Охрид

Член од
7 септември 2016
Мислења
19.642
Поени од реакции
34.847

заш да биде убоо, кога можит да биде неубоо!

ice_screenshot_20230611-174206.jpeg

...државна институција и интервју без македонско знаме, ама на ЕУ што НЕ СМЕ членка важно го има!


... бетер ќе биде по нечија агенда за реновирање за време на туристичка сезона, што правеле претодните месеци, јаделе атеписани и играле фудбал по канцеларии! :boksix:
 
Член од
21 мај 2009
Мислења
178
Поени од реакции
183

... бетер ќе биде по нечија агенда за реновирање за време на туристичка сезона, што правеле претодните месеци, јаделе атеписани и играле фудбал по канцеларии! :boksix:
Ето се јави и овој, дошол 10-15 дена во годината и одма на плачење, дупки имало, коли имало, не ги даваме парите во Грција, Албанија, инвестираме во Македонија, мислиш дека кузнајт каква добрина напрајл за Македонија, синкир медал требит да му се дајт дека не ошол Грција со паштетите, си ги јадел покрај езеро.

Како и да е во право е човекот за дупките ама што да речет Охриѓани и Стружани шо со години го користет патот со дупки и оставале рамена, вилушки и зглобови тука со години? Ама тие одет во Грција и Албанија, парите таму ги трошет и не заслужвет да се напрајт патот, не придонесвет за буџетот.

Како и да е, мило ми е шо после видеово, ги закрпија дупките ко бебе со пластелин да ги праел, сега само тресит колата ама битно немат дупки да се кршет коли.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.643
Поени од реакции
5.318
Ето се јави и овој, дошол 10-15 дена во годината и одма на плачење, дупки имало, коли имало, не ги даваме парите во Грција, Албанија, инвестираме во Македонија, мислиш дека кузнајт каква добрина напрајл за Македонија, синкир медал требит да му се дајт дека не ошол Грција со паштетите, си ги јадел покрај езеро.
Како и да е во право е човекот за дупките ама што да речет Охриѓани и Стружани шо со години го користет патот со дупки и оставале рамена, вилушки и зглобови тука со години? Ама тие одет во Грција и Албанија, парите таму ги трошет и не заслужвет да се напрајт патот, не придонесвет за буџетот.
Eпа ко не се буните вие тој ќе се буни.

Човекот убаво си кажа, дека не сака парите да ги дава во странство туку тука. И вие наместо да речите убаво, сите треба тоа да го прават, ти одма му се запна паштетите, доматите. И после се лутите зошто сите не го одбираат Охрид за дестинација за својот годишен одмор.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.792
Поени од реакции
21.204
Pocna sezonata za hvalospevanje na superiornoto ohridsko gradjanstvo i nivnoto nezamenlivo i preprenajubavo ezero na svet?
Hmmm, ne mi asocira vremeto bas na plazi i turizam. Dodusa Ohrid nikogas nemozam da go povrzam so turizam i odmor pa neznam kakvo da bidi vremeto no nejse, kolku treba da bidis od gospo kaznet za da odis so cel um tamu na odmor, pri zdrav um i razum :cautious: .
 
Член од
21 мај 2009
Мислења
178
Поени од реакции
183
Eпа ко не се буните вие тој ќе се буни.

Човекот убаво си кажа, дека не сака парите да ги дава во странство туку тука. И вие наместо да речите убаво, сите треба тоа да го прават, ти одма му се запна паштетите, доматите. И после се лутите зошто сите не го одбираат Охрид за дестинација за својот годишен одмор.
Не е тоа работата.Се имаат бунато многу, дури и премногу и пак ништо. Јас стално викам сите тоа треба да го прават ако не им се допаѓа/ не треба нешто ама сепак све е џабе во нашава држава, едноставно народот нема моќ да направи промена, сите се на некој начин потчинети од партија и власт за парче леб. Ама можеби нешто ќе се смени, ќе се добие магична сила против сите.

Мое мислење е дека ова е политички направено, ПР ако сакаш поубo, само шо се пожали човеков одма асфалт се постави на местото, као еве ние мислиме на вас иако ова е препуцавање ВМРОММРО - СМРДСМ.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.643
Поени од реакции
5.318
Не е тоа работата.Се имаат бунато многу, дури и премногу и пак ништо. Јас стално викам сите тоа треба да го прават ако не им се допаѓа/ не треба нешто ама сепак све е џабе во нашава држава, едноставно народот нема моќ да направи промена, сите се на некој начин потчинети од партија и власт за парче леб. Ама можеби нешто ќе се смени, ќе се добие магична сила против сите.

Мое мислење е дека ова е политички направено, ПР ако сакаш поубo, само шо се пожали човеков одма асфалт се постави на местото, као еве ние мислиме на вас иако ова е препуцавање ВМРОММРО - СМРДСМ.
Не знам колку ме сфати. Вака сега, имам 4 години живеено во Охрид и горе долу знам како одат работите. Најмалку што сакам е да генерализирам цел народ, или локално население, ама Охриѓани мора да сфатат дека кога имаат туристи во градот треба да му удоволат колку што можат повеќе, а не да се однесуваат, наш е градот вие сте дојденци на викенд/одмор тука, тука ние сме газди. Се дури тој пристап се има, ќе се лутите зошто сите одбираат да одат Грција/Албанија пред Охрид. Одете малку Грција видете каков однос имаат кон туристите, веќе кога не сакате да ги слушате нашите критики.

Не можи бе во Јуни 2021ва одам на одмор, плаќам малку повисока сума за апартман од вообичаената надевајќи се дека ќе биди услугата поубава, и газдата да ми влегва сред туширање во станот да провери што се дешава, во апартманот лажици и вилјушки во барок и рококо стил, соларен систем имаше за топла вода, дента се погоди малце поладно и снема топла вода, и на прашањето зошто нема топла вода да добијам одговор „Ам шо да прам, денеска ладно е, а топла вода користет 5 апартмани, соларноно не мојт да се стоплит, шо сакаш ти“...И му викам „Ам, ова е последен ден шо седам тука, утре си барам нов апартман“.. И дали знајш шо ми вика? Вели, „Шо сакаш прај, дома дан се капите секој ден“.... Однос на ниво, пар екселанс...Да не го додавам тоа дека газдата седеше до апартманот и те снима што правиш, кога излегуваш, кога влегуваш. Утре безпари да ми даде да ноќевам таму нема шанси. Мал милион примери имаш вакви, и мислам дека мора да се искоренат такви работи за да тргне туризмот напред.

Охрид има капацитет 24/7, 365 дена во годината да има туристи и да се богати градот а и цела Македонија од нив.

Но мора да се потегнат ригорозни чекори:

  • Да има строга контрола кој издава станови/апартмани/вили итн. Мора да има некои сертификати кои ќе се обновуваат на година или две, и тоа со инспекциски надзор кој ако утврди неправилност да има право да забрани вршење на дејност. Да се зголемат казните за оној што издава апартмани без договор, без регистрирана фирма, и без никакви одговорности кон клиентите.
  • Да се обучуваат квалитетно келнери/шанкери/готвачи итн. да му се наложи на сопствениците на кафе барови, дискотеки, пицерии и слично, да му даваат одредена фиксна минимална сума за плата која ќе е повисока од минималнава во моментов реално. Да, се донеси локален закон во ек на сезона, келнерите да добиваат законско задолжителен minimal tips, со што ќе се мотивираат работниците, а особено помладите луѓе што е можно повеќе да останат во градот, чие останување ќе рефлектира позитивни сигнали кон целокупно население..
Имам уште доста да пишувам, ама ова горе-долу е скратена форма на она што јас го читам/гледам.
  • Наместо локалната и централната власт да си ги копаат очите, треба да седнат и сериозно да разговараат како да ги решат сите поголеми проблеми во Охрид (патишта, чистење на езерото, плажите итн).
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.927
Поени од реакции
7.865
Pocna sezonata za hvalospevanje na superiornoto ohridsko gradjanstvo i nivnoto nezamenlivo i preprenajubavo ezero na svet?
Hmmm, ne mi asocira vremeto bas na plazi i turizam. Dodusa Ohrid nikogas nemozam da go povrzam so turizam i odmor pa neznam kakvo da bidi vremeto no nejse, kolku treba da bidis od gospo kaznet za da odis so cel um tamu na odmor, pri zdrav um i razum :cautious: .
Taka e vlade, kazi mu skopjanistana da ne idat , ostaj sto nema odmor da vidat tuku i ni go zagaduvast ezeroto i gubre frlaat.
 
Последно уредено:
Член од
21 мај 2009
Мислења
178
Поени од реакции
183
Не знам колку ме сфати. Вака сега, имам 4 години живеено во Охрид и горе долу знам како одат работите. Најмалку што сакам е да генерализирам цел народ, или локално население, ама Охриѓани мора да сфатат дека кога имаат туристи во градот треба да му удоволат колку што можат повеќе, а не да се однесуваат, наш е градот вие сте дојденци на викенд/одмор тука, тука ние сме газди. Се дури тој пристап се има, ќе се лутите зошто сите одбираат да одат Грција/Албанија пред Охрид. Одете малку Грција видете каков однос имаат кон туристите, веќе кога не сакате да ги слушате нашите критики.
Многу добро те сфатив, ама да разгледаме од друга перспектива малце исто така без генерализација бидејки и јас издавав на туристи и имам живеено во Скопје 6 години каде се дружев и сеуште се дружам со Скопјани.

Идат "Скопјаништа" (читај туристи), се сместуват и се е во ред.Се пие кафе, се запознава генерално и се е во ред.Одат на плажа, се враќаат и готват. После тоа гледаш све лом направено, испрскано со масло на секаде, расфрлани тенџериња и пајнци на сите страни и тие излегле во центар. Ова е во смештај каде се издаваат соби со заедничка кујна и вц.


Во апартманите остаена клима да дува иако гостите не се тука, викање, урлање. расправање со комшии и све ова нареденово погоре.

Ако се побуниш ти викаат јас сум платил што сакам ќе правам.

Друга работа, земаат патлиџани, паштети, сувомеснато и уште 1000 работи од овде во фрижидерче за одмор во Грција, Хрватска и било каде, пијат пиво од продавница на плажа на крпа или лежалка ако имаат апартманите, - не дека го осудувам ова, јебига таков ни е стандардот и толку можеме, само да помине одмор каков таков, и јас би го правел истото во иста манџа сум - се сместуваат у Грчка и се фалат колку ефтино си поминале таму и како се било пренајубавно зошто тоа е море не е езеро, не е исто.

Охрид, седнати во најскапите ресторани, плажи и се жалат како Охрид не чини, скап бил и не знам ти други глупости, не било у Грчка вака, поефтино било, Охриѓани не чинеле, сакале преку ноќ да се збогатат - има и вистина во ова не дека сме цвеќе за мирисање - а не сфаќаат дека најголемиот дел од плажите ги имаат и работат луѓе од Скопје. Или пак никој нема да се налути ако си прашаш и си одиш ако не ти одговараат цените, затоа се менијата ставени пред повеќето ресторани.

И јас бев викендов во Скопје, платив 260 денари за хамбургер со помфрит и најефтиниот донер 250, ама не ме гледаш да зборвам и да јадам лајна на форумов и фејсбук, да плукам по Скопје дека е скапо и сакаат да се збогатат преку вечер. Едноставно ова е моја грешка, што не прашав пред да нарачам, или не седнав во некое поефтино место. Уствари не, јас сум турист таму и плаќам, па тие не чинат.

Далеку сме ние не само Охрид туку и цела држава од 12 месеци туризам, имаме све што треба, само ум немаме
Автоматски споено мислење:

Охрид има капацитет 24/7, 365 дена во годината да има туристи и да се богати градот а и цела Македонија од нив.

Но мора да се потегнат ригорозни чекори:

  • Да има строга контрола кој издава станови/апартмани/вили итн. Мора да има некои сертификати кои ќе се обновуваат на година или две, и тоа со инспекциски надзор кој ако утврди неправилност да има право да забрани вршење на дејност. Да се зголемат казните за оној што издава апартмани без договор, без регистрирана фирма, и без никакви одговорности кон клиентите.
  • Да се обучуваат квалитетно келнери/шанкери/готвачи итн. да му се наложи на сопствениците на кафе барови, дискотеки, пицерии и слично, да му даваат одредена фиксна минимална сума за плата која ќе е повисока од минималнава во моментов реално. Да, се донеси локален закон во ек на сезона, келнерите да добиваат законско задолжителен minimal tips, со што ќе се мотивираат работниците, а особено помладите луѓе што е можно повеќе да останат во градот, чие останување ќе рефлектира позитивни сигнали кон целокупно население..
Имам уште доста да пишувам, ама ова горе-долу е скратена форма на она што јас го читам/гледам.
  • Наместо локалната и централната власт да си ги копаат очите, треба да седнат и сериозно да разговараат како да ги решат сите поголеми проблеми во Охрид (патишта, чистење на езерото, плажите итн).
Угостителскиот сектор е еден од помалите проблеми шо се тука. Најголем проблем е немањето на визија за тоа што сакаш да понудиш и на кого. Не можиш во исто место да собираш пензионери за да разгледуваат, да шетаат и да им продаваш сирење и пиперки, и да имаш млади и техно концерти, едноставно не оди заедно.

Друго, немаш пристапен пат од каде да дојдиш во Охрид, па и во Струга дури и Маврово. Се патува од аеродром до Охрид скоро 40 минути за некои си 10 километри, да патуваш од Скопје 3 саата за 160 километри надевајки се дека ќе стигниш здрав по автопатов, па дури и да продолжиш за Битола да умриш од возење - Охрид Битола - саат и пол.

Е после тоа идет апартманите и угостителството, кога ќе знаеш кој ти доаѓа и зошто.

Имам уште премногу да пишам, ама доста е и ова
 
Последно уредено:
Член од
21 мај 2009
Мислења
178
Поени од реакции
183
Na nikoj, ne samo skopjancistata. Nikoj ne mrazam do tolku, odmor vo Ohrid da im posakuvam ;)

Некој ако имат камен во бубрези требит да го посетит Охрид барем на еден ден. По патон ќе му паднит и после кафе со поглед за 100че :D
 
Член од
5 септември 2022
Мислења
7
Поени од реакции
6
 

AAbrat

*******
Член од
28 октомври 2015
Мислења
704
Поени од реакции
1.585
Pocna sezonata za hvalospevanje na superiornoto ohridsko gradjanstvo i nivnoto nezamenlivo i preprenajubavo ezero na svet?
Hmmm, ne mi asocira vremeto bas na plazi i turizam. Dodusa Ohrid nikogas nemozam da go povrzam so turizam i odmor pa neznam kakvo da bidi vremeto no nejse, kolku treba da bidis od gospo kaznet za da odis so cel um tamu na odmor, pri zdrav um i razum :cautious: .
Зато годинава уште од април почната е турбо сезонава, пољаци,турци,холанѓани како стандардни (за хотеливе зборувам), за екс ју да не зборуваме после коронава се крена бројот на гости од Србија.
Сите тие дојдени се да видат и да научат за културата и историјата што има овај убав град да ја понуди а ти меѓувреме во то селото Цапари или кај и да беше си заглавен и љубоморен на охриѓани.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.792
Поени од реакции
21.204
Зато годинава уште од април почната е турбо сезонава, пољаци,турци,холанѓани како стандардни (за хотеливе зборувам), за екс ју да не зборуваме после коронава се крена бројот на гости од Србија.
Super ko taka, top (y) .
A so bugarite kako stojte, tie vi idat ili ? Sepak imate posebno mesto vo nivnata kolektivna svest, nivnata vtora prestolnina na balkanot ili kako bese :cautious:

Сите тие дојдени се да видат и да научат за културата и историјата што има овај убав град да ја понуди а ти меѓувреме во то селото Цапари или кај и да беше си заглавен и љубоморен на охриѓани.
Epten, ete nemozam da zaspijam oti ne sum roden ohrigjanec.
Golem hendikept mi e to vo zivotot :(.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.643
Поени од реакции
5.318
Идат "Скопјаништа" (читај туристи), се сместуват и се е во ред.Се пие кафе, се запознава генерално и се е во ред.Одат на плажа, се враќаат и готват. После тоа гледаш све лом направено, испрскано со масло на секаде, расфрлани тенџериња и пајнци на сите страни и тие излегле во центар. Ова е во смештај каде се издаваат соби со заедничка кујна и вц.
Другар, дедо ми едно ми велеше што ми има останато во сеќавање „Велиш дека не јадиш и немаш ни пробано сланина, ама ако имаш пробано колбас, имаш пробано и сланина“....

Реално, колку од овие што издаваат приватно станови, колку познаваш од нив кои си прават фино лепо договор дека се што е оштетено оди на сметка на гостинот? Веројатно никој..А и самиот знаеш зошто..Ако има договор на закуп, тогаш газдата подлежи на ДАНОК. Е сега бате, неможе и данок да не платиш и да се однесуваш како да си газда на Хилтон Хотелс.

Друго, за тоа заедничка кујна и вц..Сведок сум на полно вакви случаи. Не може озбилен човек да издава смештај и заедно да го делат смештајот со туристите, а ОСОБЕНО тоа да е фамилијарен човек со жена и мали дечиња, и му го издава станот/куќата со ист влез, и заедночко вц на друштва од по 18-19 години (па и до друштва од 30-тина години), и да очекува дека вечерта ќе го слушаат Бетовен, Бах и Чајковски, ако се доволно испијанети може и ќе стигнат до Тоше, и ќе си легнат во 20:30, оти другиот ден треба на Заливот на коските да одат.. Па уште во исто вц со жената бе, па тука може и епопеји и романси да се пишат...Чим прима домаќинот друштва дома, треба да е свесен унапред дека 99% од друштвата на одмор идат заедно да пијат, да скитаат до касно и да се картаат до 7 сабајле. Е тоа не може нормално да го поднесе, зошто домаќинот си сака ем комфор на фамилијата, ем да земи кеш за апартманот, ем да биди мирно...Сите убајни не ги има...Ако сака да биди мирно, нека си го издај станот само на познаници кои знае дека нема да прават бука и тоа е.

Во апартманите остаена клима да дува иако гостите не се тука, викање, урлање. расправање со комшии и све ова нареденово погоре.
Ако се побуниш ти викаат јас сум платил што сакам ќе правам.
Еве јас од моето досегашно искуство, ќе ми беа ископани очите што го оставив подотворен фрижидерот во Охрид, и тоа не повеќе од 3 минути, искрено бев готов да си заминам. А камоли пак да оставам клима да ми биди ладно кога ќе се вратам од на плажа...Има газдата со јаже на корнез да ме стај и хипотека станот да го пишам за да му ја отплатам...

За разлика од таму Грција досега, до плажа ми беше апартманот едно 30 метра оддалечена. Секогаш ми беше 24/7 пуштена климата, газдарицата секој ден по 3 пати идеше тука вршеше хигиена во ходниците, еднаш не рече ни за клима ни за маса преместена во дворот ни за ништо. А замисли некој да му појди на некој човек во Варош, во дворот да му ја тргни масата..Има сачми 4 години во хирургија да ти ваѓаат....
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.178
За разлика од таму Грција досега, до плажа ми беше апартманот едно 30 метра оддалечена. Секогаш ми беше 24/7 пуштена климата
каде во грција климата ти работела 24/7, јас секаде каде што сум бил на излевање си го земаш клучот со картицата да заклучиш и се се исклучува: и светло и бољер и фрижидер а не па клима.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom