Охрид

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Не знам шо е нејасно. Збориме за данок за стан кој не ти е примарна резиденција. Прашај ги пријателите во Германија да ти го објаснат даночењето во тој случај.
Доколку имаше стан во Крива Паланка наместо Охрид, даночењето ќе ти беше пак исто. Само општина Охрид почна да го спроведува ова порано и е нешто што тотално го поздравувам.
Што поздравуваш? Покачувањето на данокот за три пати, или тоа што општина Охрид прва го спровела законот? Ако е второто тоа е небитно и не е тема на муабетот. Јас не ја нападнав општината, тука во темава прашав зашто во Охрид имам стан, а и не знаев дека општо данокот секаде се покачува.

И пак ќе кажам, даночењето за стан кој не ми е примарна резиденција ми е јасен и секако и до сега плаќав дупло поскап данок. Проблемот е во преку ноќ покачувањето за три пати повеќе од досегашното.

Прашање е дали секаде се наплаќа три пати поголем данок доколку не се користи станот. Прашање е и за што се користат тие пари, која е користа од тие пари. Не е логично да се качи три пати данокот, а да не припремаат дека канализацијата ќе оди директно во езерото. Не е логично до последен момент да се растрчуваат и да прават маркетинг кој најмногу допринел за некоја манифестација. А, цените на становите секаде се покачени, каков и да е данокот.
Инаку, се согласувам дека Охриѓани на некој начин страдаат заради туризмот. Плаќаат скапо живеење преку цела година, скап м2, скапи услуги, скапи производи. Сега дознав за уште една категорија: купени станови со по два сопственика на еден имотен лист. Секој од сопствениците, кога ќе сака да го продаде станот, мора да бара согласност од соседот, со кого го дели имотниот лист. МВР не им издава лични карти и, тие луѓе ќе бидат принудени да плаќаат поголем данок, како ние, за "викендашките" станови
Абе лом го направија Охрид, маркици фрчат на сите страни, згради огромни бутаат во секое ќоше, цевки водоводни пукаат како од шала... До сега летово 5 пати во рок од 2 ипол месеци снемуваше вода и тоа со саати, еднаш цел ден од сабајле до полноќ.
Кај Тамарото на улица АСНОМ огромна зградуретина се спрема, пола улица ја срушија, цело лето е непроодна. Тука близу до мене протестиравме да не се гради, ама џабе, ја збутаа. Становите зјаат празни, непродадени, ама битно да се гради. Па сега уште и плаќај 7000 и кусур данок. (n)
 
Член од
3 јуни 2022
Мислења
968
Поени од реакции
2.277
Што поздравуваш? Покачувањето на данокот за три пати, или тоа што општина Охрид прва го спровела законот? Ако е второто тоа е небитно и не е тема на муабетот. Јас не ја нападнав општината, тука во темава прашав зашто во Охрид имам стан, а и не знаев дека општо данокот секаде се покачува.

И пак ќе кажам, даночењето за стан кој не ми е примарна резиденција ми е јасен и секако и до сега плаќав дупло поскап данок. Проблемот е во преку ноќ покачувањето за три пати повеќе од досегашното.

Дури и за земјоделско земјиште што не се обработува ќе се плаќа 3x поголем данок, реално паметен потег е ова секој луксуз се плаќа..
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.324
Поени од реакции
22.628

Дури и за земјоделско земјиште што не се обработува ќе се плаќа 3x поголем данок, реално паметен потег е ова секој луксуз се плаќа..
pa platen e de... kupeno e taka? ova e sega grabez na narodot.
Автоматски споено мислење:

Зошо да се дигне галама? Ова скроз го оправдувам, и насекаде низ светот е вака.
Охрид стигна м2 повеќе од Скопје баш заради вакви викендашки станови. Тебе ти е ок пошо викендашкиот стан ти е најверојатно мал и не ти менува многу, шо е со луѓето кои живеат тука а мора да сместат цело семејство во станот?
pa tie najmnogu kjaruvaat.... ako go kupile stanot za 100k i ima pogolema pobaruvacka radi vikendasite za nekoja god istiot stan ke vredi 130k na primer...
 
Последно уредено:
Член од
3 јуни 2022
Мислења
968
Поени од реакции
2.277
pa platen e de... kupeno e taka? ova e sega grabez na narodot.
Правиме муабет за Македонија држава каде што 80% од младите едвај успеваат да купат недвижнина, ако веќе им качуваш цена на локалците (со тоа што држиш 2,3,4,5ти стан) барем плати си поголем данок. Да купуваш стан од 50-100к а да се жалиш што си плаќал 100 евра годишно за данок на истиот е смешно..
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.324
Поени од реакции
22.628
Правиме муабет за Македонија држава каде што 80% од младите едвај успеваат да купат недвижнина, ако веќе им качуваш цена на локалците (со тоа што држиш 2,3,4,5ти стан) барем плати си поголем данок. Да купуваш стан од 50-100к а да се жалиш што си плаќал 100 евра годишно за данок на истиот е смешно..
ne e smesno, sega e 100e utre moze 1000 da im tekne. cista glupost e ova.

drzavata neka si najde nacin kako da gi pomogne mladite a ne da gi kaznuva investitorite. kaj mene drzavata im dava razni grantovi koj vo mnogu slucevi se i nad 5% od vrednosta na stanot.
 
Член од
3 јуни 2022
Мислења
968
Поени од реакции
2.277
ne e smesno, sega e 100e utre moze 1000 da im tekne. cista glupost e ova.

drzavata neka si najde nacin kako da gi pomogne mladite a ne da gi kaznuva investitorite. kaj mene drzavata im dava razni grantovi koj vo mnogu slucevi se i nad 5% od vrednosta na stanot.
И за да даде државата треба првен од некаде да земе, јас имам викендица и реално е да платам повеќе данок од некој за куќа во која домува

Ете и кај вас во Австралија има огромен данок 33% за луксузни возила..
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.324
Поени од реакции
22.628
И за да даде државата треба првен од некаде да земе, јас имам викендица и реално е да платам повеќе данок од некој за куќа во која домува

Ете и кај вас во Австралија има огромен данок 33% за луксузни возила..
toa e za vozila ne za nekretnina. aus ne proizveduva vozila, uvozna stoka e toa, ok e da se carini.

stanovi gradenje/odrzuvanje sozdava rabotni mesta. cela industrija e u prasanje taka da ima golema razlika.
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.552
Поени од реакции
2.130
ne e smesno, sega e 100e utre moze 1000 da im tekne. cista glupost e ova.

drzavata neka si najde nacin kako da gi pomogne mladite a ne da gi kaznuva investitorite. kaj mene drzavata im dava razni grantovi koj vo mnogu slucevi se i nad 5% od vrednosta na stanot.
Баш ради тие инвеститори млад човек во Охрид нема да остане.

Становите се во плафон, не се купуваат станови за живееее туку за бизнис. Голем дел од тие инвеститори имаат и по 20 станови што знјаат празни цела година освен на лето.

Годинава сезоната беше слаба. Наредната сигурен сум дека ќе биде уште послаба.

Данокот на луксуз и те како е потребен.

Знам дека не изгледа фер кон некој што си купил викенд гарсоњера но не може на сите да им е погодено.

Становите што ги градат во блатото на АСНОМ ги даваат по 1200-1300 во градба. Никој неможе да ме убеди дека тие станови толку вредат. Но баш тие инвестотори вештачки ја дигаат цената.

Sent from my LM-V450 using Tapatalk
 

Ptolomej

Дрвен адвокат
Член од
7 август 2005
Мислења
1.693
Поени од реакции
883
Ова е чиста глупост . Зошто мислите дека ако некој има дополнителен имот ( стан или куќа ) во друг град , дека тој имот е купен ради курчење или за правење пари ( издавање под кирија ) . Можеби е наследство од роднина , или некој се преселил од родниот град во друг и имотот кај шо е роден и израснат не му е адреса на живеење . Тоа значи дека тој имот не е и неможе да се смета како луксузирање и да се оданочува три пати поскапо . А најидиотски од се ова е што поскапувањето е огромно , во држава кај што нема основна инфраструктура а и таа шо ја има е никаква . Нели државата собира даноци главно за да изгради патишта , болници , училишта итн. Да сме Шведска или Норвешка донекаде е разбирливо вакво енормно покачување на данокот , бидејќи очигледно е дека во тие држави данокот навистина се користи за изградба и одржување на работите шо ги кажав погоре , но кај нас ова е чист грабеж.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.324
Поени од реакции
22.628
Баш ради тие инвеститори млад човек во Охрид нема да остане.

Становите се во плафон, не се купуваат станови за живееее туку за бизнис. Голем дел од тие инвеститори имаат и по 20 станови што знјаат празни цела година освен на лето.

Годинава сезоната беше слаба. Наредната сигурен сум дека ќе биде уште послаба.

Данокот на луксуз и те како е потребен.

Знам дека не изгледа фер кон некој што си купил викенд гарсоњера но не може на сите да им е погодено.

Становите што ги градат во блатото на АСНОМ ги даваат по 1200-1300 во градба. Никој неможе да ме убеди дека тие станови толку вредат. Но баш тие инвестотори вештачки ја дигаат цената.

Sent from my LM-V450 using Tapatalk
nema sto tebe da te ubeduva kolku vredi stanot... ako nekoj e spremen da go plati tolku, nemora ti, togas tolku vredi, toa e cenata sakal ti ili ne. ako prodolzat so vakvi gluposti parite mesto u oh ke idat na drugo mesto. da ke moze da kupite poefitni stanovi togas i ke vi stagniraat cenite i kapitalot ko porano mesto da prodolzat da rastat. utre u sk koga ke e kvadrat 2-3 pati poveke od oh ne se lutite koga nekoj od sk ke sitne stanot tamu i ke si kupi 2-3 vo oh...
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.544
Поени од реакции
34.850
Ај малку да се осврнам на тој Фестивалот на виното.

Амбиентот солиден, музиката оккккккк, (да не бараме влакно во јајцето), понудата на вина солидна.
Арно амааааааааааааааааааааааа, македончето, нема да е македонче, ако не го истури млекото на крај. Имено седнуваш како човек да си уживаш во фина атмосфера. Ајде нарачуваш шише вино и ти носи шише типацов, ти ја остава сметката на маса и си оди. И автоматски мислиш „човеков се врати по чаши да донесе“. Во меѓувреме го гледаш се мота лево, десно, гризе нокти, муабети на телефон, од чашиве твои ни трага, ни глас. Па после 15 минути ѕверење во шишето што го оставил пред тебе, доаѓа ликов и го прашуваш „а бе кај се чашите“? И добиваш одговор „Ам чашите дополнително се плаЈЌет, ено пишиТ онаму“.
Аманнннн брееее детееееееее. Ами ако не прочитав дека се плаќале дополнително чашите, што не ми кажа, како планираш да го пијам виново шо ми го плесна на маса со фискална.
Нејсеееее, ај донеси чаши шо се плаЈЌЕТ
Една чаша верувале или не 70 денари :pos:празна чаша, една. За 6 чаши, 420 денари :icon_mrgr:

Следниот пат ќе си купам од КАМ 50 денари, 100 пластични чаши и со пластични чаши од дома ќе ви дојдам копита едни неписмени.

Стави ја цената во виното и не се брукај. Да ви се плукнам во неписмените. Зошто од фина и културна манифестација, ја правите селската гниди скапани.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.324
Поени од реакции
22.628
Ај малку да се осврнам на тој Фестивалот на виното.

Амбиентот солиден, музиката оккккккк, (да не бараме влакно во јајцето), понудата на вина солидна.
Арно амааааааааааааааааааааааа, македончето, нема да е македонче, ако не го истури млекото на крај. Имено седнуваш како човек да си уживаш во фина атмосфера. Ајде нарачуваш шише вино и ти носи шише типацов, ти ја остава сметката на маса и си оди. И автоматски мислиш „човеков се врати по чаши да донесе“. Во меѓувреме го гледаш се мота лево, десно, гризе нокти, муабети на телефон, од чашиве твои ни трага, ни глас. Па после 15 минути ѕверење во шишето што го оставил пред тебе, доаѓа ликов и го прашуваш „а бе кај се чашите“? И добиваш одговор „Ам чашите дополнително се плаЈЌет, ено пишиТ онаму“.
Аманнннн брееее детееееееее. Ами ако не прочитав дека се плаќале дополнително чашите, што не ми кажа, како планираш да го пијам виново шо ми го плесна на маса со фискална.
Нејсеееее, ај донеси чаши шо се плаЈЌЕТ
Една чаша верувале или не 70 денари :pos:празна чаша, една. За 6 чаши, 420 денари :icon_mrgr:

Следниот пат ќе си купам од КАМ 50 денари, 100 пластични чаши и со пластични чаши од дома ќе ви дојдам копита едни неписмени.

Стави ја цената во виното и не се брукај. Да ви се плукнам во неписмените. Зошто од фина и културна манифестација, ја правите селската гниди скапани.
ova da se smees i placis u isto vreme :popce:
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.923
Поени од реакции
12.413
Ај малку да се осврнам на тој Фестивалот на виното.

Амбиентот солиден, музиката оккккккк, (да не бараме влакно во јајцето), понудата на вина солидна.
Арно амааааааааааааааааааааааа, македончето, нема да е македонче, ако не го истури млекото на крај. Имено седнуваш како човек да си уживаш во фина атмосфера. Ајде нарачуваш шише вино и ти носи шише типацов, ти ја остава сметката на маса и си оди. И автоматски мислиш „човеков се врати по чаши да донесе“. Во меѓувреме го гледаш се мота лево, десно, гризе нокти, муабети на телефон, од чашиве твои ни трага, ни глас. Па после 15 минути ѕверење во шишето што го оставил пред тебе, доаѓа ликов и го прашуваш „а бе кај се чашите“? И добиваш одговор „Ам чашите дополнително се плаЈЌет, ено пишиТ онаму“.
Аманнннн брееее детееееееее. Ами ако не прочитав дека се плаќале дополнително чашите, што не ми кажа, како планираш да го пијам виново шо ми го плесна на маса со фискална.
Нејсеееее, ај донеси чаши шо се плаЈЌЕТ
Една чаша верувале или не 70 денари :pos:празна чаша, една. За 6 чаши, 420 денари :icon_mrgr:

Следниот пат ќе си купам од КАМ 50 денари, 100 пластични чаши и со пластични чаши од дома ќе ви дојдам копита едни неписмени.

Стави ја цената во виното и не се брукај. Да ви се плукнам во неписмените. Зошто од фина и културна манифестација, ја правите селската гниди скапани.
Ова е пракса на секоја манифестација на вино/пиво, и во СК на винофест ако се сеќавам добро се наплаќаа чашите.

nema sto tebe da te ubeduva kolku vredi stanot... ako nekoj e spremen da go plati tolku, nemora ti, togas tolku vredi, toa e cenata sakal ti ili ne. ako prodolzat so vakvi gluposti parite mesto u oh ke idat na drugo mesto. da ke moze da kupite poefitni stanovi togas i ke vi stagniraat cenite i kapitalot ko porano mesto da prodolzat da rastat. utre u sk koga ke e kvadrat 2-3 pati poveke od oh ne se lutite koga nekoj od sk ke sitne stanot tamu i ke si kupi 2-3 vo oh...
Законот е донесен на државно ниво, и зошто сметам дека е оправдан? Бидејќи константно се градат нови станови и вештачки се ствара некој недостаток со што се крева цената, а во реалност според последните податоци од завод за статистика половина или третина од новоизградените станови беа празни, не се сеќавам на точната бројка. Не може во држава со толку низок стандард да се претвараме дека втор/трет стан, без разлика како е стекнат, не е некој вид на луксуз. Посебно кога огромен дел од луѓето не можат да си дозволат ни еден.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.324
Поени од реакции
22.628
Ова е пракса на секоја манифестација на вино/пиво, и во СК на винофест ако се сеќавам добро се наплаќаа чашите.



Законот е донесен на државно ниво, и зошто сметам дека е оправдан? Бидејќи константно се градат нови станови и вештачки се ствара некој недостаток со што се крева цената, а во реалност според последните податоци од завод за статистика половина или третина од новоизградените станови беа празни, не се сеќавам на точната бројка. Не може во држава со толку низок стандард да се претвараме дека втор/трет стан, без разлика како е стекнат, не е некој вид на луксуз. Посебно кога огромен дел од луѓето не можат да си дозволат ни еден.
Ova fino zvuci vaka ama na kraj vas ke ve kosta najveke. Ke se unisti investiciskiot trend, ke se unisti procesot na porast na vrednost na imotot pred se sto vie go imate (ili vasite roditeli) se za da se zadovolat potrebite na nekoj sto sekako nemoze da si dozvoli stan so segasnite lokalni primanja bez da e pomognat od drzavata/familija.

Toa deka imalo 30% prazni stanovi ili sto znam jas lesno se resava ako imas adekvatni zakoni na primer dozvola da izgradis zgrada se izdava ako 80% od stanovite se prodadeni pred da pocne izgrabata. Ako imas X stanovi sto mora da se prodadat na primer na mladi bracni parovi so sto ke dojde do popust na kvadratot za tie stanovi ako veke drzavata nemoze da pomogne. Ima interesni zakoni niz svetot kade toa e regularano na mnogu podobar nacin nego da gi izbrkas investitorite.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom