ПРАВЕН ФАКУЛТЕТ „Јустинијан Први“ Скопје

Член од
4 ноември 2015
Мислења
29
Поени од реакции
3
Кажете ми искуство за Вовед во право на ЕУ кај Сашо и Политички систем кај Силјановска,какви се на испит,кои прашања од прилика се паѓаат?
 

Кирца

Монк
Член од
7 април 2008
Мислења
7.051
Поени од реакции
2.289
Кажете ми искуство за Вовед во право на ЕУ кај Сашо и Политички систем кај Силјановска,какви се на испит,кои прашања од прилика се паѓаат?
Основачки договори,правно дејство на директиви,европски интеграции,метод на супсидијарност,надлежности на комисија и поим на супранационалност и дали треба тоа да биде проширено во повеќе домени на еу(есејско прашање каде се бара лично мислење и носи 30 поени).

Еве ти ја цела група што ми падна во септемвриската сесија.Само од првата книга учев и тоа првите 5 глави што се.
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
217
Поени од реакции
247
Има ли некој прашања за писмен испит на Трговско право (од книгата на Александар Николовскии Снежана Плавшиќ) на Правен факултет. Испитот се полага писмено со 16 есејски прашања,
 
Член од
8 февруари 2015
Мислења
21
Поени од реакции
3
Колеги ај ве молам кажете што прашања се паѓале МЈП во предходните сесии кај Професорот Фрчковски ? :)
 

Кирца

Монк
Член од
7 април 2008
Мислења
7.051
Поени од реакции
2.289
Колеги ај ве молам кажете што прашања се паѓале МЈП во предходните сесии кај Професорот Фрчковски ? :)
Не ми текнува точно али кога полагав во казнена 50% од испитот беа прашања од таа првата тема а воопшто не посветив внимание тогаш на таа.Супсидијарност 20 поени(во повеќе сесии падна ова) а не е многу обемно прашањето,опинио јурис,знае да даде и практично прашање али немаше такво прашање во сите сесии,начини на создавање,на обичајното право,кога и да полагав секогаш имав прашање за некоја од надлежностите,реципроцитет и ефективност....
 
Член од
8 февруари 2015
Мислења
21
Поени од реакции
3
Не ми текнува точно али кога полагав во казнена 50% од испитот беа прашања од таа првата тема а воопшто не посветив внимание тогаш на таа.Супсидијарност 20 поени(во повеќе сесии падна ова) а не е многу обемно прашањето,опинио јурис,знае да даде и практично прашање али немаше такво прашање во сите сесии,начини на создавање,на обичајното право,кога и да полагав секогаш имав прашање за некоја од надлежностите,реципроцитет и ефективност....
Благодарам многу :)
 

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.729
Поени од реакции
1.306
E-Mail од Шапкова или Кандикјан, може да добијам?
Фала однапред многу.
 
Член од
15 јануари 2016
Мислења
83
Поени од реакции
6
Ќе може ли некој да каже како е на испит кај Билјана Поповска по историја? Асистентката кажа дека ќе има 3 прашања е сега ние имаме 4 книги значи од една книга нема да се падне прашање или може да ти се паднат 2 прашања од една иста книга а 3тото од друга книга? И дали со одговарање само на 2 прашања можеш да положиш?
Јас нема да стигнам една книга да научам па незнам дали ќе можам да положам така....
И уште едно прашање за вовед во право, кај Тасковска сум ама асистентот Александар Спасов кажа дека нема Тасковска да ги прегледува испитите оваа година, дали е кај него полесно пошо сите се жалат од Тасковска и дали некој знае како изгледа тестот? Спасов кажа само дека ке има 10 прашања ама какви се тие со пократок одговор како школски тест или?
 

Кирца

Монк
Член од
7 април 2008
Мислења
7.051
Поени од реакции
2.289
Ќе може ли некој да каже како е на испит кај Билјана Поповска по историја? Асистентката кажа дека ќе има 3 прашања е сега ние имаме 4 книги значи од една книга нема да се падне прашање или може да ти се паднат 2 прашања од една иста книга а 3тото од друга книга? И дали со одговарање само на 2 прашања можеш да положиш?
Јас нема да стигнам една книга да научам па незнам дали ќе можам да положам така....
И уште едно прашање за вовед во право, кај Тасковска сум ама асистентот Александар Спасов кажа дека нема Тасковска да ги прегледува испитите оваа година, дали е кај него полесно пошо сите се жалат од Тасковска и дали некој знае како изгледа тестот? Спасов кажа само дека ке има 10 прашања ама какви се тие со пократок одговор како школски тест или?
Ако би требало да погаѓам тогаш мислам дека нема да ти падне од последната книга,3тата највеќе учи ја.Не ми се верува 2 прашања од иста книга да ви паднат.Јас кога полагав кај Билјана па 5 прашања имавме сигурно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom