ПРАВЕН ФАКУЛТЕТ „Јустинијан Први“ Скопје

Член од
23 мај 2009
Мислења
248
Поени од реакции
13
Да прашам, што е со контрaверзииве околу колоквиумиве по legal english и информатика, грешни клучеви, грешни прашања, местенки од асистенти, што ли не слушнав :D
Англиски наводно бил грешен клучот, иако кај мене во ред ми беше резултатот на крај реално, ама да си прашам за понатака.
Е сега информатика, учев од учебникот како што треба, не верувам дека имав толку утки бидејќи го знам материјалот (звучи клише ама не е :D), стварно сомнително ми падна. Имав и прашања што не знам од кај беа, после видов од колеги со прашања од копирниците дека таму ги имало. Од една страна не треба да гледаме толку такви прашања, а од друга страна ете такви даваат, што логика ќе беше ова..
Ако некој има искуство може да ми каже што е работава, ако не барем си искажав фрустрација :D
 
Член од
15 септември 2011
Мислења
10
Поени од реакции
3
Колеги, дали има некој информација како изгледа усно допрашување кај Тасковска, вовед во право?
Колку прашања поставува и дали бара исцрпни одговори или само да почнеш и прекинува?
Поставува прашања од испитниот тест или нови?

Ако знае некој нека пише, please:)
 
Член од
18 јуни 2012
Мислења
477
Поени од реакции
612
Ја изгубив таа елетронската картичка што е за присуство и веќе 4 дена не сум куцнат. Ќе има некакви проблеми...?
 
Член од
27 март 2013
Мислења
42
Поени од реакции
58
Ја изгубив таа елетронската картичка што е за присуство и веќе 4 дена не сум куцнат. Ќе има некакви проблеми...?
Нема гајле, јас цел семестар немав картичка. Ке си аплицираш за нова во студентски прашања, 500 денари се плаќа и ќе им кажиш на кој предавања си присуствувал, па они, ќе ти внесат присуство надохнадно.
 
Член од
11 април 2013
Мислења
3
Поени од реакции
2
Кај се наоѓа по ѓаволите студентски парламент? :(
И дали воопшто некогаш си работи :)
--- надополнето: 11 април 2013 во 12:35 ---
Колеги, дали има некој информација како изгледа усно допрашување кај Тасковска, вовед во право?
Колку прашања поставува и дали бара исцрпни одговори или само да почнеш и прекинува?
Поставува прашања од испитниот тест или нови?

Ако знае некој нека пише, please:)
Колку шо ми имат кажвано колеги не е страшно ако знајш и обично се делеле на групи со Спасов, едните та ги испрашва, другите Спасов и многу поубо кај неа си поминале отколку кај него. Ама пак напамет ти кажвам од шо слушав по други така да можи и безвезе да е ова со полесно потешко. Немај гајле :)
--- надополнето: 11 април 2013 во 12:38 ---
Да прашам, што е со контрaверзииве околу колоквиумиве по legal english и информатика, грешни клучеви, грешни прашања, местенки од асистенти, што ли не слушнав :D
Англиски наводно бил грешен клучот, иако кај мене во ред ми беше резултатот на крај реално, ама да си прашам за понатака.
Е сега информатика, учев од учебникот како што треба, не верувам дека имав толку утки бидејќи го знам материјалот (звучи клише ама не е :D), стварно сомнително ми падна. Имав и прашања што не знам од кај беа, после видов од колеги со прашања од копирниците дека таму ги имало. Од една страна не треба да гледаме толку такви прашања, а од друга страна ете такви даваат, што логика ќе беше ова..
Ако некој има искуство може да ми каже што е работава, ако не барем си искажав фрустрација :D
Јас првиот колоквиум со 15 го поминав, а од книга учев. Вториот пат пак учев од книга и ги купив тие прашањата со грешниот клуч ама ги исфрлив, мислев нема шанси грешен да е клучот и на крајот испадна дека стварно бил и со 11 поминав :D:D:D
 
Член од
20 ноември 2010
Мислења
738
Поени од реакции
749
Ја изгубив таа елетронската картичка што е за присуство и веќе 4 дена не сум куцнат. Ќе има некакви проблеми...?
Јас мислам дека нема да имаш никакви проблеми. Сите кажуваат дека во Јустинијан не воделе евиденција за присуство..
 
Член од
23 мај 2009
Мислења
248
Поени од реакции
13
Колеги, дали има некој информација како изгледа усно допрашување кај Тасковска, вовед во право?
Колку прашања поставува и дали бара исцрпни одговори или само да почнеш и прекинува?
Поставува прашања од испитниот тест или нови?

Ако знае некој нека пише, please:)
Јас бев на едно усно допрашување пред некој месец.
Професорката ја видовме на почетокот и на крајот само, не испраша она никого. Испрашуваа Рашковски и Спасов.
Тие што беа кај Рашковски си поминаа полесно, поопуштено беше кај него и не бараше многу исцрпно да се раскажува. Спасов маста им ја извади на сите, не знам дали и колку помина, така да ако е повторно вака гледај да те прашува Рашковски :)
 
Член од
15 септември 2011
Мислења
10
Поени од реакции
3
Колеги фала многу, јас бев на усно кај Тасковска,ама не пушти никого, ни постави по едно прашање и пошто никој не знаеше да одговори убаво, ни рече дека ќе се видиме во јуни.

Да искористам сега, додека сте расположени да ми одговарате на прашања ;) , кај кого мислите дека е подобро да се полага уставно и римско?

Исто така има ли на форумов вонредни и од Проект 45, да си размениме мислења?

Фала:)
 
Член од
13 септември 2009
Мислења
287
Поени од реакции
110
Ја изгубив таа елетронската картичка што е за присуство и веќе 4 дена не сум куцнат. Ќе има некакви проблеми...?
Сите професори ни кажаа јасно дека нема бодови од присуство
само колоквиуми 30 активност 10 и испит 60 That's it :)
 
Член од
11 април 2013
Мислења
3
Поени од реакции
2
Колеги фала многу, јас бев на усно кај Тасковска,ама не пушти никого, ни постави по едно прашање и пошто никој не знаеше да одговори убаво, ни рече дека ќе се видиме во јуни.

Да искористам сега, додека сте расположени да ми одговарате на прашања ;) , кај кого мислите дека е подобро да се полага уставно и римско?

Исто така има ли на форумов вонредни и од Проект 45, да си размениме мислења?

Фала:)
Римско полагав усно кај Бучковски и беше супер, со многу малку сите поминавме. А за уставно мислам дека Силјановска или Десковска ти се поубав избор :)
 

pain_killer

Invictus
Член од
27 јули 2007
Мислења
4.536
Поени од реакции
2.222
Ја изгубив таа елетронската картичка што е за присуство и веќе 4 дена не сум куцнат. Ќе има некакви проблеми...?
Јас ја искршив пред 2 години па ме има на сите списоци, пласибо ефект е тоа :)
 
Член од
16 декември 2008
Мислења
391
Поени од реакции
125
Здраво. Ми требаат материјали за семинарска по Арбитражно право и Право на ЕУ, правда и внатрешни работи на ЕУ. Доколку има некој би му била многу благодарна. :) Поздрав.
 
G

Geezer

Гостин
Ја ќе улетам и само ќе кажам дека Марко Кртолица е најдобриот асистент/професор на целиот факултет. Комплетен, во секоја смисла на зборот.
Не сум сретнал досега таков човек, во оваа сфера, најискрено.
 

pain_killer

Invictus
Член од
27 јули 2007
Мислења
4.536
Поени од реакции
2.222
Ја ќе улетам и само ќе кажам дека Марко Кртолица е најдобриот асистент/професор на целиот факултет. Комплетен, во секоја смисла на зборот.
Не сум сретнал досега таков човек, во оваа сфера, најискрено.
кој е тој?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom