Папагали (општи дискусии)

  • Креатор на темата mRnO
  • Време на започнување
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2
Поени од реакции
0
Се имаме пробано и без огладоло да седи, му збораме ...му пуштаме на youtube други папагалчиња... ама ништо.Секој ден само во истото време излегвува од кафез и само во истото време пеј.. А цело време вратничката му е отворена.. Сварно незнам шо да му напрам...
 

Зајче

Бело, и тоа!
Член од
13 септември 2008
Мислења
3.439
Поени од реакции
3.945
За една недела ќе биде месец дена како го имам папагалчево. Ама ептен си се спријателивме :D Е сеа, скоро по цел ден е надвор, не ни е проблем дека е зима, ама летно време не знам што ќе правиме. Си влегува само за јадење и многу е смешно, јаде, јаде малце и оп ќе застане на врата за да не му затворам, или пак само што ќе станам одма застанува на врата :D
Пробува малце по малце и да збори ама мислам дека уште е малечко. Кога е во кафез преку ден малце чудно се понаша, бидејќи имам две хранилки во кафезот едната е празна и ова со главата се бута во хранилката и дреме така. :D[DOUBLEPOST=1421601534][/DOUBLEPOST]И да прашам, често застанува на цвеќињата што ги имаме по дома и ги грицка. Да не му штети тоа?
 
Последно уредено:
K

Kacar

Гостин
За една недела ќе биде месец дена како го имам папагалчево. Ама ептен си се спријателивме :D Е сеа, скоро по цел ден е надвор, не ни е проблем дека е зима, ама летно време не знам што ќе правиме. Си влегува само за јадење и многу е смешно, јаде, јаде малце и оп ќе застане на врата за да не му затворам, или пак само што ќе станам одма застанува на врата :D
Пробува малце по малце и да збори ама мислам дека уште е малечко. Кога е во кафез преку ден малце чудно се понаша, бидејќи имам две хранилки во кафезот едната е празна и ова со главата се бута во хранилката и дреме така. :D[DOUBLEPOST=1421601534][/DOUBLEPOST]И да прашам, често застанува на цвеќињата што ги имаме по дома и ги грицка. Да не му штети тоа?
Зависи кои цвеќиња. Едно мене ми умре од фикус. ГО беше излупил. Дрвенестите не би требало да се токсични, а другите нз.
 

Зајче

Бело, и тоа!
Член од
13 септември 2008
Мислења
3.439
Поени од реакции
3.945
Зависи кои цвеќиња. Едно мене ми умре од фикус. ГО беше излупил. Дрвенестите не би требало да се токсични, а другите нз.
Па немам фикус тоа е добро :) Бенџаминот го грицка често и уште едно што не знам како се вика ...
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
27.018
Поени од реакции
84.694
Па немам фикус тоа е добро :) Бенџаминот го грицка често и уште едно што не знам како се вика ...
Не му дозволувај да грицка... цвеќиња, ѕидови, хартии, од такви работи одучувај го :misticen:
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.068
Поени од реакции
14.970
За една недела ќе биде месец дена како го имам папагалчево. Ама ептен си се спријателивме :D Е сеа, скоро по цел ден е надвор, не ни е проблем дека е зима, ама летно време не знам што ќе правиме. Си влегува само за јадење и многу е смешно, јаде, јаде малце и оп ќе застане на врата за да не му затворам, или пак само што ќе станам одма застанува на врата :D
Пробува малце по малце и да збори ама мислам дека уште е малечко. Кога е во кафез преку ден малце чудно се понаша, бидејќи имам две хранилки во кафезот едната е празна и ова со главата се бута во хранилката и дреме така. :D[DOUBLEPOST=1421601534][/DOUBLEPOST]И да прашам, често застанува на цвеќињата што ги имаме по дома и ги грицка. Да не му штети тоа?
Јас што имав една тигрица редовно се гостеше со цвеќина.Омилино му беше еден лазач со жолто-зелена боја и малку по малку го цвикна во над коренот,и нормално се исуши.прогуглај за растенијата што ги имаш дали и колку се токсични
 

Зајче

Бело, и тоа!
Член од
13 септември 2008
Мислења
3.439
Поени од реакции
3.945
Не му дозволувај да грицка... цвеќиња, ѕидови, хартии, од такви работи одучувај го :misticen:
Појма неам како да го одвикнам, ај ѕидови не го имам видено да грицка, ама цвеќиња и хартија му е омилено. Некој совет како да го одучам?
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.068
Поени од реакции
14.970
Ако ти е за утеха,на татко ми му ги изгриза сите чекови кои ги имаше оставено на маса:pos:
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
27.018
Поени од реакции
84.694
Појма неам како да го одвикнам, ај ѕидови не го имам видено да грицка, ама цвеќиња и хартија му е омилено. Некој совет како да го одучам?
Едноставно, тргни ги цвеќињата во некоја друга соба додека не дојде пролет, потоа изнеси ги надвор да стојат. А хартијата (списанија, весници) стави ги на некои недофатни места за папагалот.Важно гледај да се вон дофат на тигрицата, и со тек на време ќе се одучи и ќе заборави на тие грицкалки :) Колку ли само папагали починале од овие причини што сопствениците им дозволувале се да грицкаат, не е воопшто здраво тоа за нив(n)
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.133
Поени од реакции
15.979
Денес е месец дена откако го земавме папагалчево. Од пред некое време почна нонстоп да црцори, обично музика кога се пушта, кога слуша некој нов глас, а пак кога се гледа ракомет по цела утакмица црцори, еден од најјаките навивачи е. :D
Уште нејќе да излезе од кафез, иако вратичката често му е отворена. Нити пак јаде од рака, али битно се гледа дека се помалку му е страв, веројатно малку по малку ќе се припитоми. Мене пак многу ми е слатко и ептен си го засакав, иако љубовта сега засега не ми е возвратена. :D
CAM01045-1.jpg
 

Зајче

Бело, и тоа!
Член од
13 септември 2008
Мислења
3.439
Поени од реакции
3.945
Денес е месец дена откако го земавме папагалчево. Од пред некое време почна нонстоп да црцори, обично музика кога се пушта, кога слуша некој нов глас, а пак кога се гледа ракомет по цела утакмица црцори, еден од најјаките навивачи е. :D
Уште нејќе да излезе од кафез, иако вратичката често му е отворена. Нити пак јаде од рака, али битно се гледа дека се помалку му е страв, веројатно малку по малку ќе се припитоми. Мене пак многу ми е слатко и ептен си го засакав, иако љубовта сега засега не ми е возвратена. :D
Прегледај го приврзокот 112344
И папагалот и кафезот ни се исти хахаха, си викам од кај сликава тука :D
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.068
Поени од реакции
14.970
Papige: Čudna ponašanja koja su zapravo sasvim normalna
E.DO. / UTORAK, 20.01.2015 13:00Neka ponašanja mogla bi vam se činiti vrlo čudna, ali uvjeravamo vas, potpuno su normalna, posebno na početku


Foto: Shutterstock

SVI novopečeni vlasnici kućnih ljubimaca imaju mali milijun pitanja.

A ako ste se odlučili postati vlasnik papige, niste iznimka. Neka ponašanja mogla bi vam se činiti vrlo čudna, ali uvjeravamo vas, potpuno su normalna, posebno na početku. Evo na što točno mislimo.
1. Bacanje hrane

Sigurno ste primijetili da vaša ljubimica ponekad razbacuje hranu iz hranilice, posebno ako se radi o tigrici. Iako vam to možda izgleda kao problematično ponašanje, uvjeravamo vas da nije i ono može potrajati i neko dulje vrijeme.

2. Ne jede hranu

Ne brinite, samo joj olakšajte prilagodbu na novu okolinu, jer je takvo ponašanje vrlo često posljedica šoka od promjene. Pobrinite se i da ona, bez obzira, baš uvijek u svom kavezu ima svježu hranu.

3. Ne pije vodu

Općenito, papige piju vrlo malo vode pa ćete možda misliti da ju ona uopće ne pije. No, ne brinite, manjim vrstama dovoljno je i svega nekoliko kapi vode na dan. Kao i kod hrane, bitno je samo da svojoj pernatoj ljubimici mijenjate vodu svaki dan te da redovito čistite pojilice i hranilice.

4. Ubrzano mahanje krilima

Na to također nemojte gledati kao problem, već kao činjenicu da vaša papiga ima višak energije, koji negdje mora izbaciti. Umjesto razmišljanja o čemu bi se tu moglo raditi, dobro zatvorite sva vrata i prozore te ju pustite da slobodno leti po sobi, čak i nakratko, ako nemate previše vremena. Općenito, vodite računa da svakodnevno svom ljubimcu omogućite malo slobode.

5. Ne miče se

Suprotno ponašanje od sumanutog mahanja krilima po kavezu, je kad vaš ljubimac nepomično stoji nasred kaveza i promatra stvari oko sebe. Ako se pitate zašto to radi, to je vjerojatno zato što želi skrenuti pažnju sa sebe. Nakon nekoliko dana u novom domu, vaša papiga će se socijalizirati i početi ponašati normalno. Kako bi izbjegli takvo ponašanje, neka vašu pticu u kavezu odmah dočekaju igračke i ukusne poslastice, s kojima se odmah može zabaviti i tako ublažiti stres.

http://www.index.hr/ljubimci/clanak/papige-cudna-ponasanja-koja-su-zapravo-sasvim-normalna/796209.aspx
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.068
Поени од реакции
14.970
Ако се приврзи папагалчето со тебе-готов си.Немаш спас ни за одмор ни за други занимации.Ќе бара 24 часа занимација само за него:vozbud:
 
Член од
20 октомври 2013
Мислења
1.096
Поени од реакции
509
Ако се приврзи папагалчето со тебе-готов си.Немаш спас ни за одмор ни за други занимации.Ќе бара 24 часа занимација само за него:vozbud:
Приврзано е со сите во семејството, но со мене најмногу, а ми го слушне гласот одма ми долетува .. често со тешкотии успевам да искочам од дома

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom