ПРАВЕН ФАКУЛТЕТ „Јустинијан Први“ Скопје

Член од
7 август 2011
Мислења
3.370
Поени од реакции
4.763
@Carlitob @ella222 одете на студентски прашања и побарајте го информатичарот како се викаше не ми текнува. Ги имаат сочувано сите податоци од старото електронско досие.
Автоматски споено мислење:

Сега видов дека на карлито постот е од февруари :pos:
 

Отприлика

Гопник
Член од
28 јуни 2019
Мислења
38
Поени од реакции
27
Прашање. Дали е можно од Правен Факултет УКЛО трансфер во Скопје на УКИМ, и дали/колку испити се признаваат?
 
Последно уредено:
Член од
22 јануари 2018
Мислења
18
Поени од реакции
1
Може ли некој да ми ја објасни процедурата за запишување е2 семестар? дали се уплаќа и рата за семестарот и плус 1000 денари за е2 па кога ќе се земе услов може да се полагаат предметите од новиот семестар?
 

redfogv

Царица
Член од
10 мај 2017
Мислења
1.752
Поени од реакции
1.229
Може ли некој да ми ја објасни процедурата за запишување е2 семестар? дали се уплаќа и рата за семестарот и плус 1000 денари за е2 па кога ќе се земе услов може да се полагаат предметите од новиот семестар?
Прво треба да чекаш факултетот да објави соопштение за тоа кога ќе може да се запише Е-2.
Кога ќе дојде време...
Идеш на Студентски Прашања и кажуваш дека сакаш да запишеш Е-2 на семестар и кој семестар,уплаќаш 1000 денари за Е-2.Потоа полагаш предмети за да можеш да запишеш нов семестар,па откако ќе фатиш услов,ќе платиш за новиот семестар.
 
Член од
10 септември 2019
Мислења
3
Поени од реакции
0
Дали е можно од прва година факултет на УГД да се префрлиш на УКИМ и дали се признаават испитите??
 

Gag

Член од
14 ноември 2013
Мислења
1.353
Поени од реакции
2.002
Дали е можно од прва година факултет на УГД да се префрлиш на УКИМ и дали се признаават испитите??
Да. Само ќе си доплатиш кеш за секој положен испит те за секој испит кој сакаш да ти го признаат на УКИМ од УГД (и обратно офц).
 

Gag

Член од
14 ноември 2013
Мислења
1.353
Поени од реакции
2.002
А многу ли се плаќа ?
Ах не знам како иде цената али отприлика неколку стотки по предмет би требало да е, не повеќе од 400-500 денари. Али да не те излажам не знам со сигурност, на студентски прашај ќе ти кажат или па чекај некој член тука што плаќал пред скоро време да ти каже.
 
Член од
10 септември 2019
Мислења
3
Поени од реакции
0
Ах не знам како иде цената али отприлика неколку стотки по предмет би требало да е, не повеќе од 400-500 денари. Али да не те излажам не знам со сигурност, на студентски прашај ќе ти кажат или па чекај некој член тука што плаќал пред скоро време да ти каже.
Окејј фалаа ти
 
Член од
15 јануари 2016
Мислења
78
Поени од реакции
6
Некој што е на мастер деловно право да ми каже како е, дали има некој професор што тешко те пушта да положиш или сите се океј професори? И кои предмети се изборни?
 
Член од
12 октомври 2017
Мислења
30
Поени од реакции
13
Луѓе да запишувам правен? Шо велите? Хахах ајде помош
 

redfogv

Царица
Член од
10 мај 2017
Мислења
1.752
Поени од реакции
1.229
Дали некој знае дали по Политички Систем се полага и колоквиум и испит или само испит?
Бидејќи нема електронски колоквиуми,беше оставено на професорите сами да одлучат,па не знам како одлучила професорката Марика.Дали некој знае?
 
Член од
14 септември 2019
Мислења
1
Поени од реакции
0
Dali ima nekoj polagano ke profesorkata Tina przevska opst del na gragansko pravo pismeno ili usno li prasuva i za sto ?
 
Последно уредено:
Член од
20 мај 2016
Мислења
602
Поени од реакции
615
Прашање околу диплома, бидејќи нашиот факултет е 3+1+1 тоа значи дека првите три години (6 семестри) се додипломски студии и ти се издава “уверение за положени испити од прв циклус” со освоени 180 ЕКТС кредити а не диплома. Сега вака откога ќе се запишам на втор циклус постдипломски и ги положам 7от и 8от семестар и се стекнам со 240 ЕКТС кредити дали тогаш ќе ми биде дадена диплома? Дали оди вака за таа “Официјална” универзитетска диплома а не оваа парче тоалет наречено уверение. Инаку на Политички науки сум и програмата е 3+1+1, Кај другите незнам како е.
 
Последно уредено:

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.601
Поени од реакции
1.209
Прашање околу диплома, бидејќи нашиот факултет е 3+1+1 тоа значи дека првите три години (6 семестри) се додипломски студии и ти се издава “уверение за положени испити од прв циклус” со освоени 180 ЕКТС кредити а не диплома. Сега вака откога ќе се запишам на втор циклус постдипломски и ги положам 7от и 8от семестар и се стекнам со 240 ЕКТС кредити дали тогаш ќе ми биде дадена диплома? Дали оди вака за таа “Официјална” универзитетска диплома а не оваа парче тоалет наречено уверение. Инаку на Политички науки сум и програмата е 3+1+1, Кај другите незнам како е.
Дап, убаво си кажа/знаеш. Прв циклус (3 год, 180), мислам дека нема диплома бидејќи уште никогаш не ми дале.
Со втор циклус, т.е. втора година (240 кредити) треба да ти дадат и уверение прво, а потоа и диплома, ама ја еве малтене веќе 9 месеци чекам да ја добијам некогаш таа позлатена хартија.
 
На врв Bottom