Папагали (општи дискусии)

  • Креатор на темата mRnO
  • Време на започнување
K

Kacar

Гостин
Стар е 17 години и е многу мирен и мил..ги држам во иста соба со мојов индијанец ама рано е да кажам како се сложуваат ма да е многу љубоморен
Ауу, колку мојов, нимфа, 18 год. До колку год живее розела ? Ти дозволува да ја пипаш ?
 
Член од
5 март 2013
Мислења
253
Поени од реакции
282
Ауу, колку мојов, нимфа, 18 год. До колку год живее розела ? Ти дозволува да ја пипаш ?
Уште не дозволува..не сме се запознале..во домашни услови живее до 30 години
 
K

Kacar

Гостин
Во искушение сум да си купам Розела, откако овие јајцата на александрите на брат ми не се испилија.
Во еден пет шоп затеков шо туку донесени розели, 2 месечни. Жолто црвени и вакви со сите шари.
Разубедете ме да не си купувам, кажете по некое лошо искуство со нив зашо готов сум.
 
Член од
5 март 2013
Мислења
253
Поени од реакции
282
Во искушение сум да си купам Розела, откако овие јајцата на александрите на брат ми не се испилија.
Во еден пет шоп затеков шо туку донесени розели, 2 месечни. Жолто црвени и вакви со сите шари.
Разубедете ме да не си купувам, кажете по некое лошо искуство со нив зашо готов сум.
Не купувај..татко ти од ѕид ќе ти ја тресне, исто како розенколисот..чувај си ја нимфата
 
K

Kacar

Гостин
Не купувај..татко ти од ѕид ќе ти ја тресне, исто како розенколисот..чувај си ја нимфата
Се исселив, веќе одделно сум, а и розелите се мирни, не се пискаливи како розенколисот, нимфата ми остана дома, 18 години веќе живее на едно место, нема смисла да и мењам, сите ги познава, ги сака на сите им стои на рамо, на рака.

Само , не најдов податоци дека розелите се приврзливи, дали ќе сака да стои на рака, на рамо, да ми јаде од рака, итн, не знам. Или пак козица, искуство со козиците и карактер ?
 
Член од
5 март 2013
Мислења
253
Поени од реакции
282
Се исселив, веќе одделно сум, а и розелите се мирни, не се пискаливи како розенколисот, нимфата ми остана дома, 18 години веќе живее на едно место, нема смисла да и мењам, сите ги познава, ги сака на сите им стои на рамо, на рака.

Само , не најдов податоци дека розелите се приврзливи, дали ќе сака да стои на рака, на рамо, да ми јаде од рака, итн, не знам. Или пак козица, искуство со козиците и карактер ?
Козица само другарчето со пандата..тој има одличен примерок
 
K

Kacar

Гостин
Козица само другарчето со пандата..тој има одличен примерок
Споделувај вести како се однесува розелата и, дали ја припитомуваш. Искуството со бившиот газда како е на розелата ?
Може на есен ќе барам од некоја одгледувачница, рачно хранет, или да го земам дури е пиле уште,јас да го хранам.
 
Член од
5 март 2013
Мислења
253
Поени од реакции
282
Споделувај вести како се однесува розелата и, дали ја припитомуваш. Искуството со бившиот газда како е на розелата ?
Може на есен ќе барам од некоја одгледувачница, рачно хранет, или да го земам дури е пиле уште,јас да го хранам.
Бившиот газда вели дека се приврзува со еден член од семејството..мирна е не е бучна и не сака многу гњавење со раце[DOUBLEPOST=1495050504][/DOUBLEPOST]
Споделувај вести како се однесува розелата и, дали ја припитомуваш. Искуството со бившиот газда како е на розелата ?
Може на есен ќе барам од некоја одгледувачница, рачно хранет, или да го земам дури е пиле уште,јас да го хранам.
Инаку не е така лесно да храниш малечок папагал..прво убаво прочитај информирај се а не да земиш на душа малечко папагалче
 
Последно уредено:
K

Kacar

Гостин
Бившиот газда вели дека се приврзува со еден член од семејството..мирна е не е бучна и не сака многу гњавење со раце[DOUBLEPOST=1495050504][/DOUBLEPOST]
Инаку не е така лесно да храниш малечок папагал..прво убаво прочитај информирај се а не да земиш на душа малечко папагалче
Ар ју сириоз ? Дури чекав овие копилиња у покушају да се испилат, се и свашта се изначитав. Остај друго, купив и храна пудра за птици од 0-1 месец возраст, за директ у уста ставање формула. И минијатурен инкубатор у големина на мала микро печка купив за да живее у него дури да израснат перја.
 
K

Kacar

Гостин
Еве ги розеколинсите во кафиќот во Кичево-прават врева поголема од звучниците, но се многу плашливи засега...



Во Америка,Мичиган, во едно бифе ресторан, стриктно за љубители на животни беше, не ми текнува името сега, бевме на кафе-ручек. И имаше секција птици, секција кучиња, секција мачки, секција глодари, секција влекачи, секција акваристика и секција инсекти кај да седнеш, секоја секција со посебен влез. Не можев да се изборам за идеме у секција птици бидејќи сите запнаа за секција акваристика.. Столбот на масата ни беше аквариум буквално. Ми беше мака шо не бевме во секција птици, но на рецпција имаше големо платно со пренос камери у сите секции, како што видов у секција птици имапе сешто, секакви видови на птици. Луѓето си јадат, до нив комотно си стои какаду и бара да му дадеш од храната.[DOUBLEPOST=1495057583][/DOUBLEPOST]
Хеј, може да раскажеш нешто поише за карактерот на розелава, како ја скроти, за приврзливоста, општо нешто ?
 
Последно уредено од модератор:
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.891
Поени од реакции
17.504
Пред 5-6 месеци си земав две тигрици од тогаш никако нејкат да пробаат од сипината коска а исто и од овошје што им давам а инаку од храната што им ја купувам јадат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom