Паганизам

Го поддржувате ли паганизмот

  • Да

    Гласови: 47 50,0%
  • Не

    Гласови: 47 50,0%

  • Вкупно гласачи
    94
С

Сатори

Гостин
Баш би сакал да ги видам вашите ставови овде за паганизмот...верувам дека сите знаете што е паганизам(многубоштво) па изјаснете се дали поддржувате или не поддржувате и зошто.
Јас ќе правам проектна задача за матура на таа тема, така што, поддржувам многу повеќе од колку што можам на темава да објаснам.
Според мене монотеистичките религии се премногу затворени за варијации помеѓу трансцеденталното, духовното, физичкото, умственото и крајно, да замислам само еден Бог како врховен ми е ... преедноставно.

Burn the heretics.:pipi:
 
Член од
13 февруари 2007
Мислења
5.097
Поени од реакции
5.767
Имале паганизам дека биле неписмени посто незнаеле да си објаснат засто грму и бог на грмењето незнаеле за сонцето бог на сонцето итн. ама христијаните сите тие природни појави им биле објавени од бога и тие знаеле дека тоа е негова творевива
А од кај знаеле?
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.777
Поени од реакции
8.214
Далеку од тоа дека старите цивилизации биле прости.
Еве ајде ќе прифатам дека првобитното општество ги создало боговите како некакво објаснување за појавите.Ама еден Египед,Г'рција,Рим...зошто тие не би развиле некаков поразличен саистем на верувања?
Рим како Рим под закана го прифатил монотеизмот.
Анимизам,Магија,Политеизам...тоа се корените на човештвото и цивилизацијата.Ако не сакате да верувате во старите верувања...барем почитувајте ги.Ако не ги почитувате,не ги почитувате и своите предци.

ЕДИТ:Ова "Поранешна Oтоманска Покраина..." е кул ствар за у Политика....ама на вакви места нервира.
 

[zEUs]

Go England!! GO!!
Член од
1 јули 2008
Мислења
4.398
Поени од реакции
534
Ја не го подржувам паганизмот тоа е спротивно од христијанството, точно е дека старите Македонци биле многубошци тие не знаеле како да ги објаснат ,,надприродните чуда,, како што се грмотевицата, дождот, земјотресите и сл.. и затоа измислувале богови со цел да им помогнат.
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.777
Поени од реакции
8.214
Here come the Christian knights
Dressed in red and white
To bring the Holy Word and set the world alight
Here comes a plague of idiots blinded by their faith
Here comes the Inquisition to burn you at the stake
Here comes the Church of Madness
Bearing gifts of death and torture
Here comes the Church of Madness
Of Jesus Christ their Lord
The fire and the fury
To be our judge to be our jury
Here comes the Church of Madness
Of Jesus Christ their Lord
A new dark age descending, its Torquemadas dream
Liberty lies raped, crushed, broken
Neath the Christian war machine
Nation after nation falling
In the shadow of the Christian sword
With death they bring the lore of love
What do they tell the people of their old crusades?
Of the women and the children
Impaled on Christian blades
Rejoice they say for we are saved
And we must sing the fight
Sing it till your lungs burst or theyll set you alight
 
Член од
13 февруари 2007
Мислења
5.097
Поени од реакции
5.767
[zEUs];1765719 напиша:
Ја не го подржувам паганизмот тоа е спротивно од христијанството, точно е дека старите Македонци биле многубошци тие не знаеле како да ги објаснат ,,надприродните чуда,, како што се грмотевицата, дождот, земјотресите и сл.. и затоа измислувале богови со цел да им помогнат.
А демек вашиот бог не е измислен?
 

Devil-King

Пациентот од Бардовци
Член од
3 февруари 2007
Мислења
1.009
Поени од реакции
67
Паганизмот е пак празноверие во замислени ликови, и што ако сеа овие предциве наши биле пагани и ние треба да бидиме? Пак слободна волја си е тука што е до мене не бирам религија зато шо сите самите на себе сме богови а природата мајка на сите нас.
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.777
Поени од реакции
8.214
Паганизмот е пак празноверие во замислени ликови, и што ако сеа овие предциве наши биле пагани и ние треба да бидиме? Пак слободна волја си е тука што е до мене не бирам религија зато шо сите самите на себе сме богови а природата мајка на сите нас.
Не е тоа поентата ниту насоката.Ако е прашање на избор и слободна волја,тогаш каде е таа во корените на христијанството?
Никаде.Наметната работа.
Анимизмот,како проформа на политеизмот,бил многу подопирлив концептуално.Животните давале живот на тоа општество,па Тотемите како такви карактеризирале Почит.
Потоа,во сите тие животни можат да се пронајдат одредени првобитни човечки карактристики и инстинкти.Со тоа човекот може да се спознае себеси подобро,па животните се одличен медиум.

Магијата,исто така,може да се пронајде во самата природа и нејзините креации.Човекот припаѓа во тој глобален концепт,па може да се обиде,одделно од технолошките модификации,и умствено да биде дел од креативноста на природата како Мајка.Ама тоа е друга тема.Овде чисто напоменав колку да се спомне Магијата,како голем историски дел од човековите верувања.

Паганските Божества имаат човечки особини,се смртни и имаат маани.Со тоа,повторно доаѓаме до поблиско,поточно осознавање на нашата природа како луѓе,и преку постоењето на Богови кои можат само да ни бидат наклонети за наша сопствена амплификација,полесно ќе станеме паталци,без да мора тоа и да бидеме во вистинскиот живот :)
Начинот на кој се опишани паганските Божества и целиот тој концепт може да служи и како поучна приказна за вашето дете пред спиење,а може да служи и како патоказ за животот.Христијанскиот Бог нема ниедна допирна точка со човекот.Демек,семоќен е,нема форма и нема определен карактер.Необјаснив е.Со тоа и неопиплив.

Главната причина зошто паганизмот е поприфатлив е таа дека зема многу помала сфера на дивинација од онаа која ја зема христијанството.Вистината не се пронаоѓа во целовитоста,туку во нејзиното разградување на помали компоненти,па тие помали компоненти на уште помали....

The substructure of the universe regresses infinitely towards smaller and smaller components.Behind atoms we find electrons,and behind electrons,quarks.Each layer unraveled reveals new secrets,but also new mysteries.

Јас барем така гледам на работите.
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Имале паганизам дека биле неписмени посто незнаеле да си објаснат засто грму и бог на грмењето незнаеле за сонцето бог на сонцето итн. ама христијаните сите тие природни појави им биле објавени од бога и тие знаеле дека тоа е негова творевива
Za nepismeni neznam.Ti ne stavash tocka posle zavrshena misla i ne pocnuvash misla so golema bukva,ali nvm,toa mene ne me zasega.
Me interesira koe ti e toa glupo razmisluvanje deka oni bile " nepismeni " i nemozele da si gi objasnat stvarite pa zatoa imale poveke bogovi. Pa i vie nemozete da si gi objasnute stvarite pa zatoa tvrdite deka Bog gi sozdava. Za vas gromot ne e elektricno praznenje, za vas toa e gnev Bozja i sto ti ja znam. Cuvaj boze,nemoguce kolku si kontradiktoren.

Na kraj kraeva,koa sme do pismenost,i helenite bile mnogu boshci,a veruvam znaesh nesto za nivnata kultura,a bogami i pismenost.
 
Член од
18 август 2008
Мислења
680
Поени од реакции
33
Вака,
Многубоштвото не е грев.
Не може исто да ја замислува божицата или богот цел народ.
Ваљда некој го видел тоа,или пак не ?
300.000 тома се изгорени во Александрија при доаѓањето на христијанството од страна на Римјаните(т.е.кога го прифатиле христијанството)...за боговите,и човечките битија.
Христијанството како религија е Еврејска.Тие така го покориле народот или го натерале на послушност.
Кога успеале Рим да го „покорат“ и да почнат да се вмешуваат во внатрешните работи уште од тогаш,што направиле до сега...

Нормално е науката да објаснува некои работи.
Необјаснивите работи се објаснуваат со религијата...
И се повеќе работи научно се објаснуваат...
И пак настануваат работи кои не можат да се објаснат,и додека тие научно се објаснат,настануваат други...и така во бескраен ланец меѓу науката и религијата.

Науката да не ја вмешуваме.

Паганизам!Да или не ?
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
sekoja religija e praznoverie, sueverie, samoto veruvanje kako poim e nesto sto zamislja nekoj narod, ili poedinec.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.304
Поени од реакции
78.999
Според мене, многубоштвото е резултат на погрешни (или немање на) информации.
Понекогаш станува збор за погрешно толкување на некои божји аспекти, но најчесто за обожување на ентитети кои не се Бог.
Сепак, чувството за Бог го има и надвор од трите монотеистички религии, кај Зороастријанизмот, религијата на Сиките и др. Го имало и кај поединци. На пример кај фараонот Акхенатон (1300 пне).
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
Паганските Божества имаат човечки особини,се смртни и имаат маани.Со тоа,повторно доаѓаме до поблиско,поточно осознавање на нашата природа како луѓе,и преку постоењето на Богови кои можат само да ни бидат наклонети за наша сопствена амплификација,полесно ќе станеме паталци,без да мора тоа и да бидеме во вистинскиот живот :)
Според мене, многубоштвото е резултат на погрешни (или немање на) информации.
Понекогаш станува збор за погрешно толкување на некои божји аспекти, но најчесто за обожување на ентитети кои не се Бог.
Сепак, чувството за Бог го има и надвор од трите монотеистички религии, кај Зороастријанизмот, религијата на Сиките и др. Го имало и кај поединци. На пример кај фараонот Акхенатон (1300 пне).
Tie paganski bozestva koi mene mi se poznati se site besmrtni. Spored nivnite opisi toa se sustestva so za obicniot homo sapiens neverojatni sposobnosti i znaenje taka da i ne e voopsto cudno sto se tretirasni kako bozestva i se pocituvaat od site stari narodi.

Problemot nastanuva koga del od nivnite osobini (bazirani na nesto sosema konkretno i opiplivo) se isprepletuvaat i pogresno zamenuvaat so eden transcendentalen i neogranicen Bog i se nametnuvaat kako edna i edinstvena vistina koja bas zaradi neprirodnata fuzija stvara konfuzija kaj site onie koi imaat i malku zdrav razum i nerasipana intuicija.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Пагани=погани.
Погани=лоши луѓе.
Паганизам-не!
Паганите се народи/колективи под страотно демонско влијание.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom