ПРАВЕН ФАКУЛТЕТ „Јустинијан Први“ Скопје

Фокси

Talk nerdy to me
Член од
11 октомври 2007
Мислења
2.358
Поени од реакции
1.390
да прашам, имаат ли ептен влијание колоквиумиве врз конечните оцени?
да речеме имам 2х12 бода и активност, се гледа ли повеќе од испитот или пак ако не ми се 15 бода тука 10 можам само да сонувам? :)

(знам малце глупо е прашањево ама бруцош неуходан сум па простете)
Немат врска шо сакат можит да ти напишит :) Двете да ти се 15ки можит да ти пишит 6ка или двете 8ки на колокфиум, а пак 10ка накрај :)
 
Член од
23 мај 2009
Мислења
248
Поени од реакции
13
Немат врска шо сакат можит да ти напишит :) Двете да ти се 15ки можит да ти пишит 6ка или двете 8ки на колокфиум, а пак 10ка накрај :)
Tи благодарам, ми го ублажи разочарувањето, бар засега :)
 
O

Orion.

Гостин
На студентски се дава пријавата мислам , кај мене проблемот е што ми ја изгубиле пријавата и сеа треба да ја барам проф.по историја (треба да си ултра баксуз да ти се случи ова ) а неа ја нема како и обично.. а на студентски па ми го гледаат индексот и ми викаат потписов у индекс мн ти е сумљив како сама да си се потпишала :facepalm: уште тоа ми фали тој проблеми да ми напраи , неможам цел месец уверение да си земам .Тебе ти средија одма ??
Ја предадов веќе, предадов се`, само уште уверението да им го дадам пошто не ми е уште готово.
Нема везе, доста често се дешава да ти изгубат пријава или уплатница и да ти ја пренесат вината на тебе...
 

Sassy

sultan instead of the sultan
Член од
5 ноември 2008
Мислења
329
Поени од реакции
72
А за научно-истражувачки труд ви даваа по интелектуална сопственост и стечај, или сами си бираме теми?
Си биравме од понудените што беа, за арбитража и за интелектулна.
За стечај нема семинарски, само испит.
Инаку може и сам да си смислиш тема, не е проблем.
Може во група највише до 3ца
 
Член од
12 јануари 2012
Мислења
15
Поени од реакции
0
Денес го земав уверенијата за завршени студии само не ми е јасно дали треба да дадам едно во ЕКТС бидејќи веќе едно ми земаа на студентски прашања,а ми ги дадоа останатите две
 
Член од
13 септември 2009
Мислења
287
Поени од реакции
110
да прашам, имаат ли ептен влијание колоквиумиве врз конечните оцени?
да речеме имам 2х12 бода и активност, се гледа ли повеќе од испитот или пак ако не ми се 15 бода тука 10 можам само да сонувам? :)

(знам малце глупо е прашањево ама бруцош неуходан сум па простете)
90 посто ти е шо ќе направиш на усното/писменото. Ретко кој глеа активност. Присутство не се рачуна. И евентуално колоквиумите.
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.561
Поени од реакции
17.594
да прашам, имаат ли ептен влијание колоквиумиве врз конечните оцени?
да речеме имам 2х12 бода и активност, се гледа ли повеќе од испитот или пак ако не ми се 15 бода тука 10 можам само да сонувам? :)

(знам малце глупо е прашањево ама бруцош неуходан сум па простете)
mnogu zavisi od toa dali go polagas predmetot usno ili pismeno
1. Ako go polagas usno skoro cel teret e na usnoto isprasuvanje edino mozat da ti pravat problem za 10 tuka treba da imas najmalku 22 poeni od kolokviumi posto od 92 pocnuva 10
2) ako e pismeno i toa kako se bitni poenite od kolokvium zatoa sto na krajot site fino lepo se sobiraat i se formira konecnata ocenka i se zaboraviv da gi spomenam poenite od aktivnost koi se isto mnogu bitni ako polagas pismeno
p.s. malku te uplasiv ama podobro e da znaes kakva e tocnata situacija :D
ajde pozdrav
 

Фокси

Talk nerdy to me
Член од
11 октомври 2007
Мислења
2.358
Поени од реакции
1.390
mnogu zavisi od toa dali go polagas predmetot usno ili pismeno
1. Ako go polagas usno skoro cel teret e na usnoto isprasuvanje edino mozat da ti pravat problem za 10 tuka treba da imas najmalku 22 poeni od kolokviumi posto od 92 pocnuva 10
2) ako e pismeno i toa kako se bitni poenite od kolokvium zatoa sto na krajot site fino lepo se sobiraat i se formira konecnata ocenka i se zaboraviv da gi spomenam poenite od aktivnost koi se isto mnogu bitni ako polagas pismeno
p.s. malku te uplasiv ama podobro e da znaes kakva e tocnata situacija :D
ajde pozdrav
Лично сум бидена сведок кај шо професор напиша 10ка на колоквиуму со 8 и 11 поени.Плус шо врска ако е писмено? Тој писменото ќе го оценит точно за која оцена е после гледет колоквиуми.Мене на пример Економика на писмениот ми имаше напишано 9ка без ич да ги видит поените од колоквиум.
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.561
Поени од реакции
17.594
Лично сум бидена сведок кај шо професор напиша 10ка на колоквиуму со 8 и 11 поени.Плус шо врска ако е писмено? Тој писменото ќе го оценит точно за која оцена е после гледет колоквиуми.Мене на пример Економика на писмениот ми имаше напишано 9ка без ич да ги видит поените од колоквиум.
е па не знам мене писменото ми го оценуваа посебно на пример економика 50/70 бода и на тоа само ми ги додаваа бодовите од колоквиумите скроз ист беше случајот со вовед во право, историја на право и уставно
 
Член од
21 август 2011
Мислења
145
Поени од реакции
46
Ја предадов веќе, предадов се`, само уште уверението да им го дадам пошто не ми е уште готово.
Нема везе, доста често се дешава да ти изгубат пријава или уплатница и да ти ја пренесат вината на тебе...
Конечно земав потпис на пријава и знаеш дена стварно се разликуваат потписите од пријавата и индексот , а истата проф ми се потпиша :confused: А за колку време ти рекоа ќе ти биде готово уверението и кога уплати за мастер , ти го заверија семестарот во индекс или од кога ќе го добиеш уверението ќе го дадеш индексот ??
 
Член од
6 октомври 2009
Мислења
137
Поени од реакции
42
decki da ne znaj nekoj za pravosuden ispit dali treba da imas i magistrirano ili mozis samo so diploma i 2 godini staziranje?
 
O

Orion.

Гостин
Конечно земав потпис на пријава и знаеш дена стварно се разликуваат потписите од пријавата и индексот , а истата проф ми се потпиша :confused: А за колку време ти рекоа ќе ти биде готово уверението и кога уплати за мастер , ти го заверија семестарот во индекс или од кога ќе го добиеш уверението ќе го дадеш индексот ??
Уверението ќе ти биде готово за една недела а може и побрзо затоа што најголемиот број на уверенија се веќе готови па има помалце работа. 500 евра уплатив кога ја објавија листата со примени студенти на мастер. Пријавата за запишување на мастер, уплатницата од 500 евра, уплатница од 50 денари и договорот(склучуваш и потпишуваш договор-5секунди работа) ги предадов во студентски прашања а уверението ми рекоа да го донесам надокнадно, кога ќе биде готово. Семестар во индекс ми заверија кога им го донесов уверението.
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.561
Поени од реакции
17.594
сега со по стотка поминуваме ама за мастер кој ќе дава 500 за семестар али ај да стигнеме ние прво :D
 

Advokatce

откачено
Член од
2 ноември 2009
Мислења
209
Поени од реакции
27
има некој полагано усно кај тупанчевски???
 

Kajgana Shop

На врв Bottom