Панкот во Македонија

BliND

Raptus regaliter...
Член од
16 јануари 2006
Мислења
3.963
Поени од реакции
361
pankot vo makeonija e slabo razvien , zatoa sto previse se slusa emo,pop-rock,pop-pank,turbo-folk i slicni trendi sranja.
a onie so svatile deka toa e sranje , go odbegnuvaat toa i slusaat metal.

vo punkot ne se odava premnogu znacenie na muzikata , tuku na textot
bidejki punkot e poveke protestna buntovna muzika , otkolku bilo sto , bar taka bi trebalo da bide.zatoa punk bendovite se povrzani so nekakva politicka ideologija : socijalizam , fasizam , anarhizam nekoi se nihilisti,nekomformisti itn.
Да се слуша и Бритни и Пусикет Долс , па тоа нема везе со неразвиеноста на Панкот во Македонија. Ако се појави квалитетен панк бенд се обложувам дека ќе се појави и верна негова публика
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
ne se dozvoluva da se pojavi kvaliteten punk bend kaj nas, bidejki praviot punk e ostra kritika na sistemot i tekstovi na nas jazik a ne na angliski, ama nisto kaj nas ne biva, vo Slovenija koga se pojavi punkot vo Britanija samo vo Ljubljana imalo po edna punk grupa vo sekoja opstina akaj nas i sega e slabo.
 

Boomerang

Немој CTRL+W.
Член од
18 јуни 2006
Мислења
3.709
Поени од реакции
809
Moжи, можи... панко евалуирал, па сега е поинаков.

А што трзаји прат панкериве што не можи никој да ги фати?
Palm Mute ... Којшто многу металци неможат да го направат да звучи како што треба, а како што кажа некој пред мене пичат бесни солажи.
 
D

Daftie

Гостин
Имаме надежни, а богаме и зелени панк бендови.

Сепак панкот е андерграунд.
Кој го интересира, ќе знае.
 
Член од
11 ноември 2005
Мислења
316
Поени од реакции
6
непотребни контемплации на темава, панк си е панк, и јасно е не рчкајте тоа

поише поштуем панк модулации, и мепавини со стилови... сепак мислам дека си има еволутивен процес панкот
 

BliND

Raptus regaliter...
Член од
16 јануари 2006
Мислења
3.963
Поени од реакции
361
Palm Mute ... Којшто многу металци неможат да го направат да звучи како што треба, а како што кажа некој пред мене пичат бесни солажи.
Панк и солажи не ми идат некако у иста реченица. .
1:30 секунди песна , тоа би ти дошло негде 4 секундна солажа ?

Инаку премногу е еволуиран панкот така да не веруем дека ќе се најде некој чист-о-панк бенд :)
 

Boomerang

Немој CTRL+W.
Член од
18 јуни 2006
Мислења
3.709
Поени од реакции
809
Панк и солажи не ми идат некако у иста реченица. .
1:30 секунди песна , тоа би ти дошло негде 4 секундна солажа ?

Инаку премногу е еволуиран панкот така да не веруем дека ќе се најде некој чист-о-панк бенд :)
Не зборев за нивна комбинација, зборев за Palm Mute - от и Солажите, како посебни ствари и тоа кој како знае да ги отсвири.
 

Boomerang

Немој CTRL+W.
Член од
18 јуни 2006
Мислења
3.709
Поени од реакции
809
Епа ако панкерите ги свират Palm Mutе солажите , каде ги свират?
Хмм, не си ми јасен. Palm Mute е вид на трзај, не е воопшто слично со солажа. Малце изглеа си ги измешал работите.
 

BliND

Raptus regaliter...
Член од
16 јануари 2006
Мислења
3.963
Поени од реакции
361
Хмм, не си ми јасен. Palm Mute е вид на трзај, не е воопшто слично со солажа. Малце изглеа си ги измешал работите.
Не сум прочитал убаво , ненаспан сум :kesa:

Моја грешка ! :pipi::smir:
 
Член од
14 февруари 2009
Мислења
68
Поени од реакции
6
VO SKOPJE FAKT E DEKA NEMA PUNK SCENA.....I DEFEKT SE RASPADNAA....LOSHI DECA SVIRAT AMA NEZNAM KOLKU ZASHO ZICA NI E U ZATVOR....I SAMO NO CONTROL OSTANUVAAT....A SAMO ONI SAMI DA SVIRAT NEZZ...ISTO I NO NAME NATION I NEW POLICE STATE SE RASPADNATI VEKJE NE SVIRAT....
 
Член од
16 март 2008
Мислења
56
Поени од реакции
4
Се појавуваат нови бендови, само што има и други бендови што свират и други подвидови на панкот (освен стрит и ои), но не се баш најдобро прифатени. Сеуште постои ограниченост меѓу панкерите или е нешто друго...?
Инаку FEMINISTKA ги заборави Флукс, они уште постојат :)
 

Fatty

Режи :)
Член од
2 јуни 2006
Мислења
427
Поени од реакции
5
Се појавуваат нови бендови, само што има и други бендови што свират и други подвидови на панкот (освен стрит и ои), но не се баш најдобро прифатени. Сеуште постои ограниченост меѓу панкерите или е нешто друго...?
Инаку FEMINISTKA ги заборави Флукс, они уште постојат :)
Da, Fluks uste svirat:) sea spremaat nov album:) kaj i da e, treba da iskoci... ajdeeee mi se ide na svirkaaaa juhuuu
 

GrouchoMarx

Мочко
Член од
26 јануари 2008
Мислења
2.907
Поени од реакции
469
за разлика од хрватската и српската сцена тука панкот е тапа(у смисол на активност).За 18 години едвај 10 бенда има од кој уште 2-3 се активни.Србите и Хрватите имаат премногу панк бендови(јесда и сто различни жанрови на панк).тука кај нас поише се рокери и металци.
 

tomislayer

Елегантно дебел =)
Член од
18 ноември 2008
Мислења
1.482
Поени од реакции
82
Добро како сакаш, да дадам завшен говор на сето ова горе

1) Не зборевме за вкус него за квалитет. Ако зборевме за вкус немаше да ги понижам волку Лоши Деца :pos2:, пошо ок ми се интересни ми се. Ама квалитет...:nenene:

2) 2 Сајдс имаат повеќе направено на сцена. зашто?

- Излегоа на 3 наврати (или на 2, не ме фаќај за збор) во Романија, свртеа 5-6 града таму
- Пројдоа у хрватска и србија
- Во србија ги викнаа за предгрупа на Сик оф ит ол, а сите знаеме кои се сик оф ит ол во андерграунд сцена во СВЕТОВ!!!!
- Во македонија беа предгрупа на Сик оф ит ол

3) Од горенаведениов состав само Емил не знаеф дека е таму, знам за Мане...

Ајде сеа пис :)! :smir::smir::smir:
Каква е таа СВЕТСКА АНДЕРГРАУНД СЦЕНА? Тоа се вика друже комерцијала, а панкот не е создаден за да биде комерцијала! Лоши Деца се поим за панк кај нас зашо си се квалитетен панк бенд и си се држат до тоа шо се! Затоа што се АНДЕРГРАУНД ПАНК бенд пред се! А за тој тапанарот погоре шо викаше најбоље после СМАТ бил!?!?! Прво, у споредба со бубњари од тип на оној на Верка и оној на Јаболко за даскалот и Мендо можат другиве комотно да фатат стапчињата и да вежбаат :helou: ајт создравје
 

Kajgana Shop

На врв Bottom