Папагали (општи дискусии)

  • Креатор на темата mRnO
  • Време на започнување

Зајче

Бело, и тоа!
Член од
13 септември 2008
Мислења
3.439
Поени од реакции
3.945
Ако се приврзи папагалчето со тебе-готов си.Немаш спас ни за одмор ни за други занимации.Ќе бара 24 часа занимација само за него:vozbud:
лелее стварно, кога ќе си дојдам не можам да се пресоблечам. Абе иди тука стој, тој не одма на рамо. Срцки се бе папагалчиња мали :)
 
Член од
25 јануари 2015
Мислења
1
Поени од реакции
0
Pozdrav , imam papagali nifni , tigrici i kanarinki imam eden problem vo zima nemam kade da gi cuvam koj ima nekoj da me informira okolu ovie zivotni jasum lubitel na papgali ...vo zima do kolku stepeni moze da stojat papgalite dali se stetni za lugeto dali moze da rezikuvame ot nekoja bolka ...dali e morat na zima da stojat vnatre mi se potrebni mnogu informaci okolu papagalite kako da se cuvat kako da se hranat imam mnogu poginati ptici i ne znam zosto ako ima nekoj so ke me pomaga fala na vam
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
1.538
Поени од реакции
747
Деновиве приметив многу пердуви му паѓаат на папагалов. Нормално е или не?
 
Член од
20 октомври 2013
Мислења
1.096
Поени од реакции
509
Деновиве приметив многу пердуви му паѓаат на папагалов. Нормално е или не?
Па има периоди кога им се менуваат пердувите, на моето пред некоја недела му беше, но и од промаја може исто да му паѓаат..

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
 
Член од
20 октомври 2013
Мислења
66
Поени од реакции
25
Што му е на папагалов? не може да лета .Пред три-четири дена леташе нормално ама вчера и денеска не може да лета го пуштам, пробува да лета и одма паѓа , не може да држи рамнотежа :( иначе женско е папагалчево ве молам за помош! иначе нормално си се понаша.Откако ке падне или ја ке ја земам у рака некое време мирува и мижи со очињата и се тресе а после се си е нормално и столицата и се
 
Член од
4 септември 2009
Мислења
53
Поени од реакции
17
консултирај се со ветеринар, тешко дека некој ќе ти помогне овде (n)
 
Член од
31 август 2012
Мислења
319
Поени од реакции
184
Zdr imam edno prasanje kako I so sto mozma DA hranam racno mala nimfa, kazete nekoj receipt za domasna priprema na hrana. Znam deja treba DA we hrani so spric am a neznam kolku cesto.
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.215
Поени од реакции
16.658
Вака имам две нимфи забележав дека последните 6-7 месеци какат многу и тоа водесто а и мириса и си реков ајде две се можеби поради тоа и не знам што ми текна ги разделив. Открив дека едната нимфа кака многу итоа водесто и само нејзиниот измет мириса додека со оваа другата е се во нормала. На истата нимфа пред 4 месеци негде и ги подскратив пердувите и баш немаше никаков стрес и е досат припитомена арно ама не и пораснааа опашката и е цела како парталава како со измет. Изметот ие некогаш светло зелен-темно зелен некогаш бел али многу многу мириса. Што можи да е работата ?

P.S. Често седи на дното на кафезот и многу пие вода
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.977
Поени од реакции
84.475
Вака имам две нимфи забележав дека последните 6-7 месеци какат многу и тоа водесто а и мириса и си реков ајде две се можеби поради тоа и не знам што ми текна ги разделив. Открив дека едната нимфа кака многу итоа водесто и само нејзиниот измет мириса додека со оваа другата е се во нормала. На истата нимфа пред 4 месеци негде и ги подскратив пердувите и баш немаше никаков стрес и е досат припитомена арно ама не и пораснааа опашката и е цела како парталава како со измет. Изметот ие некогаш светло зелен-темно зелен некогаш бел али многу многу мириса. Што можи да е работата ?

P.S. Често седи на дното на кафезот и многу пие вода
Епа ете си поставил прашање, и на крај си го дал одговорот... :) Премногу пиење вода доведува до воденесто гомно... пример мојот папагал кога и да пиеше вода, или пак кога и да се капеше, цела ден сереше само вода. Е сега тоа што и смрди изметот може да биде нешто дополнително што и даваш да јаде освен нормално просото... види купи едно вакво , па види дали ќе и се подобри состојбата со изметот :). Консултирај се (побарај второ мислење) подобро во локалниот пет-шоп
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.215
Поени од реакции
16.658
Епа ете си поставил прашање, и на крај си го дал одговорот... :) Премногу пиење вода доведува до воденесто гомно... пример мојот папагал кога и да пиеше вода, или пак кога и да се капеше, цела ден сереше само вода. Е сега тоа што и смрди изметот може да биде нешто дополнително што и даваш да јаде освен нормално просото... види купи едно вакво , па види дали ќе и се подобри состојбата со изметот :). Консултирај се (побарај второ мислење) подобро во локалниот пет-шоп
Не знам некако спрема другиот ептен многу мириса, јади просо со витамини нон стоп. Веќе време вака се однесва му чистам буквално секој ден оти хаос е кафезот а и цела собра мириса. Читав као демек на форумите не бил во ред ако седел на дното на кафезот. А вода ако не му дам еден ден се ака од земја :D од ко го зедов толку пие вода.
 
Член од
4 септември 2009
Мислења
53
Поени од реакции
17
Zdr imam edno prasanje kako I so sto mozma DA hranam racno mala nimfa, kazete nekoj receipt za domasna priprema na hrana. Znam deja treba DA we hrani so spric am a neznam kolku cesto.
за рачно хранење на папагали треба на секои 2 часа (исто како бебе :noze: ), што значи нема спиење извесен период :) (не се за џабе толку поскапи рачно хранените папагали) а за спремањето на храна прашај во некој пет шоп :D
 
K

Kacar

Гостин
Некој да каже да советува како да и ги скратам пердувите на нимфата ? Веќе не се издржуваат нејзините летачки дејствија, не беше до толку спобудалена, леташе и застанеше, ама сега лета лета лета лета лета се додека не се мавне негде или ептен треба среќа и рамнотежа за да се задржи. Шо убаво си беше дур си одеше по земја, и се качуваше со канџи, сега само да се летало. Не мирува во место и многу е спобудалена. Не знам што е работата...
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.977
Поени од реакции
84.475
Некој да каже да советува како да и ги скратам пердувите на нимфата ? Веќе не се издржуваат нејзините летачки дејствија, не беше до толку спобудалена, леташе и застанеше, ама сега лета лета лета лета лета се додека не се мавне негде или ептен треба среќа и рамнотежа за да се задржи. Шо убаво си беше дур си одеше по земја, и се качуваше со канџи, сега само да се летало. Не мирува во место и многу е спобудалена. Не знам што е работата...
Можно е вишок енергија да ти има папагалот.... а тоа за кратењето на пердувите, не би ти препорачал сам да му ги кратиш... види на ветеринар појди да му ги скрати, дека вака на своја рака можеш да пу ги повредиш крилцата
 
K

Kacar

Гостин
Можно е вишок енергија да ти има папагалот.... а тоа за кратењето на пердувите, не би ти препорачал сам да му ги кратиш... види на ветеринар појди да му ги скрати, дека вака на своја рака можеш да пу ги повредиш крилцата
Јас веќе скратив, се консултирав со одгледувач на папагали и ми рече главните 2 пердуви полека да ги извадам од крилото на посебен начин, што и го направив. Потече малку крв, ама му ставив мелем на тие места и измив со јод. Сега, кутрата како кокошка, лета лета лета али не за долго, мора да се приземји.
 
I

[In]kognito

Гостин
Леле ми се плаче кога читам колку се поврзани папагалчињата со вас..
Мене татко ми ме зезна ми купи две па си се сакаат меѓу себе мене не ме фермаат. :nesumjas:
Ама ако баш се слатки
П.с конечно му потемне клунчето добро е не се двете женски!
 

Attachments

Kajgana Shop

На врв Bottom