Охрид по примерот на Монте Карло бара воведување данок на луксуз

Член од
22 февруари 2012
Мислења
134
Поени од реакции
130
Што не купiш стан во Крива Паланка или Кратово, ако велиш Охрид не е луксузен не купувај стан во охрид тогаш.
--- надополнето: 9 март 2012 во 20:03 ---



Незнам јас што имаш ти.
Очигледно штом олку многу се бунат,пак ќе да дојдат во Охрид,ако некој не сака да доаѓа нема сто да го боли.Колку што има Охрид историја нема цела Македонија заедно.Ако не е луксуз да имаш стан или куќа во Охрид догаш незнамм каде.
 

Стефус-Рефус

Jesus Loves Macedonia
Член од
30 август 2009
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.209
Ne be druze, samite oni kje si se zaebat ako ovoj stupiden predlog im pomine, site Skopjanishcha(sredna klasa sto vikas) kje si gi prodadat stanovite/kukjite i nikogas vekje nema da stapnat tamu, no so toa nema da izgubat Skopjanishchata, tuku Ohrigjanite b.t.w. turizmot i onaka vo posledno vreme im e tapa, pa vaka kje bide skroz-tapa !!!
Jas danok na "luksuz"(nepostoecki) ne plakjam ni cent, a kamo li pa 100 evra, seto toa kje se isprodade, kje vidite !!!
Охриѓани ќе изгубат пари поради деприцијација и на нивнот личен недвижен имот и плус помалку туристички приходи. Сите пари од данокот на луксуз ќе завршат нај Аце Петрески во провизии мито и тендери за партиски фирми.
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
1.464
Поени од реакции
248
Очигледно штом олку многу се бунат,пак ќе да дојдат во Охрид,ако некој не сака да доаѓа нема сто да го боли.Колку што има Охрид историја нема цела Македонија заедно.Ако не е луксуз да имаш стан или куќа во Охрид догаш незнамм каде.
Не му слуша, а ко ќе дојдат тука на Лето глава не можеш да крениш од нив се прчат до немај каде, секој со автомобил испод 20 000 евра не е, и имал стан во Охридати или центар,

Епа ако не е луксуз Охрид што барате да одите Охрид? А?
 
Член од
22 февруари 2012
Мислења
134
Поени од реакции
130
Не му слуша, а ко ќе дојдат тука на Лето глава не можеш да крениш од нив се прчат до немај каде, секој со автомобил испод 20 000 евра не е, и имал стан во Охридати или центар,

Епа ако не е луксуз Охрид што барате да одите Охрид? А?
Јасно ми е се,се согласвам со тебе во се,чекај сега од Мај секој викенд ке се овде кај нас,зашто кај нив е ин да се фалиш во понеделник каде си бил преку викенд.
 

--HEIDERN--

The Iron Fist
Член од
18 декември 2011
Мислења
638
Поени од реакции
378
Не му слуша, а ко ќе дојдат тука на Лето глава не можеш да крениш од нив се прчат до немај каде, секој со автомобил испод 20 000 евра не е, и имал стан во Охридати или центар,

Епа ако не е луксуз Охрид што барате да одите Охрид? А?
Da te sfakjam sto sakas da kazes, no toj sto ima stan od 100/200 iljadi evra i sto vozi avtomobil od preku 20 iljadi evra(ko sto vikas), za nego ne e nikakov problem da frli pausal od stotina evra za danok na "luksuz" vo godinata, no za srednata klasa i tie 100 evra se mnogu za nekakov danok na "luksuz", seto toa kje se rasprodade za par godini, mislam na imotot na srednata klasa Skopjani, koi sto go imaat tamu, a ne na bogatasite, niv gi zabole patlakot !!!
Kje izgubime i nie i vie, nie(srednata klasa Skopjani) kje si go prodademe tamosniot imot(kukji/stanovi), a vie kje ostanete so pomal broj na turisti !!!
Da mu e*am stopankata, covek od sredna klasa vekje da ne moze ni na odmor(20 dena lete) da odi i toa vo svoe !!!
AKO !!!
 

Стефус-Рефус

Jesus Loves Macedonia
Член од
30 август 2009
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.209
Мене лично оваа работа ич не ме засега. Нема стан во Охрид ни планирам да купам. Последен пат сум бил пред 5 години. Жена ми ич го нејќе мислам дека е пред се поради Охриѓани. Мене лично не ми смета и ми е ОК. Како и да е во блиска иднина непланирам да одам на енѕерото. А згора на тоа законов за данокот мора да помине низ собрание а таму нема шански да го пуштат од ДПМНЕ. Така да муабетов е во основа излишен. Јас не подржувам никави даноци од чисто идеолошки причини, либерална десница.
 

--HEIDERN--

The Iron Fist
Член од
18 декември 2011
Мислења
638
Поени од реакции
378
Јасно ми е се,се согласвам со тебе во се,чекај сега од Мај секој викенд ке се овде кај нас,зашто кај нив е ин да се фалиш во понеделник каде си бил преку викенд.
Kakvi bre vikendi, edvaj naogjam vreme(sloboden sum), ednas vo godinata 20dena(+-) ili vo juli ili vo avgust, kakvi vikendi mi zboris !!!
Mada vekje mi e preku tasko, kje shitnam toa tamu sto imam i mirna mi glava i onaka voopsto ne mi e zanimlivo tamu, krajno e monotono, koj saka neka odi i neka plakja bazdarini i danoci na "luksuz", ebago !!!
--- надополнето: 9 март 2012 во 20:33 ---
Мене лично оваа работа ич не ме засега. Нема стан во Охрид ни планирам да купам. Последен пат сум бил пред 5 години. Жена ми ич го нејќе мислам дека е пред се поради Охриѓани. Мене лично не ми смета и ми е ОК. Како и да е во блиска иднина непланирам да одам на енѕерото. А згора на тоа законов за данокот мора да помине низ собрание а таму нема шански да го пуштат од ДПМНЕ. Така да муабетов е во основа излишен. Јас не подржувам никави даноци од чисто идеолошки причини, либерална десница.
TOOOOOOOOOOO BABOOOOOOOOOOOO !!! (y)(y)(y)(y)
 

Стефус-Рефус

Jesus Loves Macedonia
Член од
30 август 2009
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.209
Da te sfakjam sto sakas da kazes, no toj sto ima stan od 100/200 iljadi evra i sto vozi avtomobil od preku 20 iljadi evra(ko sto vikas), za nego ne e nikakov problem da frli pausal od stotina evra za danok na "luksuz" vo godinata, no za srednata klasa i tie 100 evra se mnogu za nekakov danok na "luksuz", seto toa kje se rasprodade za par godini, mislam na imotot na srednata klasa Skopjani, koi sto go imaat tamu, a ne na bogatasite, niv gi zabole patlakot !!!
Kje izgubime i nie i vie, nie(srednata klasa Skopjani) kje si go prodademe tamosniot imot(kukji/stanovi), a vie kje ostanete so pomal broj na turisti !!!
Da mu e*am stopankata, covek od sredna klasa vekje da ne moze ni na odmor(20 dena lete) da odi i toa vo svoe !!!
AKO !!!
Ништо, брат на Преспа ај... :)
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
1.464
Поени од реакции
248
Абе јаки сте на уста, ама први сте ко ќе пукне сонце.
 

--HEIDERN--

The Iron Fist
Член од
18 декември 2011
Мислења
638
Поени од реакции
378
Ништо, брат на Преспа ај... :)
Ma kakva bre Prespa, vekje mi e skurceno od bilo kakvi odmori i od zimski i od letni i od sekakvi, najozbilno, odamna mi e projden merakot na setanje, dremenje po plazi i.t.n.
Si imam popametni obavezi(preku den), a navecer go "tupam" po forumov !!! ;)
--- надополнето: 9 март 2012 во 20:39 ---
Абе јаки сте на уста, ама први сте ко ќе пукне сонце.
:pos::pos::pos:
 
Член од
22 февруари 2012
Мислења
134
Поени од реакции
130
Kakvi bre vikendi, edvaj naogjam vreme(sloboden sum), ednas vo godinata 20dena(+-) ili vo juli ili vo avgust, kakvi vikendi mi zboris !!!
Mada vekje mi e preku tasko, kje shitnam toa tamu sto imam i mirna mi glava i onaka voopsto ne mi e zanimlivo tamu, krajno e monotono, koj saka neka odi i neka plakja bazdarini i danoci na "luksuz", ebago !!!
--- надополнето: 9 март 2012 во 20:33 ---


TOOOOOOOOOOO BABOOOOOOOOOOOO !!! (y)(y)(y)(y)
а ти потекло од Охрид да не имаш? Штом си наследил куќа.
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
1.464
Поени од реакции
248
Ma kakva bre Prespa, vekje mi e skurceno od bilo kakvi odmori i od zimski i od letni i od sekakvi, najozbilno, odamna mi e projden merakot na setanje, dremenje po plazi i.t.n.
Si imam popametni obavezi(preku den), a navecer go "tupam" po forumov !!! ;)
--- надополнето: 9 март 2012 во 20:39 ---

:pos::pos::pos:
Смеј се само смеј се, ќе си плакате даноче, ако не ќе ги продадете.
 

--HEIDERN--

The Iron Fist
Член од
18 декември 2011
Мислења
638
Поени од реакции
378
а ти потекло од Охрид да не имаш? Штом си наследил куќа.
Da tocno, po poteklo da, no jas sum roden i ziveam cel zivot vo Skopje, a moite se doseleni vo Skopjevo uste pred polovina vek , tamu odime ednas vo godinata maximum i toa lete(juli/avgust) po 20dena(+-) !!!
B.T.W. Iako sum Skopjanec(Vo SK roden, porasten i postojan zitel), sepak vo mene tece Ohridska krv(poteklo) Zamisli !!! WOW !!! :icon_mrgr:
--- надополнето: 9 март 2012 во 20:53 ---
Смеј се само смеј се, ќе си плакате даноче, ако не ќе ги продадете.
Haha Ne fala, harac ne plakjam, bolje se kje shitnam !!!
Taka kje napravat povekjeto Skopjanishcha, osven onie Skopski pajtasi so mnogu dlabok dzeb !!!
Taka e najdobro za dvete strani, em nie kje se kurtulime od plakjanje nepotrebni i izmisleni bazdarini i haraci za danok na "luksuz", em vie kje se kurtulite od nas Skopjanishchata nekulturni, podobro resenie zdravje !!! :icon_lol:
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
2.302
Поени од реакции
1.775
Ве читам цело време, немат да коментирам ич, секој си имат право на свое мислење, арно ама едно ме нервират:

НЕ Е ЕНЅЕРО ТУК ЕЗЕРО, никој ни од Охрид, Струга, Дебрца, Галичка област (селава на Галичица) не го викат така.
 

Стефус-Рефус

Jesus Loves Macedonia
Член од
30 август 2009
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.209
Ma kakva bre Prespa, vekje mi e skurceno od bilo kakvi odmori i od zimski i od letni i od sekakvi, najozbilno, odamna mi e projden merakot na setanje, dremenje po plazi i.t.n.
Si imam popametni obavezi(preku den), a navecer go "tupam" po forumov !!! ;)
--- надополнето: 9 март 2012 во 20:39 ---

:pos::pos::pos:
Одмори баче како што ти викаат Охриѓани се луксуз. Тебе ти се исплати дека имаш куќа.Ама сега и тоа ќе ти стане луксуз. И моите имаа стан во Охрид и Куќа во Маврово ама се шитна и купија 2 мали стана во Скопје и ги рентаат. Скуп е животот нема више се станува луксуз. На одмори и јас ретко одам... Би одел и во Охрид ама последниот пат жена ми толку се накурчи на газдата кој ја ренташе собата и несака да чуе за Охрид. Тоа е...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom