Ортаци

Ортак во бизнис ?

  • Да

    Гласови: 14 28,6%
  • Не

    Гласови: 27 55,1%
  • Воздржан

    Гласови: 8 16,3%

  • Вкупно гласачи
    49
  • Гласањето е завршено на .

JohnKav

Комедијант
Член од
18 јуни 2010
Мислења
57
Поени од реакции
8
Здраво до сите кајганџии. Прелистував - па не сретнав ваква тема, се надевам дека ќе биде од корист оти нели две глави подобро размислуваат од една , а доколку се вклучи трета се пропаѓа во вода :) па затоа ја отворив темата. Прво си барам ортак во моментов за добра и исплатлива работа во EU па кој има желба за соработка нека ме контактира во ПП, а друго се надевам и некој друг освен мене ке си го најде ортакот во бизнисот - па среќно :)
 

Curious

пичкин дим
Член од
24 јули 2007
Мислења
1.646
Поени од реакции
1.895
Ти ја знаеш онаа поговорка: „Да било добро ортак да се има и господ ќе имал ортак“?
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Во денешно време тешко дека ќе оствариш добар бизнис и тоа со ортак така да мојот конечен одговор на ова е НЕ од многу причини ...
 
Член од
4 март 2011
Мислења
699
Поени од реакции
704
Здраво до сите кајганџии. Прелистував - па не сретнав ваква тема, се надевам дека ќе биде од корист оти нели две глави подобро размислуваат од една , а доколку се вклучи трета се пропаѓа во вода :) па затоа ја отворив темата. Прво си барам ортак во моментов за добра и исплатлива работа во EU па кој има желба за соработка нека ме контактира во ПП, а друго се надевам и некој друг освен мене ке си го најде ортакот во бизнисот - па среќно :)
Целта на форумот е да се отвори конверазација и да учествуваат во истата повеќе форумџии.
Твојава тема всушност повече наликува на оглас и не дозволува на никој начин да се рашири и да се разменат мислења, па затоа наместо да повикуваш на пп подобро јавно искажи се тука кога веќе отвораш нова тема
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
2.793
Поени од реакции
6.206
...прво и основно мора да се дефинира и прецизира терминот ортак....дали под ортак подразбирате само човек кој помага финансиски и добива дел од заработката...или човек со кој заедно превземате ризици, донесувате одлуки но и заедно ги трпите последиците.....
 

sankerce

прогресиФ
Член од
6 март 2009
Мислења
3.072
Поени од реакции
4.942
Ортак ти е пријателе, пријател кој го познаваш одамна ( другари од детство , познаници од работа кај што си работел порано ) па заедно да се ангажирате да си створите своја компанија и истата да ја водите заедно. Е сеа проблемот е што денеска тешко таков човек да најдеш, бидејќи денес ти е ортак а утре може ќе сака да ти ја преземе компанијата или да ти се праи шеф и неможеш со него да се договориш за одредена цел, било продажба или услуга и слично. Гласав за САМ бидејќи мислам дека САМ СВОЈ ГАЗДА си е најдобра опција.
 

korka

Голтар
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.027
Поени од реакции
435
Ортак ти е пријателе, пријател кој го познаваш одамна ( другари од детство , познаници од работа кај што си работел порано ) па заедно да се ангажирате да си створите своја компанија и истата да ја водите заедно. Е сеа проблемот е што денеска тешко таков човек да најдеш, бидејќи денес ти е ортак а утре може ќе сака да ти ја преземе компанијата или да ти се праи шеф и неможеш со него да се договориш за одредена цел, било продажба или услуга и слично. Гласав за САМ бидејќи мислам дека САМ СВОЈ ГАЗДА си е најдобра опција.
Ако се работи со прав човек секогаш ќе биде како што треба.Секој треба да си го гледа својот интерес а и на партнерот тогаш се е како што треба.Соработка се вика повеќе отколку ортаклук.Јас така го подразбирам
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.786
Поени од реакции
4.432
јас имам ортак во бизнис, засега давам оценка 3од 5
инаку ортак понекогаш е многу неопходен, јас сум застапник на тезата дека волкот е дебел во вратот зошто сам си ја брка работата, ама се погоди во една работа јас да сум неспособен (не е мое поле) па мојата работа останува незавршена. Тој ја дозавршува мојата работа ама неможе да ја започне сам и несависно да си ја брка, затоа му требам јас. Многу е полесно кога работата е јасно поделена, многу е јасно каде се грешките па така и соработката е подмачкана. Арно ама ако го нацапаш некој табиет многу ќе патиш....
 

sankerce

прогресиФ
Член од
6 март 2009
Мислења
3.072
Поени од реакции
4.942
Ако се работи со прав човек секогаш ќе биде како што треба.Секој треба да си го гледа својот интерес а и на партнерот тогаш се е како што треба.Соработка се вика повеќе отколку ортаклук.Јас така го подразбирам

Оти парите да ги делиш со некој кога може да останат сите за тебе ? :D
 

korka

Голтар
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.027
Поени од реакции
435
Оти парите да ги делиш со некој кога може да останат сите за тебе ? :D
Не е се во парите.А кога ќе те превари некој зошто да не го бркате заедно.......
Многу сме гладни како луѓе.Мое мото е подобро да имаме сите пари отколку само јас.
Клинтон убаво напиша.И јас работам исто и јасно ми е како оди..Исто 3 од 5 би дал ама не е 1.
Многу повеќе има обврска и тој како партнер отколку како работник.Подобро врапче во рака отколку Гулаб на гранка.И кој со колку е задоволен.Ако си гладен за пари никогаш нема да бидеш сит,секогаш ќе ти фали во вреќата уште
 

DéJà Vu

hehehehe
Член од
6 мај 2012
Мислења
813
Поени од реакции
446
ако беше убо и ѓаолот ќе имаше ортак
 

~DaRko

Поштен лопов
Член од
29 март 2009
Мислења
5.888
Поени од реакции
2.481
каков ортак бе, во денешно време не може да имаш ортак за бизнис.
колку само случки познавам кај што двајца браќа или две сестри или сестра и брат или кумови или другари од детството почнале заедно бизнис и лом се направиле.
на пример ќе дојдат поголеми сметки и кредити за плаќање и едниот од ортаците ќе рече: -Извини ама ја во моментов немам пари...... и што? ќе го убиеш?
плус сета заработувачка ќе треба на два дела да се дели. па ако се работи за дуќан може да дојде до забуна заради смените, па дали да има вработени или не, бла, бла.......
триста глупости.
најдобро е сам за вакви работи и крај
 
Член од
6 ноември 2008
Мислења
1.115
Поени од реакции
1.370
Во светов статистички земено ортачки бизниси има најмалку, па потоа следат големи бизниси и мали бизниси како најзастапени.

По школска дефиниција ортачките бизниси се ризични од аспект на пари и комуникација. Одговараш со целиот имот и распределбата на обврски, поделба на работа, недоволна специјализација отежнуваат уште повеќе. Исто меѓусебните односи можат да се уништат многу брзо и лесно.
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.668
Поени од реакции
4.397
Можно е ама како што спомнаа постојат ризици.
Треба човек од доверба, а во денешно време тешко се наоѓа таков човек.
Понатаму спомна некој погоре пријател од детството или друга врста пријател и тука треба да се обрне големо влијание тоа што се пријатели не значи дека во бизнис муабетот ќе се сложувате и на крај може да испадне и без пријател и без пари така да и тоа е еден меч со две острици.

Идејата не е лоша, но со оглед на мојов карактер не верувам дека би се нафатил на такво нешто.
 

beto10

Теле со визија
Член од
5 јануари 2009
Мислења
234
Поени од реакции
78
Да , ако сте во добивка , добивате и двајцата ако губите , губите и двајцата , едноставно се е поделено на два , така да нема некоја загуба или добивка самостална.
Тие што се на настроени како тимски играчи , можат да "играт" со ортаци/соиграчи , тие што обожаваат тенис и шах ќе речат не ти треба.
Секако не е секој ортак ист , но ако и вие самите одите на нешто неразумно , и вие би биле таков ортак кого никој не го посакува.
Мојот одговор е ДА.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom