Охрид

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.271
Поени од реакции
22.472
Преку цела година има странски туристи.

И не мора да се странци, си плаќаат луѓето, нормално е да се револтирани дека за таа цена не добиваат ништо.
chola.... za da se opravda asalen restoran ti treba bar 1000 stranci dnevno za na 50tina da im tekne deka sakaat bash tamu da veceraat a ne nesto poeftino ili lokalno ili so znam jas.... tolku ima tie 5-6 nedeli koga gi imas charter letovite od holandija. ne vikam deka nema turisti nego nema dovolno.

ostaj ti lugeto sto se zalat za 10 evra, za druga klasa zborime, i za restoran i za musterii.
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
1.898
Поени од реакции
1.728
Јас пијам кафе кај брачедите што имет кафич на кејон. Јас плаштам 50 - 100 ден кафе. Ако си имате брачеди со кафич ќе си плаштате охридски цени.
50 плашташ а 100 ти враќет ...се сеќаваш на тие добри времиња хаха
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.087
Поени од реакции
16.455
chola.... za da se opravda asalen restoran ti treba bar 1000 stranci dnevno za na 50tina da im tekne deka sakaat bash tamu da veceraat a ne nesto poeftino ili lokalno ili so znam jas.... tolku ima tie 5-6 nedeli koga gi imas charter letovite od holandija. ne vikam deka nema turisti nego nema dovolno.

ostaj ti lugeto sto se zalat za 10 evra, za druga klasa zborime, i za restoran i za musterii.
Демек во државата наша нема класа луѓе кои знаат шо сакаат да јадат ?
Ми изиграва елитен ресторан а нема соодветен прибор за јадење, чаши немаат соодветни за пијалок, ниту пак знаат како се служи истиот.
Тоа е тоа шо го збораме, сакаат да продаваат луксуз а појма си немаат
 
Член од
24 август 2017
Мислења
320
Поени од реакции
756
Демек во државата наша нема класа луѓе кои знаат шо сакаат да јадат ?
Ми изиграва елитен ресторан а нема соодветен прибор за јадење, чаши немаат соодветни за пијалок, ниту пак знаат како се служи истиот.
Тоа е тоа шо го збораме, сакаат да продаваат луксуз а појма си немаат
Ae molimte nabroj mi ti mene kolku elitni restorani gi znajs niz MK
 
Член од
29 март 2024
Мислења
185
Поени од реакции
265
Хаха дискусијава лудница. Вие сопствениците на кафич ги направивте најголеми богаташи во Мк :pos:

А секои 3-4 години локалите ги менуваат сопствениците/имињата.


епа ајде станете и вие е чим е толку добра индустрија. Прво кога ке ги видите сметките, киријата, константен обрт на вработени ако малку ги плаќате, ќе видиме дали ќе постирате 13 денари трошок е кафето 100 ви го продавале.
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
1.898
Поени од реакции
1.728
Хаха дискусијава лудница. Вие сопствениците на кафич ги направивте најголеми богаташи во Мк :pos:

А секои 3-4 години локалите ги менуваат сопствениците/имињата.


епа ајде станете и вие е чим е толку добра индустрија. Прво кога ке ги видите сметките, киријата, константен обрт на вработени ако малку ги плаќате, ќе видиме дали ќе постирате 13 денари трошок е кафето 100 ви го продавале.
некој требит да го платот кафето и за инспектерот,општинарот,адвокатот...овие се најголеми трошкови во локалните кафичи.
 
Член од
21 мај 2009
Мислења
177
Поени од реакции
182
Љуѓе, дај бе чекајте. Крај на април скоро сите ќе имет недела одмор за 1ви мај и велигден, сите ќе се Охрид или Грчка, така да тогаш е време за муабетиве. Не подранвите
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.168
Поени од реакции
3.447
Важи дека кафич не е профитабилен бизнис (или бизнис за перење пари). Вработени на минималец, или воопшто непријавени 16-18 годишни келнери што единствено достигнување денес им е тоа што се живи (без навреда кон оние кои навистина им се потребни тие пари и си го заработуваат чесно лебот).

Јас не познавам газда на кафиќ што нема пари, крпи за леб или едвај крај со крај врзува. Кафиќ има најголем простор за манипулација, со кирии, инспекции, разни заврзлами со кафињата / пијалоците и слично.

Не е точно дека мора некое кафе да биде 120 денари, за да кафичот опстои. Мене ме нервира фактот што македонски угостители ( не мора да се охридски), ќе учат германци и австријци како се прави бизнис.

Значи ако споредуваме со цени, треба барем во Шпанија / Германија / Италија кафето да е барем 4 пати поскапо. Не може да пијам хајнекен точено големо во Амстердам во паб за 7 евра, а истото во Македонија да е 3.5 евра. Тогаш или во МК треба да е 4 пати поевтино, или пивото во Амстердам треба да е 10.5 - 14 евра (3-4 пати од стандардот и споредено со цената во МК). Со оглед на тоа што во Амстердам киријата може е 4 пати поскапа од Скопје, персоналот е пријавен на плата регуларно (па макар и да е минималец). За услугата и квалитетот да не правиме муабет.

Значи балканските (македонските) газди се лакоми, што сакаат да зграбаат повеќе од сиромашниот народ. Тоа се криминалци, не се угостители.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.087
Поени од реакции
16.455
Алелуја
И јас истото го трубам.
Пиво во центарот на Минхен кој важи за еден од најскапите градови во Германија 4.50 евра
Охрид 3 евра
:icon_lol:
Шпанија да не ја спомнувам, точено пиво 0.5 во Тенерифе покрај океан го плаќав 1 евро :love: IMG_20240402_184932.jpg
 
Член од
29 март 2024
Мислења
185
Поени од реакции
265
Важи дека кафич не е профитабилен бизнис (или бизнис за перење пари). Вработени на минималец, или воопшто непријавени 16-18 годишни келнери што единствено достигнување денес им е тоа што се живи (без навреда кон оние кои навистина им се потребни тие пари и си го заработуваат чесно лебот).

Јас не познавам газда на кафиќ што нема пари, крпи за леб или едвај крај со крај врзува. Кафиќ има најголем простор за манипулација, со кирии, инспекции, разни заврзлами со кафињата / пијалоците и слично.

Не е точно дека мора некое кафе да биде 120 денари, за да кафичот опстои. Мене ме нервира фактот што македонски угостители ( не мора да се охридски), ќе учат германци и австријци како се прави бизнис.

Значи ако споредуваме со цени, треба барем во Шпанија / Германија / Италија кафето да е барем 4 пати поскапо. Не може да пијам хајнекен точено големо во Амстердам во паб за 7 евра, а истото во Македонија да е 3.5 евра. Тогаш или во МК треба да е 4 пати поевтино, или пивото во Амстердам треба да е 10.5 - 14 евра (3-4 пати од стандардот и споредено со цената во МК). Со оглед на тоа што во Амстердам киријата може е 4 пати поскапа од Скопје, персоналот е пријавен на плата регуларно (па макар и да е минималец). За услугата и квалитетот да не правиме муабет.

Значи балканските (македонските) газди се лакоми, што сакаат да зграбаат повеќе од сиромашниот народ. Тоа се криминалци, не се угостители.
Епа ајде отвори ти кафич и збогатисе.
Стани лаком газда ако е толку лесно?
Вие очигледно имате премногу мали примања чим 100 денари ви се проблем.

уживај дека ке работиш кафич со 18 годишни деца што ке работат за минималец. Помина тоа.
 
Последно уредено:
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.168
Поени од реакции
3.447
Епа ајде отвори ти кафич и збогатисе.
Стани лаком газда ако е толку лесно?
Вие очигледно имате премногу мали примања чим 100 денари ви се проблем.

уживај дека ке работиш кафич со 18 годишни деца што ке работат за минималец. Помина тоа.
За да отворам кафич треба да имам сериозна пара, врски и луѓе по институции. Еден кафич нема легален во МК. Тие муабети на друг.

Баш тоа е иронијата. 5 евра ми е евтино во Минхен, 100 денари скапо во Скопје.
 
Член од
29 март 2024
Мислења
185
Поени од реакции
265
За да отворам кафич треба да имам сериозна пара, врски и луѓе по институции. Еден кафич нема легален во МК. Тие муабети на друг.

Баш тоа е иронијата. 5 евра ми е евтино во Минхен, 100 денари скапо во Скопје.
Врски за кафич и луѓе по институции? :pos: Како мислиш нема легален? Градбите не се легални или?

Ај да не се труе темава ама очигледно пишувате работи колку да ги напишете без разбирање.

другар мој работеше како келнер 15 години и го купи кафичот од газдата кајшто работеше. До ден денес го држи локалот. Дали заработува од него да заработува. Ама далеку е од голем богаташ или битен функционер со врски. Си ја тера работата и не цвика.

толку од мене пијте си кафе дома ако ви е скапо. Во маркет немој ни случајно да сте земеле јогурт од 80 денари, само вода од чешма поефтино е тоа.
 
Член од
24 август 2017
Мислења
320
Поени од реакции
756
Важи дека кафич не е профитабилен бизнис (или бизнис за перење пари). Вработени на минималец, или воопшто непријавени 16-18 годишни келнери што единствено достигнување денес им е тоа што се живи (без навреда кон оние кои навистина им се потребни тие пари и си го заработуваат чесно лебот).

Јас не познавам газда на кафиќ што нема пари, крпи за леб или едвај крај со крај врзува. Кафиќ има најголем простор за манипулација, со кирии, инспекции, разни заврзлами со кафињата / пијалоците и слично.

Не е точно дека мора некое кафе да биде 120 денари, за да кафичот опстои. Мене ме нервира фактот што македонски угостители ( не мора да се охридски), ќе учат германци и австријци како се прави бизнис.

Значи ако споредуваме со цени, треба барем во Шпанија / Германија / Италија кафето да е барем 4 пати поскапо. Не може да пијам хајнекен точено големо во Амстердам во паб за 7 евра, а истото во Македонија да е 3.5 евра. Тогаш или во МК треба да е 4 пати поевтино, или пивото во Амстердам треба да е 10.5 - 14 евра (3-4 пати од стандардот и споредено со цената во МК). Со оглед на тоа што во Амстердам киријата може е 4 пати поскапа од Скопје, персоналот е пријавен на плата регуларно (па макар и да е минималец). За услугата и квалитетот да не правиме муабет.

Значи балканските (македонските) газди се лакоми, што сакаат да зграбаат повеќе од сиромашниот народ. Тоа се криминалци, не се угостители.
Ama do tolku nepoznavajne cudesija, Heineken e Holandsko pivo I moesh da go najdes tamo po bagatela cena 7e duri e I mn skappo, muabetov e zaso kaj nas Hugo, CK, Tommy Hilf. , Levis Se skapi a vo USA bagatela gi imas ??? Zato sho brale moj nie neame domasno proizvostvo a na tie uvezenite sekogas ke plakame poke radi akcizi I ostali regulativi
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.168
Поени од реакции
3.447
Ama do tolku nepoznavajne cudesija, Heineken e Holandsko pivo I moesh da go najdes tamo po bagatela cena 7e duri e I mn skappo, muabetov e zaso kaj nas Hugo, CK, Tommy Hilf. , Levis Se skapi a vo USA bagatela gi imas ??? Zato sho brale moj nie neame domasno proizvostvo a na tie uvezenite sekogas ke plakame poke radi akcizi I ostali regulativi
Добро, чиста споредба беше. Хајнекен во Амстердам, Скопско во Скопје.

И не станува збор само за домашни производи, туку според платите, ние можеби имаме највисоки цени во Европа. Без разлика дали е пиво, кафе, млеко, леб, бурек, месо или облека.
 

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.414
Поени од реакции
19.483
Дечки,у врску сс Охрид, не е битно дали ми ке се осиромашимо за 10 д'на одмор.Или дали Ви ке се збогатите за 3 месеца.
Битан е приступ.Почит. Патриотска емпатија.Наши смо си.

Па на вас Ви е побитно и поубаво пијан дебел енглез да ви повраќа у изнајмену тарасу,него некој од Виницу да си праи скару сс фамилију у двор.Сфако лето у Охрид се разбуди оној најкаурското.Абе ке забоде нож на комшију за да му удоволи на странца.

Нас тој највише не боли.
Што вас искрено,кур ве боли за домашни туристи.Не смо биле луксузни и богати.Докур.
Нека ви лапаф дрогирани срби девојчиња или да се тепаф пијани западњаци.Вас тој повише Ве пали зшто имате поголем ќар од њима.

Ама па некад не е сфе у ќар.

Мене искрено поубаво би ми било да глеам насмеано македонско семејстфо на охридску плажу,него пијано скандинафско друштфо што виси на шанк и троши паре.
Овој га збору од аспект кд би бија ја Охриѓанац.Искрено.

Па ми сфако лето овој сакамо да Ви га доловимо.Мислу дека можда сфи Македонци смо исти кд е у питање овај проблематика.Ама Ви Охриѓани докажасте дека сте НАЈ.И ни докажасте ептен дека кур Ве боли за убаф провод на рандом Македонско семејстфо или друштфо на Охридску ривиеру.Вас мили мои Ви е битна само заработка и ништо друго.
Па на сфе тој што ни га пласирате,барем грам осмех да имасте кд е у питање љубезност.Грам вруќа вода у бољер и грам меѓумакедонска емпатија.

Тој е тој зшто сфако лето Ви мрсимо муда.
Не га праимо сигурно овој без причину или некој инат.И да, наместо едн да се најдеше и да кажеше абе чекај малце,можда сте у право.Не бе,за сфе ке си најдете изговор и ке си терате даље док не заврши сезона.

А после тој,кд заврши сезона,само сте едн обичан рандом небитан Македонски град,како Пехчево например,за кој још не е докажано дали уопште постои.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom