ПРОТЕСТ ПРОТИВ МЕНУВАЊЕТО НА УСТАВНОТО ИМЕ! ВТОРНИК, 18:00, плоштад МАКЕДОНИЈА!

Статус
Затворена за нови мислења.

Станоја

The Patriot
Член од
31 јануари 2008
Мислења
1.322
Поени од реакции
29
Crazy in Love нели ти напишав јас пред протестот дека НЕКО МЕЏУ НАМА НИЈЕ НАШ
Е ми кажа...да...:)
Нашава мајка Македонија секогаш страдала од предавници, и уште стада.

Но кога предавниците ќе се откриеле веднаш биле јавно линчувани.

а одовде не можеме да ги линчуваме, ама може да се банираат.
 
N

n/a

Гостин
треба да има уште протести ама мислам дека после пријавата за Serpico никој нема да сака да организира
Decidno tvrdam...
I stojam na toa deka prijava nema da ima.

Kraj na prikaznata i na site tracevi.
Najdete si druga zanimacija,predmet za seirenje i ostajte mi go drugarceto na raat.
 
Член од
28 јануари 2005
Мислења
2.163
Поени од реакции
18
Prijava moze nema da ima, i daj boze da nema.
Gi cuvte glasnogovornicite na pol. partii.
Porakata e, koi ste vie da trcate kako prlinja pred magarici.
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Прво, жив и здрав сум, малку уморен од одговарање на телефонот на сите кои помислија дека веќе сум во "апсаана".

Второ: Каква и да е реакцијата на МВР која ја најави господинот Котевски, како и да изгледа таа "соодветна пријава" најпрво ќе ја прифатам - а понатаму постапката нека тече на суд. И толку за тоа.

Фала на поддршката, нема потреба од пари за адвокати, го имам најдобриот адвокат на светот - сите вие. Плус, тато :)

Сега нешто за синоќа, накратко...

Најискрено благодарам за одзивот на протестот, кој како мирен и достоинствен требаше да ја покаже подготвеноста на младиот државјанин на Република Македонија гласно да го крене својот глас против менувањето, односно за зачувувањето на уставното име на својата земја. И ја покажа! Она што се случуваше на плоштадот: заедништво, песна, оро и скандирање - беше вистинскиот начин на кој сакавме вчера само да потсетиме дека и НИЕ младите сме тука и дека не смееме да бидеме на маргините кога на дневен ред доаѓаат прашања за националните интереси.

Она што се случуваше пред грчката амбасада беше друга емоција која не беше потребна синоќа. Нејсе, добро е што се помина во добар ред, со мали инциденти.

Примарната цел на протестов не беше собирање на 2 милиони македонци на едно место - како (што би рекла телма "непознатата НВО") "Младите знаат..." немавме никаква желба да ги повикуваме политичките партии, обазовни и верски институции, да бараме спонзорства од фондации и слично. Како млади, сакавме да ја мрднеме од нулта точка колективната апатија која не провејува долго време, зошто сега е нашето време.

Не мислам дека протестот се појави во лош момент. Да, секако дека влијанијата од случувањата последните денови не одеа во прилог на мирниот дух на протестот на плоштадот Македонија, ама живееме на Балкан. Кога е вистинското време? Метју Нимиц го кажа своето. Ние кажавме само дел... Сега се на ред премиерот, претседателот, министерот за надворешни. Па ако треба, ќе кажеме уште дел.

И сега повик до сите кои коментираат дека организацијата затаила: Да, во право сте... Затаивме што не започнавме ова да го подготвуваме во некој штаб, па тој штаб да ни донесе 100 000 луѓе, народ кој нема да прави ништо вон замисленото бидејќи ќе е инструиран од некој кому се покорува. Она што искрено сакав е да секој добие можност да го каже своето, затоа одлучив да го покренам ова, понудувајќи став и начин на изразување на истиот.

Молам бога да она што се случи, не и наштети на Македонија на
повисоко ниво на комуникација. Се надевам и ќе работам токму на спротивното.

И пак при крај за "анонимусите" и "непознатите" млади, кои за 3 дена направија медиумска фрка (која за мој одмор ќе заврши утре...) млади кои нешто знаат, многу незнаат, ама ВЕРУВААТ: Кој треба да повика на протест за прашање од национален интерес? Треба ли некој да ни каже? Треба ли некој чија фацичка сме ја гледале по многу митинзи, за да се добие кредибилитет? Оправдание?

Или треба човек со идеја и желба, а после - заедничка работа за остварување на идеите? Ние почнавме... Повелете, приклучете се. Или тргнете се од патот, за да не заработите "соодветна пријава" :)

Сите ние сме народот, мои мили братчиња и сестрички. И само ако размислуваме трезвено со своја глава, ќе го покажеме тоа. Инаку, џабе сме народ.

Се гледаме наскоро, се надевам не на протест, туку на славење!
Ама што и да е, ние ќе треба да си го носиме. А некои работи се претешки за носење не на грб, ами на совест.

Да живее Република Македонија!
 
N

n/a

Гостин
ako staat veto e togas grckata ambasada ke bide izgorena do temel
Togas...
ama jas na krv se kolnam deka ke organiziram edna grupa od max. 20 momci...
od koj sto sekoj ke znae i ke moze u tajming i na son da povtori tocno u minut sto treba da napravi:
A imenno:
del od niv da pravi incident od ednata strana na ambasadata
drugi u isto vreme da krsat prozori od drugata strana
treti da palat i da pogodat tamu kaj sto treba so molotovi kokteli.

Chur...posle toa.
Amnezija ke ne fati site.
Kraj na programata.
 

efendi

Трпение Спасение
Член од
20 јануари 2008
Мислења
271
Поени од реакции
0
Togas...
ama jas na krv se kolnam deka ke organiziram edna grupa od max. 20 momci...
od koj sto sekoj ke znae i ke moze u tajming i na son da povtori tocno u minut sto treba da napravi:
A imenno:
del od niv da pravi incident od ednata strana na ambasadata
drugi u isto vreme da krsat prozori od drugata strana
treti da palat i da pogodat tamu kaj sto treba so molotovi kokteli.

Chur...posle toa.
Amnezija ke ne fati site.
Kraj na programata.
Zevsus идејава ти е одлична. Само мислам дека 20 се малце. Треба организирано минута две и фитиљ. Испланирано до даска. Инаку да ти кажам кога ќе видам дека секој народ на балканов има пара-формации наменети за вакви работи, а ние немаме, малце и криво ми паѓа.
 

Станоја

The Patriot
Член од
31 јануари 2008
Мислења
1.322
Поени од реакции
29
Мала информација за протестот во Кичево: денес немаше тепачка се се смири.вечерва на секое ќоше има џандари се е под контрола.

и уште нешто знае ли некој за Битола,имало некој протест пред грчкиот конзулат?.
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
265
Поени од реакции
18
Pa mozeme da napravime edna zosto da ne novite solunski atentetori;-) Inaku bobi milo mi e deka se dobro ke se zavrsi, vcera ako gi isklucime incidentite moze da se rece bilo super, i normalno da ne e prv i posleden pat ;-) i pak ke povtoram ako treba kakva bilo pomos tuka sum slobodno pisi.
 

efendi

Трпение Спасение
Член од
20 јануари 2008
Мислења
271
Поени од реакции
0
SERPIKO, дај уште еден протест, ама во случај на евентуален предлог што не ни е по мерак.
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
До кај 00:00 ја оставам отворена темава засигурно, да се доискажете... Ако имате што :) Ако не, не мора.
 

sonne

војвода
Член од
26 мај 2006
Мислења
2.664
Поени од реакции
123
bravo za site , bravo za Serpico maziste !!!!
a ovie grcinjava pustile snimki od belgrad , a ne od Skopje !!! more pederi i kurv* MMN ....
pozZ
 
Член од
8 август 2007
Мислења
1.541
Поени од реакции
48
После ова шо го слушнав на вести (шо содржи предлогот) мислам дека малце е еден протест. :nerv: Република Македонија симболично да ни останело за по дома! ХА ХА.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom