Охрид

Zemzela

носител на титулата ултимативен клабер
Член од
19 јули 2006
Мислења
5.045
Поени од реакции
151
Ми се допаѓа почнува да наликува на европско летувалиште,респект за таблите со улици и објекти
 

Мартин$

Модератор
Член од
2 март 2007
Мислења
5.234
Поени од реакции
148
Како така Варошани се никој и ништо?? Тие ти се најбољи "Чешит Прес" од Мислешево до Пештани. Без нив во инфомративен мрак ќе бидеме. :icon_lol: :smir:

Btw, си ги сакам јас Варошани. :):)
Ауууу Прл мориии. Лилааааа заборајв да кажам и овие дека се исто така како ‘‘Чешит Прес‘‘, само нашиве се преку ‘‘Радио Милева‘‘.:pos2:
 

Marinka

~petit etoile dans mon coeur~
Член од
7 март 2007
Мислења
590
Поени од реакции
2
Леле дивите плажички :vozbud::vozbud::vozbud:мх, мх, мх
Бањање и уживање...
 

pearl

..~..~..~..~..~..~..
Член од
20 август 2005
Мислења
2.651
Поени од реакции
1.962
Дојди в Охрид ~ Гане Тодоровски

Во мугрите кога ги растури исток
по небото темно златестите зракој;
штом сонцето тргна проблеснато, чисто,
по пресните следи на ноќта и мракот;
езерните далги во утринен блесок
го гушкаат мило крајбрежниот песок,
- тогаш дојди в Охрид!

Кипарисот висок, дабјето крај патот
со ветрот кога ќе запеат песна,
во полето кога се лулее злато,
Дрим разлутен бега под врбите ресни.
Галичица кога ред приказни реди
и мирот со шепот и трепет го следи,
- тогаш дојди в Охрид!

Темнината кога пласт кадифен фрли
и избега денот зад врските снежни;
штом зативне ѕвонот од блиските трла,
врз небото темно ѕвездена мрежа
се дипли, а светот в сон потонал длабок,
сал негде е слушно шумолење слабо,
- тогаш дојди в Охрид!

Во тихата вечер притаена, мирна,
штом месецот тргне по сводот да шета,
и некаде, таму в недоглед ширен,
сакана ѕвезда тој среќен ја срети;
во облесок чуден езерото сјае,
а околу светот се занемел, трае,
- тогаш дојди в Охрид!

 

La Española

Лекот е отров!
Член од
1 февруари 2007
Мислења
1.808
Поени од реакции
556
Lele bre sto se ne se izmenilo vo Ohrid za edna godina... Sigurno radi samitot najvekje :icon_lol:. I se toa dobro, O.K. ama be sto napravila so mojata omilena plazicka pod kaneo :cry:, ja osvetlile, kafic napravile, od toa svetlata me zabolea ocite :( Mi go unistile najomilenotot mesto vo Ohrid, sto ubavo si beshe temnicko i romanticno :(

Vo sekoj slucaj Ohrid ubedlivo e mojot NAJOMILEN grad vo Makedonijava, najubavite raboti vo zivotov tamu mi se slucile i kje kazam samo KAJ I DA ODISH VO OHRID OBAVEZNO DA SI POJDISH! :)
 

Тикви4ка

Нарцис со сина крв
Член од
1 март 2007
Мислења
3.134
Поени од реакции
273
lele ljubavi pa ti za toa ic ne se sekiraj... stvarno diviite plazi gi obozavam.. godinava otkrivme edna megju kaneo i plaoshnik.. yes da e kamenjarnik ali zivi romantiki e.... znaci ljubavi ti objasniv :n idesh po shkalkite pozadi kaneo nakaj plaoshnik... i kaj ugornicata sto e se deli edno patce.. mislam ona izgazeno e ne e poploceno i stigas do edno kao kukjucka.. i prolozuvas dalje.. patceto pocnuva da se spusta nadole i stigas do edno od najromanticnite mesta sto sum bila... inaku ja narekovme Lacrymosa pos ne znaeveme kako se vika... LELE SAKAM OHRIDDDDDDDDDDDD i da se vrati ova leto.. istite licnosti se da e isto
 
Член од
23 јули 2007
Мислења
166
Поени од реакции
2
se soglasuvam so vas deka Ohrid stanuva se poubav i poubav grad i nalikuva na vistinski raj no ne mi se cenite za smestajot se premnogu visoki no i pokraj toa Ohrid e vistinsko mesto kade mozete da go pronajdete svojot mir no dobra zabava.:vozbud:
 

Мартин$

Модератор
Член од
2 март 2007
Мислења
5.234
Поени од реакции
148
lele ljubavi pa ti za toa ic ne se sekiraj... stvarno diviite plazi gi obozavam.. godinava otkrivme edna megju kaneo i plaoshnik.. yes da e kamenjarnik ali zivi romantiki e.... znaci ljubavi ti objasniv :n idesh po shkalkite pozadi kaneo nakaj plaoshnik... i kaj ugornicata sto e se deli edno patce.. mislam ona izgazeno e ne e poploceno i stigas do edno kao kukjucka.. i prolozuvas dalje.. patceto pocnuva da se spusta nadole i stigas do edno od najromanticnite mesta sto sum bila... inaku ja narekovme Lacrymosa pos ne znaeveme kako se vika... LELE SAKAM OHRIDDDDDDDDDDDD i da se vrati ova leto.. istite licnosti se da e isto​
Ех таја плажа...Иначе си има име, Потпеж се вика.
 

pearl

..~..~..~..~..~..~..
Член од
20 август 2005
Мислења
2.651
Поени од реакции
1.962
Мислам дека Лабино се вика таа плажа. Инаку, кај Канео, позади карпата под Кукуле, има многу убави плажички, малечки, колку двајца да собере и до нив се стигнува само со кајче. Има една, вдлабната точно под карпата, како малечка пештера е и до таму само со пливање. :)
Btw, има една после Пештани, таа е моја омилена. Многумина не ја знаат, од патот за накај Св. Наум, треба да знаеш низ кои грмушки да минеш, не е обележано, се спушташ со кола до една ливада и после од таму надолу само пеш. Плажата е малечка, колку за друштво од 10-тина, од лево паѓа една прекрасна врба, а од десно има огромна карпа што се издига некои 10 метри, потсеќа на Глава Шечера во Рио. На само неколку чекори од брегот, одвнатре се издига карпа која допира точно до нивото на водата и кога ќе застанеш на неа се добива ефект како да стоиш на вода, лудница!! :)
Има уште многу други убави таму, уствари најубавите плажи се на потегот помеѓу Пештани и Љубаништа, одма позади Градиште, и претежно до сите се стига само со кајче. :)
 

666satana666

I love angels
Член од
25 август 2007
Мислења
28
Поени од реакции
0
Ohrid - grad na kulturata na balkanot

Lele bre sto se ne se izmenilo vo Ohrid za edna godina... Sigurno radi samitot najvekje :icon_lol:. I se toa dobro, O.K. ama be sto napravila so mojata omilena plazicka pod kaneo :cry:, ja osvetlile, kafic napravile, od toa svetlata me zabolea ocite :( Mi go unistile najomilenotot mesto vo Ohrid, sto ubavo si beshe temnicko i romanticno :(

Vo sekoj slucaj Ohrid ubedlivo e mojot NAJOMILEN grad vo Makedonijava, najubavite raboti vo zivotov tamu mi se slucile i kje kazam samo KAJ I DA ODISH VO OHRID OBAVEZNO DA SI POJDISH! :)
Isto i mene da ti kazam druze, i ne bi go menuval so drug, pa makar i vo zima!
abe si ima nesto vo nego, aj ti!ne ce da e od nisto tolku ubav!
a ne se sekiraj za kaneo, odma zad neze e labino plazata, a ima i mali plazicki vo blizina sto se super i si imaat smek!
 

Marinka

~petit etoile dans mon coeur~
Член од
7 март 2007
Мислења
590
Поени од реакции
2
Си го сакам Охрид, еве слики од летово. Уживајте. Плажичките диви се врв, преубаво, за љубов, друштво... :wink:



Попови мадиња, едното...:pos2:

 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
Тие кои не живеат во градов не се свесни колку е убаво и во овој период од годината. Уживам и секој ден одам на прошетка до Горица 3. Да ти е милина да си носиш кафенце во термос, да седнеш на плажа и да одмараш на сонце во мир и тишина, водата неверојатно смирува.
Златен Охрид:heart1:
 

petar_joker

OLD ROCKER
Член од
5 септември 2007
Мислења
1.249
Поени од реакции
57
Абе немат шо да се кажит за Охрид. Најубав град во Македонија и меѓу најубавите на Балканов. Се гордеам шо живеам во Охрид.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom