Папагали (општи дискусии)

  • Креатор на темата mRnO
  • Време на започнување
K

Kacar

Гостин
Леле ми се плаче кога читам колку се поврзани папагалчињата со вас..
Мене татко ми ме зезна ми купи две па си се сакаат меѓу себе мене не ме фермаат. :nesumjas:
Ама ако баш се слатки
П.с конечно му потемне клунчето добро е не се двете женски!
КОЛКУ СЕ САМО СЛАТКИ!
 

Зајче

Бело, и тоа!
Член од
13 септември 2008
Мислења
3.439
Поени од реакции
3.945
Од време на време во изметот на папагалчево има цело зрно просо. Како да се реши ова?
 
I

[In]kognito

Гостин
HELP!!!
Папагалчево стои накострешено во пердувчињата од прееска што може да му е? :(
 
I

[In]kognito

Гостин
на промаја да не било ?
Не..Барем за тоа многу ги пазам.. Вчера беше поладно во собава парното го намалија може од тоа да му било
Најважно е, дека денес е добар си пее се беси по кафезот, ми падна камен од срце :)
 
Член од
2 февруари 2015
Мислења
6
Поени од реакции
0
zdravo na site, imam papagalce tigrica, vejke 3-4 meseci ama nikako nemozam da go pripitomam, bega od mene, samo ko ke e vo kafez togas zastanuva na raka, i vo posledno vreme mnogu kluka i grzi ko ke mu se doblizam :) daj kazuvajte kako da go odviknam, i da go pripitomam :)
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.052
Поени од реакции
14.942
многу трпение и во пристапот кон него треба многу внимание и пажливост.папагалите несакаат директен пристап со рака.тоа им е во гените.има случаи,и јас сум имал такви папагали кои немале против да им се пристапи со рака,но во принцип тоа им смета.


мора чекор по чекор,малку по малку пристапување и стекнување на доверба.

и најважното,како кај луѓето и кај папагалите има различни табиети.некои се подруштвени некои се подиви.

ПС:Инкогнито-колку е стара палмата во ќошот?И не ги врзувај така лисјата,има и поестетски начин(ако сакаш ќе ти кажам како)
 

Vandal

CURVA NORD
Член од
12 август 2012
Мислења
1.046
Поени од реакции
1.095
Здраво, само сакав да ве поздравам и да ви покажам нови слики од мојот лепотан :)


Друже кој вид на папагал е ова,и дали ги има по одгледувачници кај нас и која цена се ? :)
 
Член од
4 декември 2013
Мислења
58
Поени од реакции
66
Друже кој вид на папагал е ова,и дали ги има по одгледувачници кај нас и која цена се ? :)
Ова е брауноухи папагал, барем така ги викаат кај нас, а на англиски ги викаат "Conure". но има многу поткатегории на "Conure", така да мојов спаѓа во категоријата "Conure Green-Cheeked", а иначе и ако изгледаат толку мали нивната големина не треба да се смета за слабост, ние обично знаеме дека кога папагалите се поголеми се и попаметни али во теоријата не е баш така, бидејќи ако ги споредуваме брауноухи со например ајде да речеме Розела, можеби Розела би изгледала поголема но не и поинтелигнетна отоколку брауноухи, розела спаѓа во категоријата "Parakeet", а Брауноухи во категоријата "Parrot" што се смета за вистински папагалец. Од тоа што сум го прочитал Брауноухи е голем папагал од аспект на интелигенцијата но создаден во мало тело, нивната интелигенција е малку послаба за разлика од нивните големи братучеди "АРА" (Macaw), значи ептен се паметни и интересни, а уште ги викаат и како "циркус" (Clown), дека знаат да научаат различни трикови и тоа за многу кратко време, а и многу сакаат да се галаат па макар и ако се диви. Што се однесува на тоа кај може да се купуваат, јас би рекол дека е тешко да се изнаоѓаат по пет шоп продавнициве, знам дека пред 4 месеци имаше во Пет Шоп Поки, ама за кратко време ги давал сите, а обично он продава малку поекзотични папагали т.е. од високата категорија, така да распрашајте кај него или преку фејсбук или отидете кај него, он се наоѓа во Ѓорѓе Петров (порта влае), а иначе јас претходно имав Мали Александри па ги разменив со брауноухи со еден од прилеп, и со истиот сеуште разговараме на фејсбук, па ми рече дека на кај 10-ти Март ќе донесе повеќе папагали од овој вид, а цената обично се движи од 100 до 150 евра, зависно колку е млад, дали е фул питом и тн и тн...
 
Член од
15 април 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
796
Дечки видов птица помала од гулаб поголема од зеба клот црна исветеа пердувите црни, со портокалово клунче и портокалов круг околу окото.
Дома прашав што е, ама ни мм не знаеше. Ми остана во памет неколку пати ми го пресече патот и како да ми донесе среќа.
Сте виделе таква птица?
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.976
Поени од реакции
84.468
Дечки видов птица помала од гулаб поголема од зеба клот црна исветеа пердувите црни, со портокалово клунче и портокалов круг околу окото.
Дома прашав што е, ама ни мм не знаеше. Ми остана во памет неколку пати ми го пресече патот и како да ми донесе среќа.
Сте виделе таква птица?
Клукајдрвец
 

Kajgana Shop

На врв Bottom