го платил папагалчето, ама не жалам за парите, и тоа е живо суштество
Fala na sovetot.Kje go odnesam
 
Член од
15 јануари 2016
Мислења
83
Поени од реакции
6
Кажете некој добар ветеринар за птици ама да е стварно добар затоа што не знам во нашава држава како може да има толку неписмени ветеринари. За малку еден ќе ми го убиеше папагалот, наместо да ми даде лек за болка затоа што го имаше повредено ноџето ми дал лек за пролив. Втора работа сум се јавувала на многу ветеринари за совети во врска со проблем што ми имаше папагалот и сите различно ми кажуваат и да не знаеш кој да послушаш. Трето ај може некој ќе се јави поискусен во темава да ми помогне, имам 2 тигрици и едното е уште мало го земав пред некој месец и пред недела-две едното дупче на носот му се затна, затворено му е и се гледа како да има нешто во него бело, од време на време кива и тешко диши, хрчи кога диши. Денес еве и другата тигрица исто, едното дупче му е затворено и почна да кива. Се јавував по ветеринари ама сите до еден различно ми кажуваат и не знам кој да послушам.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.026
Поени од реакции
14.883
Кажете некој добар ветеринар за птици ама да е стварно добар затоа што не знам во нашава држава како може да има толку неписмени ветеринари. За малку еден ќе ми го убиеше папагалот, наместо да ми даде лек за болка затоа што го имаше повредено ноџето ми дал лек за пролив. Втора работа сум се јавувала на многу ветеринари за совети во врска со проблем што ми имаше папагалот и сите различно ми кажуваат и да не знаеш кој да послушаш. Трето ај може некој ќе се јави поискусен во темава да ми помогне, имам 2 тигрици и едното е уште мало го земав пред некој месец и пред недела-две едното дупче на носот му се затна, затворено му е и се гледа како да има нешто во него бело, од време на време кива и тешко диши, хрчи кога диши. Денес еве и другата тигрица исто, едното дупче му е затворено и почна да кива. Се јавував по ветеринари ама сите до еден различно ми кажуваат и не знам кој да послушам.
Многу одамна кога имав тигрици, на слични симптоми им кршев по малку апче ,,ацетисал,, во водата. Дури и со сила сум им ставал во клунот со малку вода. И секогаш им поминувало.
Е сега такви апчиња(за луѓе се...не за птици) нема, но во аптеките вероватно знаат кои апчиња содржат ацетисална киселина.

Но ова е мое искуство.....не би сакал да испадне на лошо, и затоа прашувај по луѓе што повеќе
 
Член од
3 јануари 2023
Мислења
7.499
Поени од реакции
4.858
Кажете некој добар ветеринар за птици ама да е стварно добар затоа што не знам во нашава држава како може да има толку неписмени ветеринари. За малку еден ќе ми го убиеше папагалот, наместо да ми даде лек за болка затоа што го имаше повредено ноџето ми дал лек за пролив. Втора работа сум се јавувала на многу ветеринари за совети во врска со проблем што ми имаше папагалот и сите различно ми кажуваат и да не знаеш кој да послушаш. Трето ај може некој ќе се јави поискусен во темава да ми помогне, имам 2 тигрици и едното е уште мало го земав пред некој месец и пред недела-две едното дупче на носот му се затна, затворено му е и се гледа како да има нешто во него бело, од време на време кива и тешко диши, хрчи кога диши. Денес еве и другата тигрица исто, едното дупче му е затворено и почна да кива. Се јавував по ветеринари ама сите до еден различно ми кажуваат и не знам кој да послушам.
За ветеринар не би знаел да кажам. Во врска со тигриците можно е да е микоплазми (бактерии) според симптомите, но може да е и инфекција на дишните патишта или воспаление на гради. Во секој случај мора да го однесеш на ветеринар, сама тешко да ќе можеш да помогнеш.
 
Член од
20 април 2019
Мислења
62
Поени од реакции
29
Да ми препорачате некој вид на папагал кој што не прави многу галама, мала сорта, сака пријател да си купи за во стан, има и куче ретривер. Но, сака да биде од тие што се приврзуваат за сопственикот но, не да го дави и да му вади душа како мене шо ми правеше браноухито. Розела не сака, но искуство ваше генерално со козица а и нимфа? Сака тој тигрица ама ретко кој се нафаќа да ги расне питоми пошо се ефтини. Некоја друга сорта?
 
Член од
3 јануари 2023
Мислења
7.499
Поени од реакции
4.858
Да ми препорачате некој вид на папагал кој што не прави многу галама, мала сорта, сака пријател да си купи за во стан, има и куче ретривер. Но, сака да биде од тие што се приврзуваат за сопственикот но, не да го дави и да му вади душа како мене шо ми правеше браноухито. Розела не сака, но искуство ваше генерално со козица а и нимфа? Сака тој тигрица ама ретко кој се нафаќа да ги расне питоми пошо се ефтини. Некоја друга сорта?
Што мислиш за „love birds“, ете до нив и тигрица за споредба?
Ако нема партнер, се врзува со човек...
IMG_2305.JPG
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.026
Поени од реакции
14.883
немој со love birds ....животот кошмар ќе ти стане. полошо него и во најлошите сни....:vozbud:

сега имам Козица, но и таа е доста немирна, темпераментна, бара нон стоп пажња, све нешто бара...кенка, цврчи, растура, јади по маси, се меша во нашето јадење, ми ги трупи цвеќината....и што е најлошо ми прави криза во бракот ради тоа..:facepalm:
и тоа сериозна....

20230210_181639.jpg
 
Член од
3 јануари 2023
Мислења
7.499
Поени од реакции
4.858
Мое мислење е дека од помалите сорти на папагали нема тивки, се разбира, со индивидуални искључоци...
Како најмирна сорта важат „сивите папагали“, но тие се доста крупни, до половина кило тежат.
 
Член од
20 април 2019
Мислења
62
Поени од реакции
29
Според истражувањата, врапчестиот папагал бил нај негласен. Има во Македонија?
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.026
Поени од реакции
14.883
Минатото лето бев во Валона, и пиејќи кафе на тераса слушам од далечина крештење. Велам сигурно е папагал...им го знам гласот.
Слегов кај зградите од каде се слушаше гласот...и што да видам....
20210706_102847.jpg
 

Kajgana Shop

На врв Bottom