Охрид

Член од
11 октомври 2014
Мислења
2.152
Поени од реакции
2.123
Друже глеам неколку страни наназад со сите се расправаш околу цените .Секој што ќе ти каже дека е скапичко во Охрид реплицираш со гугл мапс рандом места од Грчка и еве сеа мене.Збориме за Шпанија што услуга добиваш и што добиваш во Охрид.Извини ама во Чун 400 ден за 200грама шарска не давам па макар јадел сендвич во Шпанија.Штета голема што сме затуцани како земја и немаме летови до некои дестинации Шпанија/Италија каде со приближно исти цени со Охрид ќе уживаш.Јас кажав имате среќа што колку толку се врти нешто околу Илинден и децата што го наполнија Охрид да не се тие ќе биде празен.Нека извадат податок колку странски туристи летувале во Охрид и се ќе ти стане јасно.Исто е сега и во Далмација цела Хрватска се жали дека е скапо само домородците викаат ефтино е не е скапо познато нели.
Ако си уште таму постирај цени од ресторани на ниво на Тино и Лихнидос и да се споредиме,,,,,пици со Морски плодови итн....цени на лежалки и коктели.....
 

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.688
Поени од реакции
20.885
Ако си уште таму постирај цени од ресторани на ниво на Тино и Лихнидос и да се споредиме,,,,,пици со Морски плодови итн....цени на лежалки и коктели.....
Брат,ај еве да кажемо дека цене у Охрид су океј,еве ке кажемо(а не су).Ама барем да вреди услуга и едење и пиење за тија паре.

Наручују џинтоник без да глеам у мени.280 денара у ниску чашу за густи сок на селску славу,сс нула три џин и изветреан тоник,едно парче згужвано лимонче,кој знае у колко чаше е прошло док да стигне до мене,две најтн'ки цефчиња од онија за сокчиња за мали деца у тетрапак.Одвај сам увлекја,мислу дека уши још ме болиф од тк.

У Трпејцу сфи кафане работиф до 8 ипол навечер,затој што су сс едни исти келнери и кувари цел дн,нема смене,а и газде работиф како келнери и сфи су нервозни,изнемоштени,изноени,копаф,смрдиф на зној.
 
Член од
29 март 2024
Мислења
392
Поени од реакции
784
Друже глеам неколку страни наназад со сите се расправаш околу цените .Секој што ќе ти каже дека е скапичко во Охрид реплицираш со гугл мапс рандом места од Грчка и еве сеа мене.Збориме за Шпанија што услуга добиваш и што добиваш во Охрид.Извини ама во Чун 400 ден за 200грама шарска не давам па макар јадел сендвич во Шпанија.Штета голема што сме затуцани како земја и немаме летови до некои дестинации Шпанија/Италија каде со приближно исти цени со Охрид ќе уживаш.Јас кажав имате среќа што колку толку се врти нешто околу Илинден и децата што го наполнија Охрид да не се тие ќе биде празен.Нека извадат податок колку странски туристи летувале во Охрид и се ќе ти стане јасно.Исто е сега и во Далмација цела Хрватска се жали дека е скапо само домородците викаат ефтино е не е скапо познато нели.
Не се расправам со никој за цени, вие викате едно а сите ресторани имаат менија што секој може да ги види и кажуваат сосема друга слика. Повеќето само на памет зборите како тој дечкото абе платив 800 денари за кафе во Охрид ама неам сметка и не постои местото. Значи све е апстрактно.

Охрид за Македонците е што Загреб е за Хрватите. Туризмот од година во година расте пошто овие цени се прифатливи за странците.

А тебе ако не ти се даваат 200 денари за шопска во Охрид дади 12 евра за рукола салата во Шпанија твој избор е. Цените во Охрид се пониски од повеќето приморски туристички места. Со смештај како и со храна/пијалоци.
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
2.152
Поени од реакции
2.123
Брат,ај еве да кажемо дека цене у Охрид су океј,еве ке кажемо(а не су).Ама барем да вреди услуга и едење и пиење за тија паре.

Наручују џинтоник без да глеам у мени.280 денара у ниску чашу за густи сок на селску славу,сс нула три џин и изветреан тоник,едно парче згужвано лимонче,кој знае у колко чаше е прошло док да стигне до мене,две најтн'ки цефчиња од онија за сокчиња за мали деца у тетрапак.Одвај сам увлекја,мислу дека уши још ме болиф од тк.

У Трпејцу сфи кафане работиф до 8 ипол навечер,затој што су сс едни исти келнери и кувари цел дн,нема смене,а и газде работиф како келнери и сфи су нервозни,изнемоштени,изноени,копаф,смрдиф на зној.
таке ,и јас бев трпејца...сите се фамилијарни ресторани....отепани од работа,сабалје немаш кј да се напиеш капучино отварааа после 11 сатот и како шо напиша после 20,00 вечера њама......тоа е тоа ,за мене и едни скопјани двапати останааа до 22,00 ради познанство и добар промет
 
Член од
4 декември 2014
Мислења
322
Поени од реакции
273
Ако си уште таму постирај цени од ресторани на ниво на Тино и Лихнидос и да се споредиме,,,,,пици со Морски плодови итн....цени на лежалки и коктели.....
Еве од медитерански ресторан на сама плажа е местото на 20км од Марбеља.Цените на коктелите се движат од 7-10€ без разлика каде седиш.Хуго ,Апреол се по 8€ во 95% од кафичите или бровите.Пиците се движат од 8-11€ во скоро сите ресторани.Лежалките се 14€ со вклучени две лежалки и чадор.Кафе на плажа во сите барови долж крајбрежјето Малага се 2-3€ поскапо од 3€ не најдов а седев во преку 10 beach bars.

пиво се од 3-5€ зависи кое и во Кригла се 0.5.
 

Attachments

Член од
24 август 2017
Мислења
413
Поени од реакции
945
Еве од медитерански ресторан на сама плажа е местото на 20км од Марбеља.Цените на коктелите се движат од 7-10€ без разлика каде седиш.Хуго ,Апреол се по 8€ во 95% од кафичите или бровите.Пиците се движат од 8-11€ во скоро сите ресторани.Лежалките се 14€ со вклучени две лежалки и чадор.Кафе на плажа во сите барови долж крајбрежјето Малага се 2-3€ поскапо од 3€ не најдов а седев во преку 10 beach bars.

пиво се од 3-5€ зависи кое и во Кригла се 0.5.
Pa i Ohrid imas na 15km poeftino, I restorani I kafici I plazi, kafe ti e 60-70den na ezero ali ae ne zborime tuka za selski turizam to e za druga tema :D
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
2.152
Поени од реакции
2.123
Еве од медитерански ресторан на сама плажа е местото на 20км од Марбеља.Цените на коктелите се движат од 7-10€ без разлика каде седиш.Хуго ,Апреол се по 8€ во 95% од кафичите или бровите.Пиците се движат од 8-11€ во скоро сите ресторани.Лежалките се 14€ со вклучени две лежалки и чадор.Кафе на плажа во сите барови долж крајбрежјето Малага се 2-3€ поскапо од 3€ не најдов а седев во преку 10 beach bars.

пиво се од 3-5€ зависи кое и во Кригла се 0.5.
Пица со морски плодови не е можно да е 8 евра? провери пак и пиши
 
Последно уредено:
Член од
4 декември 2014
Мислења
322
Поени од реакции
273
Pa i Ohrid imas na 15km poeftino, I restorani I kafici I plazi, kafe ti e 60-70den na ezero ali ae ne zborime tuka za selski turizam to e za druga tema :D
Како прво тука во шпанија нема селски туризам.Местото се вика Фуенгирола и е град со големина од 70илјади жители.Дадов само локациски каде точно се наоѓа пошто Марбеља е најпознато место во Шпанија.Иначе на руф топ во центар на малага до катедралата Мериот Паласио хотелот се вика цената на коктели и слкохолни пијалоци е макс 14€
 
Член од
24 август 2017
Мислења
413
Поени од реакции
945
Како прво тука во шпанија нема селски туризам.Местото се вика Фуенгирола и е град со големина од 70илјади жители.Дадов само локациски каде точно се наоѓа пошто Марбеља е најпознато место во Шпанија.Иначе на руф топ во центар на малага до катедралата Мериот Паласио хотелот се вика цената на коктели и слкохолни пијалоци е макс 14€
Do tolku li se zaostanati da nemet selski turizam upm, inace I ova nasevo selo ne e bash malo za MK uslovi I kolku sho znam tamu na roof top kafe imas za 1.25evra, vo Ohrid pa ti e malce poskapo 2 evra kafe vo SU
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.668
Поени од реакции
5.350
Еве рандом локал во Малага, не е елитен до плажа е. Погледни менито. Ако кај нас за салата плаќаш 250-300 денари (5€) таму почнуваат од 600 денари 10€
Ајде сега бато, кога гледам ти одат споредбиве, спореди просечна плата, минималец и саатница во Малага и во Охрид/Битола/Прилеп. И спореди ми колку проценти од платата е салатата што ќе ја порача Шпанец во Малага, и Македонец во Охрид, и кој колку може да си дозволи.
 
Член од
29 март 2024
Мислења
392
Поени од реакции
784
Ајде сега бато, кога гледам ти одат споредбиве, спореди просечна плата, минималец и саатница во Малага и во Охрид/Битола/Прилеп. И спореди ми колку проценти од платата е салатата што ќе ја порача Шпанец во Малага, и Македонец во Охрид, и кој колку може да си дозволи.
Повелете ваше височество, пошто сам те мрзи да размислуваш.
Просечна нето плата во Охрид е 32,750 денари / 240 денари (салата) = 136 оброци
Просечна нето плата во Малага е 1,573 евра / 12 евра (салата) = 131 оброк

А ако сакаш да барам ефтино место во Охрид за да ти ги дуплирам бројките еве глеам шопска салата Кај мече е 150 денари.
32,750/150 = 218 оброци

Податоци за платите се од тука, цените за во Малага ете членот погоре има мени ставено за салатите.

капираш Бато?
И со минимална плата да направиш пресметка куповната моќ испаѓа поголема во МК.

2024
Минимална плата во МК = 22,567 денари / 240 = 94 салати
Минимална плата во Шпанија = 972 евра Нето (бруто 1,134) / 12 = 81 салати
 
Последно уредено:
Член од
4 декември 2014
Мислења
322
Поени од реакции
273
Еве ви цени од обичен ресторан налик на Тино и Ноа
Автоматски споено мислење:

Еве ви цени од обичен ресторан налик на Тино и Ноа
А еве ви сметка за двајца
2 Апреол
Стек со кари сос помфрит и салата
свинско месо со сос и помфрит
 

Attachments

  • Ми се допаѓа
Reactions: A__
Член од
24 август 2017
Мислења
413
Поени од реакции
945
Ne ne trebit I nie ko spancine da ve brkame , protesti da vi prajme poso mn turisti i cenive krevet, so pistoli na voda da ve prskame :D mozda taka ke ne zasakate poke. Koa veke se zapisavte za Spanija jas ne znam dali uopste znajte sho se desavat tamo, bukvalno imat mesta kaj sho go ogranicija brojot na turisti, celo leto protesti protiv turisti i pokacuvajne na ceni I sho ne ti znam jas i posle nie ne cinime ebag0..kako I da e Spanija si e Spanija dal gospod od ubo poubo greota e coeck da ne prosetat I tamo ako e vo moznost, de ti @DimeBratot znajs li kolku turisticki mesta vredni poseta imat Spanija a kolku MK ? Go znajs li standardot na spancive?? Ne deka se neso bog znajt sho ama.od koa Noa I Tino se obicni ?? Znjas deka valda luge vo OH imas maltene od Maj do Oktomvri ???A ako ti e vo slucaj Ohrid skap si iame na 15km prigradska naselba s.Struga cenite tamo ti se upola od ovie vo OH I ne e ic sramota istata da ja posetit coeck
 

AAbrat

*******
Член од
28 октомври 2015
Мислења
723
Поени од реакции
1.652
Друже глеам неколку страни наназад со сите се расправаш околу цените .Секој што ќе ти каже дека е скапичко во Охрид реплицираш со гугл мапс рандом места од Грчка и еве сеа мене.Збориме за Шпанија што услуга добиваш и што добиваш во Охрид.Извини ама во Чун 400 ден за 200грама шарска не давам па макар јадел сендвич во Шпанија.Штета голема што сме затуцани како земја и немаме летови до некои дестинации Шпанија/Италија каде со приближно исти цени со Охрид ќе уживаш.Јас кажав имате среќа што колку толку се врти нешто околу Илинден и децата што го наполнија Охрид да не се тие ќе биде празен.Нека извадат податок колку странски туристи летувале во Охрид и се ќе ти стане јасно.Исто е сега и во Далмација цела Хрватска се жали дека е скапо само домородците викаат ефтино е не е скапо познато нели.
Морам да те цитирам за делот "Јас кажав имате среќа што колку толку се врти нешто околу Илинден и децата што го наполнија Охрид да не се тие ќе биде празен".
Ова муабети шо имаш слушано од други или ? Сега по кејон поминав, уште затка е, децата заминаја замина и илинден, сезоната си трајт уште.Помина то време можда до 2013 беше Охрид полн до средина август.. Јбг се менаја времињата. Иначе како некој кој втора работа ми е поврзана со туризам, можам да кажам дека Септември е најубав месец , допрва доаѓаат нај ок гости.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom