ПОА и МПЦ

Член од
29 октомври 2008
Мислења
596
Поени од реакции
13
Сите го знаат случајов
Дали треба да преговараат или не?
 
Член од
29 октомври 2008
Мислења
596
Поени од реакции
13
накратко
МПЦ е условена од СПЦ да преговара со ПОА за да почнат преговори за нејзино признавање.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.694
Поени од реакции
12.101
Не, нема потреба. Кај нас постои МПЦ...која е и потребата од преговори и со кого?
Ако МПЦ размислува такво нешто...ќе си има големи проблеми. Не само од расцепкување и непризнавање како македонска туку и од самите верници.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
накратко
МПЦ е условена од СПЦ да преговара со ПОА за да почнат преговори за нејзино признавање.
ПОА е здружение од поединци каде има повеќе свештеници од мирјани (верници). Почетните монаси/монахињи, се растурија или стапија во световен брак. А за тоа кој и како ја финансира ПОА, тоа е јавно познато. Вранишковси е расчинет од МПЦ и за МПЦ, тој е само граѓанско лице а не свештеник.

Така, нема за што и со кого да се преговара. Не постои можност од тоа, еден народ да има две православни цркви.
 
Член од
29 октомври 2008
Мислења
596
Поени од реакции
13
@miki1 vo toa e i poentata sega postojat dve od koja POA e priznata od crkovniot svet a MPC ostanuva kako 'nelegalna' na drugite crkvi.jasno e kazano deka bez dogovor megu MPC i POA pregovori nema da ima i sega e status kvo ni levo ni desno
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
vo toa e i poentata sega postojat dve od koja POA e priznata od crkovniot svet a MPC ostanuva kako 'nelegalna' na drugite crkvi.jasno e kazano deka bez dogovor megu MPC i POA pregovori nema da ima i sega e status kvo ni levo ni desno
Поентата е дека има само една православна црква која е призната од македонскиот народ и македонската држава. Тоа го определува единствениот вистински значаен статус на МПЦ. Поентата е дека Вранишковски и неговите малубројни „монаси“ имаат поддршка само од нивните потесни семејства. Поддршката што ја има од СПЦ односно ГПЦ е од чисто политичка природа и е тесно поврзана со негирањето на македонската посебност и неговото право да има автокефална црква која BTW ја имал и пред СПЦ.

Дали на некој на форумов знае од која Црква се отцепила Пеќската патријаршија и на каков начин:tapp:???
 
A

ateist

Гостин
еден народ да има две православни цркви.
ЕДЕН НАРОД ..........

никој нема право да се устоличува и да се нарекува за народна религија како што тоа го прави грко-орто -славието .

Секој поединец ВО НАРОДОТ има ПРАВО да верува во што сака .

Вранишковски и не крие дека е странска експозитура во МК .Нека не прави проблеми да се наметнува и тој како државен -странски фактор .Ако сака да верува нека верува у што сака а не да бисти политика .Ако не му чини Македонија никој не го врзал со синџири ете му го белиот свет кај сака таму нека оди .

Државата Македонија е веќе член на ООН и ПРИЗНАЕНА ДРЖАВА во светот .
Признавање или не меѓу религиите воопшто нее битна работа .
Државите се меѓународни субјекти а не религиите .
..
.
.
така да ова не е од суштинско значење ниту за државата ниту за граѓаните на Македонија .

Поентата е дека има само една православна црква која е призната од македонскиот народ и македонската држава. Тоа го определува единствениот вистински значаен статус на МПЦ. Поентата е дека Вранишковски и неговите малубројни „монаси“ имаат поддршка само од нивните потесни семејства. Поддршката што ја има од СПЦ односно ГПЦ е од чисто политичка природа и е тесно поврзана со негирањето на македонската посебност и неговото право да има автокефална црква која BTW ја имал и пред СПЦ.
ТАКА Е !

ПОЛИТИКА Е ВО ПРАШАЊЕ .
 

Кралот Марко

Не прилепчанецот, ами Јас
Член од
6 ноември 2008
Мислења
3.969
Поени од реакции
278
Темава е за во политика, а бидејќи нема подфорум политика, тогаш е за во канта...
 
Б

Бат Елохим

Гостин
Сите го знаат случајов
Дали треба да преговараат или не?
мене ич не ми е јасен муабетот... Една Црква да не признава друга. Нели ракоположувањето им се пренесувало??? или негде запнала линијата па се прекинала? А каде? И која е бе СПЦ па да не ја признава Мпц? На се личат, само на христијани не, а не па православни (буквално)
 
Член од
29 октомври 2008
Мислења
596
Поени од реакции
13
slobodno napisete si go mislenjeto
nikoj ne obvinuva nikoj tuka neka prodolzi taka

edit:kolku e za u politika tolku e i za u religija temava
 

Kajgana Shop

На врв Bottom