ПРАВЕН ФАКУЛТЕТ „Јустинијан Први“ Скопје

Член од
21 јануари 2012
Мислења
15
Поени од реакции
2
Колеги какво искуство имате со ина историја на право , мислите дека ке ми даде 4 бода , со оглед на тоа што се друго му е положено и бодовиве ми фалат да дипломирам :confused:
 

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.277
Поени од реакции
1.494
Колеги какво искуство имате со ина историја на право , мислите дека ке ми даде 4 бода , со оглед на тоа што се друго му е положено и бодовиве ми фалат да дипломирам :confused:
Знае да биде чешит Ина али кажи и дека само тоа ти треба да дипломираш и сигурно би ти дала да правиш дополнителен есеј или семинарска :)
 
Член од
13 септември 2009
Мислења
287
Поени од реакции
110
Колеги какво искуство имате со ина историја на право , мислите дека ке ми даде 4 бода , со оглед на тоа што се друго му е положено и бодовиве ми фалат да дипломирам :confused:
Ништо ништо таа ни еден бод не дава... Фаца глуми нешо.
--- надополнето: 22 јуни 2012 во 20:07 ---
Да не знае некој каде можам да се информирам за упис на постдипломски студии без да се мачам на студентски? =)
 
Член од
21 јануари 2012
Мислења
15
Поени од реакции
2
Ништо ништо таа ни еден бод не дава... Фаца глуми нешо.
--- надополнето: 22 јуни 2012 во 20:07 ---
Да не знае некој каде можам да се информирам за упис на постдипломски студии без да се мачам на студентски? =)
офф леле сите изгледа различно искуство имаат со неа , една колешка ми кажа дека кога правела есеј а била ист случај ко мене , кога го предала есејот и рекла колку бода ти требаат оваа и рекла 20 и и ги ставила сите .. како и да е ќе прашам па ќе видиме..

Инаку за последипломските излегува конкурс на страната на правен негде септември октомври, за смеровите имаш информации на страната на правен .. што поточно те интересира
 

Фокси

Talk nerdy to me
Член од
11 октомври 2007
Мислења
2.358
Поени од реакции
1.390
Шо мислење имате за Саво Климоски.Уште тој испит ми е останат ама мамата ич не ми се учит:icon_lol:Барат многу да знајш или можам да мумлам нешто од општа култура?
 
Член од
21 август 2011
Мислења
145
Поени од реакции
46
Некој од вас што полагал усно или одговарал за бодови граѓанско , нека пише што најмногу прашува, утре ќе идам да одговарам за 2 бода , барем знам дека ќе ја најдам има закажано усен испит
 
O

Orion.

Гостин
Некој од вас што полагал усно или одговарал за бодови граѓанско , нека пише што најмногу прашува, утре ќе идам да одговарам за 2 бода , барем знам дека ќе ја најдам има закажано усен испит
Не знам што најмногу прашува, но знам дека секогаш дава ако ти фалат пар бода, за да не ти ги даде треба апла ништо да не знаеш:) Читни ги поише институтите (застареност, преклузивен рок, застапништво, субјективитет. . .)
 
Член од
4 март 2009
Мислења
604
Поени од реакции
442
Колеги,ако завршиш три години на правен,дали даваат уверение и диплома или само уверение?Ако некој знае би му бил многу благодарен
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Кај е кабинетот на Каракамишева и кога и се приемни денови?
 
Член од
26 јуни 2012
Мислења
11
Поени од реакции
3
Јас. Деновиве сум претворен во колизиона норма:pos: Какво пријавуење бе, на 25 ќе си отидеш на терминот, ќе му кажеш на Драги и и готово. И онака немаше можност да се пријави ради екскурзијата

Споделете некое искуство т.е како да се положи испитот по МПП- па станал потежок и од граѓанско кај родна како што беше порано
--- надополнето: 26 јуни 2012 во 18:14 ---
добро има изгубени случаи ко мене што ќе полагаат испит МПП????????? :eek: ....и како ќе го пријавите испитот затоа што неможи преку досие...само кол 1 и кол 2 се ...нема за цел испит...:cuc:

има и уште повеќе се изгубивме кога го решававме испитот :confused:
 
Член од
21 август 2011
Мислења
145
Поени од реакции
46
Колеги,ако завршиш три години на правен,дали даваат уверение и диплома или само уверение?Ако некој знае би му бил многу благодарен
Ти даваат уверение , а за дипломата може да си почекаш и година.. две , обично има соопштение на страната , даваат од еднаш по 200 дипломи
 
O

Orion.

Гостин
Споделете некое искуство т.е како да се положи испитот по МПП- па станал потежок и од граѓанско кај родна како што беше порано

има и уште повеќе се изгубивме кога го решававме испитот :confused:
Нема некоја посебна тајна или процес едноставно научи го убаво затоа што е еден од најтешките предмети на додипломски (сепак не е потежок од граѓанско:cautious: )
Обрни посебно внимание на судир на законите.
И да, концептот на прашањата е апсурден, за тоа време што ти е дадено неможеш само да ги прочиташ прашањата од што се обемни али јбг бар не се тросмислени како кај Родна:) Сепак ако го научиш добро нема да имаш проблеми
И не учи од прашања туку од книга
 

Advokatce

откачено
Член од
2 ноември 2009
Мислења
209
Поени од реакции
27
За мпп...исто така научете ги убаво дефинициитееее...пр за што е државјанство и сличноо...мн прашања има од тоа и се фаќаат баш на тоа поенчиња...од 70прашања....мене 40прашања ми беа примери така да научи убаво да ги применваш колозионите норми кои каде...кое право каде е меродавно и слично :):гик:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom