Охрид

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.544
Поени од реакции
34.850
4 години студирав Охрид, така да добро ми е познато, кажувајте му на некој што не знае што е како е :)
Џабе си студирал во Охрид, очигледно не знаеш како е :(
Во тие 4 години си требало да научиш дека местото кое си го посочил, важи за едно од најскапите места. Ако си седнал свесно тогаш немаш право да се буниш дека било скапо.
Сега да отидеш и да ги евидентираш посетителите таму, од 50 седнати луѓе 20 ќе се од Скопје и 30 ќе се странци, таму охриѓанец нема да најдеш. Таму ќе најдеш луѓе кои цената не им влијае на домашниот буџет и не ги интересира колку ќе платат и луѓе кои седнуваат со намера „види кај сум, види кај пијам кафе“ и 156 фотки од кафето пред нив, а езерото во позадина. И зошто газдата би ги намалил цените, ако немаш празен стол, ако се бара маса повеќе?

Од една страна сакаш да пиеш кафе и да си ги ладиш во езерото, а од друга страна правиш споредби со Стење. А во Стење не ти пречи да го бараш езерото со двоглед.
Ти изгледа мислиш дека охриѓани не мрднале подалеку од Лакочереј и Косел, па се расфрлаш со цените на еспресо во Венеција од 0,35 евра. :pos:
Ќе ти верувам дека си пиел еспресо во Венеција за 0,35 евра, единствено ако си го купил од кафемат, во спротивно нема теоретски шанси. Следниот пат кога ќе одиш седни да се напиеш кафе во Флориан, па јави ни колку ќе ти биде сметката.
Инаку и во Охрид имаме кафемати по кеј, па може да си земеш кафе за 30 денари или слободно спреми си од дома кафе во термос, па пиј си по пат. Никој не те брани. Демократија.
И охриѓани пијат кафе по кеј, не се грижи дека кафе пијат кај црногорцине и кај баракине, ама плаќаат нормални и пристојни цени, затоа што одат на места кои имаат таква понуда.
 
Член од
3 јуни 2023
Мислења
650
Поени од реакции
2.195
Не не има особено по туристичките места.
Еве ти Caffè Florian Venice. Пиши ке видиш мени.

Прегледај го приврзокот 411129
Ова е друго, претходно ти постираше цени за 500 грама кафе и цени на 10 капсули.
Секаде во Италија на нивните плоштади што ги направиле туристичка атракција цените им се надувани. Рим 15 евра аперол шприц на такво место додека во Трастевере е од 5-7 евра. Факинг Кино Карпош беше 5 евра пред 2 години.
Плус ова има 300 години историја , со специјални кафиња и го плаќаш искуството(experience) што најверојатно го нудат. Ова делува дека цел бизнис модел им е насочен кон тоа.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.643
Поени од реакции
5.317
Не знам кој локали се овие и каде се ама не се губете со цените
Просек кафе во Европа во било кој град е 3 - 5 евра
Зборам за нормално кафе
Се разбира дека и таму можиш да најдиш и поефтино и поскапо од тие цени ама збораме за просек
Во центар на Мадрид еспресото го плаќав 2.5 евра а за 5 евра можеше да се земи пакет ( кафе/чај, сокче/чаша вино/пиво и ладен сендвич )
Не бе остај, што се докажуваш. Најефтино е Охрид...
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.144
Поени од реакции
16.658
Ама јас незнам што се инатиш, очигледно не си водела свој бизнис за да ги знаеш трошоците. Убаво ти пиша Кано, локацијата диктира најголем дел од трошокот во угостителството па после се платите за вработените и суровините.

Еве ти слободно купи го локалов за 150,000 евра, пошто локацијата не диктира цена и продавај кафиња по 50 денари. Келнерите плаќај ги 2,000 евра. Се надевам ке опстоиш 4 дена со тој мајндсет.

Охрид има природна убавина што странците сакаат да ја посетат.
Ако 80-100 денари ви е скапо, пијте кафе во грција за 200 денари.
Од кај знајш ти дали немам водено свој бизнис ? Од искуство го напишав тоа не го извадив од ракав.
Не можи до лани кафето да било 60 оваа година 100 денари, тука станува збор за ненаситен газ за ништо повеќе.
И не ги кривам, напротив дури има овци нека стрижат
2000 евра земаат келнерите во Охрид ?
Па шо барам тогаш јас Германија, да си дојдам Охрид келнерка најубо
 
Член од
29 март 2024
Мислења
230
Поени од реакции
368
Од кај знајш ти дали немам водено свој бизнис ? Од искуство го напишав тоа не го извадив од ракав.
Не можи до лани кафето да било 60 оваа година 100 денари, тука станува збор за ненаситен газ за ништо повеќе.
И не ги кривам, напротив дури има овци нека стрижат
2000 евра земаат келнерите во Охрид ?
Па шо барам тогаш јас Германија, да си дојдам Охрид келнерка најубо
Па очигледно немаш искуство затоа така пишуваш.
2ца другари мои имаат кафичи низ Скопје, трошоците не се само кафето и келнерот.
Знаеш ли дека само за струја се издвојува 20-30,000 месечно?
Додека го лижеш стапчето од кафето и ти дува фенот или те грее греалката тоа се плаќа.
Да беше кафичот толку профитабилен сопствениците ке возеа поршиња и немаше да се замараат со продавање на кафе.

Ако живееш на овој свет ке сватиш дека имаше пандемија и висока инфлација. Имаш ли последен пат видено колку се продаваат становите во Охрид по метар квадрат? Како сакате ако кириите на рестораните се кренати, трошоците кренати, имотите кренати, вас кафето да ви биде 60 денари со поглед на вода.

Тогаш чим таа индустрија е премногу профитабилна и газдите се лакоми, што не отвориш свој кафич на кејот? Еве ти пратив линк од местото што се продава.
Ке бидеш и ти лакома и ке правиш премногу пари.
Само лесно е на форум да се збори, реалноста е сосема друга.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.330
Поени од реакции
22.633
Од кај знајш ти дали немам водено свој бизнис ? Од искуство го напишав тоа не го извадив од ракав.
Не можи до лани кафето да било 60 оваа година 100 денари, тука станува збор за ненаситен газ за ништо повеќе.
И не ги кривам, напротив дури има овци нека стрижат
2000 евра земаат келнерите во Охрид ?
Па шо барам тогаш јас Германија, да си дојдам Охрид келнерка најубо
cekaj kako toa nemoze? MOZE. vo red e da e "nenasiten" ako saka. ti imas izbor da ne ides tamu i tolku.
 
Член од
3 март 2021
Мислења
579
Поени од реакции
994
Само отцепување и осамостојување е спасот за Охрид. Па со оваа клошарана ли градиште ко Охрид во ранг на Ерусалим да дели граници? Ако сите даноци остануваа во градот, Охрид ќе беше најбогат и најсреден град во цел регион.

Кај нема ништо друго во државава што можат да понудат па уште даноци да им плаќаме за други градови а они да ми мрчат зошто кафето било по 5 евра мочковци едни. Ако немаш да платиш мрш на краците со бугари и румуни у гомна да се бањаш.

Кај мене соба е 100 евра а капацитетите се 60% полни во главно со Чеси и Холанѓани, моментално 50 евра смештај е џабе за Охрид.

Ај се надевам ќе лупнат патарина 300 денари па никој да не иде од клошаранава што секоја година мрчи за кафе, а уште поубаво да се минираат сите патишта и само со авион да се доаѓа.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.643
Поени од реакции
5.317
Па очигледно немаш искуство затоа така пишуваш.
2ца другари мои имаат кафичи низ Скопје, трошоците не се само кафето и келнерот.
Знаеш ли дека само за струја се издвојува 20-30,000 месечно?
Додека го лижеш стапчето од кафето и ти дува фенот или те грее греалката тоа се плаќа.
Да беше кафичот толку профитабилен сопствениците ке возеа поршиња и немаше да се замараат со продавање на кафе.

Ако живееш на овој свет ке сватиш дека имаше пандемија и висока инфлација. Имаш ли последен пат видено колку се продаваат становите во Охрид по метар квадрат? Како сакате ако кириите на рестораните се кренати, трошоците кренати, имотите кренати, вас кафето да ви биде 60 денари со поглед на вода.

Тогаш чим таа индустрија е премногу профитабилна и газдите се лакоми, што не отвориш свој кафич на кејот? Еве ти пратив линк од местото што се продава.
Ке бидеш и ти лакома и ке правиш премногу пари.
Само лесно е на форум да се збори, реалноста е сосема друга.
Море читајќи те, ми дојде број за донации за газдите на кафичите да отворам, да му помогниме, за греота...
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.144
Поени од реакции
16.658
Па очигледно немаш искуство затоа така пишуваш.
2ца другари мои имаат кафичи низ Скопје, трошоците не се само кафето и келнерот.
Знаеш ли дека само за струја се издвојува 20-30,000 месечно?
Додека го лижеш стапчето од кафето и ти дува фенот или те грее греалката тоа се плаќа.
Да беше кафичот толку профитабилен сопствениците ке возеа поршиња и немаше да се замараат со продавање на кафе.

Ако живееш на овој свет ке сватиш дека имаше пандемија и висока инфлација. Имаш ли последен пат видено колку се продаваат становите во Охрид по метар квадрат? Како сакате ако кириите на рестораните се кренати, трошоците кренати, имотите кренати, вас кафето да ви биде 60 денари со поглед на вода.

Тогаш чим таа индустрија е премногу профитабилна и газдите се лакоми, што не отвориш свој кафич на кејот? Еве ти пратив линк од местото што се продава.
Ке бидеш и ти лакома и ке правиш премногу пари.
Само лесно е на форум да се збори, реалноста е сосема друга.
Јас гледам дека ти лупаш
информации од ракав.
Кој плаќа струја 30 000 евра месечно ?
Имав на одговорност оставен локал три месеци, сметка поголема од 2000 евра не дојде никогаш.

Во пола од кафичите греење нема во зима, со една греалка цел локал сака да го стопли, е за таквите зборам.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.330
Поени од реакции
22.633
Јас гледам дека ти лупаш
информации од ракав.
Кој плаќа струја 30 000 евра месечно ?
Имав на одговорност оставен локал три месеци, сметка поголема од 2000 евра не дојде никогаш.

Во пола од кафичите греење нема во зима, со една греалка цел локал сака да го стопли, е за таквите зборам.
30K DENARI be chola... poleka malku so evricite za kafic zborime ne za fabrika :pos:
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.144
Поени од реакции
16.658
30K DENARI be chola... poleka malku so evricite za kafic zborime ne za fabrika :pos:
Евра ми се прочита косата ми се крена :ROFLMAO:

Знам дека се големи давачките за газдите ама овие фурања на цени не се реални.
И јас истото го зборам од преге дека негово е да си стави цена мое е дали ќе му седнам.
 
Член од
29 март 2024
Мислења
230
Поени од реакции
368
Јас гледам дека ти лупаш
информации од ракав.
Кој плаќа струја 30 000 евра месечно ?
Имав на одговорност оставен локал три месеци, сметка поголема од 2000 евра не дојде никогаш.

Во пола од кафичите греење нема во зима, со една греалка цел локал сака да го стопли, е за таквите зборам.
Денари бе не се пали одма хаха
Ако 100 денари ви се проблем за кафе во Охрид очигледно треба повеќе да се фокусирате да заработувате.

никој не вика дека Охрид е најефтиното место ама истите маркети што се низ Мк се и таму. Вода од 18 денари во Кам е истата во Скопје и во Охрид.
Бурекот е 70-80 и Ск и Охрид.
Автоматски споено мислење:

Евра ми се прочита косата ми се крена :ROFLMAO:

Знам дека се големи давачките за газдите ама овие фурања на цени не се реални.
И јас истото го зборам од преге дека негово е да си стави цена мое е дали ќе му седнам.
Така де твое право, ке одиш на место каде што ти се свиѓа и услуга и цена. Сакал не сакал побарувачката ги диктира цените.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.144
Поени од реакции
16.658
Денари бе не се пали одма хаха
Ако 100 денари ви се проблем за кафе во Охрид очигледно треба повеќе да се фокусирате да заработувате.

никој не вика дека Охрид е најефтиното место ама истите маркети што се низ Мк се и таму. Вода од 18 денари во Кам е истата во Скопје и во Охрид.
Бурекот е 70-80 и Ск и Охрид.
Автоматски споено мислење:


Така де твое право, ке одиш на место каде што ти се свиѓа и услуга и цена. Сакал не сакал побарувачката ги диктира цените.
Моја грешка сори, од 5 сабајле сум станата прст пред око не гледам :ROFLMAO:
Не ми е скапо 100 денари за кафе во Охрид, пишав поназад.
Има и Охрид локали со нормални цени
 
Член од
29 март 2024
Мислења
230
Поени од реакции
368
Дечки ај го утепав Охрид во фалење, али што е со цената на имотите? Има некој локален таму што е роден да ни објасни?
Мислам знам дека е убаво али 550,000 евра за куќа на нива со поглед на вода?
Па ова не е ни во Охрид.... Машала за овие пари бајаѓи има земји со далеку подобри глетки, имоти. Да не се преценуваме.
Ај цената на храната ке пројде ама ова е забеганост.


Или ова, лабаво 400,000 евра со изградба 1986. Да на неколку спрата е ама не е Лас Вегас.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: A__
Член од
11 октомври 2014
Мислења
1.914
Поени од реакции
1.766
Дечки ај го утепав Охрид во фалење, али што е со цената на имотите? Има некој локален таму што е роден да ни објасни?
Мислам знам дека е убаво али 550,000 евра за куќа на нива со поглед на вода?
Па ова не е ни во Охрид.... Машала за овие пари бајаѓи има земји со далеку подобри глетки, имоти. Да не се преценуваме.
Ај цената на храната ке пројде ама ова е забеганост.


Или ова, лабаво 400,000 евра со изградба 1986. Да на неколку спрата е ама не е Лас Вегас.
Војводо крушевски вака без љутење...куќата шо е на туристичка не знанајме во каква кондиција...да ти дает таму место џабе и никакви комуналии да не плаќаш шо мислиш ти утре да почниш да градиш иста квадратура колку би те чинело....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom