Папагали (општи дискусии)

Дискусија во форумот 'Птици' започната од mRnO, 30 мај 2007.

 1. Kacar

  Kacar

  Член од:
  7 јуни 2013
  Мислења:
  641
  Допаѓања:
  443
  Земав розела, месец и две недели е стара.
   
 2. k0k014

  k0k014

  Член од:
  10 септември 2016
  Мислења:
  649
  Допаѓања:
  561
  Пред 5-6 месеци си земав две тигрици од тогаш никако нејкат да пробаат од сипината коска а исто и од овошје што им давам а инаку од храната што им ја купувам јадат.
   
 3. AndiAndi

  AndiAndi

  Член од:
  26 април 2017
  Мислења:
  6
  Допаѓања:
  22
  Ние со Боби се дружиме веќе месец и пол. Ова ми е прв пат да чувам папагал, иначе фамилијарно сме кучкари. Кога го добив папагалчево бев многу уплашена пошто немам никаква историја со птици. Прашував по пет шоповиве за било какво инфо ама не добив некоја помош, па седнав на нет и читав, и читав... Темава ја исчитав од почеток до крај за да добијам некаква претстава за како да се спријателам со новово другарче Читајќи сфатив дека папагалите се многу интелегентни суштества, дека си имаат свој карактер, дека бараат време за адаптација и многу трпение. Првите десетина дена кога го добив папагалчево го оставув во кафез да си седи, не му ја отварав вратичката, му мењав вода, храна итн. После тие десет дена му ја оставав вратата отворена, и после два три дена набљудување дечкото ја извади главата надвор и се чудеше. Другиот ден веќе искочи и почна да лета низ цел салон (70 квадрати отворен простор) и првото искачање му беше циркузи, баш ко што опишуваат луѓево тука, со удирање по ѕидови у стакло, паѓање итн. После тоа еден ден си седеше у кафез, нејќеше да искочи, си беше нормален ама ваљда претходниот ден потроши многу енергија у летање и плус адреналин па, тој ден реши да одмара у кафез. Ееее, од тој ден навака, он е цело време надвор, у кафез оди да јаде, да пие вода и да се бања Остатокот од времето е надвор, виси на корнизи, кога сум у кујна и работам нешо ми доаѓа на фрижидер и ми праи друштво, си праиме муабет Полека се спријателува, дефинитивно не ми ги сака прстите, нејќе да се гали со рака, го галам со глава иначе ми јаде од рака, и неколку пати ми застана на глава и на рамо (понекад и на врат коа работам на компјутер), се спушта на маса и сака да ми јаде од јадењето, се кара со виљушката и ми ја гризе ... Не го форсирам на ништо, му зборам и го анимирам, ама го оставам сам да ми пријде. Има уше многу моменти, ама знам дека сите веќе сте ги доживеале со вашите пријателчиња, па да не ви бидам досадна

  Иначе има еден нов момент со Боби, последнава недела многу сака да седи во вц, влага и се обесува на шипките за сушење алишта па од таму го вадам со метла, хахааха... Хит му е вц-то периодов, не знам зашто..
   
  MAJA 345, Scirea, ri4iri4 и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 4. gjoko-mkd

  gjoko-mkd

  Член од:
  8 јануари 2012
  Мислења:
  3.871
  Допаѓања:
  2.441
  Neznam zošto i mojot kakariki obožava da stoi vo kupatilo....nesaka da izlezi od tamu!!!!!

  Dali e toa ljubopitnost deka retko odi...ili možebi kako što vikaš vlagata.....nešto ima
   
 5. Kacar

  Kacar

  Член од:
  7 јуни 2013
  Мислења:
  641
  Допаѓања:
  443
  opikoo.jpg

  Лејдис енд џентлмен, Ова е Шемса, дека е сештобојна, индиско ( ромско ) име и/му дадов. Не знам ни кој пол е.
   
  На AndiAndi, ri4iri4 и Scirea им се допаѓа ова.
 6. ri4iri4

  ri4iri4

  Член од:
  5 март 2013
  Мислења:
  224
  Допаѓања:
  259
  Дај слика од Боби да го видиме фраерот
  --- Споено дупло мислење, 19 мај 2017 ---
  И како е Шемса?
   
 7. k0k014

  k0k014

  Член од:
  10 септември 2016
  Мислења:
  649
  Допаѓања:
  561
  18578869_310611942720289_1255574100_n.jpg 18578958_310611956053621_1899638755_n.jpg Bony & Mony
   
  На Ilumious, MAJA 345, ri4iri4 и уште 2 други им се допаѓа ова.
 8. Kacar

  Kacar

  Член од:
  7 јуни 2013
  Мислења:
  641
  Допаѓања:
  443
  Исплашена, мирна, и дадов класје јадеше. Ќе се припитоми, бебе е , мала е, груби пердуви има дека е бебе, ќе ми биде најбољи френд наредниве ако бог да минимум 20 години.
   
 9. ri4iri4

  ri4iri4

  Член од:
  5 март 2013
  Мислења:
  224
  Допаѓања:
  259
  Прекрасни
  --- Споено дупло мислење, 19 мај 2017 ---
  Многу си го натунтал кафезот..не се осеќаат убаво..огледало не им треба,скалата не им треба, мора да имаат простор барем крилата да ги рашират..затоа не јадат ни коска ни овошје..не се осеќаат удобно..што поесноставно во кафез тоа подобро
   
 10. AndiAndi

  AndiAndi

  Член од:
  26 април 2017
  Мислења:
  6
  Допаѓања:
  22
  Bobi in the mood :lolzz:
   

  Прикачени податотеки:

  На ri4iri4 и Scirea им се допаѓа ова.
 11. ri4iri4

  ri4iri4

  Член од:
  5 март 2013
  Мислења:
  224
  Допаѓања:
  259
  Прекрасен е
   
  На AndiAndi му/ѝ се допаѓа ова.
 12. gjoko-mkd

  gjoko-mkd

  Член од:
  8 јануари 2012
  Мислења:
  3.871
  Допаѓања:
  2.441
  По темперамент е некаде помеѓу тигриците и розе колинсот. Доста е радознал и сака све да провери и да види...во одење малку како да е тромав, но за правење на пируети му нема рамен. изненадно полетува на една страна и после кратко време свртува одма во спортивна страна. Кога прави вакви враголомии, обично знае да ми помини над глава, така што малку и да ме закачи со пердувите. Многу пати ако не му обраќам пажња, знае да ми пролета помеѓу мојот нос и екранот од компјутерот:ROFLMAO:

  Отпочеток јадеше само сончоглед, но сега јади све со ред, и кога се ставува на маса, тој е прв. Јади скоро све, но не му даваме месо и месни производи(од искуство знам дека е лошо)

  Знае да кажи некој збор, а тоа најмногу го користи за молење за излегување од кафез. Кога ќе излези...не те шиша повеќе. кажува џиџ-џив, што прајш што прајш, ееееее(ова е молење за излез), ееооо...

  Кај мене се приврза до ќерка ми, и нејзе најмногу ја сака. Јас сум му синоним за давање на јадење и пуштање на слобода

  Најголема мана е што е малку несмасен....знае да застани на жежок предмет и да не реагира, а на неколку пати вртејќи се со опашот за малку ќе го потпалеше на плинот.

  Вака се моли за пуштање од кафез:
  https://www.youtube.com/watch?v=xsc_HDT7YnE   
  Последно уредено: 19 мај 2017
 13. Kacar

  Kacar

  Член од:
  7 јуни 2013
  Мислења:
  641
  Допаѓања:
  443
  Хахаха, јако.
   
 14. marchesk

  marchesk

  Член од:
  20 октомври 2013
  Мислења:
  1.069
  Допаѓања:
  494
  Некој ветеринар во Скопје со познавање околу папагали познавате?
   
 15. k0k014

  k0k014

  Член од:
  10 септември 2016
  Мислења:
  649
  Допаѓања:
  561
  :backa: 17741070_283749715406512_918915636_n.jpg
   
  На Ivica.fifka му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: