ПРАВЕН ФАКУЛТЕТ „Јустинијан Први“ Скопје

Terebellum Sagittarii

Несопирлива
Член од
25 јули 2007
Мислења
1.194
Поени од реакции
578
Jaс сум на мастер, студирав по стара програма. Не знам ни колку предмети ке имам, ни кои. Не знамколку се задолжителн, кои се изборни? Знам дека имаше една листа со изборни предмети која важеше за сите групи, постои ли уште таква?
Најбитно ми е да ги знам предметите....
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Jaс сум на мастер, студирав по стара програма. Не знам ни колку предмети ке имам, ни кои. Не знамколку се задолжителн, кои се изборни? Знам дека имаше една листа со изборни предмети која важеше за сите групи, постои ли уште таква?
Најбитно ми е да ги знам предметите....
Ако веќе студираш на Мастер, треба да си ги знаеш предметите, ги има напишано. Ако ептен не ти е јасно види ги на нет, или отиди у библиотека, ако треба побрзо да избереш опциони предмети. Јас сеа спремам магистратура, бев на Правосудна (на Мастер) и точно си ги знаевме предметите кои ни се во двата семестра. За опциони предмети имаше листа, и требаше да избереме 3-4. Ни дадоа силабуси за сите и ние си одбравме. Не е комлицирано. пзд.
 

Спирка

Чорбаџиска Кучка
Член од
1 октомври 2008
Мислења
394
Поени од реакции
14
Некој да не знае што поточно се бара за есејот по Социологија на право. Според упатствата што ги имаат ставено на интернет викаат дополнителни истражувања да имаме во есеите и плус наш став да искажеме и се, а ти дава и помошни прашања. Едноставно нема место каде да склопиш сето тоа во две страни. Некој од лани што правел, ако може да појасни, да сподели искуство? :)
 

Terebellum Sagittarii

Несопирлива
Член од
25 јули 2007
Мислења
1.194
Поени од реакции
578
Ако веќе студираш на Мастер, треба да си ги знаеш предметите, ги има напишано. Ако ептен не ти е јасно види ги на нет, или отиди у библиотека, ако треба побрзо да избереш опциони предмети. Јас сеа спремам магистратура, бев на Правосудна (на Мастер) и точно си ги знаевме предметите кои ни се во двата семестра. За опциони предмети имаше листа, и требаше да избереме 3-4. Ни дадоа силабуси за сите и ние си одбравме. Не е комлицирано. пзд.
Лесно е за те што студираат по ЕКТС. Јас сум по стара програма, затоа не знам ништо. Инаку, за оние по ЕКТС се си е објаснето во водичот, кој добро го прочитав, ама не знам за мене кои предмети ќе се одберат?
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Лесно е за те што студираат по ЕКТС. Јас сум по стара програма, затоа не знам ништо. Инаку, за оние по ЕКТС се си е објаснето во водичот, кој добро го прочитав, ама не знам за мене кои предмети ќе се одберат?
Колешке, исто ти е. Не е битно дали си по стара програма или по ЕКТС. На мастер студии сме еднакви, и важат истите правила. И јас имав во група, колега од стара програма, и беше исто како и за него така и за нас.
 

Terebellum Sagittarii

Несопирлива
Член од
25 јули 2007
Мислења
1.194
Поени од реакции
578
Кај да ја најдам таа заедничка листа на опциони предмети? Ја има ли на страната на правен? Дајте линк плс:)
 

Advokatce

откачено
Член од
2 ноември 2009
Мислења
209
Поени од реакции
27
Ја УКИНАЈА СЛОБОДНАТА НЕДЕЛА???????? ... лелелеле страм да им е на ЕКТС :mad::mad::mad::mad: ...
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Ја УКИНАЈА СЛОБОДНАТА НЕДЕЛА???????? ... лелелеле страм да им е на ЕКТС :mad::mad::mad::mad: ...
Како бе ја укинале слободната недела?
Ме зезаш?
Ова некој официјален документ има од факултетот или рекла казала муабети?
 

Cappie

Vincere non è importante: è la sola cosa che conti
Член од
29 мај 2008
Мислења
1.914
Поени од реакции
307
море дете, кажувај ова дали е официјално или шпекулации? ќе си е** мамата ако е вистина!!!
 
Член од
12 септември 2010
Мислења
6
Поени од реакции
0
Колешке разликата е во тоа што тие што се со 4 години, треба да слушаат само два семестри и да освојат уште 60 кредити, а не 120 колку што се потребни за вас, поради тоа мора да постојат некои скратени програми за нас кои сме со 240 кредити односно ни се потребни 60 кредити за да магистрираме. Ние слушаме само 9 и 10 семестар, и во право е другата колешка кога кажува дека за таквите како нас никаде нема никакви информации. Затоа би сакал да те замолам доколку можеш да го прашаш колегата кој бил со вас во група колку предмети слушал, како ги бирал, пошто сепак сме поралични од вас со три години. Поздрав
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Кај да ја најдам таа заедничка листа на опциони предмети? Ја има ли на страната на правен? Дајте линк плс:)
Има во водичот, а водичот е скроз доле на сајтот. Лесно се наоѓа :), а најубаво е да прашаш во бибилиотека.
 

Advokatce

откачено
Член од
2 ноември 2009
Мислења
209
Поени од реакции
27
Прашајте кај Љубиша ке видите нема слободна недела...ќе се полага дирек во две недели нема трета слободна така рекол ЕКТС :mad::mad::mad::mad:
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Прашајте кај Љубиша ке видите нема слободна недела...ќе се полага дирек во две недели нема трета слободна така рекол ЕКТС :mad::mad::mad::mad:
Ајдеее, ама добро јас кога студирав, кога бев прва година немавме две недели за полагање. Имавме една и у таа една сите предмети збутани.
Добро е, јас дипломирав па ова го воведоа. :icon_lol:
Иначе не го пцујте ЕКТС, тие правила се носат на Научно - Наставнички совет, со потпис од деканот, така да ЕКТС нема ништо тука.
 
Член од
30 октомври 2009
Мислења
363
Поени од реакции
261
Ај ако знае некој нека каже каде може да се најде материјал за учење по филозофија на право кај Добринка Тасковска, ако воопшто има таков??
Бев во фотокопирница таму ми рекоа оди во книжара, а таму има само за кај Камбовски. Доколку знае некој ве молам, нека сподели.:)

--- надополнето ---

Прашајте кај Љубиша ке видите нема слободна недела...ќе се полага дирек во две недели нема трета слободна така рекол ЕКТС :mad::mad::mad::mad:
А ти беше да прашаш?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom