Охрид по примерот на Монте Карло бара воведување данок на луксуз

Мачорка

Shining Star of Paektu Mountain
Член од
25 февруари 2011
Мислења
1.955
Поени од реакции
12.542
... a pa mojata kukja e vo sred lojze, pa zar i za toa da plakjam danok na "luksuz", za lojzeto na dedo mi !!! :facepalm:
Vo pravo si brat, stramota e ova !!!
Eve i jas imam kukja so lojze, ama vo Dorjan i ne mi pagja na pamet da plakjam danok na luksuz!!! Ne e nishto luksuzno, ama si imam flizider, relna, labavo, parhet, si praam vino od grojzeto i top mi e!!!
Inache, ne se site Ohrigjani loshi, ja koa uchev u stredno flizersko imav edna drugarka od Ohrid i super beshe !!!
 
Член од
25 февруари 2010
Мислења
1.158
Поени од реакции
879
Па на крај,не ни мора да доаѓа никој.Сите што овде го критикуваат први ке бидат во Охрид.Преку глава ми е од зборови,у Скопје е овака,у Скопје е онака.Сега уште малку ке почне умилкување,за на лето,а ги нема цела година да се јават.
Инку имам куќа диретно на плажа, не издавам „соби„ и ми се гади кога неможам на мир да уживам во мојот одмор.Така да од моја страна може и рампи и такси се да се наплаќа,не би ми сметало тоа.
така мило, така..само кога ќе поминуваш покрај Прилеп од Охрид за Скопје, да наместиме една рампа ние Прилепчани на која што пишува-ЗА ОРИЏАНИ САМО 20 ЕВРА, има да квичиш до квичење, а мене тоа не би ми сметало воопшто :)
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
2.302
Поени од реакции
1.775
така мило, така..само кога ќе поминуваш покрај Прилеп од Охрид за Скопје, да наместиме една рампа ние Прилепчани на која што пишува-ЗА ОРИЏАНИ САМО 20 ЕВРА, има да квичиш до квичење, а мене тоа не би ми сметало воопшто :)
Ќе ојт преку Кича :D и немат да платит. ;)
 
Член од
22 февруари 2012
Мислења
134
Поени од реакции
130
Da tocno, po poteklo da, no jas sum roden i ziveam cel zivot vo Skopje, a moite se doseleni vo Skopjevo uste pred polovina vek , tamu odime ednas vo godinata maximum i toa lete(juli/avgust) po 20dena(+-) !!!
B.T.W. Iako sum Skopjanec(Vo SK roden, porasten i postojan zitel), sepak vo mene tece Ohridska krv(poteklo) Zamisli !!! WOW !!! :icon_mrgr:
--- надополнето: 9 март 2012 во 20:53 ---
ТИ верувам дека тече Охридска крв бо тебе.а кажи ми кој је прав скопјанец:))

Haha Ne fala, harac ne plakjam, bolje se kje shitnam !!!
Taka kje napravat povekjeto Skopjanishcha, osven onie Skopski pajtasi so mnogu dlabok dzeb !!!
Taka e najdobro za dvete strani, em nie kje se kurtulime od plakjanje nepotrebni i izmisleni bazdarini i haraci za danok na "luksuz", em vie kje se kurtulite od nas Skopjanishchata nekulturni, podobro resenie zdravje !!! :icon_lol:
--- надополнето: 9 март 2012 во 22:11 ---
така мило, така..само кога ќе поминуваш покрај Прилеп од Охрид за Скопје, да наместиме една рампа ние Прилепчани на која што пишува-ЗА ОРИЏАНИ САМО 20 ЕВРА, има да квичиш до квичење, а мене тоа не би ми сметало воопшто :)
Гармин,јас слетвам дирекно со авион во охрид.пошто идам од странство :)
--- надополнето: 9 март 2012 во 22:12 ---
Ќе ојт преку Кича :D и немат да платит. ;)
Добро ти беше ова:)
 
Член од
25 февруари 2010
Мислења
1.158
Поени од реакции
879
а Кичечани чеонадрва :) оттаму може и 50 да ги репнат, и пак не би ми сметало воопшто :)

..
Епа ако не е луксуз Охрид што барате да одите Охрид? А?
аман бе, цело време пишуваш што сме барале во Охрид..па идат бе баце Ориџани и во Прилепов мајката, ама никогаш им немаме речено-шо мајка барате овде, ај сиктер во орид оти Прилеп е само на Прилепчани..
гледаш. Прилеп и сите останати градови во Македонија се на сите Македонци, ама толку ви сечи црпката, само за себе ви е грижа, ако, имаш слушнато за бумеранг? :)
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
1.464
Поени од реакции
248
а Кичечани чеонадрва :) оттаму може и 50 да ги репнат, и пак не би ми сметало воопшто :)


аман бе, цело време пишуваш што сме барале во Охрид..па идат бе баце Ориџани и во Прилепов мајката, ама никогаш им немаме речено-шо мајка барате овде, ај сиктер во орид оти Прилеп е само на Прилепчани..
гледаш. Прилеп и сите останати градови во Македонија се на сите Македонци, ама толку ви сечи црпката, само за себе ви е грижа, ако, имаш слушнато за бумеранг? :)
Ти ако воопшто имаш црпка треба да си пресреќен. од прилеп вие природни сте глупи а?

Толку знаеш и ти, знајш шо е Луксуз и муабетот шо го правевме погоре, не туку ми паламуди многу многу!!!

Муабетот беше значи членот погоре сакаше да кажи дека Охрид не е луксузен и јас му реплицирав ако не е луксузен што барате да идите Охрид.

КАПИРАШ БЕ или сакаш пак да ти објаснам. Ама то е не си крив ТИ во Прилеп не живеат Луѓе туку МАјмуни Муахахахаха
--- надополнето: 10 март 2012 во 00:18 ---
така мило, така..само кога ќе поминуваш покрај Прилеп од Охрид за Скопје, да наместиме една рампа ние Прилепчани на која што пишува-ЗА ОРИЏАНИ САМО 20 ЕВРА, има да квичиш до квичење, а мене тоа не би ми сметало воопшто :)
ЕБАГООО чом чам че дом во чошето

Амаа финтата е што немате езеро во Прилеп и немојт да поставите рампа. И друга ствар момче не Ориџани туку охриѓани не патуваат преку Прилеп за Скопје, туку преку кичево, ама не си ти крив толку ти е црпката.
 
Член од
25 февруари 2010
Мислења
1.158
Поени од реакции
879
Муабетот беше значи членот погоре сакаше да кажи дека Охрид не е луксузен и јас му реплицирав ако не е луксузен што барате да идите Охрид.
па баш оти не е луксузен, ако баравме луксуз, ќе одевме Монте Карло :D
и ај оди си, млекцето и во кревет, мало си ти за вакви муабети :D
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
1.464
Поени од реакции
248
па баш оти не е луксузен, ако баравме луксуз, ќе одевме Монте Карло :D
и ај оди си, млекцето и во кревет, мало си ти за вакви муабети :D
Сеј бе мажиште. Сакаш да кажиш ти големиот аааајј :tapp:

Кај сакаш оди бе, не туку ја млати темата за џабе не притискај.

Темата е за Охрид не за Монте карло.
 
Член од
25 февруари 2010
Мислења
1.158
Поени од реакции
879
малечко, слушај ме ваму сеа добро.баш за Орид станува збор и за неговите подуени и надмени граѓани ЧЕСТ НА ИСКЛУЧОЦИ.излади малку, не ми е до кавга и прочитај ги вицовите за Ориџани, верувај, 99% се ВИСТИНИ..јас како и секој Македонец си го сакам Орид и сакам да се прошетам, да потрошам пари и да го разгледам.не може мене некоја будала да ми стави рампа на влезот и да ми го наплаќа самиот влез, ако тој може така, можат и сите градови тоа да го направат, на што тоа ќе личи??да, треба да платам пристојно ноќевање, да, треба да платам ручек во кафеана, да, ако САКАМ лежалка на плажа, ќе ја платам, ама ако не сакам, нема да ја платам.посета во црква, треба ли да се плати??! јас ти велам НЕ, тоа само зинато дупе за пари го прави, па и ние во Прилеп имаме цркви, ама влез никаде не се плаќа, ако не си слушнал или разбрал, НАЈСТАРАТА црква во европа е во близина на Прилеп, датира од 2 век и сеа што, да ставиме наплатни рампи и пунктови? влез да наплаќаме, да шетаат бодигарди со бејзбол палици и да им грабаат пари и на тој што фрлил поглед кон црквата?! е, заради таквите ставови вие во Оридон ќе имате се помалку туристи, а Стругана ќе се полни се повеќе и повеќе.па мислете му ја од кого на крај пари!!!
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
а Кичечани чеонадрва :) оттаму може и 50 да ги репнат, и пак не би ми сметало воопшто :)
Исто и кај Другово патарина, да се плати за загадување на природата од страна на возилата кои поминуваат долж низ цела општина :)
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
1.464
Поени од реакции
248
малечко, слушај ме ваму сеа добро.баш за Орид станува збор и за неговите подуени и надмени граѓани ЧЕСТ НА ИСКЛУЧОЦИ.излади малку, не ми е до кавга и прочитај ги вицовите за Ориџани, верувај, 99% се ВИСТИНИ..јас како и секој Македонец си го сакам Орид и сакам да се прошетам, да потрошам пари и да го разгледам.не може мене некоја будала да ми стави рампа на влезот и да ми го наплаќа самиот влез, ако тој може така, можат и сите градови тоа да го направат, на што тоа ќе личи??да, треба да платам пристојно ноќевање, да, треба да платам ручек во кафеана, да, ако САКАМ лежалка на плажа, ќе ја платам, ама ако не сакам, нема да ја платам.посета во црква, треба ли да се плати??! јас ти велам НЕ, тоа само зинато дупе за пари го прави, па и ние во Прилеп имаме цркви, ама влез никаде не се плаќа, ако не си слушнал или разбрал, НАЈСТАРАТА црква во европа е во близина на Прилеп, датира од 2 век и сеа што, да ставиме наплатни рампи и пунктови? влез да наплаќаме, да шетаат бодигарди со бејзбол палици и да им грабаат пари и на тој што фрлил поглед кон црквата?! е, заради таквите ставови вие во Оридон ќе имате се помалку туристи, а Стругана ќе се полни се повеќе и повеќе.па мислете му ја од кого на крај пари!!!
Ако си поголем мислиш попаметен си бе :facepalm:

Првин научи се да пишиш на тастатура постои буква ‘Х‘ не е Орид туку Охрид, туку ај не ви замерувам од Ќ ја викате Ч.

Како второ темата е за данок на луксуз, има друга тема за рампите.

Трето за вас мајмуните има колку 1 000 000 000 вицој повеќе од колку за Охрид.

Четврто ако сакаш одмор да направиш одмор треба и да платиш, а не да дојдиш со пиперките и патлиџаните одприлеп зато се тие рампите за такви како кој не сакаат да платат. Лежалка ако легниш ќе ја плати то како.

Петто Охрид ако чекаше на такви туристи туристи како тебе и ќе свршеше работа, се знај вие кај одите Прилепчани заедно со оние од Бамуја, од вас ми се гади во Претор на преспанско прави чергари.

Шесто немате пари вие за Охрид. А камоли за монте карло, можи само претор да ја валкате водата.

Кажи уште имам да ти докажам.
 
Член од
25 февруари 2010
Мислења
1.158
Поени од реакции
879
да бе, ние немаме пари, затоа за ориџани и викендица е луксуз :D:D:D а да, и кајче е луксуз, заборавив :D:D
абе ти не си легнат уште? ушите ќе ти ги откорнам :D
и да, абе идењето во орид веќе е умор, не одмор, кој се одморил во оридон,а?
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.747
Поени од реакции
9.874
Ако си поголем мислиш попаметен си бе :facepalm:

Првин научи се да пишиш на тастатура постои буква ‘Х‘ не е Орид туку Охрид, туку ај не ви замерувам од Ќ ја викате Ч.

Како второ темата е за данок на луксуз, има друга тема за рампите.

Трето за вас мајмуните има колку 1 000 000 000 вицој повеќе од колку за Охрид.

Четврто ако сакаш одмор да направиш одмор треба и да платиш, а не да дојдиш со пиперките и патлиџаните одприлеп зато се тие рампите за такви како кој не сакаат да платат. Лежалка ако легниш ќе ја плати то како.

Петто Охрид ако чекаше на такви туристи туристи како тебе и ќе свршеше работа, се знај вие кај одите Прилепчани заедно со оние од Бамуја, од вас ми се гади во Претор на преспанско прави чергари.

Шесто немате пари вие за Охрид. А камоли за монте карло, можи само претор да ја валкате водата.

Кажи уште имам да ти докажам.

Не лети,не се утепувај...
Не се преценувајте дека сте Монте Карло,Монако или Мајами Бич.. Да не ви се Прилепчани,Битолчани,Кумановци и Скопјанишчава ќе ве прашам од што ќе живеете..Србите се повеќе се намалуваат од година во година,кој ќе ви иде после на лето? Може само некои чартер летови од Финска,Израел или Холандија да ви дојдат.
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
1.464
Поени од реакции
248
Не лети,не се утепувај...
Не се преценувајте дека сте Монте Карло,Монако или Мајами Бич.. Да не ви се Прилепчани,Битолчани,Кумановци и Скопјанишчава ќе ве прашам од што ќе живеете..Србите се повеќе се намалуваат од година во година,кој ќе ви иде после на лето? Може само некои чартер летови од Финска,Израел или Холандија да ви дојдат.
Јас не го преценувам самите вие или ако не ти, секој трет скопјанец има стан во Охрид, ама не ме следиш од погоре кажав, зошто не купувате стан во Кичево, Кратово итн. туку Екстра кешот сакате да го затворите во недвижнина и тоа го прават со купување на стан во Охрид, со тоа да на лето може да дојде да се шета да се сунча капи-лади итн. Значи не јас туку вие самите го правите да биде Монте карло

Охрид имало и секогаш ќе има гости. Колку за информација Прилепчаниве,Битолчани и идат Претор на преспанско ко ќе се распостелат со тоа скарите во недела само ѓубре прават ништо друго, Е затоа во Претор има рампа и секој влез се наплаќа по 50 денари (знај тој прилепчанецот garmin).

во претор се наплаќа рампа 50 денари, не е ниту охрид, ниту монте карло ни најмалце дубровник, сега што правиме. македонче дур се мојт без пари
--- надополнето: 10 март 2012 во 01:32 ---
да бе, ние немаме пари, затоа за ориџани и викендица е луксуз :D:D:D а да, и кајче е луксуз, заборавив :D:D
абе ти не си легнат уште? ушите ќе ти ги откорнам :D
и да, абе идењето во орид веќе е умор, не одмор, кој се одморил во оридон,а?
Си знајш ти како пријателе ќе одиш Претор во Недела или во тутунски 3 дена, и ќе си платиш рампа кај бродот 50 денари.

А тука ми се бунтуваш за Охрид за 1 евро, па то ти е без пари. А да заборавив подалеку ти е а сега е скапо е горивото.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom